• USB 2.0 i Pegasos

27.10.2006 18:30, autor artykułu: Piotr "Wali7" Waligórski
odsłon: 6977, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

USB 2.0 i Pegasos Każdy, kto używał wcześniej średnio rozbudowanego klasyka, po przesiadce na Pegasosa z radością odkryje fakt obecności w tymże gniazd USB. Zauważy też na pewno, że jego wspaniały komputer w pełni obsługuje to przydatne urządzenie. Jednak prędzej czy później, zwłaszcza po zaopatrzeniu się w jakiś większy nośnik danych w standardzie USB 2.0, okaże się, że pod PC przesyłanie danych jest szybsze. Na przesłanie kilkuset MB danych wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund, podczas gdy pod Pegasosem czas ten rozciąga się do szeregu długich minut. No tak, przecież komputer Pegasos wyposażony jest w kontroler USB1.1 pozwalający na osiągnięcie transferu 12 Mbit/s, podczas gdy nowoczesne kontrolery montowane na współczesnych płytach PC pracują w standardzie USB 2.0 oferującym teoretyczną przepustowość 480 Mbit/s. Ale czy jesteśmy skazani na ograniczenia konstrukcyjne naszego komputera? Oczywiście że nie, bez problemu można się bowiem zaopatrzeć w kartę kontrolera USB 2.0 montowaną w jednym ze slotów PCI Pegasosa.

Jakiś czas temu wzbogaciłem mojego Pegasosa o taką kartę. Cena nie była wygórowana. Obecnie na Allegro (październik 2006) można nowy kontroler nabyć w cenie do 20 zł. Kartę można zainstalować w dowolnym gnieździe PCI. Skoro mój komputer miał wolne wszystkie trzy, wybrałem ten najbardziej odległy od slotu AGP, aby w niczym nie ograniczać swobodnego przepływu powietrza w okolicach karty graficznej

USB 2.0 i Pegasos Po włączeniu Pegasosa do prądu okazało się, że dotychczas używane sloty USB na płycie są wyłączone, a obsługujące je sterowniki rozpoznały jako jednostki nr 0 i 1 nowo zamontowaną kartę. Tak więc, wystarczyło przełączyć wszystkie urządzenia USB z wbudowanych gniazd USB na te w karcie i wszystko ruszyło. Piszę to głównie z myślą o tych, którzy mają tylko myszkę USB lub klawiaturę USB i po włożeniu karty zostaliby odcięci od możliwości konfiguracji USB systemu, do czego nieodzowna jest przecież klawiatura i mysz. Warto jednak na czas eksperymentów z USB wyposażyć się w mysz i klawiaturę PS2, bowiem w czasie prób tej konfiguracji możemy jednak łatwo pozbawić się możliwości dogadania z Pegasosem. Instalując kartę USB możemy korzystać równocześnie z wbudowanego kontrolera USB, w moim wypadku wystarczyło dodać jednostki 2 i 3 urządzenia uhciusb.device. W ten sposób otrzymujemy Pegasosa z 8 aktywnymi gniazdami USB (3 na płycie i 5 na karcie), jednak po podłączeniu jakiegolwiek urządzenia USB 2.0 okaże się, że Poseidon rozpoznaje to urządzenie jako zdolne do pracy w USB 2.0, jednak pracuje ono w Full Speed USB, czyli 1.1. Wszystkiemu winne są sterowniki, które obsługują tylko tryb Full Speed. W poszukiwaniu rozwiązania tego problemu dotarłem do pakietu ArakAttack, który teoretycznie umożliwia pracę z USB 2.0. Zainstalowałem wszystkie niezbędne elementy (OpenPCI), jednak po wypróbowaniu wszystkich możliwości (ArakAttack występuje w kilku wariantach dla różnych platform, w wersjach demo, zarejestrowanej i wolnej (ta ostatnia nie istnieje w wersji dla MorphOS-a)), uzyskałem albo kartę kontrolera (a właściwie USB Hub) zgłaszającą się jako USB 2.0, ale nie działało żadne podłączone do niej urządzenie albo działającą, ale w trybie USB1.1. Autor ArakAttack nie odpowiedział na mojego maila, natomiast autor Poseidona napisał mi, że to zależy od sterowników, lecz on mi nie pomoże, bo sam używa USB 1.1.

Sytuacja zmieniła się, gdyż ukazał się sterownik ehciusb.device umożliwiający pełne wykorzystanie kart USB 2.0 pod MorphOS-em. Sterownik ten jest na razie w wersji beta, jednak po krótkim (na razie) czasie użytkowania nie miałem z nim większych problemów. Sterownik pobrać można z portalu Pegasosforum.de, a następnie należy zainstalować do katalogu MOSSYS:devs/usbhardware/. Otwieramy program konfiguracji systemu, wybieramy zakładkę USB i Hardware. W moim przypadku ehci.device dostał jednostkę 0, natomiast jednostki 0-3 urządzenia uhciusb.device pozostawiłem takie jakie były (ehci.device nie współpracuje z USB w trybach innych niż HighSpeed, tak więc urządzenia USB 1.1 nie pracowałyby).

USB 2.0 i Pegasos Po zapisaniu ustawień wszystkie urządzenia USB powinny zostać na chwilę wyłączone, po czym rozpoznane od nowa. Wszystko powinno działać bez najmniejszych problemów. USB działa tak dobrze jak dotychczas, tyle że szybciej. W oknie konfiguracyjnym widać podłączony szereg urządzeń USB (myszka, klawiatura, gamepad, aparat fotograficzny i dysk twardy), z których myszka korzysta z wbudowanego kontrolera, a reszta z karty (w tym dysk twardy w trybie High Speed). Podłączony dysk USB Toshiba 20 GB przenosił dane (do RAM:) z prędkością około 9.5 MB/s, czyli tyle co na PC. Jeśli chodzi o szczegóły, komputer na którym zainstalowałem kartę to Pegasos II z G4. System MorphOS 1.4.5, stos Poseidon 3.3 zarejestrowany (na wersjach mniejszych od 3 mogą wystąpić problemy). Karta z układem Via. Pod kontrolą systemu Linux Suse 10.1 karta nie wymagała żadnej konfiguracji. Jest samoczynnie rozpoznawana przez system, pracuje bez żadnych problemów z pełną prędkością. Podsumowując, USB 2.0 w Pegasosie pod MorphOS-em to bardzo fajna i przydatna sprawa.

    
1 komentarzostatni: 28.10.2006 13:27
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem