kategoria: A500
[#1] A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500
Wczoraj doposażając moją przyjaciółkę w KCS-a musiałem przestawić JP2 w dolną pozycję i rozlutować JP7a aby pamięć z tego emulatora była widziana jako CHIP.

Jest wiele rozważań na temat konfiguracji pamięci A500, ale prawie 99.9% dotyczy niższych rewizji niż 8a.1, zatem czy mogę prosić o radę. Czy dobrze rozumuję:
JP2 - pozycja 1-2 pamięc CHIP
- pozycja 2-3 pamięć SLOW

Natomiast, za co odpowiadają piny JP7a i JP8? Rozlutowanie JP7a pozwoliło na dostęp do pamięci pod klapką, czy to oznacza, że jak JP7a była w pozycji 0 0-0 (2-3) to amiga szukała pamięci na płycie - dlatego po włożeniu KCS / lub innego rozszerzenia i ustawieniu JP2 na Chip to się wywalała?
Jeżeli tak, to czy jak wlutuję pamięci w płytę, zrobię przełącznik do JP7a łączący 2-3 to będę mógł włączać pamięć na płycie i wyłączać ?
Zatem, czy ktoś odpowie za co dokładnie odpowiadają te 3 jumperki (JP2, JP7a, JP8) w różnych pozycjach ?
A i dlaczego teraz mając JP2 w pozycji 1-2 oraz rozlutowane JP7a mam 1MB Chip (z KCS-em), ale sysinfo melduje, że mam ECS Agnus 1 MB (a mam oczywiście wersję 2MB)?

Z góry dziękuję za pomoc i mam nadzieję że to nie spam, gdyż jak pisałem praktycznie wszystkie opracowania dotyczą rev 5 oraz 6a.
[#2] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #1

Tak z ciekawości, ile dałeś za tego KCS? Swojego czasu szukałem go i ciężki do dostania jest ten czy inne emulatory PC do A500.
[#3] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #1

wszystko co wygooglales na PAP dotyczy 6a (A500) ktory ma AGNUSa 8372 1 MB
ty masz agnusa 8375 2 MB ...nie uzyskasz pamieci slow na tej plycie dolutowujac 1 MB. (adresowanie pokrywa sie) ..mozesz probowac zrobic upgrade ale brakuje ci jednego ukladu w tej plyecie ktory wystepuje w 8.1 ty masz 8.1A (inne linie adresowe ..nie dziala np rozszerzenie 1.8 SLOW w A500plus)


Tak z ciekawości, ile dałeś za tego KCS? Swojego czasu szukałem go i ciężki do dostania jest ten czy inne emulatory PC do A500.

ja za Power PC KCS + (do wersji A500plus - troche bardziej emulator rozbudowany) sprzedalem za 250zl we wrzesniu ...po stronie amigi dzialal jako dodatkowe rozszerzenie do 2 MB CHIP.

po stronie PC XT 11 mhz , VGA,Adlib .. wszystko sprzetowo ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 12:39:04 przez HOŁDYS
[#4] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #3

Szukałem wersji dla pluskwy, ale ciężko... z chęcią bym zamienił tą co mam na tę "+". Co do kosztów, to wersję z pełnym boxem (fakt pudełko pogięte, ale instruktcje, dyskietki msdos + kcs oraz "sic" biblia ms dos) dałem za to wszystko ok. 250 zł licząc przesyłkę z GB, ale sprzęt jest niesamowity, elegancko współpracuje z a590

CO zaś do pamięci SLOW - jak skonfigurowałem JP2 na 2-3 to KCS był widoczny właśnie jako slow.

Ale do brzegu, Hołdys mógłbyś opisać położenie tych zworek w 8a.1? Wiem że z rozszerzenia nie skorzystam mając pamięć na płycie, ale interesuje mnie dlaczego dopiero rozlutowanie jp7a pozwoliło zobaczyć amidze kcs jako chip ram (mimo, że jp2 był ciągle w pozycji 1-2). A i dlaczego sysinfo pokazuje tego cholernego ecs agnusa 8375 jako 1MB mimo że to wersja 2MB?

Jedyna wada tego KCS to, że musiałem wywalić 2.5MB Elbox z trapa.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 15:13:09 przez posylus
[#5] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #4

tez mialem wersje BOX

z glowy ci nie napisze - najlepiej wziasc jakas A500plus i zobaczyc zworkowanie na plycie.
ale na swojej plycie uzyskasz tylko 1 MB CHIP brakuje ci ukladu jakiegos UFxxxxx obok slotu rozszerzenia pamieci.

Jedyna wada tego KCS to, że musiałem wywalić 2.5MB Elbox z trapa.

moge od ciebie od kupic za tyl ile mi w pierwszej wersji proponowales a jak powiedzialem ile kosztuje na allegro - oburzyles sie ..to jak idzie za tyle co mam w mailu od ciebie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 16:52:44 przez HOŁDYS

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 16:55:29 przez HOŁDYS
[#6] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #3

Układ którego brakuje to któryś z serii 74xx - do kupienia w sklepie elektronicznym "za rogiem" za 3 zł (mam w domu ten układ i kości RAM, tylko ciągle brak czasu na na przerówbkę mojej A500 rev 8). Ta wersja płyty i Agnusa ma plus, bo można uzyskać tanio 2 MB chip ram. Należy tylko dolutować tego 74xx, i założyć rozszerzenie 1 MB dla pluski, lub nalutować dodatkowy 1 MB na wlutowany już w płytę 1 MB (co oznacza, że należy najpierw wlutować 0.5 MB w miejsce na płycie i dopiero wtedy nalutować kolejny 1 MB bezpośrednio na poprzednich kościach). Trzeba trochę rzeczy zrobić na pająka (ale to jest bodajże jeden kabelek do każdego układu). Gdzieś w sieci jest dokładny opis i zdjęcia (powinienem mieć to na dysku u siebie - zaraz poszukam).
Nie jestem pewien, czy przypadkiem nie udałoby się uzyskać na tym Agnusie adresowania 1 MB chip i 0.5 MB slow, ktoś chyba opisywał coś takiego.
[#7] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@wali7, post #6

74xx - do kupienia w sklepie elektronicznym "za rogiem"

no nie koniecznie..zamiennik sie nie sprawdza (sam mialem taka sytuacje - po wlutowaniu zielony ekran nic wiecej ) wlutowalem identyczny jak w plycie od pluskwy - zatrybilo 2 MB
trzeba jakis odpowiedni ten zamiennik miec

Nie jestem pewien, czy przypadkiem nie udałoby się uzyskać na tym Agnusie adresowania 1 MB chip i 0.5 MB slow, ktoś chyba opisywał coś takiego.

nie da sie - nie uzyska sie w prosty sposob pamieci slow w A500plus z otwartymi liniami dla 2 MB CHJIP (sprawdzalem rozszerzenie 1.8 SLOW - szary ekran i resety)

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 17:06:52 przez HOŁDYS
[#8] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@wali7, post #6

U32 - 74f139
Swego czasu przekopałem allegro i parę sklepów elektronicznych osobiście i przez net i nie znalazłem
[#9] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #7

Musisz kupić układ o odpowiednim czasie przełączania. Jest trochę różnych wersji, polecam http://pl.wikipedia.org/wiki/Seria_7400
Powinien sprawdzić się też AS, ew. S. Seria F ma częstotliwość graniczną 58 MHz, czyli te dwie serie powinny działać. Nie wiem jakie zamienniki sprawdzałeś, ale jeśli był to zwykły (czyli bez literki) albo co gorsza L lub LS, to raczej nie miało prawa działać. W tym wypadku częstotliwość graniczna jest kluczowa.
[#10] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@wali7, post #9

sprawdzalem serie S .. wlutowywal mi to profesjonalista (razem z kostkami RAM)
po wylutowaniu z uszkodzonej A500+ .. zasmigalo
[#11] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #10

No to miałeś albo uszkodzony układ, albo jakiś wyjątkowo odbiegający od normy egzemplarz. Sam 74139 to zwykły demultiplekser - każdy egzemplarz w obudowie DIL ma dokładnie ten sam pinout i fukcje, niezależnie od serii. Inna sprawa, że S to nie jest 100% zamiennik F - F jest trochę szybszy. Jeśli C= stosowało S to mogli mieć jakiegoś sprawdzonego dostawcę, którego seria S sprawdzała się. Ja bym celował obecnie w AS lub ALS.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 18:59:05 przez wali7
[#12] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #4

Można wiedzieć gdzie kupiłeś?
[#13] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@Dark_luke, post #8

było już o tym, można zastosować szybkie CMOS-y z serii HC/HCT, np. 74HCT139 łatwo kupić i kosztuje grosze
[#14] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #7

Podsumujmy:
1. Na 8a.1 da radę uzyskać 2 MB Chip poprzez przezworkowanie JP2 oraz JP7a (tak?), uzupełnienie o układ demultipleksera (a co z lutami które są w miejscu tego układu?), dolutowaniu brakujących kostek ram + wsadzenie pamięci do trap od pluskwy - czy tak?
2. Zamiast pamięci w trapie można skanapkować pamięci ram (troszeczkę wali rzeźbą - tylko wtedy rozumiem, że trap musi być pusty, bo przewidziana tam przestrzeń adresowa już jest zajęta - tak?
3. W obu przypadkach musiałbym się pożegnać z kcs lub zamienić się z kimś kto ma rev.5/6a na wersję KCS Power PC Plus, który będzie widoczny jako 1MB Chip - tak?

Mimo wszystko nikt nie odpowiedział odnośnie dokładnego przeznaczenia zworek na rev. 8a.1, z doświadczenia wiem, że:
JP2 1-2/2-3 to rodzaj pamięci CHIP/SLOW
JP7a rozlutowane to aktywacja CHIP w trapie (ale co daje polaczenie 1-2 / 2-3 nie wiem, fabrycznie było połączenie 2-3 i wtedy gdy JP2 1-2 to zwiecha)
JP8 - nie wiadomo (coś musi to robić skoro elbox 2MB jest tam dopięty)

Tak z ciekawości w jakiej przestrzeni adresowej jest zlokalizowana pamięć z rozszerzenia 2MB Chip (megachip) ? Kłóci się z trapem ?

@Hołdys - Jak już pisałem, rozszerzenie jeść nie woła, więc będę kisił - ale nadal uważam, że warte jest max 100 zł. Fakt ja zapłaciłem 140, a z Tobą zaczynałem targi od 50 (ale pisałem że mogę dać max 100 - jak to targowanie - tym bardziej że kupowałem od Ciebie kilka gratów). Tak czy siak przy cenie a590 na poziomie 250 zł, to rozszerzenie nie powinno kosztować więcej niż 100 zł, ale cóż.
[#15] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #14

Według schematów A500+:
- JP2 - przełącza sposób interpretacji części pamięci podpiętej do Agnusa chip/slow
- JP3 - jest opisane jako "expansion RAS select" - jaki ma związek z przeróbką - nie wiem, znajdę czas, to poszukam
- JP4 - trzeba przełączyć po wlutowaniu demuxa, bo to jest jego bypass
- JP7 - "expansion tick options"... nie wiem
- JP8 to wg schematu "light pen port select" - nie widzę związku z pamięcią adresowaną przez Agnusa

Moim zdaniem na pewno trzeba przestawić w Rev8 JP2 i JP4. Reszta hmmm.... trzeba pamiętać, że było kilka wersji płyt A500 i w każdej robiło się to troszkę inaczej.
Co do pamięci ponad 1 MB, to jest jak piszesz - albo 1 MB w trapie, albo 1 MB nalutowane na 8 kostek chip RAM. Wtedy trzeba wyprowadzić sygnały z 17 nóżki dodatkowych kostek część na piny 11 i część na 5 demuxa (na PPA jest krótki opis... inny, moim zdaniem ten kto to wpisał błędnie przetłumaczył tekst z amiga.org - sprawdzałem ze schematem). Nie jestem pewien jak zachowa się rozszerzenie o 0.5 slow RAM dla A500 - trzeba sprawdzić linie sygnałowe, nie jestem pewien, że nie zadziała (mimo że spotkałem się z opiniami, że nie).
Gdyby rozszerzenie 0.5 slow ram z A500 działało, to jest szansa, że i KCS pójdzie. Zresztą możesz dorobić przełącznik - przestawienie JP4 powinno odłączyć demuxa i uniemożliwić adresowanie więcej niż 1 MB... wtedy BYĆ MOŻE KCS zadziała. Eksperymentowanie jest piękne. :)
Jak tylko wrócę z urlopu, uwinę się z nieplanowaną na teraz robotą (deadtime 15 marca), to pobawię się moją A500 Rev 8 i może napiszę coś więcej (albo ze wstydu zaszyję się w moim przesiąkniętym smrodem spalonej A500 mieszkaniu ;) ).
[#16] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #14

Add 1. te zwory pod ukladem UF trzeba otworzyc
Add 2. Trapp door pusty - pokrywa sie adresowanie z piggymodem na plycie
Add 3. mysle ze tak aczkolwiek taka wymiana bedzie trudna - trzebabylo sie zajc amigowaniem od wrzesnia 2011 :) mialem takiego PowerPC KCS +

add JP7 rozlutowanie spowoduje adresacje pamieci na plycie nie w trapie !!!

add rozszerzenie 2.5 ELBOX - nie tak dawno poszlo przez kup teraz za 189 zl ..wiec kwote zaproponowal przez ciebie 50 uwazam w dalszym ciagu za zarcik ;P
tym bardziej ze zaraz pojawil sie watek twojego autorstwa - Pazzernosc na allegro ;-] czemu 20 letni sprzet tyle kosztuje ? odpowiedz juz znasz..

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 08:14:12 przez HOŁDYS
[#17] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #16

@Hołdys - offtop, ale nie uważasz, że skoro a590 można kupić za 250 zł, albo kcs za 250 zł, to cena za 2.5MB elbox oscylująca w okolicach 200 zł to jest dopiero żart biorąc pod uwagę skomplikowanie i dostępność urządzeń?

@Wali7 - skoro elbox 2.5 MB ma 2 przewody podpięte do JP8, to znaczy że biorą udział w konfiguracji pamięci (elbox ma 3 druty od podstawki w gary 1x do JP2 oraz 2x do JP8 ).

Co do tej pamięci, to powoli myslę, czy nie zrobić zespolonego przełącznika który by jednocześnie:
- wyłączał KCS (jest możliwość) oraz
- włączał piggy ram na płycie
W taki sposób miałbym albo 1MB CHIP + KCS, albo 2MB CHIP bez KCS - to byłoby coś co rozwiązuje wiele problemów. A tak w ogóle, to montując w podstawkach dodatkowy ram można byłby wykombinować poprzez sygnał CS kostek pamięci wyłączanie także tych dolutowanych 512, aby w jednej pozycji był przełącznik :
1. kick 1.3 + 512Chip bez trapa
2. kick 1.3 + 1MB Chip z trapem (lub KCS-em)
3. kick 3.1 + 1MB z trapem (lub KCS-em)
4. kick 3.1 + 2MB chip bez trapa...
To jest do zrobienia, bo przełączenie kick-ów oraz wyłączenie pamięci w trapie to zwykłe położenie zworki, tak samo deaktywacja pamięci ram poprzez zablokowanie sygnału CS, pozostaje tylko zwieranie jp7 aby adresowana była pamięć w trapie no i odłączenie tego demultipeksera.... projekt ciekawy.
Jest tylko jeden problem, dlaczego po wybraniu pamięci chip przez JP2 i nie rozlutowaniu jp7 amiga mi nie wstawała? Nie było tego problemu gdy jp2 był w pozycji SLOW, wtedy przy zwartym jp7 pamięć w trapie była adresowana w przestrzeni slow i było git, a500 bootowała się jak ta lala, co jest z tym chipem ? Czy też wybór chip przez jp2 oraz nie rozwarcie jp7 oznacza, że a500 jest poinformowana na 100% że jest 1MB chip na płycie ? W takim przypadku co dokładnie robi ten multiplekser ?



Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 10:12:45 przez posylus
[#18] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #17

a wiec czekamy na efekty prac
[#19] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #17

Sprawa jasna, znalazłem dokładny opis gościa który to zrobił i opisał krok po kroku:

* i also have some of these stripped down 8a boards here and have successfully upgraded one of them back from 512k chipmem to full 2Meg!

steps to do:
populate the 4 empty ram sockets with compatible ram chips
change JP2 as described above to enable them as second 512k chipmem and not as C0 fastmem.
change both JP3 from II back to = setting. this will map the expansion (trapdoor) mem to onboard mem.
open jp7a, this will disable the trapdoor fastmem feature
remove the trapdoor memory card!
do not touch the solder blobs at U32!

you should now have 1 Meg chipram with onboard memory.

i you want 1.5 or even 2 meg chipram, do the following steps additional:
open the solder blobs at U32, so they look like the pic from zetr0.
populate the 74F139, it MUST be a F type, not an LS type!
put a 512k memboard in the trapdoor
disable the trapdoor with the jumper on the card (maybe it even works without doing so)

You should now have 1.5 Meg Chipram!

For 2 Meg, just swap out the 512k trapdoor memboard against a 1 Meg board from an a500+

This works 100% on mine system here!

Dodam tylko, że te "solder blobs at U32" które trzeba usunąć po dodaniu demuxa, to właśnie jp4 (A i B).
Sam U32 dekoduje adresy powyżej 1 MB chip RAM, bez niego sygnały CAS dla górnego 1 MB nie trafiają gdzie trzeba.
Co ciekawe, gość pisze, że po zrobieniu przeróbki można wykorzystywać rozszerzenie od A500, otrzymując 1.5 MB chip. Oczywiście wtedy nie lutujemy dodatkowego RAMu na "plecach" starego.


Tutaj opis drugiej części przeróbki (autorstwa innego gościa): lutowanie drugiego 1 MB na płycie i RTC na płycie:

** To get the second meg of chip ram, you can either find an A501+ (or third party manufactured equivelant) which is an additional 1 meg chip ram expansion that goes in the trap door expansion slot, or you can "piggyback" another eight 44256 DRAM chips on top of the existing ones, bend up pin 17 on each chip, and connect all the "pin 17s" of the left 4 chips to pin 11 of U32, and all the "pin 17s" of the right 4 chips to pin 5 of U32. [[This looks/sounds easy, but be advised that the DRAM chips are mounted rather close together when you have all 8 populated, and soldering another 8 on top of them can take some serious skill with a soldering iron. It shouldnt be a problem for experienced techs, but the average hobbyist should think twice.. If you put too much heat on the DRAMs, you can fry them, and if you create any solder bridges between pins, you've got a serious mess to straighten out.. also if you fail to make a good solder connection on any pins, you can cause operational flakiness/reliability issues.]] Once this is done, you will have 2 megs of chip ram. The other thing you can do is populate the circuitry to add the RTC (realtime clock/calendar) to the motherboard. I wont go into this in detail, but the components are exactly the same as the ones used on the RTC section of a standard A501. Here (http://www.devili.iki.fi/mirrors/4x4.hopto.org/A500PlusR1.zip) is the A500+ service manual which has full schematics, component values, and board layout diagrams. The last thing I'll say about this is that the battery used by commodore here was an old NiMH or Zinc "barrel" type battery.. These are famous for leaking and destroying AMIGA motherboards. I use a standard CR2032 replaceable "coin" type Lithium battery socket from an old PC motherboard here. It has worked fine for me even though the CR2032 is only 3.0v and the orginal batteries were 3.6v...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 11:25:14 przez wali7

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 11:26:44 przez wali7
[#20] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@wali7, post #19

[#21] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@wali7, post #19

REWELACJA - dzięki Wali7. Najbardziej interesuje mnie ta opcja z 1.5 MB - ten opis sugeruje możliwość wykorzystania rozszerzenia 512, czyli być może ruszy KCS Jeżeli to zadziała to jestem w 100% zadowolony. Mam pełny 1MB chip oraz kcs i o to by chodziło. Dzięki postaram się sprawdzić.
[#22] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #17

Jest tylko jeden problem, dlaczego po wybraniu pamięci chip przez JP2 i nie rozlutowaniu jp7 amiga mi nie wstawała?


Nie wstała, bo po zwarciu tej zworki amiga wie, że ma szykać pamięci Slow w innym obszarze adresowania ustawionym zworką JP2, a jej tam nie było, bo ustawiłeś adresację na CHIP.
Zasada jest taka jak masz JP2 ustawine na SLOW i masz tą pamięć wstawioną to JP7 musi być zamknięta. Jak JP2 ustawisz na CHIP, to JP7 musi być rozwarta. Zajrzyj do mapy pamięci A500+ a wszystko zrozumiesz.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 13:22:45 przez jarob
[#23] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@wali7, post #19

Zastanawia mnie tylko info przy opcji 1.5 MB, że po włożeniu 512 MB należy wyłączyć (sic!) rozszerzenie: "disable the trapdoor with the jumper on the card". Faktycznie niektóre rozszerzenia mają możliwość deaktywacji, ale co to ma do tego rozszerzania ?
[#24] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #2

Widzę że zainteresowałeś się KCS-em na amibay - całkiem dobra cena, wprawdzie tylko sprzęt, ale za 32 euro z przesyłką bardzo tanio.
[#25] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #24

Wiem, mam zamiar po pierwszym wrzucić w to pieniądz, zawsze marzyłem o jakimś emulatorze PC. Chociaż nie wiem po co :D. Szkoda że nie zobaczy mojego dysku twardego...
[#26] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #25

Tylko wymiana baterii, a najlepiej jak ja zrobiłem - wylutowałem starą i wlutowałem gniazdo baterii ze starej płyty PC - wygląda ładnie i nie ma problemu z jej późniejszą wymianą.
[#27] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #26

Bateria mnie nie martwi akurat, bardziej martwi mnie to jak ten KCS dogaduje się z Amigą z modem 1MB Chip RAM. Mam przerobioną Amigę z 1MB na płycie głównej, więc teoretycznie slot jest odłączony w ogólr (?).
[#28] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #27

Ha, czyli temat który tutaj poruszam. Pozostaje pomysł który podsunął Wali7 - opcja 1.5 MB Chip.

Normalnie nie będzie Ci działać, tak w każdym razie wychodzi z tego wątku. Ja czekam na demultiplekser, jak go otrzymam to sprawdzę czy pomysł z 1.5 MB Chip pozwoli ze skorzystania z KCS. Tylko jak już pisałem nie rozumiem jednego - potrzeby wyłączania rozszerzenia aby działała pamięć w trapie i mieć 1.5 MB Chip, to może uniemożliwić uruchomienie tego kcs-a.
[#29] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #23

Bo ten jumper w tych rozszerzeniach działa jak JP7 na płycie A500.
[#30] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@jarob, post #29

A jak rozlutujemy jp7 na płycie (rev8a.1) to jak działa wtedy switch na rozszerzeniu ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem