kategoria: WinUAE
[#1] WinUAE i czarna zawartość okien PiP.
Cześć. Mam mały problem z funkcją PiP w WinUAE, który uruchamiam pod Windows 7 Pro SP1 x86. Po uruchomieniu AmigaOS korzystającego z UAEGFX, zawartość okien programów i gier używających wspomnianej funkcji jest czarna jak na poniższych screenshot-ach:







Problem znika, gdy uruchomię WinUAE w trybie zgodności z Windows XP. Do tej pory tak właśnie robiłem i zapomniałem o problemie. Jednakże w świetle nadchodzącej wersji 4.9.2 ten powrócił, ponieważ wymuszenie trybu zgodności z XP wyklucza skorzystanie z Direct3D 11.

Uprzedzając możliwe pytania. Direct3D w wersji 9 i 11 mam oczywiście zainstalowane, wszystkie sterowniki również. Próbowałem także siódemki w wersji bez Service Pack 1 x86. Innych wersji Windows nie sprawdzałem, ponieważ docelowo mój sprzęt będzie za słaby dla 8 lub 10.

Generalnie chciałem zapytać, czy ktoś spotkał się z taką sytuacją, nawet na innej wersji Windows?
[#2] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Ponki1986, post #1

Super... Tak ciężko komukolwiek odpalić WinUAE w domu na PieCu, bo przecież każdy taki przecież posiada i tylko sprawdzić czy działa poprawnie ta funkcja? Następnie podać informację jaką wersję niebieskich okienek ma zainstalowaną oraz czy wszystko działa.
[#3] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Ponki1986, post #2

Super... Tak ciężko komukolwiek odpalić WinUAE w domu na PieCu, bo przecież każdy taki przecież posiada i tylko sprawdzić czy działa poprawnie ta funkcja?

Bardzo chcialbym ci pomoc ale...
Ja osobiscie napisze za siebie bo nie wiem jak inni, ale ja nie posiadam PC co implikuje ze nie posiadam rownierz
systemu Windows w podobnej wersji jak Twoja co dowodzi ze nie moge uruchomic WinUAE...
Wiec wiesz... trudna sprawa.
Inni pewnie maja podobnie, nie wnikam.
[#4] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Phibrizzo, post #3

Dziękuję za odpowiedź. Przyznaję się, że może trochę mnie poniosło. Próbuje znaleźć odpowiedź na mój problem i dodam, że na EAB również nie mogę uzyskać konkretnej pomocy.
[#5] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Ponki1986, post #2

Wszystko działa jak należy pod Windows 10 64bit. Ta sama konfiguracja WinUAE przeniesiona do wirtualnej maszyny z Windows 7 32bit powoduje opisane przez ciebie problemy. Potwierdzam również, że użycie trybu zgodności z Windows XP rozwiązuje ten problem. Więc wygląda na to, że problem występuje tylko i wyłącznie w Windows 7.
1
[#6] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Ponki1986, post #4

A jakiego PCta masz?
Ja mam 12 letniego laptopa z i7 740QM i win10 mi na nim działa bezproblemowo. Nie mam porównania z Win7, bo przesiadłem sie na W10 jakieś 7 lat temu.
Niedawno stawiałem system na laptopie znajomej i robiłem jego mały tunning (cpu na 560m i 8GB ram) i po postawieniu Win7 64bit aktualizowałem do Win10 i wszystko poszło na kluczu Win7.

Najbiedniejsza maszyna jaką mam z ery win vista/win7 to laptop z core 2 duo T9900, 6GB ram i tam też od 2015 jest Win10. Właśnie go włączyłem po chyba kilku latach leżakowania i właśnie sciąga aktualizacje

Nie żebym namawiał do aktualizacji, ale jeśli jest darmowa ( chyba) i może rozwiązać twoje problemy, to może warto się nią zainteresować. Zawsze możesz zrobić backup swojego systemu i powrócić jakby coś było nie tak.
[#7] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@reenstix, post #5

Ta sama konfiguracja WinUAE przeniesiona do wirtualnej maszyny z Windows 7 32bit powoduje opisane przez ciebie problemy


Bardzo dziękuję za poświęcony w tym celu czas.

W moim przypadku identyczna sytuacja występuje na dwóch komputerach z system 7 Pro SP1 x86:

1.Fujitsu Futro S720: SoC CPU AMD G-Series GX-217GA 1.65GHz and GPU AMD Radeon HD 8280E, 2 GB RAM, 128 GB mSATA SSD.

2. GA-MA74GM-S2 (rev. 1.x), CPU AMD Phenom X4 9500, GPU nVidia Quadro FX 1800, HDD SATA 500 GB, 4 GB RAM.

Próbowałem również wersji bez Service Pack, lecz sytuacja bez zmian.

Przesiadki na nowszy system na razie nie biorę pod uwagę, choćby ze względu na wiekowość moich gratów. Dodatkowo Fujitsu stał się żywicielem mojego projektu, gdzie po jego uruchomieniu zamiast Explorera wskakuję WinUAE i AmigaOS. Opisywał ten projekt w 18 i 19 numerze Komoda Amiga Plus.
[#8] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Ponki1986, post #7

Po kolejnych testach wychodzi na to, że problem dotyczy tylko i wyłącznie Windows 7 32bit, ponieważ testując na Windows 7 64bit również wszystko działa i to używając zarówno WinUAE w wersji 32bit jak i 64bit. Sprzęt raczej nie ma tu znaczenia.
[#9] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@reenstix, post #8

Dziękuję OK
[#10] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Ponki1986, post #1

Próbowałem coś wymyślić, ale od strony AmigaOS. W dokumentacji rtgPiP.library jest taka informacja:


PIPFormat:

Force the PIP to use a specific format. You have to know what you
are doing to not make the program crash or behave strange. Forcing a
16 Bit-only program to 24 Bit output is normally NO good idea :)

Values:

#define ARGB32 1L
#define RGB24 2L
#define RGB16 4L
#define RGB15 8L
#define ABGR32 16L
#define BGR24 32L
#define RGBA32 256L
#define LUT8 512L
#define RGB15PC 2048L
#define BGR15PC 4096L
#define RGB16PC 8192L
#define BGR16PC 16384L
#define BGRA32 32768L
#define YUV422 65536
#define YUV411 131072


Utworzyłem taką zmienną w ENV, ale nie wiem czy dobrze wpisywałem jej wartość. Nie wiem czy powinienem wpisać przykładowo #define YUV411 131072 czy samą nazwę formatu YUV411?

Nie wiem czy to wogole coś pomoże, ale miałem nadzieję że natrafię na zgodność formatów obrazu który wymaga Windows, a który podaje WinUAE.
[#11] Re: WinUAE i czarna zawartość okien PiP.

@Ponki1986, post #10

Problem można uznać za rozwiązany. Tutaj jest podana przyczyna problemu. Wszelkie kombinacje po stronie AmigaOS nic by i tak nie pomogły. Temat uważam za zamknięty. Dziękuję za wszelkie sugestie i próby pomocy.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 16:21:59 przez Ponki1986
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem