• Andrija Antonijevic

19.02.2005 10:20, autor artykułu: Wywiad z Andrija Antonijevicem przeprowadził Sebastian Rosa
odsłon: 1896, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Wywiad z Andrija Antonijevicem (autorem m.in. programów Charon i HTTP Resume)

Czy mógłbyś się przedstawić i opowiedzieć nam coś o sobie?

Nazywam się Andrija Antonijevic. Urodziłem się w Cacak, w Serbii, Jugosławia. Obecnie mieszkam w Belgradzie gdzie studiuję (a w zasadzie już kończę) matematykę.

Jakiej Amigi używasz (sprzęt, konfiguracja)?

Niestety, płyta główna w mojej Amidze (A1200, Blizzard 68060/50Mhz/16MB/FPU itd.) spaliła się już dosyć dawno. Obecnie używam WinUAE. Pomimo tego, że brakuje w nim wielu bardzo ważnych rzeczy takich jak debuggery, które wykorzystuję do moich programów, muszę przyznać, że jestem zadowolony z prędkości, dużej ilości pamięci oraz "karty graficznej", którą WinUAE oferuje :)

Do czego głównie używasz Amigi? Jakich programów używasz najczęściej?

Amigę wykorzystuję głównie do programowania. Używam SAS/C jako głównego kompilatora i prawie pełnego środowiska GeekGadgets. Jedyna rzecz bez której się nie mogę obyć to Directory Opus, wersja 4.12 GPL. Nie używam nowszych wersji, wierzcie lub nie :)

Jak zaczęła się twoja przygoda z Amigą?

Mój kolega (ten sam, który stworzył całą grafikę Charona) kupił A500+. Zaraz po tym, gdy zobaczyłem Workbencha i inne rzeczy, które ten komputer potrafi, pomyślałem: "Muszę to mieć!". Zajęło to trochę czasu, ale kilka lat później kupiłem Amigę 1200 i naprawdę czerpałem i nadal czerpię przyjemność z pracy i programowania na tym komputerze.

Jaki był Twój pierwszy poważny program napisany pod AmigaOS?

Hmm, trudno powiedzieć. Zaraz gdy kupiłem Amigę, zacząłem pisać małe utilki dla własnego użytku. Jednym z nich był prosty screen grabber nazwany Snapper. Oparty był na prostych przykładach z Commodore Developers Kit. Pierwszym "poważnym" programem był HTTPResume.

Czy nadal rozwijasz te programy?

Jedynie Charon podlega dalszemu rozwojowi. Programy napisane przed HTTPResume zostały napisane, coś jakby na sposób ćwiczeń, treningu, a Charon to coś w stylu HTTPResume v2 lub New Generation.

Co Cię skłoniło do napisania Charona?

To był logiczny krok, który nastąpił po HTTPResume. Wspomniany poprzednik, może i był funkcjonalny, ale "brzydki" :) W czasie powstawania Charona nie było żadnych download managerów na Amigę, więc pomyślałem, że może być zapotrzebowanie właśnie na taki program.

Co znaczy nazwa Charon oraz jak odnosi się ona do fukcji jaką spełnia program?

Roboczym tytułem Charona był Domen (od DOwnload MANager). Nic lepszego nie przychodziło mi wtedy do głowy. Po jakimś czasie znudziła mi się ta głupia nazwa i wspólnie z kolegą (tym który wykonał grafikę w Charonie) usiedliśmy i rozpoczęliśmy "burzę mózgów". Wysypywały się z naszych głów różne dziwne nazwy. W akcie desperacji przypomniał mi się bohater z greckiej mitologii, który przewoził dusze zmarłych przez rzekę Styx do zaświatów. W mojej głowie pojawiła się analogia - ten Charon przewozi (transferuje) pliki przez internet na dysk twardy. To właśnie było to.

Wydaje się to całkiem interesujące, zwłaszcza, że niewiele programów używa nazw, które mają jakieś znaczenie. Mitologia grecka? To tylko przypadek, czy też interesujesz się tym rodzajem literatury?

Pisarze książek czasami zwykli używać mitologii do stworzenia fragmentów głównego wątku. Miałem okazję poczytać co nieco książek nawiązujących do różnych mitologii, jak również bezpośrednio do mitologii greckiej. Nie jestem szczególnie zainteresowany tą mitologią. To było po prostu najlepsze rozwiązanie :)

Ile osób zarejestrowało do tej pory Twój program?

Powiedzmy, że zarejestrowała go liczba osób wystarczająca do tego, abym program nadal rozwijał. Życzyłbym sobie, aby było ich więcej (niespodzianka ;)), ale obecna ilość mnie zadowala.

Czy jest jeszcze sens pisania programów shareware dla Amigi?

Nie jestem pewien czy rozpocząłbym pisać kolejny shareware'owy program na "Amigę Classic". Chciałbym jednak to zrobić na OS4.

Jakich usprawnień należy się spodziewać w kolejnych wersjach Charona?

Chciałem, aby to była tajemnica, ale powiem to specjalnie dla Was :) Najważniejszą rzeczą będzie recursive download stron WWW oraz kilka innych drobnych, ale użytecznych rzeczy.

W świetle nadchodzącego AmigaOS4, jak widzisz przyszłość Charona?

Planuję przystosować Charona do OS4 i mam nadzieję, że ludzie nadal będą używać mojego programu na tym systemie, tak jak robili to dotychczas.

Gdybyś został poproszony o to, aby Charon stał się wewnętrzną, zintegrowaną częścią OS4, zgodziłbyś się?

Oczywiście, jednakże moim zdaniem downloader manager nie powinien być częścią systemu operacyjnego. Możliwości jakie w tej kwestii oferują przeglądarki dołączone do OSa są i tak wystarczająco duże.

Czy używasz innych programów działających podobnie do Charona?

Nie. Miałem okazję używać przez krótki czas Gozilla, GetRight oraz NetAnts na PC. Ten ostatni zrobił na mnie największe wrażenie, jednakże (niespodziewanie ;)) wolę Charona. Istnieje również WGet, które używam od czasu do czasu. Jest dobry, ale obsługiwany tylko z poziomu shella.

Czy masz w planach napisanie kolejnych równie dobrych programów dla AmigaOS? Jeśli tak, czy mógłbyś zdradzić naszym czytelnikom jakie?

Obecnie zajmuję się pisaniem/portowaniem programów dla OS4, aby ten nowy system posiadał właściwą obsługę, przeglądanie oraz drukowanie plików PDF.

Mówisz o OS4 tak, jakby był już dostępny. Wszyscy wiemy, że tak nie jest. Czy jesteś beta-testerem systemu? Jak to możliwe, że jesteś w stanie pisać/portować pod przyszły projekt?

Stefan Burstroem i ja podpisaliśmy z Hyperion kontrakt na załączenie AmiSSL v2.0 w OS4. Chwilę później, zostałem zapytany, czy nie chciałbym również napisać portów, o których wspomniałem. Zgodziłem się - nie zawsze masz możliwość być częścią czegoś, co bardzo lubisz :)

Powiedziałeś, że używasz obecnie PC + UAE. Jak to możliwe, że możesz pisać cokolwiek pod OS4 (natywnie stworzony pod PPC), skoro nie posiadasz PPC? Czy używasz cross-compilerów?

Wszystko piszę zgodnie z systemem. Kompilowane jest to poprzez GCC, gdyż w OS4 GCC będzie zaimplementowane. W ten sposób, niezbędne będą tylko niewielkie modyfikacje kodu, aby wszystko ładnie działało.

Jaka przyszłość, według ciebie, czeka Amigę (AmigaOS 4.x, 5.x, AmigaOne, MorphOS, Pegasos, Amithlon, UAE)?

Zacznijmy od eliminacji :) Amithlon i UAE na pewno nie są przyszłością Amigi - to jest po prostu przedłużenie jej żywota, przeszła inkarnacja (która swoją drogą radzi sobie jak dotąd całkiem nieźle). Pozostają dwa wyjścia software'owe: OS4+ oraz MorphOS, a także dwa wyjścia hardware'owe: AmigaOne oraz Pegasos.

Odkąd rozpocząłem współtworzyć OS4, moje zdanie na pewno nie będzie do końca obiektywne :) Wierzę/mam nadzieję, że to jest krok we właściwym kierunku. Nadal za tym kryje się idea, kompetentni ludzie pracujący pod kierunkiem Bena Hermansa. To wszystko daje mi pewność, że to będzie czymś prawdziwym, a nie czymś o czym wszyscy mówią i mówią i mówią i nic z tego nie wychodzi.

Co się zaś tyczy MorphOSa, nie mogę na ten temat zbyt wiele powiedzieć. Nawet nie próbowałem się tym bawić, z racji iż nie posiadam PPC.

Nie za wiele powiem również na temat sprzętu, gdyż nie uważam siebie za eksperta w tych sprawach. Obie platformy dla mnie wyglądają OK. System Operacyjny i filozofia "System Operacyjny powinien przystosować się do użytkownika, a nie odwrotnie" sprawia, że tak bardzo lubię Amigę. Prosty przykład: gdzie indziej można dosłownie wykonać polecenie "Wylistowania wszystkich plików zmodyfikowanych od wczoraj"? Nie sądzę, aby to było możliwe w środowisku DOS/Windows. Możliwe jest na Linuxie, ale trzeba w tym celu użyć kilku komend i znać ich składnię, co niestety wymaga czasu na ich naukę i poznanie. Istnieją również rzeczy jak GeekGadgets, gdy potrzebujemy czegoś więcej.

Warto również wspomnieć, że ważną rzeczą jest to, iż najlepszy OS działa znacznie lepiej na lepszym/szybszym sprzęcie :)

Czym jeszcze się interesujesz poza Amigą (np. jakieś hobby)?

Jestem nałogowym "czytaczem" (przynajmniej kiedyś byłem, gdy miałem tę rzecz... jak to się nazywa... no tak, wolny czas ;)) Science fiction to mój ulubiony gatunek, a Isaac Asimov mój ulubiony autor.

Czy chciałbyś kogoś pozdrowić?

Na pewno o kimś zapomnę, ale pozdrowienia wędrują do: spine'a (mój kolega, którego już wspominałem, twórca grafiki do Charona), kINGa i Ogisha (bracia Nedeljkovic), Abyssa i wszystkich użytkowników Amigi.

Twoje ostatnie słowa ;)

Czekaj! Nie strzelaj... ;)

Mam nadzieję, że Amiga zmierza we właściwym kierunku i że niebawem będziemy posiadać coś z czego będziemy bardzo zadowoleni.

Dziękuję bardzo za poświęcenie czasu na ten krótki wywiad.

Dziękuję za poproszenie mnie o to :)

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem