kategoria: WinUAE
[#1] Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX
Po instalacji Picasso96 (z aminetu), po przejściu w jakikolwiek tryb ECS/AGA pojawiają się na ekranie artefakty takie jak poniżej. Jeśli wywalę z autostartu (devs:monitors) sterownik uaegfx to problem znika. Jak mieć załadowany uaegfx i nie mieć artefaktów? W trybach rtg artefaktów nie ma.

Pytanie dotyczy oczywiście najnowszego WinUAE. Z tego co pamiętam to na starszych wersjach też tak się krzaczy. rtg.library mam to dostarczane z WinUAE ale podmiana też nie pomaga.





System to AmigaOS 3.2.2. W 3.1 z tego co pamiętam krzaczą się dodatkowo ikony.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 10:58:51 przez radekcz
[#2] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@radekcz, post #1

Uruchom Amigę bez sterownika uaegfx.
Następnie po wczytaniu WB włącz uaegfx i zobacz czy wtedy są artefakty.
1
[#3] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@Norbert, post #2



Ciekawe, że po przejściu do trybu RTG (obojętnie czy 256 kolorów czy więcej) - artefakty znikają.

Po przełączeniu się (bez resetu) dalej się kaszani. To wygląda tak jakby Picasso96 coś majstrowało przy bibliotece wyświetlającej bitmapy.

Wyprzedzę jeszcze dociekliwych - na początku SS nam VMK. To nie ma wpływu - po zakomentowaniu i pozostawieniu SS oryginalnej - problem nie znika. Ustawienia w emulatorze opcji maksymalizujących zgodność z oryginalnym sprzętem nie pomaga.
[#4] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@radekcz, post #3

Coś mi się kojarzy że winna może być biblioteka icon.library
Zamień na inną z aminetu i sprawdź, daj znać
[#5] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@mwb113, post #4

Podmiana iconlib na najnowszą z aminetu nie pomogła.
Podmiana bibliotek Picasso96 z AGS też nie pomogła (AGS to taka dystrybucja WB3.1 z grami).
[#6] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@mwb113, post #4

Reinstalacja Picasso97 i podmiana picture.datatype też nie pomaga.
[#7] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@radekcz, post #6

Polacałbym sprawdzić na jakimś mniej zabugowanym systemie, OS3.1 albo os3.9.
[#8] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@radekcz, post #1

Pociesze cię, że ja mam odwrotnie - tj. artefakty pojawiają się na ekranie P96 ale tylko... jeśli jakiś obrazek, tło, tekstura jest <8bit. I też nie wiem, jak to naprawić. WB 3.1. Coś się gryzie prawdopodobnie.
[#9] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@_arti, post #8

Namierzyłem problem - zabugowane ReAction. Po zmianie colorwhell.gadget na jakiś stary z Aminetu (na wersję 44.7; w AmigaOS 3.2.2 jest 47.3). Problem pozostaje na ikonach w rekuesterach reaction. W amigaguide obrazki wyświetlają się dobrze.
[#10] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@radekcz, post #9

Zgłoś developerom.
[#11] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@_arti, post #10

Ciekawe czy to też tak się pitoli z najnowszym Picasso96 (płatnym) od IC?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 22:50:50 przez radekcz
[#12] Re: Artefakty na trybach ECS/AGA po załadowaniu UAEGFX

@radekcz, post #11

Czy ktoś z forumowiczów ma Picasso96 ale to najnowsze od IC i mógłby sprawdzić czy scenariusz z filmiku na otwarciu też można powtórzyć? Tzn. po załadowaniu sterownika uaegfx ustawić wb na tryb AGA/ECS w maksymalnej ilości kolorów i otworzyć apkę, która używa colorwhell.gadget (np preferencje od kolorów).

Albo na normalnej ami z Picasso96 od IC z kartą graficzną i AmigaOS 3.2.2 - to by było ciekawe.

Do testów dobrze jest użyć programu GetColor z płytki instalacyjnej AmigaOS 3.2 (jest w katalogu z przykładami w NDK). Przeciwieństwie do preferencji kolorów nie otwiera ekranu jeśli ma za mało kolorów i można to przetestować jak się zachowuje na ekranach z mniejszą ilością kolorów.

Wracając do mojego dochodzenia to (jeśli chodzi o konfig na winuae) - zrypane są jakieś klasy react. W przypadku preferencji od kolorów to jest colorwhell. Okienko przy usuwaniu plików jest w rysowane przez asyncwb a ten korzysta z klas/gadżetów react. Wywalenie asyncwb doraźnie rozwiązuje problem w tym przypadku. Może picture.datatype jest zrypsany. Muszę znaleźć część wspólną tych przypadków. Może w nowych bibliotekach jest coś popsute w używaniu cyberbraphics.library (w sumie to łączy wszystkie przypadki)?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 18:11:46 przez radekcz

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 18:16:04 przez radekcz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem