kategoria: E-UAE
[#1] Raspberry Pi 400 emulacja amigi - Batocera i smutna konkluzja odnośnie cen retro
Witam, tak po pewnym czasie odstawiłem Raspbiana, Pimigę 2.0 i 3.0 (różnica w emulacji starych dem jest na korzyść Pimigi 2.0 przy ustawieniu w emulacji cpu speed a500) by poeksperymentować na czymś innym i odpaliłem obraz Amiga od DarishZone dla Rpi4/400 32GB (BATOCERA z romami, wideo i motywem) i oto co zaobserwowałem...
1. Dla dobrej komunikacji z telewizorem 4k w config.txt dopisałem hdmi_enable_4kp60=1 i zniknął problem z czarnym ekranem przy animacji rozruchowej. Generalnie w opcjach w menu wyłączyłem ta animację i system odpala się w niecałe 30 sekund.
2. Pad od Ps3 bezprzewodowo komunikuje się wyśmienicie
3. Wygodna wymiana plików przez sieć domową
4. Wszystkie trudne do emulowania gry jak Lionheart, JimPower, SeccondSamurai graficznie wyglądają i pracują idealnie
5. Gry chodzące za szybko na innych emulatorach i systemach tutaj chodzą dobrze przy minimalnym nakładzie własnych ustawień. Na przykład JaguarXJ220 lub Motorhead w ustawieniach zaznaczam Amigę600 2chip i 8fast mega i nie ma problemów z dziwnym przyśpieszeniem animacji
6. Gry typu Pinball Dreams lub Fantasies nie maja delikatnych opóźnień na klawiaturze, a takowe występują, na PiMidze 2.0/3.0... Nieznaczne, ale jednak tam występują.
7. Teraz zostały mi jeszcze ostateczne testy na starych demach z A500 jak Budbrain od Psychotic gdzie wszystkie braki zgodności powodują, że w demach nie wszystko się wyświetla. Jak to pójdzie bez problemów to z czystym sumieniem można polecić BATOCERĘ jako lekki, szybki, z bajerami typu ramki do wyświetlanych produkcji np. cieszy oko ekran emulowanej gry w monitorze 1084S na biurku na tv w 55 calachOK

Tu film poglądowy na YT



Gdy wszystko już skończę testować to postaram się wrzucić film na YT. Jak ktoś jest zainteresowany tematem to pomogę w miarę możliwości.

A teraz moje nieszczęsne przemyślenia skierowane nie tylko dla posiadaczy Rpi400. Na ceneo nasz komputerek skoczył do ceny 1115 zł. Ciekawe, że braki aż tak wywindowały ceny. Ja swoją kupiłem za 349 złi pomimo wielu edukacyjnych zalet jak Python + Thonny na Raspbianie lub retrokombajn to cena robi się odklejona (niczym retro AOX). Niestety działa to na niekorzyść dla potencjalnych nowych nabywców i mam nadzieję, że te patologiczne ceny niedługo spadną.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 12:40:04 przez WojoS
[#2] Re: Raspberry Pi 400 emulacja amigi - Batocera i smutna konkluzja odnośnie cen retro

@WojoS, post #1

Hej,

Dzięki za porównanie Batocery z Pimigą - miałem jakiś kombajn emulacyjny z nią, ale mi z kolei dużo lepiej podeszło Retropie (edycja od Virtualmana). Ale oczywiście to kwestia gustu.

Natomiast co do RPI400 - faktycznie, w Polsce ceny się odkleiły mocno, ale np. na niemieckim Amazonie komplety zestaw startowy jest za 114 EURO (+6 za przesyłkę do Polski), więc wychodzi mniej niż połowę podanej przez Ciebie kwoty ;)

Właśnie przed chwilą szukałem, bo zastanawiam się nad kupnem drugiej RPI400 ;) Gdyby ktoś chciał linka: link
3
[#3] Re: Raspberry Pi 400 emulacja amigi - Batocera i smutna konkluzja odnośnie cen retro

@WojoS, post #1

Już po lekko obciążających testach mogę powiedzieć, że Batocera z Rpi400 jest zgrabnym połączeniem do emulacji amigi. Gry działają bardzo dobrze, a demoscenowe produkcje z czasów Amigi 500 chodzą prawie idealnie. Mówię, że prawie bo nie ma co ukrywać małych niedogodności, które w całokształcie nie sprawiają jakichś problemów (i może są do rozwiązania, ale po co? wolę się bawić ;). Tempo animacji oraz synchronizacja dźwięku jest zachowana. Sporadycznie pojawiają się graficzne glicze, ale z tego powodu testowałem Batocerę na demach, które miały swoje problemy również na WinUAE i tu z czystym sumieniem nie mam powodu do płaczu.
Nie nagrywałem obrazu telefonem, a przez prosty grabber HDMI za 30 zyla plus aplikacja Aparat na Win10 z użyciem drugiej kamery(co przełączało ekran na grabber). W filmie zamieszczonym na YT czas 4:20 jest ta część dema która poprawia mi humor. Miłego oglądania :)



Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 00:53:10 przez WojoS
[#4] Re: Raspberry Pi 400 emulacja amigi - Batocera i smutna konkluzja odnośnie cen retro

@WojoS, post #3

Tak z ciekawości odpaliłem jeszcze demo Batman Rises wersja w ADF w konfiguracji A500 0,5 ram 0,5 slow ram i demo na tunelu dostaje przyśpieszenia, a reszta działa ok.
Muszę stwierdzić, że do gier Batocera jest super, a do scenowych dem raspbian z amiberry ma więcej konfiguracyjnych opcji i na tym polu chyba nie ma lepszego rozwiązania.
[#5] Re: Raspberry Pi 400 emulacja amigi - Batocera i smutna konkluzja odnośnie cen retro

@Splavinho, post #2

Niedawno pojawiła się ciekawa konkurencja w postaci Orange Pi 800 z fajnymi parametrami.
[#6] Re: Raspberry Pi 400 emulacja amigi - Batocera i smutna konkluzja odnośnie cen retro

@WojoS, post #5

Widziałem, ale jednak Pi 400 przemawia do mnie bardziej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem