kategoria: A500
[#91] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@TUPCOM, post #90

Kolego w #19 Wali7 wkleił opis przeróbki. Skocz na początek wątku i wszystko będzie jasne. Ja wg. tego zrobiłem i działa jak ta lala.
[#92] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #91

To co, ktoś ma pomysł na zastosowanie takiej modyfikacji w rev. 6a? Bo chciałbym zakończyć walkę z tym - albo z sukcesem 1,5MB pamieci RAM w Amidze albo poddając się 'bo się nie da'.
[#93] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #92

przeszukaj jeszcze raz forum wydaje mi sie ze phibrizzio pisal cos na temat switcha w 6a - przelaczal adresowanie jak stacja dyskow pracowala (1 MB CHIP + 512 slow)
dac sie da ale to nie jest trywialne jak mowilem wczesniej ( 2 Mb CHIP tylko z 8372B)
[#94] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #93

A czemu ten ReSlow nie działa? tzn wszystkie linie które są potrzebne są w układzie, jak sprawdzałem schemat Amigi 500 rev. 6a. Czemu w takim układzie nie działa? To tylko kwestia Agnusa który nie jest w stanie adresować tyle pamięci?

Byłbym wdzięczny gdyby komuś udało się odnaleźć to co phibrizzio pisał, bo wydaje mi się to ciekawe, szczególnie że z HDD nie wykorzystuje aż tak bardzo stacji dyskietek.
[#95] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #94

z tego co mi wiadomo 8372A adresuje tylko pamiec przez DMA czyli CHIP wiec do tego co robisz nie wiele ma wspolnego.
poszukaj w watku A500+ 2 MB CHIP jakos tak
[#96] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #95

Hołdys, to zdecyduj się. Tutaj http://www.ppa.pl/forum/amiga/7195/amiga-500-1mb-chip-and-a501#m89252 piszesz że ten schemat jednak działa.
[#97] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #96

a mozesz wskazac w ktorym miejscu tak pisze ?
[#98] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #97

Proszę - http://www.ppa.pl/forum/amiga/7195/amiga-500-1mb-chip-and-a501#m89257. Linkujesz tutaj ten sam schemat z EAB i piszesz w tekście o rev.6a :).
[#99] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #98

Hołdys, to zdecyduj się. Tutaj http://www.ppa.pl/forum/amiga/7195/amiga-500-1mb-chip-and-a501#m89252 piszesz że ten schemat jednak działa.

ale gdzie ja napisalem ze "schemat jednak dziala" ..o to mi chodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:33:28 przez HOŁDYS
[#100] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@HOŁDYS, post #99

No tak, oczywiście, myślałem że linkujesz bo działa. Zapamiętam już żeby nie wierzyć w to co piszesz, bo drugi raz się o tym przekonuję.
[#101] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@nikodem, post #100

no to nie wierz i nie zadawaj glupich pytan jak zrobic 2 MB chip w rev 6a
o reslow slyszalem od phibrizzio ale on wlasnie ten sam link dal co ja.

a moze cos spartoliles po ludzku i nie dziala - ja elektrnikiem nie jestem to jak upgrednoc plyte 8a wiem i to dziala na BANK !! o 6A i 1.5 MB z przelaczikiem nigdy nie pisalem ze cos takiego wyknolem i hulla najlepiej napisz do autora projektu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:37:11 przez HOŁDYS
[#102] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@wali7, post #19

Działa! FOTO Dzięki!
[#103] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@altcomputing, post #102

Ktoś sprawdzał czy da się w zwory na płycie wstawić goldpiny, tzn. czy są otwory na wylot w płycie pod np. jp2 ?
nie chcę jęździć ciągle lutownicą po płycie, a takie rozwiązanie jest bardziej eleganckie.
Poskręcałem swoją Amigę wczoraj i nie chcę teraz rozkręcać wszystkiego aby to sprawdzić.
[#104] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@QuasarCore, post #103

Rozstaw jest mniejszy niż standardowe goldpiny.

Mimo to prawdopodobnie dałoby radę dolutować je "powierzchniowo". :)

EDIT: Przy okazji dzięki za instrukcje zawarte w tym wątku, dzięki nim wykonałem modyfikację i działa. :)

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 10:02:35 przez Nathanel
[#105] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@QuasarCore, post #103

Ja używałem właśnie goldpinów = zworki - ciasno, wprawdzie ale weszły. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej eleganckie niż smarkanie po płycie . Rozszerzenie 2.5 w pełnym wydaniu wymagało dolutownia się w punkty na płycie. Mi to się nie podobało więc wlutowałem goldpiny, a do zworki dolutowałem przewodzik. Teraz elegancko mogę zainstalować lub zdeinstalować rozszerzenie bez śladów w kompie.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 20:09:15 przez posylus
[#106] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #105

Ale da sie przewlec na wylot goldpiny?
[#107] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@QuasarCore, post #106

Tak, u mnie są elegancko osadzone wygląda jak fabryka.
[#108] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #1

Ja też ostatnio robiłem upgrade mojej A500 rev8A.1 dokładając dodatkową pamięć 512kb CHIP z innej amigi 500. Ale było mi za mało i zacząłem grzebać w ustawieniach innych zworek, bo chciałem mieć dodatkowe 2 MB z rozszerzenia pod klapkę, co się nie udało, więc został mi 1MB CHIP na płycie. Niestety teraz amiga nie wstaje, tzn po załączeniu jest czarny ekran z kickiem 2.0, a po włożeniu kick 1.3 jest szary obraz i amiga ciągle się resetuje. Postanowiłem więc przelutować pamięci z powrotem do starej amigi rev6A i ta amiga też nie wstaje. Bez przerwy się resetuje, miga dioda POWER. Mam teraz 2 niesprawne Amigi 500 i nie wiem co zrobić żeby chociaż jedna zadziałała. Dodatkowo spalił się procesor, gdy prawdopodobnie zrobiłem zwarcie na JP2.
[#109] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@glichtanski, post #108

Zdolny jesteś ;)
To zwarcie na JP2 to z czym zrobiłeś?

Możesz mi podesłać obie płyty zobaczę co da się zrobić.
[#110] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@glichtanski, post #108

Ciężko spalić procka poprzez zwarcie JP2.. Szary ekran faktycznie sugeruje uszkodzenie CPU - tylko czy a. na pewno jest poprawnie włożony (orientacja) b. czy żadna nóżka nie podgięła Ci się podczas wkładania procesorka? Co do Romu to zauważ, że bardzo łatwo ten układ uszkodzić, ponieważ na 8a podstawka jest większa niż układ, który dodatkowo wkłada się "odwrotnie" niż inne - dokładnie sprawdź jak powinien być włożony - tutaj masz foto (ja sam wkładałem w nocy nowy 3.1 i go zjarałem... do dzisiaj toczę pianę z tego powodu bo była to dosyć rzadko spotykana kość 3.1 bez naklejki a z nadrukiem wersji romu 3.1 na kości i taką ładną czerwoną kropką ... ale amiga przeżyła co dosyć dobrze świadczy o wytrzymałości konstrukcji).
[#111] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@jarob, post #109

Mógłbym wysłać w środę. Podaj mi tylko adres kolego.
[#112] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #110

Na jednym procku jest czarny ekran, na drugim robi się szary i resetuje amiga co 1sek. A co do położenia układów to wszystko robilem za dnia na trzeźwo, dodatkowo posiłkowałem się drugą amigą i zdjęciami z neta.
[#113] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@glichtanski, post #112

Ok, czarny ekran to lipa procesora, ale szary znaczy że proc pracuje, ale wskazuje to na uszkodzenie układów dodatkowych. CIA są bardzo podatne na uszkodzenia, a skoro udało Ci się uwalić proca to jest duże prawdopodobieństwo innych uszkodzeń. Zgodnie z tym jasny szary ekran to sprawny cpu + kick ale uwalony któryś z CIA (CIA (U8/U301) problem ewentualnie mógł polecieć też Agnus - ale zacznij od CIA). Proponuję najpierw zamienić je miejscami, a później pobieranie organów z drugiej amigi (poza agnusem 8a/6a pasują układy). Tylko podczas wymiany CIA należy uważać, uziemić się i ostrożnie wymieniać.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 10:25:42 przez posylus
[#114] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #113

Co do agnusa to mam wylutowany z A600 i przekladalem do rev8A.1, zadnych zmian nie bylo. A co do CIA to spróbuję. A ciekawe jest to, ze po wlutowaniu chip ramu z powrotem do rev6 komputer tez ma te objawy co rev8. Gdyby byla uszkodzona paniec to ekran bylby zielony,ew. żółty, bo juz mi się mieszają te kolory:)
[#115] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@glichtanski, post #114

Ja na samym początki miałem uwalone CIA - były jaja, więc zacznij od nich. Najpierw miejscami, później z innego dawcy. Jak już wspomniałem te CIA są dosyć humorzaste. Ja miałem łatwiej, bo zanim zacząłem babrać się w rev8 miałem 100% działającą 6a - więc służyła mi do sprawdzania układów - nawet zastanawiałem się czy nie wylutować z niej pamięci i wstawić podstawki (jak miałem problemy to mi to sugerowano - bo też podczas wymiany trafiłem na felerne kosci ram i się trochę woziłem z 8a) do sprawdzania pamięci (ale później dorwałem rozszerzenie 512kb z podstawkami i tam się bawiłem. Ogólnie konsturkcja płyty a500 jest super prosta i wytrzymała. Jak nie przygrzałeś laminatu i nie odskoczyła/przerwała się ścieżka to odrobina samozaparcia i ruszysz ją. Tak czy siak polecam kupić jedną sprawną płytę - tak na próby i przy niej nie grzebać - mieć taką referencyjną do sprawdzania peryferii.
[#116] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #115

Niestety ani zamiana miejscami CIA ani przekładka z innej amigi nie zadziałała. Sprawdzę jeszcze w schematach co łączy zworka jp2, bo mi się środkowa zworka odlutowała
[#117] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@glichtanski, post #116

No, nie pisałeś, że masz nie skonfigurowany rodzaj pamięci CHIP/SLOW za który odpowiada JP2. Skocz na początek wątku tam przeczytasz jaka jest rola zworek. JP2 musi być w jednej z pozycji 1-2 lub 2-3 (zobacz szczególnie post 17, gdzie przy braku danych metodą prób i błędów ustawiałem zworki na rev 8a.
[#118] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@posylus, post #117

A czy to normalne, że Amiga działa bez Pauli? Wyjąłem Paulę i objaw jest taki sam jak opisywałem wcześniej. Z Paulą czy bez biały ekran i miga dioda power.
[#119] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@glichtanski, post #118

Czy moglby ktos sprawdzic to w swojej amidze?
[#120] Re: A500 rev.8a + wlutowanie pamięci na płytę, czyli konfiguracja pamięci w A500

@glichtanski, post #118

A czy to normalne, że Amiga działa bez Pauli? Wyjąłem Paulę i objaw jest taki sam jak opisywałem wcześniej. Z Paulą czy bez biały ekran i miga dioda power.

Amiga nie zadziala bez pauli - leci self test i gdzies wczesniej sie wykrzacza.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem