• Raport z World of Amiga - 2 listopada 2002

19.02.2005 10:15, autor artykułu: Tłumaczenie: Sebastian Rosa
odsłon: 4729, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Korespondencja własna - Vincenzo Morra, dzięki uprzejmości Amiga Information Online

Raport WOA Sobota, 2 listopada 2002. Wielki dzień dla wszystkich użytkowników Amigi mieszkających w Wielkiej Brytanii. Targi World of Amiga South East (WOASE) odbyły się w Hutton, małej miejscowości nie daleko Londynu. Pogoda była okropna. Cały dzień padało i panowała gęsta mgła. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie fanom Amigi, którzy stawili się dzielnie w licznej grupie, aby spotkać się z developerami i podzielić się z innymi komentarzami i uwagami na temat naszej ukochanej maszyny. Miejscem imprezy była średniej wielkości hala, w której znajdował się niewielki bar wraz z kuchnia. Cała sala była na tyle duża, aby spokojnie pomieścić amigowych wystawców, którzy dumnie wystawiali swoje najnowsze osiągnięcia. Trzeba przyznać, że WOASE było dużo bardziej interesujące niż w roku ubiegłym. Mieliśmy okazję obejrzeć dużą liczbę ciekawych prezentacji.

Raport WOA Michele Console Battilana z firmy Cloanto przyleciała z Włoch, aby zaprezentować pokaz najnowszej wersji Amiga Forever. Ten niebywały kawałek software'u, oparty na UAE, doczekał się już piątej wersji i umożliwia użytkownikowi PC emulować Amigę i uruchamiać wiele aplikacji, włączając w to te, które wymagają oryginalnych układów Amigi. Oprogramowanie Amiga Forever może zostać uruchomione bezpośrednio z płyty lub zainstalowane na dysku twardym peceta. Pozytywnym aspektem Amiga Forever jest to, że użytkownik może wirtualnie "widzieć" urządzenia Amigi poprzez złączenie dwóch komputerów (Amigi i PC) przy pomocy portu serial lub sieci ethernet. Krótka rozmowa z Michele pozwoliła ustalić, że pojawi się niebawem darmowe uaktualnienie podnoszące numer rewizji do 5.1. Produkt ten nie wymaga mojej rekomendacji. Jest to najlepsza z możliwych szans na posiadanie "działającej" Amigi na naszym domowym PC. Osobiście posiadam laptota z działającym na nim Windows XP Professional i nie muszę mówić, że pierwszą rzeczą, którą na nim zrobiłem była instalacja Amiga Forever. Stworzyłem również połączenie sieciowe pomiędzy dwoma komputerami, aby uzyskać co najlepsze z obydwu komputerów.

Raport WOA Robert Williams i Mick Sutton z magazynu Total Amiga również przebywali na WOASE, zbierając zapisy na jedyną, obecnie, anglojęzyczną gazetę amigową. Pomimo, że istnieje wiele internetowych serwisów traktujących o Amidze, muszę przyznać, że to jednak nie to samo co drukowany magazyn. Przez cały zeszły rok byłem zapisany do "klubu Total Amiga" i nigdy tego nie żałowałem. Wspaniałą informacją jest, że magazyn jest przedsięwzięciem nienastawionym na zysk. Ludzie pracują nad nim piszą artykuły w wolnym czasie. Nie znaczy to jednak, że staje się on przez to mniej profesjonalny. Wprost przeciwnie, jakość artykułów jak i strony technicznej pisma jest bardzo dobry. Robert dokonał prezentacji wykorzystania Pagestreama 4.1. W rzeczywistości Total Amiga w całości projektowany i składany jest w całości na Amigach i ich oprogramowaniu, które powinno być kolejnym powodem do zapisania się na listę czytelników magazynu.

Raport WOA Ekipa tworząca Mediatora również się stawiła. Odpowiadali na pytania dotyczące ich sprzętu, który umożliwia podłączenie do Amigi kart pracujących na slotach PCI. Byłem zdumiony, gdy mogłem zobaczyć podłączone do Amigi Playstation 2, którego obraz był generowany na okienku pracującym na amigowym Workbenchu! Sam Byford (członek ekipy) rozdawał wersję demo gry Tales of Tamar, którą od kilku ostatnich miesięcy testuje. Dla tych którzy nie wiedzą, Tales of Tamar jest turową grą RPG, w którą możemy grać po sieci. Naszym zadaniem jest stworzenie królestwa i sprawowanie nad nim kontroli. Wszystkie akcje dokonywane są poza siecią, a dopiero po zakończeniu swojej tury, wysyłamy i pobieramy informacje z sieci. Gra składa się z 300 tur. Doskonałym atutem gry jest to, że Tales of Tamar dostępne jest na PC, MACa i Amigę. Nie jest istotne jaki posiadamy komputer. Wystarczy połączenie z internetem. Wymagania Tales of Tamar, jak na obecne standardy nie są wysokie i zapewne każdy będzie mógł cieszyć się grą. Sam wspomniał, że Tales of Tamar wymaga co najmniej 10 minut codziennej gry, aby postępował rozwój naszego królestwa. Można pominąć dzień lub dwa, ale gra wymaga absolutnego poświęcenia z naszej strony.

Raport WOA Kicksoft, Weird Of Science i Forematt pokazali ich najnowsze produkty oraz sprzedawali amigowe oprogramowanie po specjalnie okazyjnych cenach. Oferowano Pagestreama 4.1 po cenie 170 funtów, co było niezwykle atrakcyjną ceną biorąc pod uwagę jakość tego programu. Zaprezentowano również Software Tycoon oraz Quake II. Miałem już przyjemność oceniać wiele gier ze stajni Hyperionu, ale czegoś tak szybkiego jak Quake II jeszcze nie widziałem. Steffen Hauser, który dowodził zespołem portującym grę dotrzymał obietnicy i dostarczył nam wspaniałą konwersją pecetowej klasyki. Oglądający komentowali pokaz Quake 2 w stylu: "To nie jest Amiga! Wiem co mówię, bo sam kiedyś miałem." Gdy uświadomiono im, że to naprawdę są Amigi, większość osób wyrażała zadowolenie z nadchodzącego powrotu tej platformy i stwierdzili, że rozważą możliwość jej kupna. Kicksoft przedstawił również prezentację "Jak używać ImageFX4", która zainteresowała wiele osób.

Raport WOA Eyetech, jedna z największych firm amigowych w Wielkiej Brytanii, sprzedawał swoje dodatki do amigowego sprzętu. Alan Redhouse (dyrektor kierowniczy Eyetech) dokonał prezentacji AmigaOne Jak już wiemy dostępne będą AmigaOne G3-SE z procesorem G3 600 MHz, AmigaOne-XE z procesorem G4 700 MHz. oraz AmigaOne-XE z procesorem G4 800Mhz. Jeżeli zdecydujemy się na zamówienie wstępne G3, bez trudu będziemy mieć możliwość upgrade'u do G4 za całkiem okazyjną cenę. Obecne AmigaOne działa na Linuxie z UAE, lecz już wkrótce będzie sprzedawane wraz z AmigaOS4. Ci którzy zamówią AmigaOne do końca grudnia otrzymają AmigaOS4 za darmo.

Raport WOA Dobrą wiadomością jest to, że Hyperion przyleciał z Niemiec, aby zaprezentować AmigaOS4 swoim przyszłym użytkownikom. Było bardzo miło móc poznać, ponownie, ludzi spod ręki których wyszło kilka wspaniałych gier korzystających z dobrodziejstw procesorów PPC. Lista cech OS4 jest długa. Musicie mi uwierzyć, gdy powiem, że wygląda to bardzo obiecująco. Emulacja 68k (prace nad nią wciąż trwają) wydaje się być szybsza niż na UAE. Dobrą wiadomością było specjalne urządzenie umożliwiające użycie CD-Romu jako stacji dysków. Można na nie przegrywać pliki, kasować i wykorzystywać jako zewnętrzny twardy dysk. OS4 będzie posiadał cechy zaplanowane dopiero na OS4.2 jak i na OS5! W pewnym sensie może to tłumaczyć dosyć duże opóźnienie premiery tego systemu.

Fleecy Moss wypowiadał się na temat przyszłości OS i AmigaDE. Zeneo przedstawił AmigaDE pracujący na PDA. Magazyn Total Amiga poinformował, że Fleecy Moss uczestniczył w konferencji Micromart (czasopismo komputerowe skierowane głównie na rynek PC). Micromart, od pewnego czasu, poświęca dwie strony na temat tego co się dzieje w świecie Amigi. Fleecy został poproszony, aby uczestniczyć w pokazie AmigaOne i OS4.

Raport WOA Wreszcie, Thendic France zaprezentowało 10 sztuk Pegasosa i beta wersję działającego na nich MorphOSa. Maszyny były podłączone do ultra płaskich monitorów i uruchamiano na nich różne rodzaje oprogramowania: ImageFX4, Candy Factory, Software Tycoon. Ludzie z Thendic byli ubrani bardzo odświętnie i wyglądali bardzo profesjonalnie, zachęcając zainteresowanych do wypróbowania ich platformy. Zgodziłem się i byłem mile zaskoczony. Niemniej jednak pojawiły się pewne obawy. Podział rynku Amigi na AmigaOne i OS4 z jednej strony, podczas gdy z drugiej strony mamy Pegasosa i MorphOS, może powodować niemałe zamieszanie i może doprowadzić zamiast do odrodzenia rynku, do jeszcze większego zejścia w podziemie. Dobrze byłoby gdyby zmniejszający się obecnie rynek Amigi podążał w jednym obranym kierunku. Przypuszczam, że to tylko kwestia miesięcy, abyśmy się zorientowali jaki będzie wybór użytkowników. Rada: zaczekajmy na prezentację obydwu systemów zanim podejmiemy decyzję.

Obchodząc całą halę, miałem okazję zobaczyć ludzi takich jak Andrew Korn i Neil Botwick (z nieistniejących już magazynów CU AMIGA i AmigActive). Było to bardzo miłe widzieć tych ludzie nadal interesujących się środowiskiem Amigi.

Były również grupy użytkowników Amigi takiej jak Amiga North Thames, Amiga Support Association, Huddersfield Amiga User Group, South Essex Amiga Link i Blackpool Amiga Club. Wszyscy wspierali siebie nawzajem, a także odwiedzających, pomagali innym i zachęcali do zainteresowania się nowym sprzętem.

Pomimo dużo mniejszej ilości odwiedzających (w porównaniu z rokiem ubiegłym) muszę przyznać, że byłem zadowolony z organizatorów, Micka Suttona i Michaela Carrillo, którzy stanęli na wysokości zadania. Bardzo możliwe, że wiele osób przeszło na inną platformę. Rok w świecie komputerów to dużo. Jedno jednak jest pewne. Nie ważne ile osób nadal używa Amigi, duch tej maszyny nadal żyje i imprezy takie jak WOASE są tego dowodem.

Ciekawe linki:

Cloanto i projekt Amiga Forever
http://www.cloanto.com

Magazyn Total Amiga
http://www.totalamiga.org

World of Amiga South East
http://www.worldofamiga.com

Mediator
http://www.powerpc.com

Pagestream, ImageFX i inne
http://www.kicksoft.com

Nowe gry
http://www.forematt.co.uk

Twórcy OS4 i Quake 2
http://www.hyperion-entertainment.com

Eyetech
http://www.eyetech.co.uk

Amiga
http://www.amiga.com

Tales of Tamar
http://www.tamar.net

bplan i Pegasos
http://www.thendic-france.com


    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem