• Ben Hermans (Maj 2003)

19.02.2005 10:28, autor artykułu: Wywiad przeprowadził Kees Witteveen na łamach Amiga.org.
Tłumaczenie Sebastian Rosa
odsłon: 1893, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Na stronie Amiga.org przeprowadzono wywiad z Benem Hermansem. Zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez czytelników Amiga.org.

Cześć Ben,

Na początek chciałbym podziękować za poświęcony czas znaleziony na udzielenie odpowiedzi na kilka pytań.

Pytanie: Czy mógłbyś się przedstawić osobom, które Cię jeszcze nie znają?

Jestem prawnikiem i głównym założycielem oraz szefem Hyperion Entertainment. Zajmuję się nie tylko wszystkimi sprawami prawnymi z otoczenia OS4, lecz również pracuję jako project manager.

Pytanie: Najważniejsze pytanie... Kiedy AmigaOS4 ujrzy światło dzienne?

Gdy będziemy całkowicie usatysfakcjonowani z tego produktu i zaimplementujemy potencjalnie wszystkie elementy funkcjonalności wymienione w dokumentacji zawierającej cechy OS4. Ten dzień nie jest tak odległy.

Pytanie: Co się stanie w momencie, gdy Amiga, Inc. znajdzie się we władaniu innych osób? Czy będziesz wówczas w stanie dalej pracować nad AmigaOS, poza OS4.0?

Tak. Nasz kontrakt jasno to precyzuje. Jednakże istnieje niewielka szansa, że coś takiego się stanie. Pewne grupy liczą na upadek Amiga Inc. jednak, jako Hyperion posiadamy dowody, że nic takiego nie będzie w najbliższej przyszłości mieć miejsca.

Pytanie: Istnieją pewne elementy wymienione w zapowiadanych cechach OS4 oznaczone jako "jeszcze nie wykonane". Wymienię tutaj chociażby urządzenia pamięci masowej USB i NOVA oraz sterowniki HID. Jaki jest obecnie stan prac nad tymi modułami i czy uda się je zakończyć do czasu premiery OS4.0?

Nova z pewnością nie będzie częścią wersji Cyberstorm z racji, iż nie ma sensu, aby tam była. Prace nad klasą HID urządzeń USB postępują i jesteśmy pewni, że uda się je zakończyć do czasu premiery.

Pytanie: Z mojego punktu widzenia, jedną z najlepszych rzeczy w OS4 jest nowy kernel. Kiedy jednak będzie można czerpać korzyści z takich rzeczy jak pamięć wirtualną i ochrona pamięci? Czy musimy czekać aż do wersji 4.2, gdy wszystkie komponenty systemu będą kompatybilne z ochroną pamięci?

Istniejące aplikacje potrafią czerpać korzyści z systemu pamięci wirtualnej oferowanej przez ExecSG. Nawet stare aplikacje 68k pracujące pod systemem 3.x będą z niego korzystać, jeżeli tylko nie korzystają ze specyficznych obszarów pamięci. Nie zapominajmy, że aplikacje 68k już działają korzystając z wirtualnego adresowania.

Ochrona pamięci to trochę inna sprawa z racji, że obecnie w OS4.0 posiadamy tylko pojedynczą wirtualną przestrzeń adresową. W kolejnych wersjach systemu wprowadzona zostanie tylko wyizolowana przestrzeń adresowa. Zrobienie tego teraz sprawiłoby nieprawidłowości w działaniu wielu aplikacji. W efekcie, w OS4.0 tylko kod programu i kod kernela są chronione przed nadpisaniem. Niewykorzystana pamięć nie będzie mapowana i każdy program próbujący się do niej dostać spowoduje wystąpienie wyjątku.

Proszę pamiętać, że wprowadzimy również mechanizm do automatycznego powiększania stosu programu, gdy zajdzie niebezpieczeństwo jego zabraknięcia.

Wszystkie te dodatki powinny wpłynąć na poprawę stabilności AmigaOS.

Pytanie: Czy MediaToolBox (czy jakkolwiek to się teraz nazywa) będzie zdolne do zmiany rozmiaru partycji i do dowolnego jej przemieszczania bez obawy o utratę danych?

Nie. To w zasadzie nie jest "problemem" MediaToolbox, lecz samego filesystemu.

Filesystem Windowsa, taki jak np. FAT32, potrafi to robić, gdyż główny katalog jest umieszczony na początku partycji. To oferuje niewielkie zalety polegające na zmianie wielkości partycji, ale również duże wady w postaci śmiesznie długiego czasu dostępu do jego przeszukiwania. Właśnie dlatego Windows potrzebuje alokować tak dużo pamięci na bufory. Gdy nie istnieje wystarczająca ilość pamięci fizycznej do zabuforowania dysku, wykorzystywana jest pamięć wirtualna, która korzysta z dysku, który z kolei buforuje fizyczną pamięć. Nie jest to przykład tego, co chcielibyśmy emulować.

Ostatnia uwaga: zmniejszanie partycji kończy się zazwyczaj wysokim jej zdefragmentowaniem. W rzeczywistości więc dokonuje się defragmentacja partycji. Prawie każdy plik zostaje odczytany i ponownie zapisany. To prawie to samo co zbackupowanie wszystkich swoich danych, przepartycjonowanie dysku, przeformatowanie i odtworzenie backupu.

Pytanie: Czy filesystem CD-ROMu będzie w stanie odczytać płyty DVD?

Tak. Nasz CD-filesystem potrafi odczytywać UDF-Bridge i UDF DVD. Jest to jeden z najlepiej wykonanych filesystemów CD/DVD dostępnych na Amigę.

Pytanie: Czy wraz z nim będzie dostarczone oprogramowanie do odtwarzania filmów z płyt DVD?

Wraz z OS4.0 jest to niemożliwe, gdyż wiązałoby się to ze zdobyciem licencji na CSS. Jak wiemy, istnieje kilka odtwarzaczy potrafiących odczytywać zakodowane przy pomocy CSS płyty DVD. Ich źródła zostały uwolnione.

Pytanie: Jestem zainteresowany programowaniem pod OS 4.0. Ostatnio nad dokumentacją developerską pracował Olaf Barthel. Na jakim poziomie są prace? Czy możemy się spodziewać dokumentacji w momencie premiery OS4.0?

Olaf pracuje nad przepisywaniem Rom Kernel Manuals. Jest to bardzo czaso- i pracochłonne zajęcie i dokumentacja nie będzie gotowa na czas premiery. Jednakże na ten czas postaramy się dostarczyć maksymalną możliwą ilość informacji. Nie muszę mówić, że wszystkie prace nad kodem OS4.0 posiadają wysoki priorytet nałożony właśnie na dokumentację. Ludzie pracujący nad OS4.0 to profesjonaliści, którzy rozumieją znaczenie dobrej dokumentacji developerskiej.

Pytanie: W przypadku oryginalnych Amig, część systemu umieszczona była w ROMie. Czy jakakolwiek część AmigaOS4 będzie zawarta w ROMie w AmigaOne czy też ROM będzie wykorzystany do uruchomienia czegoś podobnego do BIOSa?

W porozumieniu z firmami produkującymi sprzęt, jest to planowane dla Cyberstorm PPC. Wkrótce pojawią się dokładniejsze informacje.

Byłoby to użyteczne dla samej AmigaOne i jest czymś nad czym warto się zastanowić. Z drugiej strony, w świetle dzisiejszych nowoczesnych twardych dysków jest wątpliwe, czy odniosłoby to jakiś skutek wpływając na zwiększenie prędkości ładowania.

Z całą pewnością nie zamierzamy tego całkowicie wykluczyć. We flashromie AmigaOne wciąż jest trochę wolnego miejsca.

Pytanie: Czy Hyperion będzie obecny na Amiwest 2003 lub innej związanej z Amigą imprezie?

Decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Jesteśmy bardzo zajęci i wciąż mamy dużo pracy do zrobienia.

Pytanie: Z punktu widzenia kogoś z zewnątrz, co odróżnia Wasz produkt (AmigaOS4.0) od produktu konkurencji (MorphOS 1.3)?

Nie myślimy o AmigaOS4.0 jako o produkcie, który może przemówić do przeciętnych użytkowników Windowsa, Maca, czy Linuxa. Kierujemy go głównie do obecnych użytkowników Amigi (włączając entuzjastów edycji video) oraz ludzi, którzy kiedyś jej używali i miło ją wspominają. Pośrednio będziemy kierować nasz produkt do specjalistów na użytek jako platforma multimedialna zorientowana na wewnętrzne systemy takie jak systemy punktów sprzedaży czy systemy "kiosk".

Oczywiste jest, że AmigaOS musi być znacznie bardziej funkcjonalny, aby mógł znowu konkurować z panującymi systemami operacyjny, głównie z racji, że szary użytkownik nie zawsze widzi różnicę między aplikacją a systemem operacyjnym.

To głównie planujemy dostarczyć w kolejnych aktualizacjach systemu.

Nie zamierzam wypowiadać się na temat MorphOSa poza tym, że ostatnia recenzja na OS News jasno pokazała, że osoby 'z zewnątrz' są mniej niż pod wrażeniem tego systemu. Większość elementów wymienionych w recenzji (pakiet IM, stos TCP/IP itd.) jest dostępnych w AmigaOS 4.0, który według nas nie jest czymś co może zawojować rynek użytkowników Windowsa i Maca.

Pytanie: Czy będzie SharkPPC w wersji dla OS4?

Jeżeli zostanie nam dostarczony stosowny sprzęt wraz z dokumentacją, możemy to rozważyć. Na razie nie jest to sprawa, o której można wiele powiedzieć.

Pytanie: Co zostało zrobione, aby obsługiwać nowoczesne drukarki i skanery w AmigaOS 4.x?

Zobaczymy co da się zrobić. Oczywiste jest, że nie możemy wszystkich braków AmigaOS 3.9 uzupełnić jednym update'm.

Pytanie: Czy w przyszłości zamierzacie wypuścić specjalną wersję AmigaOS4 uruchamianą na Pegasosie, która mogłaby wpłynąć na wzrost zysków Hyperionu poprzez zdobycie większego rynku potencjalnych klientów? Jeżeli nie, czy możesz wyjaśnić dlaczego?

Obecnie nie planowana jest wersja dla Pegasosa z kilku różnych powodów.

Po pierwsze, zgodnie z danymi Genesi, sprzedanych zostało tylko 600 egzemplarzy tego komputera i nie wyprodukowano ani jednej sztuki więcej. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę, że nie wszyscy mogą być zainteresowani AmigaOS 4.0. Po drugie, Genesi wciąż nie zgadza się na podpisanie porozumienia licencyjnego z Amigą na AmigaOS 4.x, które (porozumienie) zapewniałoby nam dostęp do wszystkich chipsetów, sprzętu i dokumentacji.

Nie odrzucam jednak tego pomysłu, zaznaczając, że nie jest to coś co znajduje się wysoko na liście naszych priorytetów. Sytuacja może się zmienić, jeżeli Genesi i Amiga Inc. dojdą do porozumienia, które również będzie regulowało kwestie dotyczące Pegasosa II, jeżeli i kiedy takowy ujrzy światło dzienne.

Pytanie: Czy została już opracowana lista cech OS4.2? Jest tyle osób pracujących nad rozwojem systemu. Można założyć, że odkąd jest on bliski ukończenia, wielu z nich może być już zwolnionych ze swoich obowiązków (ukończyli już swoją część). Czy pracują oni nad OS4.1 lub 4.2? Czy też może każdy z nich nadal coś robi w zakresie OS4.0?

Lista cech OS4.1 jest już nieomalże ustalona, lecz nie zamierzamy na dużą skalę niczego implementować ani rozgłaszać dopóki OS4.0 nie zostanie wypuszczony. W międzyczasie developerzy, którzy aktualnie nie mają zadań, pomagają w innych częściach lub pracują nad dalszym rozwojem swoich części. System operacyjny nigdy nie jest tak naprawdę ukończony.

Używamy Bugzilla, aby umożliwić naszym ponad dziewięćdziesięciu betatesterom dokumentowanie raportów o błędach i wysyłanie informacji o proponowanych zmianach i rozszerzeniach.

Pytanie: Proszę o rozważenie dostarczania informacji na temat postępu prac (ukończone elementy) co tydzień. Jestem pewien, że wiele osób chciałoby wiedzieć coś na ten temat.

Wpłynęłoby to znacznie na uszczerbek mojego cennego czasu i szczerze mówiąc nie byłyby to informacje wiele znaczące, głównie dlatego, że większość z Was nie jest tak dobrze zaznajomionych z projektem. Będę jednak starał się dostarczać miesięczne informacje na temat stopnia rozwoju poprzez Club Amiga newsletter.

Zapraszamy użytkowników do uczestniczenia w "AmigaOS on Tour" lub podobnych prezentacjach, aby zdobywać wiedzę na temat obecnego stopnia zaawansowania prac.

Pytanie: Czy obok AmigaOS4, Hyperion pracuje na innymi projektami?

Hyperion jest głównodowodzącym prac nad firmware AmigaOne. Również pracujemy nad kilkoma grami, które pojawią się po premierze OS4.0.

Pytanie: Z czego Hyperion Entertainment jest najbardziej dumny po przeszło półtora roku prac nad rozwojem systemu? Jaki był najbardziej ekscytujący moment tych prac?

Najbardziej ekscytującym momentem bez wątpienia była chwila, która wydarzyła się ponad miesiąc temu. Było to uruchomienie Workbencha pracującego na ExecSG. Był to kulminacyjny moment półtorarocznej, ciężkiej pracy. To było szczególnie satysfakcjonujące ponieważ pewna niewielka liczba "ekspertów" twierdziła, że nasza koncepcja integracji emulowania prawdopodobnie nie będzie działać i że podejście sandbox jest jedyną możliwą drogą.

Chciałbym podziękować za udzielenie odpowiedzi na niektóre pytania i życzę Tobie i Twojej firmie powodzenia i szczęścia w przyszłości.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem