kategoria: A4000
[#1] A4000 CDrom i przenoszenie danych
Koledzy
1. Podpowiedxcie proszę jak sprawnie przenosić dane z PC na A4000D. Mam w środku dysk i będzie zaraz CD (o tym za chwilę) więc nie wiem za bardzo jak to ugryźć aby nowe demka z Poutea i inny stuff przenosić na amigę? PCMCIi to to nie ma...

2. apropos CDROmu - włożyłem i ... lipa. Zworkowany jako slave, oprócz niego tylko dysk Maxtor. przy próbie montowania CD0 (l:cdrom-handler) mam guru. Czy fakt że tam siedzi 060 może mieć znaczenie?

TIA
[#2] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #1

Zainwestuj w kartę USB i jakiegoś "memory sticka" - ja tak mam w obu klasykach z których obecnie korzystam. Wygodnie i szybciej niż zabawa z płytami CD.

Co do problemów z CD-Romem, nie powinno być większych. Podpinasz pod taśme, jakiśpakiet do obsługi z Aminetu i jazda. Też mam 060ki na pokładzie - nic się nie wiesza.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 18:27:18 przez Deftronic/...
[#3] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #1

Mozesz tez 2-gi kanal IDE wyprowadzic na przelotke IDE - CF i owa przelotke umiescic na sledziu (i zrobic w nim otwor). Tylko takie rozwiazanie nie bedzie dzialalo na zasadzie hot-swap, nalezy wtedy wylaczac Amige, by podlaczyc/odlaczyc karte (na PCMCIA mozna dla odmiany).
[#4] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #1

1. Najtaniej to duże ilości na płytach optycznych a małe ilości dyskietką lub kabelkiem NULmodem.
Jeśli pieniądze nie są problemem to karta sieciowa lub w ostateczności karta USB.

2. Jaki pakiet do obsługi CD zainstalowałeś ? Jakiej wersji WB używasz ?


Pozdrawiam
[#5] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@RadoslawF, post #4

W sumie nie pomyślałem o USB. Jaką kartę polecacie? Da się to w ogule kupić?
Co do mojego WB to narazie jest to AmigaSys nie bardzo wiem co tam zainstalowali...
[#6] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #5

Ja swoją Amigę podłączyłem do internetu (tak, wiem, u mnie jest łatwiej, mam PCMCIA) - pouet działa całkiem znośnie pod iBrowse, można szukać i ściągać produkcję. Do tego jest ftp.scene.org . Może jest jakaś opcja, żeby z peceta udostępnić internet poprzez null-modem dla Amigi? To chyba było by dość wygodne i najtańsze rozwiązanie (o ile w domu posiada się peceta ;)

Edit, widzę, że już RadoslawF wspomniał o null-modem.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 19:44:57 przez gorzyga
[#7] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #5

Był kontroler USB na sloty zorro, ale kupić go teraz nie będzie łatwo, szybciej już kupisz Mediatora i kontroler na PCI.

Nie wiem co zainstalowali w AmigaSYS, poszukaj jakiegoś pakietu do obsługi CD lub zmień system na taki który to już posiada czyli od WB3,5 w górę.


Pozdrawiam
[#8] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@RadoslawF, post #7

A czy uda mi się zainstalować 3,9 albo 3,5 bez CD? :)
Tak wiem mogę pod UAE, ale wolał bym od zera na Amidze.

Co sciągnąć z Aminetu aby zrobić sobie dysk startowy a potem polecieć z 3,5 albo 3,9
[#9] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #8

WB3.5 i 3.9 instalujesz na 3.x czyli przekopiuj sobie zawartość płytki z 3.5 czy 3.9 do jakiegoś katalogu na dysku i z niego instaluj.
Ja na A1200 instalowałem 3.9 na istniejący system z katalogu na dysku a potem przekopiowałem zawartość partycji systemowej na A4000. Oba kompy z 060, SCSI, GFX i siecią.
Jakby były problemy to wywal system który masz i zainstaluj najpierw czysty 3.0.


Pozdrawiam
[#10] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@RadoslawF, post #4

Z dyskietkami to może niekoniecznie, bo współczesne maszyny zgodne ze standardem IBM PC raczej nie mają wbudowanego napędu FDD, a kombinowanie tylko po to, by przenosić dane na Amigę jest mało sensowne.
Karty sieciowe są fajne, ale to też trochę kłopotu i kasy.
Optymalnym w tym konkretnym przypadku wydaje mi się null - modem kabelek. Owszem, wolniutko cyka, ale jest to rozwiązanie pewne, bardzo stabilne, tanie i bezproblemowe.
Dziwi mnie problem z napędem CD. Podpięcie tegoż do Amigi nie wymaga wielkiej wiedzy, no owszem, trzeba kumać co i jak, ale artków z drobiazgowymi, prowadzącymi za rękę opisami tej operacji jest w Sieci jakiś pierdyliard z kawałkiem.
Tyle, że każdorazowe wypalanie płytki w celu przeniesienia kilku/nastu/dziesięciu kilobajtów dość upierdliwe.
Jeśli miejsce na biurku jest i nie trzeba kabli ciągnąć przez całe mieszkanie, to null - modem polecam gorąco.

Pozdrawiam pogodnie
Des
[#11] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #8

"Co sciągnąć z Aminetu aby zrobić sobie dysk startowy a potem polecieć z 3,5 albo 3,9"
Postaw sobie od zera 3.0, albo 3.1. Czysto i goło, bez żadnych tam gotowych pakietów. Dodaj napęd CD - opisy zainstalowania znajdziesz w pięć minut, a w następne pięć minut Twój system będzie widział napęd. A jak już będzie widział napęd, to sobie wszystko z cedeka zainstalujesz, prawda?

No i tu kolejny raz objawia się wyższość prac ręcznych, czyli startowanie od 3.0/3.1 nad używanie gotowców typu AmigaSys. Przy takim tam AmigaSys, czy czymś w tym guście - nie wiesz, co dostałeś w prezencie, masz mocno pogmatwany skrypt s-s, z góry ktoś Ci narzucił konieczność korzystania z określonych wersji bibliotek i sterowników. Zdecydowanie lepiej zrobić to własnoręcznie, od początku. Amiga to nie PC zgodny ze standardem IBM. Nie bój się gmerania w s-s, nie zdemolujesz sobie sytemu, w przypadku jakiejś "afery" zawsze możesz wrzucić do stacji dyskietkę z systemem, dobrać się do skryptu startowego.
Odwagi!OK

Serdeczności
Des
[#12] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #1

zainstaluj AmiCDFS lub CacheCDFS. jako device zapodaj atapi.device z IDEfix97.
[#13] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@Des, post #11

@all
Dzięki za podpowiedzi. Dzisiaj siępobawię.
Co do WB3.5 albo WB3.9 to jest taki mały szczegół - Moja A4000 ma kick 3.0 ... no chyba że 3.5/3.9 pójdzie na tym?
[#14] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #13

Wymagają nowszego ale żaden problem zamapować z pliku.


Pozdrawiam
[#15] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #13

Pokaż nam mount listę z tego swojego cd0. Weśże problemy z dewajsem.


Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #1

Mozesz tez kupic nagrywarke Cd oraz plytke cd-rw i w ten sposob przenosic dane

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 16:25:42 przez jarecki130
[#17] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@jarecki130, post #16

ja przenosze dane podlaczajac karte cf jako dysk twardy do pc i montuje jako dysk amigowy bezposrednio pod winuae
działa w kazdej amidze tak samo dobrze:)
ps. ale jesli masz tam tylko scsi to na wiele moja metoda sie nie przyda

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 17:16:27 przez Blizzard
[#18] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@Blizzard, post #17

OK
Chyba zrobię to tak, że z CDROMu zrezygnuję i wystawię CFa na zewnątrz, ale mam pytanko bo chcę podłączyć dysk 2,5: :)
Czy na jednej taśmie mogę mieć dysk 2,5Cala i kartę CF? Oba nie mają podłaczonego zasilania tylko biorą z taśmy IDE. Pytanie czy to pociągnie?
[#19] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #18

Na jednaj taśmie możesz mieć dysk 2,5 i kartę CF.
Z zasilaniem sprawa jest bardziej skomplikowana, A1200 ma gniazdo 44 pin i tam 4 nadmiarowe piny to zasilanie, A4000 ma zwykłe złącze 40 pinowe na którym nie ma zasilania.
Poszukaj przelotki CF-IDE z metalowym śledziem do przykręcenia, nie będzie ci całość wisiała z tyłu.


Pozdrawiam
[#20] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

już po pierwszym poście widać, że zainstalował jakiś zabytek "cdrom-handler".
[#21] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #20

Podłączę się pod temat, jaki jest najlepszy filesystem i sterownik CD do amigi 4000D ?
[#22] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@RadoslawF, post #19

Juz to sugerowalem ;). Ale duzo taniej jest kupic przelotke IDE-CF 40 pin, zasilanie z taka wtyczka jak od FDD. Sledzia mozna samemu sobie zrobic. Gotowe rozwiazania (taka sama przelotka) + sledz kosztuja 10x wiecej.
[#23] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@QUAD, post #21

Ja używam tego co daje AmigaOS3.9 i CSPPC. Czyli scsi.device i csppc.device. Nie mam problemów z dużymi dyskami i nagrywarką CD.
[#24] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@carrion, post #18

Dysk 2,5'' podlaczysz przez przejsciowke IDE 3,5'' - 2,5''. Wiec calosc i tak bedzie dzialala na tasmie 40 pin. Zasilanie podajesz na przelotke a ja bedziesz mial wpieta w dysk (przelotka ze zlaczem zenskim) albo pod tasiemke 44 pin (meskie zlacze, ale to rzadziej). Wszystko wiec bedzie hulalo na standardowej tasmie 40 pin.
[#25] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@QUAD, post #21

jak dla mnie najlepszy jest AllegroCDFS, bo widzi tracki audio(raw), które można zgrywać bez konwersji.

sterownik - device musi mieć obsługę ATAPI. FastATA podmienia scsi.device na własny z obsługą ATAPI.
[#26] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #25

dzięki, dzisiaj będę testował jak kobieta pójdzie spać :P
[#27] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@jw_amigowiec, post #3

A jesli do IDE-CF podlacze czytnik CF-SD/MMC?
Bedzie hot-swap dla karty SD/MMC?
[#28] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@Norbert, post #27

Chyba nie. IDE raczej wrażliwe na wszelkie "na gorąco" manipulacje. Bałbym się próbować.

Pozdrawiam
Des
[#29] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@Norbert, post #27

Dokladnie, odradzam! Sam osobiscie nie probowalem, ale naczytalem sie o spalonych kontrolerach IDE w Amigach... Podlaczanie/odlaczanie tylko przy WYLACZONEJ Amidze. Przynajmniej w przypadku kart CF - one sa podlaczane pin-to-pin, pracuja wtedy w true IDE mode. Nie wiem jak z SD/MMC, ale ja bym nie kombinowal. Sam port IDE nie przewidywal nigdy hot-swap.

PS. MotphOS na Efice nie tolerowal podlaczania/odlaczania CF podpietej do czytnika sformatowanej jako dysk. Nic niby zlego sie nie dzialo, ale ona po prostu nie dzialala bez podlaczenia z wylaczona Efila. Odlaczenie w trakcienie powodowalo znikniecia partycji (niekatywnych, nie dzialajacych).
[#30] Re: A4000 CDrom i przenoszenie danych

@jw_amigowiec, post #29

Jeszcze raz.
Czytnik kart sd/mmc jest na CF. Jest on hot-swap dla kart SD/mmc
Jesli nie bede wyciagal czytnika z IDE-CF to nadal sd/mc bedzie hot-swap.
Nic przy zlaczu IDE nie bedzie robione.

Jednak musze sprobowac i zdam relacje.

Pecet przezywa podlaczenie hdd "na zywca" :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem