kategoria: A500
[#181] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@Tomuś, post #180

O ile pamiętam mój też był w miarę ciepły :( Jednak jeśli nie masz ekstraktora plcc to może lepiej nie próbować - ja tak mojego "dobiłem" (za którymś razem XD)
@ SuperBuster - obawiam sie że masz racje - uziemienia wtedy nie sprawdzałem czego żałuje...

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 19:53:10 przez sunater
[#182] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #1

Panowie. HILFE!!! Mam problem z moją 500 i siedzę już przy tym cały dzień i już nie wiem o co kaman...

Otóż mam płytę 500+ w wersji 8A.1. Dorwałem za parę groszy działające rozszerzenie 512kb na 4 układach i postanowiłem sobie przelut zrobić na płytę. Tu żaden problem, podstawki na płytę a z rozszerzenia kostki hotem.
Po wlutowaniu podstawek, próba włączenia - ok.
Po wsadzeniu kości - nic się nie dzieje - Amiga startuje normalnie i pokazuje 512kb.
Zmieniam zworki na :
- JP3 na poziomo,
- JP2 na 2+3
... i zieleń...

Kombinuje ze zworkami i dalej to samo. Przywracam zworki do stanu początkowego - Amiga startuje bez problemu tylko że ze swoim 512kb... Agnus obsługuje 2 mb. W planie miałem jeszcze wlutować 74F139PC żeby mi klapkę obsługiwało ale na razie chciałbym uruchomić to nieszczęsne 1 mb na płycie... Kości pamięci to KM44C256AP-10. Ma ktoś jakieś pomysły???
[#183] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #182

JP7a rozlutowałeś?
[#184] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #182

Na początek nie musisz ruszać JP3. Wystarczy przelutować JP2 i powinno być 1MB chip. JP3 zamienia banki kolejnością - czyli ten dolutowany staje się podstawowym. Może któraś z kości jest uszkodzona?
[#185] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@Kilos, post #183

Rozlutowałem - zieleń...
[#186] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@krystian77, post #184

Przelutowałem tak jak radzisz. Amiga wstała z 512... Kurcze, kości były sprawne... Chyba że którąś hotem załatwiłem, ale raczej nie powinno być takiego problemu..
[#187] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #186

To teraz sprawdź miernikiem połączenia dodatkowych kości. Myślę że raczej nie padnięte. Padnięte kości często zwierają i cała Amiga nie wstaje. Sporo kości lutowałem HotAirem, a niektóre kości nawet kilka razy.
[#188] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@krystian77, post #184

Na początek nie musisz ruszać JP3

Przypadkiem w tym układzie JP3 nie przełącza mapowania dodatkowego 512k z rozszerzenia "pod klapką" na płytę?
[#189] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@krystian77, post #187

Wczoraj już nie miałem siły... Miernikiem nie robiłem ale obejrzałem wszystko pod lupą i nic nie wzbudziło moich podejrzeń. Dziś wieczorem przelecę na spokojnie wszystkie połączenia... Bardzo to dziwne...
[#190] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #185

Opis wskazuje że krzywda stała sie pamięciom które pierwotnie były na płycie. Po dolutowaniu nowych 512k działają tylko nowe.
[#191] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@orila, post #190

Nic im się nie stało . Jak wyciągnę te co dołożyłem (są w podstawkach) to Amiga pokazuje normalnie 512kb.
[#192] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@Kilos, post #188

JP3 zamienia banki kolejnością. Jeśli się zamieni JP3 to pod klapką będzie pamięć podstawowa, a ta na płycie będzie rozszerzeniem. Banki na płycie i banki w rozszerzeniu są ze sobą zwarte zworkami pod 74f139
[#193] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #191

Zasugerowalem sie zdaniem " zieleń" po rozlutowaniu.
Jak patrzę na schemat to najważniejszy jest dobrze ustawiony JP2. Po sprawdzeniu zwarcia/rozwarcia na pinach JP2 to chyba kolejnym krokiem sprawdzenie połączeń do nowych kosci bezpośrednio na kościach aby wykryć ew. braki styków na podstawkach.
[#194] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@orila, post #193

Nie lepiej iść na całość i zrobić moda 2MB chip.
link
[#195] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #189

Panowie! Jest sukces! OK Uruchomiłem przed chwilą 1 mb a później już nie było problemu żeby odpalić razem z klapką. Teraz śmiga 1,5 mbok, racja

... i wstyd powiedzieć co było... nie zlutowałem WCALE jednaj nóżki podstawki...

Jak się to stało? Po prostu to była najbardziej skrajna nóżka układu U19 i chyba gdzieś mi to umknęło... Co za gość ze mnie... rotfl ... A już pojechałem do sklepu i kupiłem 4 nowe podstawki żeby je wlutować z powrotem do rozszerzenia i włożyć pamięci bo miałem podejrzenie że je przegrzałem hotem...

Bardzo dziękuję kolegom za pomoc i próby rozwiązania problemu! Thanks

Tylko zastanawia mnie jedno - pamięć jest widoczna w całości jako graphics mem, a 0 other mem. Tak ma być?
[#196] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #195

Tylko zastanawia mnie jedno - pamięć jest widoczna w całości jako graphics mem, a 0 other mem. Tak ma być?

Tak. Jak byś miał slow to byś miał other mem.
[#197] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@snifferman, post #194

Jak mi wpadną w ręce takie kostki to pewnie zrobię mały upgrade szeroki uśmiech.
[#198] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #197

Ja swoje pozyskałem ze starego simma. Do tego potrzebne są jeszcze adapterki soj2dip. Koszt całości niewielki
[#199] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #197

Panowie, jeszcze takie pytanie mi się nasunęło. Po takim upgrade czy są jakieś ograniczenia dotyczące dołożenia pamięci pod klapką? W sensie czy np poszło by 1 MB albo 1,5 MB. Śmiga mi teraz z 512kb...
[#200] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #199

Agnus obsługuje max 2MB i tyle możesz łącznie mieć na różne sposoby klapka/płyta/chip/slow.
[#201] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@Mq, post #200

Wielkie dzięki za informejszyn :).
[#202] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #201

... nie mogłem już edytować..
Sorucha za dociekliwość, ale w takim razie po co są pamięci pod klapkę 2MB do A500... ?
[#203] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #202

Dla Amigi 500 były różne pamięci, od +512kB dla Amigi 500, z czego stare wersje traktowały ją jako SLOW, nowe jako +512kB CHIP czyli łącznie 1MB CHIP. Były rozszerzenia do 2MB dla Amigi 500+ i były rozszerzenia do 2.3MB z czego część była CHIP (o ile wersja Agnus pozwalała), a reszta jako SLOW (rozszerzenie było z podstawką chyba pod Garego, bo trzeba było dodatkowy adres podpiąć).

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 23:13:56 przez flops
[#204] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@flops, post #203

Czyli, jak mam ver. 8A.1 z wykonanym przeze mnie upgrade do 1MB na płycie i i załóżmy że dołożę 2.3 MB pod klapkę z podstawką pod Garego (Agnus OK), to powinienem mieć łącznie 3.3MB? Czy poniosła mnie ułańska fantazja?szeroki uśmiech

Ile byłoby wtedy pamięci chip i slow...
[#205] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #204

W teorii jest to możliwe (2MB Chip + 1,3 MB Slow) - na konfig 2MB Chip + 1MB Slow pozwala rozszerzenie boobip więc pewnie dałoby się po te dodatkowe 300kb przeprojektować płytkę...
W praktyce możliwe jest też nieco inne podejscie do sprawy - 2MB Chipu z płyty/klapki i reszta pod procesorem w konfigu 8MB Fast i dodatkowo te 1,3MB pamięci z zakresu Slow/Ranger mapowane do dodatkowych kości w rozszerzeniu pod prockiem - takie rozwiązanie oczywiście nie jest prostym 3,3MB, ale pozwala wymaksować pamięć - na pewno korzysta z tego Proteina i chyba Wicher II; a do A600 robi tak A6095, Furia i chyba Ninetails też :)
[#206] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@watman, post #205

Dzięki za odpowiedź.
Pytam jak to jest w 500 z czystej ciekawościszeroki uśmiech. W 600 wiem że tak można kombinować bo mam 9,5MB właśnie jako A6095.
[#207] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@yoo_gas, post #206

No tak, kombinować faktycznie można.
Ja odpowiadałem w sensie rozwiązań prostych i też użytecznych.

Zasadniczo jest tak, że rewizja płyty 6A pozwala na maksymalnie 1MB obsługiwany przez Agnusa. Czyli da się zrobić 0,5MBchip/0,5MBslow lub całe 1MB jako chip. Dalsze dokładanie pamięci wymaga dodatkowego jej bankowania, dlatego rozszerzenia powyżej wymagają podstawki pod Garego, która zapewnia sterowanie wyborem banków pamięci. Rozszerzenia takie przeznaczone są głównie do rewizji do 6A i pozwalają dołożyć jeszcze 1MB lub 1,5MB pamięci, przy czym Agnus i tak nadal pozwala tylko na 1MB chip, więc reszta jest już tylko możliwa jako slow. Czy dokładamy 1MB, czy 1,5MB, to stopień komplikacji układu i koszt jest zbliżony, dlatego są te Amigi z 2,5MB RAM.

W rewizji 8A.1 jest natomiast Agnus obsługujący 2MB chip i bez żadnych wielkich kombinacji można dołożyć pamięci do 2MB bez podstawki pod Garego czy innego skomplikowanego sterowania. Przy tym pamięć chip jest zasadniczo bardziej przydatna i można powiedzieć "lepsza" niż slow, więc każdy robi sobie te 2MB chip i nic więcej nie potrzebuje. Dołożenie slow w takim wypadku nie ma już sensu, bo mając 2MB chip, dodatkowe 0,5MB slow będzie bezużyteczne w praktyce, a wymagało by dołożenia sterowania, kombinacji, przeróbek, podstawki pod Garego -słowem bez sensu. Na 2MB chip chodzi już każde oprogramowanie, wszystkie gry w pełnych wersjach itd., a jedynie może jakieś nieliczne bardzo stare produkcje mogą mieć problem, bo potrzebują slow, ale wtedy dla ich potrzeb wystarczy dołożyć sobie przełącznik na zworce JP2 jak dobrze z głowy pamiętam i zamienić wtedy pół chipu w slow.
Jak potrzeba dołożyć coś ponad 2MB w takim przypadku, to lepiej dołożyć fast, który będzie bardzo przydatny i używany w Workbenchu oraz do gier whdload.
[#208] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@Mq, post #207

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :D
[#209] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@Mq, post #207

czy to samo mozna to zrobić na płycie w revizji 8A (tzn wstawienie 4 kostek DRAM 1MEGx4) ?



Czy w takiej modyfikacji jest mozliwość wydzielenia 0.5 slow (dla wyzej wspomnianych starych gier)?
[#210] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@goolash, post #209

To co załączyłeś na zdjęciu, to jest modyfikacja płyty w rewizji 6a, z wykorzystaniem Agnusa w wersji, w której go znikąd nie jesteś w stanie na 99% zdobyć.
Nie bardzo widzę związek z pytaniem, które zadałeś.
Ani też nie bardzo widzę związek w ogóle z wcześniejszymi kombinacjami w tym wątku
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem