• Arkadiusz [Yak] Wahlig

19.02.2005 10:21, autor artykułu: Wywiad przeprowadził Grzegorz Murdzek
odsłon: 2492, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Wywiad z Arkadiuszem [Yak'iem] Wahligiem (autorem m.in. programów MultiSłownik i DepthMenu)

Czy mógłbyś się przedstawić i opowiedzieć nam coś o sobie?

Oczywiście. Nazywam się Arkadiusz Wahlig, w światku komputerowym posługuję się ksywką [Yak]. Mam 21 lat i studiuję informatykę na Uniwersytecie Zielonogórskim. Lubię komputery (szczególnie te "inne"), dobrą, ambitną muzykę, filmy jeśli są dobre, piwo (dobre :)), spływy kajakowe i chodzenie po górach :)).

Jakiej Amigi używasz (sprzęt, konfiguracja)?

Aktualnie posiadam Amigę 1200T (w wieży od PC) uzbrojoną w Blizza IV (030/882/50Mhz), 32MB RAM, dyski 17.2GB oraz 2GB, CD-ROM 40x, kartę PARalizer, monitor SVGA 14", modem, kartę sieciową pcmcia, drukarkę i inne dodatki.

Do czego głównie używasz Amigi? Jakich programów używasz najczęściej?

Amigi używam do "wszystkiego", na co mi pozwala konfiguracja. Głównie jest to programowanie, gdyż to sprawia mi największą przyjemność. Oprócz tego uwielbiam konfigurować system na wszystkie sposoby, a do tego AmigaOS nadaje się znakomicie. Korzystam również z internetu (YAM oraz AmIRC są nie do zastąpienia). Amigi używam również do obróbki tekstów, które następnie drukuję, czasem bawię się także w grafika. Gram raczej rzadko (od czasu do czasu z przyjemnością zasiadam jednak do GeneticSpecies). Z programów to będzie z pewnością SAS/C, rzadziej GCC (z powodu prędkości na 030). Do pisania tekstów używam GoldED'a. Grafikę natomiast obrabiam PPaint'em.

Jak zaczęła się twoja przygoda z Amigą? Jaki był twój pierwszy poważny program napisany pod AmigaOS?

Moją pierwszą Amigą była uszkodzona "pięćsetka" którą na którą zamieniłem się z kolegą za C64 (mój pierwszy komputer, wogóle). Feler na szczęście okazał się błachy (rozstawiona głowica stacji dyskietek) i przez dłuższy czas cieszyłem się ze skoku jakościowego (ach ten stos dyskietek na stole...). Po pewnym czasie przesiadłem się na również kupioną z drugiej ręki Amigę 1200, którą mam po dziś dzień (w międzyczasie zmieniła obudowę). Moim pierwszym poważnym programem był nigdy szerzej nie opublikowany "Układ Okresowy Pierwiastków" napisany w popularnym wtedy Amosie. Program zajmował jedną dyskietkę i był bardzo bogaty w informacje o wszelkich pierwiastkach z tablicy Mendelejewa. Posiadał również szereg sprawdzianów z wiedzy o pierwiastkach.

Co Cię skłoniło do napisania MultiSłownika?

Z powodu moich skłonności do grzebania w plikach przejrzałem pliki Collins'a zainstalowanego na pececie kolegi. Okazało się, że dane zapisane są przejrzyście i da się je odczytać. Wtedy to pojawiła się pierwsza myśl o programie obsługującym dane tego słownika. Decyzję podjełem po zauważeniu faktu, że na Amigę nie było jeszcze takiego programu (właściwie to był jeden, ale ja chciałem napisać program lepszy... mam nadzieję, że się udało :))).

Rejestracja pełnej wersji MultiSłownika wynosi zaledwie 20 zł. Można zaryzykowac stwierdzenie, że program jest na każdą kieszeń (chociaż by używać słownika należy także posiadać oryginalne dane ze słownika YDP lub Langenscheidta...). Ile osób zarejestrowało do tej pory twój program? Czy jest jeszcze sens pisania programów shareware dla Amigi?

Tak, nie chcę się dorabiać na Amigowcach, którzy i tak muszą słono płacić za sprzęt, który jest dziś delikatnie mówiąc przestarzały. 20zł wydaje mi się kwotą na tyle niską, że większość osób może sobie na nią pozwolić (tyle wydaje się codziennie w sklepie spożywczym :)), a ja w ten sposób mam namacalny powód, aby pisać kolejne wersje.

Na dzień dzisiejszy (10 października 2002) zarejestrowaną wersję programu posiada 17 osób. Nie jest to może oszałamiająca liczba, ale jak na polskie warunki i tak jest nieźle. Ostatnio jednak liczba nowych rejestracji spadła.

Osobiście uważam shareware za świetny wynalazek! Szczególnie w czasach, gdy programów na Amigę nie można kupić "za rogiem". Dodatkową zaletą jest to, że użytkownik nie kupuje kota w worku i wie czego się spodziewać po pełnej wersji. Dzięki tej formie rozprowadzania programów autorzy wiedzą, że ich program jest używany a świadomość, że ktoś zapłacił za program obliguje do pracy nad nowymi wersjami. To jest właśnie wadą programów freeware. Programistom po wypuszczeniu kilku wersji nudzi się już dalsze ulepszanie programu i porzucają projekt. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki...

Jakich usprawnień należy się spodziewać w kolejnych wersjach słownika?

Ciągle czekam na nowe sugestie od użytkowników. Dostałem kilka listów, których autorzy proponowali mi zrobienie z programu pradziwego "multi" słownika z obsługą większej ilości słowników. Jest to propozycja godna uwagi, jednak musiałbym wiedzieć, że istnieją słowniki z których da się wyciągnąć dane. W tym miejscu apeluję: jeśli ktoś wie coś o takich słownikach to proszę o kontakt pod adresem yak@yak.prv.pl. Z moich propozycji zastanawiam się nad implementacją funkcji testera znanej ze słowników YDP na PC.

Obok MultiSłownika jesteś również autorem programu ułatwiającego obsługę okien w systemie AmigaOS - DepthMenu. Skąd pomysł na napisanie takiego programu?

Od dłuższego czasu denerwował mnie fakt, że muszę się sporo naklikać aby wykopać z gąszczu oken to jedno, którego w danej chwili potrzebuję. Przetestowałem kilka programów z Aminetu, niestety żaden nie przypadł mi do gustu. Widziałem tam kilka rozwiązań problemu, ale do wszystkich miałem jakieś zastrzeżenia. Poza tym zaciekawiła mnie funkcja programu MCP - ScreensMenu. Tworzyła ona menu ekranów podobne do tego jakie tworzy DepthMenu. Na mojej konfiguracji nie działała jednak najlepiej. Po dniu spędzonym przed ekranem mogłem już testować pierwszą wersję beta DepthMenu :)).

Jak wiadomo DepthMenu posiada możliwość dołączania kolejnych modułów, które wzbogacają jego możliwości. Obecnie są dostępne moduły AmIRC, Dopus4, Dopus5, dynAMIte, MinMax, ScreenType, Workbench - jakich jeszcze możemy się spodziewać w przyszłości ? Jakie zmiany i ulepszenia planujesz na kolejne wersje programu?

Pomysł na możliwość rozszerzania programu o dodatkowe moduły pojawił się po dodaniu do programu opcji maksymalizacji i minimalizacji okien. Postanowiłem także innym umożliwić dodawanie własnych opcji. Te kilka modułów, które są dostępne stworzyłem z własnej inicjatywy bądź na prośbę użytkowników (DOpus4, ScreenType). Docelowo chciałbym jednak, aby moduły były tworzone także przez innych programistów. Niestety, na razie SDK nie jest dostępne - piszę jeszcze dokumentację, którą następnie będzie trzeba przetłumaczyć na język angielski. Myślę jednak, że za góra 3-4 tygodnie SDK będzie można ściągnąć ze strony programu (www.depthmenu.prv.pl). Aktualnie zastanawiam się nad modułem dodającym podmenu do uruchamiania najczęściej używanych programów.

Jest także kilka propozycji rozwoju samego programu. Przede wszystkim jest to usprawnienie obsługi z klawiatury (aktualnie trzeba jedną kombinacją otworzyć menu, następnie wybrać okno za pomocą klawiszy kursora a później zatwierdzić wybór enter'em), aby można było obsłużyć program za pomocą jednego - dwóch klawiszy. Niestety nie mogą być one zaimplementowane dopóki program korzysta z popupmenu.library lub dopóki biblioteka nie pozwoli na ich implementację (odpowiednie propozycje zostały zgłoszone autorowi), a alternatywy dla tej biblioteki aktualnie niema.

Wiem, że niektórzy obawiają się programów typu DepthMenu sądząc, że system traci na stabilności po ich zainstalowaniu. Czy DepthMenu gryzie się z jakimś programem? Czy można używać go bez obaw?

DepthMenu jest w 100% zgodny z systemem. Nie instaluje żadnych łat na żadną funkcję. Jest to po prostu program typu commodity, jakie dołączane są do samego systemu. Można więc go używać bez obaw o stabilność tym bardziej, że działa non-stop na dużej ilości komputerów i nie powoduje żadnych problemów.

Z pewnych źródeł wiem, że w przyszłych wersjach MCP będzie zaimplementowana opcja spełniająca to samo zadanie co DepthMenu. Czy wiesz coś na ten temat? Czy będzie to oparte na DepthMenu czy coś innego?

Tak, otrzymałem zapytanie od autora MCP, czy mógłby zaimplmentować funkcję DepthMenu w MCP (także z użyciem zewnętrznych modułów od DepthMenu). Z mojej strony nie ma ku temu sprzeciwów. "Konkurencja" ma tu same plusy tym bardziej, że programy używałyby tego samego formatu modułów.

Czy DepthMenu powinno być zaimplementowane jako jedna z cech przyszłych wersji AmigaOS?

Z punktu widzenia mnie, jako zwykłego użytkownika, uważam że powinno. Jest to program stabilny, oryginalny i świetnie spełniający swe zadanie a AmigaOS nie ma jeszcze wbudowanego narzędzia spełniającego podobną funkcję.

Czy używasz innych programów usprawniających i/lub upiększających system (np. MCP, ReqAttack, VisualPrefs, etc.)?

Tak, stale używam MCP (oczywiście z wyłączoną opcją ScreensMenu :)), VisualPrefs'a oraz MagicMenu.

Czy masz w planach napisanie kolejnych równie dobrych programów dla AmigaOS ? Jeśli tak, czy mógłbyś zdradzić naszym czytelnikom jakie?

Aktualnie nie mam planu na jakiś duży program. Nie oznacza to jednak, że nie mam zamiaru już nic pisać - wręcz przeciwnie, w przyszłości zamierzam tworzyć dla nowego systemu pod procesor PPC. Nie oznacza to również, że nie napiszę już nic pod obecny system... kto wie... może juto wpadnie mi do głowy pomysł na jakiś nowy program....

Jaka przyszłość według ciebie czeka Amigę ( AmigaOS 4.x, 5.x, AmigaOne, MorphOS, Pegasos, Amithlon, UAE )?

W chwili obecnej jestem rozdarty pomiędzy MorphOS'a i AmigaOS'a z lekką skłonnością w kierunku tego pierwszego. Aktualnie jest on na pewno bardziej dopracowany niż AmigaOS 4.0. Jeśli chodzi o sprzęt to również stoję po stronie Pegasosa ale uważnie obserwuję, co się dzieje po drugiej. Osateczny wybór będzie zależał z pewnością od wyboru większości amigowców. Mam nadzieję, że wybiorą dobrze...

Co do emulatorów to nie traktuję ich na równi z normalnym komputerem. Dostrzegam jednak pewne niebezpieczeństwo. Ludzie zachęceni szybkością mogą zacząć używać emulatorów zamiast prawdziwej Amigi. Po pewnym czasie mogą jednak włączać emulator coraz rzadziej i w rezultacie przejść na ciemną stronę mocy...

Mam jednak nadzieję, że amigowcy są świadomi tego, iż bez sprzętu Amiga nie przetrwa i nie dadzą się zwieść złudzeniom...

Czy masz coś przeciwko emulacji AmigaOS na innych platformach?

Pomimo tego, co powiedziałem wyżej nie uważam emulacji za zbrodnię i nie popieram pisania programów w taki sposób, aby nie działały na emulatorach. Sam posiadam aktualnie peceta i czasem korzystam na nim z UAE, gdyż emulowana tam Amiga jest trochę szybsza od mojej prawdziwej (programy szybciej się kompilują, co przy szukaniu błędów ma duże znaczenie). Jest to jednak dla mnie tylko uzupełnienie i nie zamierzam zamieniać AMIGI na jakiś program na x86.

Czym jeszcze się interesujesz poza Amigą (np. jakieś hobby)?

Jak wyżej wspomniałem lubię chodzić po górach, szczególnie polskich. Poza tym chętnie pływam kajakiem po rzekach, szczególnie polskich i jeżdżę rowerem po bezdrożach, szczególnie polskich. Jeśli moge to zawsze staram się mieć słuchawki na uszach i słuchać muzyki (głównie rocka i hard-rocka)... szczególnie polskiej :))).

Czy chciałbyś kogoś pozdrowić?

Przede wszystkim pozdrawiam mojego brata - Damiana, który często testował moje programy i cierpliwie słuchał moich nudnych wywodów na temat rozwiązań w nich użytych. Chciałbym też pozdrowić wszystkich amigowców, polskich i zagranicznych :), 3majcie się choćby po to, aby sprawdzić, czy było warto. A na koniec przesylam pozdrowionka dla całej ekipy PPA - tak 3mać.

 głosów: 1   
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem