• Alan Redhouse (21.11.2003)

19.02.2005 10:18, autor artykułu: Wywiad przeprowadził Mike Bouma.
Tłumaczenie Sebastian Rosa.
Wywiad w oryginale zamieszczono na portalu AmigaWorld.net
odsłon: 1936, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Wywiad z Alanem Redhouse przeprowadzony w dniu 21 listopada 2003 roku przez Mike'a Bouma dla portalu Amigaworld.net.

Witam Alan. Dziękuję za sponsorowanie AmigaWorld i za poświęcenie odrobiny czasu na udzielenie odpowiedzi na kilka pytań!

Strony AmigaWorld stanowią oficjalne źródło informacji na temat AmigaOne, które pochodzą bezpośrednio z Eyetech. Czy możesz podzielić się z nami niektórymi z waszych przyszłych planów odnośnie AmigaWorld? Dla przykładu, czy Eyetech będzie brał czynny udział w dyskusjach na forum AmigaWorld?

Naszym głównym celem, a co za tym idzie tym co najbardziej mnie absorbuje, jest promocja AmigaONE i OS4 na rynkach zagranicznych. Oznacza to, że pomimo moich najlepszych zamiarów i chęci, czas który mógłbym poświęcić na udział w forach dyskusyjnych jest ograniczony. Nadal jednak będę starał się czytać dyskusje i umieszczać własne komentarze tam gdzie uznam to za pomocne i ważne.

Naprawdę żałuję, że nie mam czasu na aktywne uczestniczenie w forach dyskusyjnych. Jednak ważniejsze jest skupić się na tym co teraz istotne. Mając na uwadze interesy obecnej społeczności Amigi, absolutnie musimy rozszerzyć rynek zainteresowanych technologią A1 i OS4, nawet jeżeli oznacza to wciągnięcie w to Linuxa jako konia trojańskiego. Mówiąc "my" mam na myśli Amiga Inc., Hyperion oraz Eyetech, chociaż w praktyce inne zobowiązania Amiga Inc. i Hyperionu sprawiają, że ta działalność spoczywa głównie na barkach Eyetech. Osobiście mi to odpowiada, jako że doświadczenie Eyetech w tej dziedzinie dobrze się sprzedaje w strefach korporacyjnych i rządowych. Potrzeba skupienia się na większych rynkach jest głównym powodem, dla którego przekazaliśmy rynek brytyjski w ręce firmy Svena Harvey'a - Stellar Dreams.

Ile płyt AmigaOne zostało jak dotąd sprzedanych i jaka jest Twoja opinia na temat popytu na obecne płyty i nadchodzące płyty MicroA1?

Z publicznie dostępnych danych wydaje się, że dostarczyliśmy więcej płyt AmigaOne niż jakikolwiek inny "otwarty" (to znaczy nie IBM czy Apple) dostawca płyt opartych o standard PPC. W zakresie prawdziwej sprzedaży za prawdziwe pieniądze (które w moim mniemaniu są ostatecznym miernikiem sukcesu - każdy może dać płytę), wydaje nam się, że obecnie nie mamy znaczącej konkurencji.

MicroA1 kierowania jest na całkiem inny rynek. Jest to jednocześnie:

  • potencjalny (to znaczy, wymaga na początek stabilnego OS4 i aplikacji) komputer domowy i konsola do gier.
  • płyta kontrolera z modułowo zintegrowanym systemem (z dużą ilością urządzeń I/O i możliwością wyboru procesora) pracująca na zintegrowanym OS4 lub Linuxie z flash ROMem
  • produkt o niskim zapotrzebowaniu na energię, niskich kosztach własności przekazywanych na klienta (pracujący pod kontrolą OS4 lub Linuxa) dla potrzeb aplikacji Windowsowych lub Linuxowych. Klient oprogramowania dla Linuxa już został napisany i będzie przeportowany na OS4 (umożliwiając tę samą wydajność dla słabszej specyfikacji procesora/kosztów).

Ostatecznie wierzę, że ten rynek rozwinie się, aby ujrzeć technologię MicroA1 licencjonowaną na dużych, daleko wschodnich producentów ekranów LCD, umożliwiając im włączenie biedniejszego klienta (i możliwości OS4) bezpośrednio do ich własnych produktów.

Wiele osób przyznaje, że czeka z kupnem nowego sprzętu na AmigaOS4. Spodziewasz się wzrostu sprzedaży gdy pojawi się AmigaOS4?

Wiele, naprawdę wiele osób kontaktowało się z nami i sprzedawcami A1 i informowało, że kupią A1 wtedy, gdy OS4 dostępny będzie w stadium dla końcowego użytkownika. Jednakże, odkąd zademonstrowano OS4 działający na AmigaOne, zanotowaliśmy wzrost zamówień. Podejrzewam, że dzieje się tak dlatego, że ci kupujący widzą, że wersja OS4 dla końcowego użytkownika jest bliska ukończenia i nadal mogą czerpać korzyści z oferty Earlybird, a przez to oszczędzić koszty OS4 gdy ten się pojawi. Pracujemy wraz z Hyperionem nad próbą stworzenia instalacji na dysk twardy wersji beta OS4 dla wszystkich obecnych klientów i deweloperów A1 Earlybird. Mamy nadzieję, że stanie się to przed świętami.

Wiele innych osób jest oczywiście sceptycznych i podejrzanie patrzą na obietnice (nic dziwnego, patrząc na liczbę falstartów jakich doświadczyliśmy przez ostatnie 10 lat) i kupią tylko wtedy, gdy osobiście doświadczą i poczują OS4 na AmigaOne. Sprzedawcy również nam to sygnalizują.

Są również i tacy, którzy zasypują nas mailami, w których mówią, że kupią AmigaOne tylko wtedy gdy piekło zamarznie. Osobiście nie widzę problemu - każdy ma prawo wyboru. Naprawdę musimy się skupić na tym, co jest obecnie ważne, tak więc ta ostatnia grupa musi trochę poczekać, gdyż projekty wielce efektywnych procesów zamrażających nie są obecnie naszym najwyższym priorytetem.

Oprócz obecnego rynku Amigi, na jakie rynki planujecie skierować AmigaOne?

Patrz dwa powyższe pytania

Przedprodukcyjna wersja nowej płyty MicroA1 (Mini-ITX/170mm/170mm) została ostatnia zademonstrowana z pracującym na niej Linuxem. Jakich zmian (tj. w zakresie układów graficznych na płycie) możemy oczekiwać w finalnym modelu?

MicroA1 jest kierowana na rynki czułe na cenę, gdzie prędkość sprzętu jest dużo mniej istotna niż możliwość uzyskania efektywnych kosztowo rozwiązań. Wykorzystamy układy graficzne, które zapewnią niższe koszty produkcji przy jednoczesnej obsłudze tych układów przez OS4. Prawie na pewno mogę stwierdzić, że będzie to najtańszy układ Radeon, który jest dobrze obsługiwany przez OS4 i LinuxPPC. Obecnie zastanawiamy się nad dodaniem "roszerzonego I/O" (RAID, gigabit ethernet, USB2, IEEE 1394 itd.) na osobnych płytach siostrzanych. Chcemy zmniejszać koszty podstawowej płyty na potrzeby industrialne, które nie wymagają takich możliwości. Standaryzacja umożliwi nam czerpanie zysków z podstawowej wersji płyty bez obawy o utracenie możliwości jej rozszerzania.

Gdy sprzedaż AmigaOne okaże się sukcesem, czy istnieją plany AmigaTwo (niekoniecznie w najbliższej przyszłości), która byłaby produkowana na bazie cech MicroA1 (USB2.0 Firewire itd.) i może byłaby zdolna korzystać z IBM PPC 970, lecz z czterema (lub więcej) slotami PCI?

Chip 970 nie będzie dostępny do testów czy prób do czasu gdy nie będzie dostępny na kieszeń zwykłego klienta, pod koniec 2004 roku. Z racji jego innej architektury, będzie wymagał całkowicie nowego projektu płyty. Z całą pewnością pierwotnie kierowany będzie na rynki profesjonalne i oczywiście ze wszystkimi dostępnymi wówczas fajerwerkami w zakresie urządzeń I/O.

W świetle tego, jaką trudność stanowi obecnie zakup karty pracującej w slotach AGP 4X i mniej, czy są szanse abyśmy zobaczyli zmodyfikowaną płytę posiadającą sloty AGP 4X/8X? Czy istnieje możliwość płyt głównych pracujących w standardzie PPC posiadających sloty PCI-X na potrzeby szybszych transferów graficznych?

Mostek północny Articia S wykorzystany w AmigaOne obsługuje sloty AGP podwójnej prędkości. W porównaniu, układ Marvell obsługuje tylko tryb PCI-X - zakładając, że płyta wykorzystująca to, korzysta ze slotów PCI-X (które są mechanicznie różne od normalnych slotów PCI). Zazwyczaj, gdy slot AGP jest elektrycznie zaimplementowany na szynę PCI-X, działa tylko z prędkością 66 MHz protokołu PCI (nie PCI-X) i jest wyraźnie wolniejszy niż pojedyncze AGP. Prawdziwe AGP - obecne w AmigaOne - osiąga prędkość przez np. sideband addressing - umożliwiając karcie graficznej wysyłać żądanie o dane bez potrzeby przerywania przepływu danych obecnych na głównej szynie - oraz pipelining. To wszystko oczywiście jest dużym uproszczeniem i byłoby z pewnością dobrym tematem do dyskusji na forum AmigaWorld, aby mogli wypowiedzieć się ludzie dużo bardziej zaznajomieni z niuansami architektury AGP niż ja.

Jednakże w kwestii sprzętu, wirtualnie wszystkie karty AGP, które są reklamowane jako posiadające prędkości wyższe niż 2x, są kompatybilne z prędkością 2x - zaprojektowane są tak, aby obsługiwać również napięcie elektryczne na połączeniu 2x. Jednakże moim zdaniem, czynnik prędkości AGP na prawdziwym AGP jest trochę przesadzony, zwłaszcza w odniesieniu do dostarczanej możliwości obrazu. Dla przykładu, obecnie różnica prędkości między, powiedzmy, AGP 2x i 4x waha się w okolicach 15%.

Jest to spowodowane tym, że wszystkie nowoczesne karty graficzne posiadają ogromne możliwości przetwarzania danych. We wszystkich grach 3D, AGP jest wykorzystywane, aby wysłać program wykonywalny do karty graficznej, która generuje wyświetlane dane. Jest to relatywnie niewielki zakres transmitowanych danych przez prawdziwą szynę AGP, który nie zyskuje wiele z szybszych slotów AGP. Większe znaczenie ma szybszy procesor graficzny niż nominalnie szybsza szyna AGP. W efekcie, "prędkość AGP" podawana na pudełkach jest tylko zwykłą naklejką mającą na celu zaimponować użytkownikom PC i nie jest obiektywnym elementem wpływającym na efektywność karty.

W porównaniu do normalnej architektury PC, AmigaOne czerpie z tego korzyści. Dzieje się tak, z powodu transparentnej, synchronicznej budowy Articia S, która umożliwia bezpośrednie transfery do pamięci AGP bez zawieszania pamięci procesora jak to się dzieje w świecie x86. Wystarczy zapytać jakiegokolwiek użytkownika, który zainstalował tę samą wersję, powiedzmy, PPC Linux na AmigaOne 800 MHz i na PC z zegarem prędkości trzy razy większej. A1 wygrywa za każdym razem.

Wiele osób pyta o okres oczekiwania na dostarczenie ich zestawów/płyt. Jeżeli ktoś jutro żłoży u lokalnego sprzedawcy zamówienie na kompletny zestaw G4 lub płytę główną, jak długo będzie musiał czekać na swój zakup?

Płyty A1XE mogą być obecnie dostarczane tylko od najważniejszych sprzedawców. Jesienne pokazy zwiększyły popyt na nasz produkt i sprawiły, że większość ze sprzedawców nie posiada nic na składzie. Prawdopodobnie oczekiwanie będzie zbliżone do dwóch tygodni na gołe płyty i dwa razy tyle na przebudowany zestaw.

Pytania od odwiedzających serwis AmigaWorld

Nadal istnieją pytania na temat operacji związanych z DMA i VIA mostka północnego. Czy sprawa z UBoot została wreszcie rozwiązana, czy też jest jeszcze trochę do zrobienia?

Istnieją dwa problemy z DMA, lecz żaden z nich nie jest powodowany przez błąd w mostku północnym Articia S. Pierwszy jest powiązany z inicjalizacją VIA mostka południowego wykorzystywanego na płycie, a drugi ze sterownikami Linuxa.

Największym problemem było to, że kontroler przerwań VIA gubił przerwania, głównie te generowane przez transfery DMA. Powodem okazało się odwoływanie programu do nieudokumentowanego rejestru w VIA mostka południowego. VIA nie było pomocne w rozwiązaniu tego problemu, zwłaszcza, że byli w posiadaniu dokumentacji o znanym problemie i który rozwiązano w świecie x86. Developer AmigaOne - Adam Kowalczyk - pracując razem z ekipą Billa Muellera w laboratoriach MAI rozwiązał ostatecznie tę kwestię.

Drugim problemem jest to, że wiele sterowników Linuxa PPC (nie wolno nam zapominać, że były tworzone z myślą o środowisku x86) często zawieszały się co wynikało z faktu, że architektura Intela uniemożliwiała jednoczesny dostęp do pamięci przez procesor i szynę PCI. W AmigaOne oba procesy działają jednocześnie i są wzajemnie przezroczyste. W związku z tym, niektóre sterowniki zawodziły. Sterowniki IDE DMA zostały zmodyfikowane tak, aby zachowywały się prawidłowo na AmigaOne, a aktualnie przeprowadzane są testy specjalnej łatki. Sądzimy, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż cofanie się wstecz i rezygnacja z jednoczesnych dostępów do pamięci.

Te elementy wiążą się wyłącznie z portem PPC Linuxa i nie dotyczą OS4.

Czy wraz z pojawieniem się A1-lite (MicroA1), są plany uaktualnienia A1 (nowy mostek północny/więcej cech), tak aby sprzedaż tych dwóch obecnie różnych płyt w przyszłości nie poróżniała tych produktów?

Obie płyty różnią się wymiarami, możliwościami rozszerzenia oraz kosztem. Oczywiście szukamy kilku możliwych specyfikacji dla przyszłych projektów opartych na tej samej podstawie, ale naszym głównym priorytetem jest rozszerzenie rynku. Przeprojektowanie płyty za 100 000 dolarów kosztuje 1 dolara od płyty i rozkłada się na 100 000 egzemplarzy. Koszt 50 dolarów daje już tylko 2000 płyt.

Kiedy zobaczymy DDR-RAM i AGP 3.0 jako dostępne wśród produktów z waszej linii produkcyjnej?

Gdy stanie się to kosztowo efektywne. Bierzemy pod uwagę możliwości układów, dostępność i cenę, zalety rynku jakie może taka przebudowa przynieść.

Czy posiadasz jakiś plan ilustrujący kierunek, w którym chciałbyś aby rozwój A1 podążał?

Tak.

Czy są plany umieszczenia MicroA1 w jej unikatowej obudowie? Osobiście (i wiele innych osób również) odczuwam, że jest to dosyć ważne, dla celów reklamowych jak i samej marki, aby miała własną twarz, swoją własną osobowość do której ludzie byliby przywiązani.

Prawdziwe pytanie nie powinno brzmieć czy jest to wykonalne - bo z całą pewnością jest - ale kto by to kupił i za jaką cenę. Dla przykładu, jeżeli taka obudowa kosztuje 200 dolarów więcej niż standardowa (której przyjemny wygląd można by stworzyć w niewielkiej ilościowo partii), ile osób zdecydowałoby się wydać na to pieniądze, zamiast dokupić dodatkowy osprzęt do swojego komputera? Oczywiście jeżeli Amiga wróci na rynek masowy takie obudowy będą absolutnym wymogiem i prawdopodobnie najbardziej ekonomiczną z opcji.

Obecnie jednak pracujemy z entuzjastami Amigi z Naya Design, aby wprowadzić zestaw modułów do obudów AmigaOne, które są relatywnie interesujące cenowo i zmienią wizerunek obecnych obudów PC ATX czy ITX w produkt typowo amigowy. Patrzcie na tę przestrzeń!

A1 (i MicroA1) zostały okrzyknięte jako rozwiązania na rynki systemów wewnętrznych - jak się spodziewam, zwłaszcza MicroA1. Czy chciałbyś antycypować takie rozwiązanie uruchamiając AmigaOS czy Linuxa?

Tak, gdyby było to rozwiązanie najbardziej efektywne pod względem kosztowym. Patrz odpowiedzi na pytania 2 i 5.

Jaka jest polityka Eyetech odnośnie zastąpienia chronionego przed zapisem BIOSa, który nie może być uaktualniony bez stosownego sprzętu? Czy jest możliwa jakaś podmiana (tj. Eyetech udostępnia nowy chip, klient zwraca chroniony)?

Próbowaliśmy podejścia "wysyłamy nowy chip i czekamy na odesłanie starego". W większości przypadków nadal czekamy - podejrzewam, że wynika to z ludzkiej natury, że zwrot czegoś otrzymuje najniższy priorytet w sytuacji gdy problem zniknął.

Większość sprzedawców posiada obecnie ROM reflashujący/niechroniony i będą pobierać niewielką opłatę za tę usługę. Pamiętajmy, że oryginalna specyfikacja A1 mówi, że ROM nie będzie reflashowany (w zasadzie PROM). Sprawiając, że stanie się zapisywalny spowodowane było późniejszą zmianą, która nastąpiła po stworzeniu innego mechanizmu antypirackiego.

Ogłoszono AOne Lite na pierwszy kwartał 2004 roku. Jakie są szanse na AmigaOne Laptop?

Daj mi zamówienie (i 50% płatności z góry) na 100 000 sztuk i możliwym będzie, że otrzymasz takowy do marca. Poważnie, to jest produkt, który będzie rozważany tylko wtedy gdy A1+OS4 będzie miał ustabilizowaną sytuację na rynku.

W ostatnim numerze Total Amiga zamieszczono informacje na temat planowanego dualnego modułu procesora 1.3GHz. Muszę przyznać, że brzmiało to dla mnie zbyt kosztownie. Jak w takim razie wygląda sytuacja z tańszym modułem z pojedynczym procesorem 1.3 GHz?

Pojedynczy moduł jest prosty do stworzenia - już posiadamy moduły 1.1 GHz 7447 i w rzeczywistości jeden widziano już w MicroA1 podczas pokazu OASE w Graz, w tym miesiącu. Nadal jednak potrzebujemy 400 pewnych zamówień, aby stało się warte naszej pracy.

Jakie efekty przyniosła podróż do Chin? Sądzisz, że możliwe jest zyskanie nowego rynku zbytu w rejonie Azji południowej i południowo-wschodniej?

Obecni na konferencji spodziewali się usłyszeć o Linuxie, lecz szczęśliwie zaprezentowałem im również OS4 jako bardzo tanią alternatywę w specyficznych obszarach działalności. Było dużo zainteresowanie w tym, aby zobaczyć to jako właściwy system operacyjny oparty na GUI z dojrzałym wyborem aplikacji a nie jako kolejny, ograniczony system operacyjny. Mogę szczerze powiedzieć, że ogólny potencjał jest ogromny, ale jakie są konkretne cele marketingowe i jak zamierzamy je osiągnąć, nie jest tematem na forum publiczne. Przykro mi.

W mojej kolejnej wizycie zamierzam zwiedzić rejony Azji południowo-wschodniej tradycyjnymi metodami publicznego transportu, wynajmować samochody i może pojeżdzić rikszą.

Chciałbym wiedzieć w kierunku jakich cen zmierzacie w przypadku waszych produktów (AmigaOne Lite/AmigaOne Micro)?

Ceny będą ogłoszone, kiedy produkty będą gotowe do seryjnej produkcji.

Zastanawiam się, jaki jest status prac Micro ATX A1 (nie MicroA1)?

Micro ATX zaplanowana jest na dalszy okres przyszłego roku, po tym jak sprzedaż MicroA1 i A1XE osiągnie satysfakcjonujący poziom.

Mam nadzieję, że to pomoże.

Dziękuję wszystkim za stałe wsparcie i cierpliwość.

AmigaWorld.net

Tłumaczenie za zgodą Mike'a Bouma i portalu AmigaWorld.net wyłącznie dla PPA

Copyright 2003 by Amigaworld.net. All rights reserved.
AMIGA and it´s logos are registered trademarks of Amiga Inc.

Translation made exclusivly by permission of Mike Bouma - AmigaWorld.net

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem