• Bill Buck i Raquel Velasco (Czerwiec-Lipiec 2003)

19.02.2005 10:34, autor artykułu: Wywiad przeprowadził Kees Witteveen
Tłumaczenie Sebastian Rosa i Grzegorz Murdzek
Wywiad w oryginale zamieszczono na portalu Amiga.org
odsłon: 1848, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Wywiad z Billem Buck i Raquel Velasco z Genesi przeprowadzony na łamach Amiga.org przez Keesa Witteveena. Większość pytań została zadana przez czytelników portalu Amiga.org.

Jesteście jedyną, z obecnie czynnie produkujących amigowy sprzęt, firm. Dodatkowo jesteście bardzo aktywni na forach i portalach informacyjnych. Dlaczego?

Są dwa główne tego powody:

1. Próba odnalezienia zdolnych developerów, którzy mogą do nas dołączyć.
2. Aby zrozumieć lepiej rynek i promować przyszłość platformy

Czy to narzędzie marketingowe, czy też sprawia Wam przyjemność spędzanie takiej ilości czasu wśród społeczności amigowej?

Czasami jest to zabawne. Jest dużo naprawdę mądrych i zdolnych osób, które poznaliśmy i doceniamy współpracę i znajomość z nimi.

Czy możesz nam co nieco powiedzieć na temat Pegasos2 oraz MorphOS1.4?

Wszystko jest w dokładnej rozpisce.

Kiedy ujrzą światło dzienne? Czy są planowane jakieś elementy, które nie zostały podane do publicznej wiadomości?

Pegasos II będzie dostępny we wrześniu, a MorphOS 1.4 przed AmiWest. Istnieje kilka nowych elementów, a także dołączyliśmy kilka innych, które poprzednio objęte były licencją, lecz nie były związane z całym pakietem.

Czy istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości OS4 uruchomi się na Pegasosie?

Jeżeli OS4 będzie wykorzystywał OpenFirmware to tak. Jeżeli nie, trzeba będzie włożyć więcej wysiłku w to, aby było to możliwe. Gdy OS4 będzie w sprzedaży, kupimy jeden egzemplarz i sami się przekonamy.

Co było główną inspiracją rozpoczęcia projektu MorphOS/Pegasos?

:-D Nasze marzenia o przyszłości internetu. Sądzimy, że internet i właściwa technologia mogłyby w znacznym stopniu wspomóc ludzi w rozwoju poziomu wykształcenia oraz możliwości komunikowania się, w zależności od ich zamożności, miejsca pobytu, możliwości itd.

Jaki jest poziom zaawansowania Jungle graphics library (tworzonej z myślą o Radeonie)?

Prace trwają?

Kiedy pojawią się wersje MorphOSa dla BPPC oraz CSPPC?

Pracujemy nad tym. Po wypuszczeniu wersji 1.4 postaramy się położyć na to większy nacisk.

Czy Genesi jest zainteresowane portem Mozilli dla MorphOSa? Jeśli nie, jaki jest tego powód?

Obecnie skłanialibyśmy się ku rozwiązaniu KHTML, zwłaszcza po ostatnio krążących sprawach Microsoft kontra AOL. Nie jesteśmy pewni dokąd to może zaprowadzić Mozillę. Od połowy maja prowadziliśmy aktywne dyskusje na ten temat z osobami pracującymi nad projektem. Postawiliśmy kilka warunków, nad którymi pracują.

Upgrade procesorów G4 planowany jest na lipiec, a Pegasos II na wrzesień. Obie te oferty będą kierowane do obecnych posiadaczy Pegasosa po specjalnej cenie. Jeżeli obecny użytkownik wymieni procesor na G4 w lipcu, czy również będzie specjalna oferta dla niego w przypadku Pegasosa II?

Tak

Ile osób jest zatrudnionych w Genesi pracuje nad projektami MOS i Pegasos?

Niemcy: 8
Francja: 12
USA: 7
Holandia: 5
Luksemburg: 2
Szwecja: 1
Różni konsultanci na pełen/część etatu: 18

Zamierzacie stworzyć coś na styl Amithlona dla maszyn x86? (może Morphilon :-)

Bernie posiada odpowiedni sprzęt i kto wie co z nim zrobi?

Z biznesowego punktu widzenia: dlaczego myślicie, że odniesiecie sukces? Powiedzcie ludziom, którzy chcą wnieść swój wkład w pracę nad waszą platformą jak będą nagrodzeni?

Czy odwiedziłeś już MDC? Czy odwiedzałeś ostatnio MorphOS-News lub MorphZone? Jesteśmy zajęci i przemy do przodu. Robimy rzeczy, lecz nie odniesiemy sukcesu bez szerokiego wsparcia ludzi, którzy podobnie myślą. Rozpęd, który się nabiera od pewnego punktu narasta wykładniczo. Chcemy osiągnąć ten punkt.

Z punktu widzenia osoby z zewnątrz społeczności, jaka jest podstawowa róznica między waszym produktem (MorphOS) i produktem Hyperionu (AmigaOS4.0)?

Kiedy Hyperion będzie miał ten produkt, wówczas postaramy się o nim wypowiedzieć.

Czy poczynione są jakieś prace w kierunku przeportowania javy pod MorphOSa? Jeśli nie, czy są jakieś plany?

W zeszłym roku pracowaliśmy nad tym z Allanem Havemose i dobrnęliśmy w tym tak daleko jak się tylko dało do momentu gdy się nie zaczęły pojawiać problemy z Articia. Od tamtej pory, zdecydowaliśmy się skupić na tym dopiero po premierze Pegasosa II.

Jakie występują błędy Articii i jak można je odtworzyć? Co poprawia, a czego nie April1/2?

To pozostanie tajemnicą handlową. Nie mamy zamiaru ponownie asystować Mai.

Ile jeszcze potrwa dokończenie prac nad emulacja JIT 68k?

Jest już gotowa.

Czy istnieją karty TV/Video do Pegasosa?

Tak, dwie które pracują i wykorzystaliśmy je w naszych prototypach Digital Televison.

Czy chciałbyś się czymś podzielić z czytelnikami Amiga.org?

W tym tygodniu światowej sławy producent filmowy gościł na MorphOS-News, MorphZone, ANN i Amiga.org. Dwa tygodnie temu Nolan Bushnell przyłączył się do Phoenix. RJ Mical napisał do nas tydzień temu w sprawie projektu, który tworzy razem z Dave Needle i tego w jaki sposób może ten projekt pasować do tego czym się zajmujemy. Dave Haynie udziela się co tydzień na Phoenix, często też codziennie i proszę nie być zaskoczonym jeśli zobaczycie niedługo także Carla. Co więcej, przyciągamy nowe talenty jak na przykład Travis Geiselbrecht, który portuje system NewOS na Pegasosa. Jego kernel będzie również użyty przy porcie OpenBeOS. Oba systemy będą gotowe na Pegasosa jeszcze w tym roku i będą oparte na prawdziwym 64-bitowym kernelu. Phoenix naprawdę zaczyna przyciągać utalentowanych ludzi ze środowiska OpenSource.

Chciałem podziękować za udzielenie odpowiedzi na tych kilka pytań. Dziękuję i życzę szczęścia na przyszłość.

Bardzo proszę. Przepraszamy, że tak późno! :-)

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem