• Massimo Tantigone i Andrea Vallinotto - tłumaczenie (23.09.2006)

24.09.2006 08:48
odsłon: 2799, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Rozmowa na IRC-u z Massimo Tantigone Andrea Vallinotto, osobami stojącymi za płytą główną Samantha.

Szacunkowo, o ile lepiej spisuje się obecny system graficzny w porównaniu z GPU (procesor karty graficznej)?

<Massimo Tantigone>To zależy od sterownika. Nie jestem ekspertem w niskopoziomowych częściach systemu graficznego, lecz wydaje mi się, że obsługa 2D jest lepsza. Niemniej, graphics.library i rtg.library na chwilę obecną nie wykorzystują możliwości 3D kart graficznych.

Ile będzie kosztować Samantha?

<Andrea Vallinotto>Cena pierwszej partii, która będzie w ograniczonej ilości i dla deweloperów, powinna kształtować się na poziomie 370-399 euro plus podatek. To oczywiście za podstawową wersję. Kartę można konfigurować na życzenie.

Kto przeportuje OS4 na Samanthę? Czy zrobi to Hyperion, czy też sami to zrobicie (wraz ze sterownikami USB2 itd.). Czy już poczyniono jakieś prace? Ile to może zająć czasu?

<Andrea Vallinotto>Ja zajmuję się UBoot (moja osobista klątwa). Większość urządzeń peryferyjnych jest obsługiwanych przez OS 4 (SATA, Radeon, Audio...). USB jest zarówno OHCI jak i EHCI. OS4 posiada sterowniki dla OHCI. Reszta należy do Hyperionu.

Co należy rozumieć przez "kartę można konfigurować na życzenie"?

<Andrea Vallinotto>W zależności od popytu, dostępne będzie w różnych konfiguracjach, z różnymi modułami procesorowymi, kartami graficznymi, ilością pamięci. To komputer rozwijany w sposób modułowy.

Czy będzie możliwe uruchomienie MorphOS-a pod Samantha?

<Andrea Vallinotto>System jest otwarty dla każdego, kto tego chce.

Czy możesz rozwinąć kwestię dotyczącą nowej icon.library?

<Massimo Tantigone>Obsługuje natywnie tryb truecolor, a także posiada moduł odczytu i zapisu ikon w innych formatach. Będzie możliwe skalowanie ikony, co jak dotąd nigdzie nie było możliwe. Dodaliśmy także kilka funkcji, w których użytkownik będzie mógł sobie wszystko dowolnie, pod siebie ustawić.

Czy jest możliwe przeportowanie libdha?

<Andrea Vallinotto>Oczywiście, o ile czas pozwoli.

Czy są plany dotyczące systemu przenoszenia menu do własnego okna, aby nie następowała blokada całego ekranu?

<Massimo Tantigone>Ta funkcja jest już dostępna w czwartym uaktualnieniu. Jeżeli się nie mylę, trzeba w ustawieniach menu wybrać opcję "non blocking".

Większość dystrybucji Linuksa PPC (jeśli nie wszystkie) tworzone są dla Maca lub Pegasosa, czyli pod OpenFirmware. Ile pracy będzie potrzeba, aby stworzyć dystrybucję obsługującą Wasz Uboot?

<Andrea Vallinotto>"Nasz" UBoot to nic innego jak każdy inny UBoot. Jest on całkiem znośnie obsługiwany przez Linuksa.

Kogo uważacie za "dewelopera" (któremu będzie się należała pierwsza partia płyt - przyp. tłum.)? Czy my, piszący oprogramowanie w domowych pieleszach, nie robiący tego za pieniądze także jesteśmy brani pod uwagę?

<Andrea Vallinotto>Tacy też są brani pod uwagę o ile na poważnie traktują to co robią.

Dla OS4 mamy już gotowe sterowniki do kontrolerów z układami Silicon Image, dla kart graficznych ATI Radeon. Czego jeszcze brakuje (oprócz HAL)?

<Andrea Vallinotto>Co jeszcze trzeba zrobić (z punktu widzenia sterowników): ethernet, serial i FPGA (o którego obsługuje przez AmigaOS 4.0 sami zdecydujemy)

Na jaki rynek, oprócz amigowego, ma trafić Samantha?

<Andrea Vallinotto>Rynek systemów embedded, gdzie można korzystać z OS4 i Linuksa oraz wszędzie indziej gdzie będzie to możliwe. Karta powstała głównie z myślą o klientach przemysłowych.

Czy portowanie gier i programów opartych na SDL czyni mnie "deweloperem"? :D

<Andrea Vallinotto>Tak, dlaczego nie!

Czy są plany na Samanthę w wersji hi-end, z procesorem G4?

<Andrea Vallinotto>Nie, lecz pracujemy na projektem "Moana", który jest ukierunkowany na rynek desktop. Wiele spraw należy jednak wcześniej wyjaśnić.

Czy macie w planach obudowę dla płyty (być może z zaszytą gdzieś nazwą Amiga)?

<Andrea Vallinotto>Jest to w planach, lecz nieokreślonych. Priorytety nałożyliśmy obecnie na inne sprawy.

Czy chcielibyście aby działał na tym AROS?

<Andrea Vallinotto>Tak, czemu nie. Sprawa ma się podobnie z MorphOS-em.

Tłumaczenie: Sebastian Rosa

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem