kategorie: A2000/A3000, A4000
[#61] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@Shredder, post #30

Witaj! Zerkalem na link z posta. Rozwiazanie ciekawe tym bardziej, ze mi sie rowniez marzylo odtwarzanie plikow MP3 przez Amige. Mam karte Apollo z prockiem 040/33MHz i niefajnie to wychodzi To rozwiazanie byloby dobre bo port zegara mam dotychczas nieuzywany. Czy ktos z formumowiczow wie ile to kosztuje (na stronie Vasalii nie znalazlem informacji) ? A moze ktos z Wa juz to wyprobowal i moglby podzielic sie wrazeniami? U mnie (na razie) karta "Delfina Flipper" odpada ze wzgledu na wysoka cene.
[#62] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@adi, post #61

Ale to nie Amiga będzie odtwarzać tylko sprzętowy player, Amiga będzie robiła za pamięć, przyciski do sterowania a jej monitor za wyświetlacz.


Pozdrawiam
[#63] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@RadoslawF, post #62

Po napisaniu swojego posta, wrocilem do poprzednich watkow i uaktualnilem swoja wiedze O MAS-Player czytalem wczesniej wiec nie jest on dla mnie niespodzianka jak on dziala ale nie wiedzialem, ze projekt MP3@64 dziala na podobnej zasadzie. A tak a'propos ukladu MAS 3507D to jakies 2 miesiace temu widzialem aukcje jak ktos go sprzedawal (w Polsce). Gosc chcial za scalak 100 zl. Nie wiem czy to drogo czy tanio ale wtedy go nie kupilem. Napisali tam, ze uklad jest juz trudno dostepny bo nie spelnia normy RoHS. Tak mi teraz przyszlo do glowy, ze przeciez na rynku jest wiele tanich, przenosnych mp3 player'ow, ktore czasami nie kosztuja nawet 80 zl. Byc moze dekodery mp3, ktore sa w nich uzyte sa tansze od wspomnianego MAS 3507D?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 00:35:13 przez adi
[#64] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@adi, post #63

Glupio jest tak cytowac swojego posta ale jakos nie mam tutaj opcji "Edytuj" wiec nie moge go zmienic. Mowimy o ukladzie MAS 3507D i jefgo dostepnosci. Sprawdzilem przykladowy link: http://www.snailinstruments.com/eng/mp3chips/. Jest tam uklad MAS3507D w obudowie MPQFP44 i cenie niby 9.90$ ale przy wpisaniu 1 sztuki, wyliczylo mi, ze zaplace za calosc 15,90$. Przy dzisiejszym kursie dolara to jest ok. 55 zl. Cena chyba ciekawa (nie wiem ile wynosi koszt wysylki do Polski) do to az o 45 zl taniej niz kiedys widzialek ten scalak, ktory kosztowal 100 zl.
[#65] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@adi, post #64

Uklad ukladem ale ktos o musi pozniej oprogramowac
[#66] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@adi, post #64

Ja znalazlem tego scalaka za 15 dolców w Chinach - skąd transport wychodzi ok 22 dolarów. Sumarycznie przy zamowieniu 2 scalakow zabacoliłem ok 180 zł, co daje 90 za układ. Ta stronka jest ciekawa, nie ma tam jednak żadnych informacji skąd przylatuje układ - dlatego wysłałem zapytanie i zobaczymy. Należy pamiętać, że nie tylko ten układ daje końcową cenę, dochodzi przetwornik D/A (4331) oraz inne badziewia. Jeżeli dotrą do mnie zamówione układy i nie dowalą mi cła (a to jest prawdopodobne) to wstępnie jeden układ wyniesie mnie jak pisałem ok 220 - 250 zł. Pożyjemy zobaczymy, fajnie jakby z tej strony dało się zamówić taniej.
[#67] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@posylus, post #66

Wczoraj posiedzialem troszke jeszcze na Google'u i zobaczylem parametry innego scalaczka - TDA7535 (DELTA/SIGMA CASCADE 20 BIT STEREO DAC). Jak zobaczysz opis jego wyprowadzen i schemat aplikacyjny to wydaje sie, ze nie byloby trudnosci z jego zastosowaniem w MAS-Playerze. Jedyny minus to to, ze nalezaloby przeprojektowac plytke i wtedy uklad nie zmiesci sie (14 nozek to nie to co 8 w CS4330) w obudowie wtyczki DB-25 Probowalem wyszukac go zeby dowiedziec sie jaka jest cena ale ciezko jest. cos znalezc. Innym przetwornikiem D/A moze byc MAX5556 (ten wydaje mi sie najbardziej obiecujaca alternatywa). Ogladalem jego opis i tez wydeje sie byc dobry w naszym zastosowaniu. Jest tez PCM1748 - to 24 bitowy przetwornik D/A ale nie wiem czy bedzie dobry a poza tym ma 16 nozek. W kwestii ceny to znalazlem na eBay'u ale te 15$ lacznych kosztow to raczej duzo, prawda? Polecam stronke. Tam ktos przetarl sciezke Trunosc jednak (w moim wypadku) wynikalaby taka, ze trzeba byloby gdzies "na boku" na plytce uniwersalnej (lub takiej z polami stykowymi) odtworzyc schemat i poeksperymentowac przed zaprojektowaniem wlasciwej plytki Jesli zalozymy, ze lepiej bedzie nie eksperymentowac tylko polowac na te scalaki ze schematu to plusem jest to, ze plytka pozostaje ta sama a minusem-skad je wziac?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 12:10:22 przez adi

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 12:10:30 przez adi
[#68] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@adi, post #67

Ja już dawno porzuciłem pomysł upychania we wtyczkę - ze względu na dodatkowy moduł miksera i chęć posiadania płytki jednostronnej (z paroma mostkami) nie ma dla mnie opcji zmieszczenia się we wtyczkę. Zobaczymy jak to wyjdzie, ale myślę albo o pozostawieniu takiego dłuższego pudełeczka przy porcie równoległym, albo zarobienie wtyczki na płaskiej taśmie... Na razie nie zawracam sobie głowy, przede wszystkim z niecierpliwością czekam na układy, wtedy zajmę się uruchamianiem układu w oparciu o oryginalne układy, później szukanie zamienników i na samym końcu będzie obudowa.
Co do zastąpienia cs4330, raczej nie powinno być problemów - ewentualnie delikatnie trzeba będzie zmodyfikować aplikację wokół układu, ale jak już powiedziałem - najważniejsze to mieć uruchomiony, działający układ (aby wykluczyć moją pomyłkę przy projektowaniu pcb, najpierw zastosuję układy jak w oryginale).
Co do cen, ja zamówiłem dekodery + przetwornik d/a w chinach - nie wychodzi tanio, ale na razie interesuje mnie czas dostarczenia (jak nie rąbną mnie na cle, to może w środę będę miał - ale puk, puk). Projekt pcb już ukończyłem, ale zanim zajmę się jej wytrawianiem, chciałbym wstępnie przyłożyć rzeczywiste układy. Co do tej samej płytki - to pomimo zastosowania układów oryginalnych i tak trzeba samemu projektować pcb - czasy kiedy projekt mas-player był ogólnie dostępny, kiedy można ściągnąć gotowe pcb to czasy dostępności układu dekodera w obudowie plcc44 - i taki jest ogólno dostępny projekt pcb. Niestety obudowa teraz jest inna, co już wymusza samodzielne projektowanie płytki od początku.
Ostatnia rzecz to dekoder ST... niestety nie jest zgodny aplikacyjnie z mas, więc prawdopodobnie należało by napisać sterowniki ahi, a skoro nikt tego nie zrobił, znaczy że nie jest to takie proste - ja już wolę bawić się z projektowaniem płytki - programowanie w amidze to dla mnie czarna magia - posiadaczem a500 jestem od niedawna, dopiero zaczynam przygodę z amigą, gdzie mi zatem do programowania. Co innego to składanie gotowych, działających układów - to jest robota dla mnie.
[#69] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@posylus, post #68

należało by napisać sterowniki ahi


MHI jak już. Ta cała sprawa nie ma żadnego związku z AHI.
[#70] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@strim, post #69

Nie znam się, ale czy to MHI załatwi sprawę ? Przyznaję się bez bicia - od strony programowej wiem że mas-player działa super, ale czy zmiana układu pozwoli zachować kompatybilność programową ? Nie wiem i na razie nie będę kombinował.
[#71] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@posylus, post #70

Nie znam się, ale czy to MHI załatwi sprawę ?


MHI to interfejs dla dekoderów MPEG, coś jak AHI dla kart dźwiękowych.

czy zmiana układu pozwoli zachować kompatybilność programową ?


Zmiana układu raczej spowoduje utratę tej kompatybilności.
[#72] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@strim, post #71

I to jest odpowiedź, dlaczego musimy pchać się w układ MAS. (Już mnie lutownica swędzi...)
[#73] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@posylus, post #68

No tak. W sumie patrzac na schemat MAS-Player'a to do ukladu CS4330 nie dochadza zadne sygnaly sterujace z portu rownoileglego Amigi wiec nawet gdyby trzeba bylo go zastapic to jakos by sie dalo. Na Amidze napisalem tylko kilka prostych (raczej dla zabawy) programikow w C zeby zobaczyc jak dziala kompilator DICE i tyle. Nie mam pojecia jak sie pisze biblioteki ani inne amigowe oprogramowanie. Dla mnie tez bylbny to trudny orzech do zgryzienia. Ciekawy jestem jak tam przysla Ci te uklady z Chin. Bede trzymal kciuki o obserwowal watek na forum.
[#74] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@adi, post #73

Odświeżam temat. Dorwałem właśnie X-Surfa, który ma port zegara podobno komaptybilny z tym, z A1200 i zastanawiam się na Defliną "Flipper Edition"...

Gdzieś czytałem, może nawet i w tym wątku, że ktoś miał taki zestaw i za Chiny Ludowe nie mógł uruchomić sprzętowego dekodowania MP3. Napisałem już w tej sprawie do Vesalii ale zanim otrzymam odpowiedź, może ktoś z Was będzie miał jakąś wiedzę w tej kwestii.




Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 19:07:16 przez _arti
[#75] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@posylus, post #72

Czy projekt umarł już śmiercią naturalną?
[#76] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@BULI, post #75

To może jeszcze jedna uwaga (dopiero zauważyłem jak stary jest to wątek), MAS-Player jest praktycznie osobnym dekoderem sterowanym jedynie z poziomu amigi.
Jeżeli powyższe nikomu nie przeszkadza, to czy nie można kupić za 180 zł Raspberry Pi, które z dekodowaniem mp3 nie ma żadnego problemu, włożyć do amigi (rozmiar!), a następnie sterować nim przez np. port szeregowy via GPIO? Jestem w stanie sobie to wyobrazić, ale nie zrobić (przynajmniej na razie).
[#77] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@il_capitano, post #76

Chmmm, tylko że wtedy Amiga robi tylko jako klawiatura.
Podobnym rozwiązaniem jest interfejs RS232<->USB z odtwarzaczem mp3 sterowanym przez port RS.
Interfejs podpina się do Amigi przez port RS i steruje z linii komend.
Dodatkowy plus tego rozwiązania to w miarę tanie złącze USB również dostępne z linii komend. Niestety bez systemowego xxx.device.
Ale na bezrybiu to i rak ryba.
[#78] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@stachu100, post #77

Amigowy port RS232 może mieć problemy ze sprawną transmisją przepływności nawet takich jak 64kBit/s, bo powiedzmy, że to jest najniższa jakość MP3 jakiej da się w ogóle słuchać. Więc to rozwiązanie nie wydaje się takie dobre :).

No chyba, że ktoś by chciał najpierw przez 15 minut ładować MP3ke na odtwarzacz, żeby później słuchać jej przez 3 minuty.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 13:10:42 przez strim
[#79] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@strim, post #78

To nie tak, w tym przypadku serial sterowałby jedynie odtwarzaczem (RPi).

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 13:24:54 przez il_capitano
[#80] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@il_capitano, post #79

To nie można by było puszczać MP3 "z Amigi" ? Trochę wątpliwy sens takiego odtwarzania wg. mnie :P.
[#81] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@strim, post #80

To zależy jak rozumiesz "z amigi" :)
[#82] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@strim, post #78

Hmm a jakby sterować takim raspberry przez clockport?
Może dałoby radę w sumie zrobić nawet coś w rodzaju interfejsu dla amigi umożliwiającego podłączenie jakiegoś usb, słuchanie mp3. Czy później nawet przerzucenie kilku obliczeniowych operacji za do takiego raspberry. Wiem, że to mocno fantazyjne ale w sumie brzmi ciekawe, tanie turbo+usb w postaci raspberry. :D
[#83] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@Mir3k, post #82

W teorii brzmi fajnie, pozostaje jak zwykle problem: kto to zrobi i ile czasu będzie na to potrzebował. Ja obecnie eksperymentuje z interfejsowaniem mikrokontrolera PIC32 (o wiele prostszego niż Raspberry) z clockportem. Na razie z moich eksperymentów wynika tyle, że nie jest to tak proste jak by na pierwszy rzut oka wyglądało...
[#84] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@strim, post #83

Jak tak czytam ten wątek, to przypomina mi się pewien cytat S.Kisielewskiego : "Socjalizm bohatersko walczy z problemami, które są nieznane w normalnych ustrojach"...
To apropo mp3 na Amidze...:D
[#85] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@Motyl, post #84

Cytat zupelnie nietrafiony. Gdyby brac to wszystko serio, to generalnie - wydawanie kilkunastu tysiecy na Amige i trzymanie tych gratow w domu, mimo ze Superfroga mozna dzis odpalic na najprostrzym smartfonie, byloby totalnie bez sensu. Na szczesciej jest cos takiego, jak hobby i doskonale tlumaczy zarowno ten, jak i inne podobne watki OK

A tak przy okazji - zauwazylem, ze MAS Player wrocil do oferty Amigakit. I teraz tak - AHI jest na 68000* ale czy AmigaAMP sie uruchomi na tym procesorze? Dlaczego MAS wymaga 020? Chodzi tez o transfer z portu szeregoweg/rownoleglego czy jak?

*) i co w takim razie z 68010?
[#86] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@_arti, post #85

Nie wiem dlaczego MAS wymaga 020, ale AHI nie jest potrzebne do jego obsługi, powiem nawet więcej: nie jest w ogóle używane w tym celu.

Z tego co pamiętam są 3 drogi:
- Interfejs MHI
- Plik urządzenia zgodny z mpeg.device
- Soft MAS Playera, który komunikuje się z nim bez pośrednictwa bibliotek
[#87] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@strim, post #86

MAS Playera kupiłem z AmigaKit ponad rok temu.
Doskonale się sprawdza na A3000 z 030/50Mhz.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany jakimiś szczegółami odnośnie tego urządzenia to chętnie odpowiem.
[#88] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@lekarz_med, post #87

Wiesz może, czy 68010 jest wystarczające by zapewnić odpowiedni transfer z portu równoległego/szeregowego by odtwarzać MP3 AmigaAMPem? Ma to sens?
[#89] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@_arti, post #88

AmigaAMPa chyba nie uruchomisz na 68010.
Poza tym sam w sobie wymaga AHI do uruchomienia.
Na gołej A3000 czyli 030/25MHz starcza mocy do przesłania MP3 ale podejrzewam, że 68010 to może być za mało zwłaszcza, że AmigaAMP ma swoje wymagania.
Niestety nie mam jak tego sprawdzić bo najsłabszy sprzęt jaki mam ma 030/25
[#90] Re: MP3 - najlepsze rozwiązanie do dużej Amigi

@lekarz_med, post #87

Korzystasz z AmigaAMP, czy inne playery też mogę korzystać z MASplayera?
Podobno da się go wykorzystać do dekodowania strumienia audio (mp3/mp2) pod Froggerem?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 21:07:45 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem