kategoria: CD32
[#1] Laser CD32
W jednej z moich konsol CD32 padł ewidentnie laser KSS210A, kombinowałem już z podmianą taśm czyszczeniem soczewki izopropanolem. Kręcenie potencjometrem też nic nie dało, zresztą już wcześniej był ustawiony na styk . Czytałem jeszcze o kręceniu potencjometrami przy mechanizmie ale chyba odpuszczę bo laserów jest dostatek to nie lata '90 :). Tylko teraz jaki laser wybrać? Chiński zamiennik można nabyć za jakieś 35zł łącznie z wysyłką jest na niego gwarancja 6mcy, za oryginał z wysyłka wychodzi około 70 zł.

Może ktoś już wymieniał laser i podzieli się doświadczeniami co do zamienników - ile to pochodzi?, ew. poleci jakiś sklep?
[#2] Re: Laser CD32

@companiero, post #1

Ja wymieniałem. Z ciekawości kupiłem i chińczyka i orginał.


Bez dwóch zdań kupuj oryginał. Chińczyka nie udało mi się dobrze ustawić. Oryginał ruszył z kopyta i śmiga.


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: Laser CD32

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

Gdzie kupiłeś i ile sobie wołali ?
[#4] Re: Laser CD32

@companiero, post #3

Oryginał na allegro ale było tylko 10 sztuk. 55pln + wysyłka. Chińczyk 20 pln wyggoglowałem w polskim sklepie.


Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: Laser CD32

@companiero, post #1

Ja w swojej nosze się z wymianą napędu razem z laserem. Gry się wgrywają ale coraz wolniej jej to wychodzi, z backupami wogole jest kicha, bo jeśli już chodzą to się tną.
Podzespoły chce zamówić z impelshop, mają oryginał(aktualnie 68zeta bez przesylki) i zamiennik (22zeta)(tasiemki i rożne inne fajne cuda...). Z tego co wyczytałem zamiennik jest zwyczajnie gorszej jakosci, czesto nie ma metalowych tulejek albo laser w soczewce trudno jest skalibrowac lub tez zwyczajnie pada po kilku miesiacach a gwarancja jest na niego krotka(o ile jest, bo zazwyczaj jej nie ma).
W przypadku oryginału, cena jest 2krotnie wyższa ale jest gwarancja, mechanizm powinien być na metalowych tulejach a sam laser nie potrzebuje żadnych regulacji, poza wstępnym smarowaniem(tu niby polecany jest smar silikonowy) i "rozspawaniem" zworki technicznej.
Mechanizm napędu kss210a na razie nie jest dostępny, ale podobno wróci do oferty na jesień.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 07:22:55 przez Koyot1222
[#6] Re: Laser CD32

@Koyot1222, post #5

Oryginał proszę poprawić jak się mylę, posiada: 2 schodki przy plastiku soczewki, seledynową naklejkę, żółte/pomarańczowe pokrętło, metalowe tulejki :). Widziałem na Allegro (chyba) te lasery o których pisze Benedykt no i własnie wszystko inne się zgadza ale mają 1 schodek na plastiku. Na 100% nie jestem pewny czy to oryginały, pytałem sprzedawcy ale nie odpowiedział.

Impelshop jest bardzo polecany na elektrodzie, no ale cena trochę wysoka. Co do zamienników to widziałem różne rodzaje z metalowymi tulejami również. Sądzę że serwisy w urządzeniach audio nie pieprzą się tylko pakują zamiennik z 6 miesieczną gwarancją ,jak klientowi padnie to następny :). Dlatego zapytałem, może jednak komuś taki zamiennik hula :), no ale nic trzeba bedzie orginała szukać .

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 11:50:47 przez companiero
[#7] Re: Laser CD32

@companiero, post #6

Z tego co pytałem w jednym "fachowym" sklepie u nas w mieście. To oryginał tez ma 1 schodek... Wiec albo Pan chciał mnie naciągnąć na podróbkę albo sam nie wie jak wygląda. Myślę, ze najprościej kupić w takim sklepie w którym maja 2 rodzaje i wybrać ten "lepszy".
[#8] Re: Laser CD32

@Koyot1222, post #7

W sklepie udało mi się kupić zamiennik za grosze.... i generalnie jest do d..... :). Czasami czyta wszystko pięknie nawet filmy w Microcosm nie tną , czasami nic ..czasami płyta kręci się w drugą stronę :).Odnoszę wrażenie że zamienniki jakoś zmieniają właściwości wraz z nagrzaniem, jak świeżo uruchomię konsole to nawet daje rade ale później to tak jak wyżej napisałem. Regulacja nic nie dała. Być może w audio się sprawdzają ale w konsoli nie ma co montować, no cóż musiałem sprawdzić na własnej skórze mimo ostrzeżeń :). Dziś doszedł oryginał, ruszył z kopyta jak trzeba. Szkoda tylko taśmy którą wymiętosiłem niepotrzebnie ale najważniejsze że konsola znów działa. Dzięki za odpowiedzi.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 22:29:47 przez companiero
[#9] Re: Laser CD32

@companiero, post #8

Nie wiem czy to może pomóc, ale ja ostatnio kupiłem napęd na zapas tutaj. Można się skontaktować ze sprzedawcą i dowiedzieć czy może mieć więcej napędów. Spokojnie można pisać po angielsku. Sprzedaje różne układy do amigi, ja kupiłem jeszcze buster 11 i podstawki pod cs mk II.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 07:33:32 przez ITU
[#10] Re: Laser CD32

@ITU, post #9

Ciekawa rzecz, wychodzi tanio bo razem z laserem. Ciekawi mnie bardziej skąd wziąć tasiemki, przydały by się ze 2 na zapas.
[#11] Re: Laser CD32

@companiero, post #10

Tasiemkę kupiłem w Vesali na wyprzedaży, wg strony jedna jeszcze została za jakiś 20 złotych.
[#12] Re: Laser CD32

@companiero, post #10

W impelshop maja rożne w granicach 20zeta. Zrób ładne zdjęcie i spytaj czy maja taka. Powinni mieć, mi zawsze ładnie odpowiadali i podpowiadali.
[#13] Re: Laser CD32

@ITU, post #9

Ten koleś chyba nie akceptuje wpłat paypala.Zostaje tylko drogi przelew.


Benedykt Dziubałtowski
[#14] Re: Laser CD32

@ITU, post #11

Trochę drogo 20 zl za takie cuś , ciekawe czy w PL jest jakas firma robiąca takie taśmy. Swego czasu przerabiałem taśmę pod laptopa z większej , nożyczki czyścik z włókna szklanego i dało rade:).
[#15] Re: Laser CD32

@Koyot1222, post #12

Ja znalazłem taniej. Zadzwoniłem do tej firmy i sie pytam czy to jest oryginał czy podróbka. Facet mi j***** monolog, że i chińczyk i oryginał działają tak samo i mają dokładnie te same parametry. j******* słuchawką:)

Na alledrogo też są te lasery.



Benedykt Dziubałtowski

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:51:30 przez Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: Laser CD32

@Benedykt Dziubałtowski, post #13

Płaciłem przelewem za kilka gratów i koszt samego przelewu wyniósł mnie 8 złotych, kurs przeliczania PLN-EUR wyniósł 4,3. Pytałem się go, czy jego bank pobiera jakieś opłaty, żeby ew. zrobić dopłatę, ale odpisał, że za przelew wew. EU jego bank nie nalicza żadnych dodatkowych kosztów. Dokładnie kupiłem u niego 4 podstawki pod CS MKII, bustera 11, Ramseya rev. 7 i napęd do CD32 i zapłaciłem z wysyłką 47,60 EUR.
[#17] Re: Laser CD32

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

firma z linka i firma z allegro to jedna i ta sama , a na allegro pisze ze to japonczyk, wię nie chinczyk :D
[#18] Re: Laser CD32

@companiero, post #8

Chyba trochę za szybko się cieszyłem, chciałem sobie dziś zagrać sobie w "Beneath a Steel Sky" którą mam wypaloną na CD-R i kupa tylko mieli. Sprawdziłem przy okazji "Akira" oryginał płyta bez rys i też nie czyta. Dotychczas sprawdzałem na oryg. "Oscar/Diggers" i tą czyta bez problemu oraz audio, jak też kilka CD-R 650MB które udało mi się kiedyś dostać. Obejrzałem dokładnie laser który kupiłem i generalnie wygląda identycznie jak oryginał z tym że soczewka ma powłokę antyrefleksyjną na całej powierzchni, w laserach które były w konsolach jest powłoka obcięta po bokach. Identycznie w zamienniku jest też powłoka na całej powierzchni. Mam jeszcze konsolę z oryginalnym laserem która czyta OK wszystkie nośniki jakie posiadam. Czyżby jednak trafiła mi się podróbka lasera :( ?. Pudełko w jakim otrzymałem nie ma napisu "Made in Japan" , na pudełku jedynie napis original parts. Może ktoś sprawdzić na nowym oryginale czy ma powłokę antyrefleksyjną na całej powierzchni czy ściętą po bokach (taki niebieski odcień na soczewce). Nie wiem czy mam reklamować laser, czy jednak wymagane jest dostrojenie w napędzie konsoli. Kurde nie chce mi się użerać ze sprzedawcami, chce tylko sprawny laser .Jak sie wkurze kupie jakiś stary działający odtwarzacz audio sony gdzie taki laser siedzi

Zanosi się że zostanę "ekspertem laserowym"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 15:45:18 przez companiero
[#19] Re: Laser CD32

@Koyot1222, post #12

Witam.
Ja kupiłem zamiennik za 20zł w impelu i nie działał w żadnym przypadku.Oddali cash bez gadania. Widziałem tam cały też mechanizm razem z silnikami napędzającymi,więc jak coś to bym od razu to kupił bo jest już zamontowane i nasmarowane.
Ogólnie to w książce M.Sokoła "Cd i dvd w teorii i praktyce" wyczytałem że w jego praktyce 95% głowic laserowych działało po wyczyszczeniu i tego się trzymam.

Ostatnio pożyczona cd32 nie chciała odtworzyć żadnej cd-r ,więc wziąłem wacik nasączony izopropylem (do czyszczenia pępków niemowląt z apteki) i nawinąłem watę na pocienioną wykałaczkę.Nakroploną odrobiną spirytusu dokładnie wyczyściłem, soczewkę ruchem spiralnym od środka na zewnątrz.Potem laserem z bazaru poświeciłem czy nie ma jeszcze drobin i znowu wyczyściłem resztę.
Zadziałało i polecam to robić za każdym razem na początku żeby wyeliminować oczywiste !
Najważniejsze że laser nie gubi ogniskowania i nie zatrzymuje płyty!
Jest to najbardziej denerwujące bo od razu cofa głowice spowrotem i dopiero potem wraca na ścieżkę (ok 6 sekund).
Regulacja potencjometrami na płytce tez daję poprawę ,ale jest potwornie żmudna!!!
Mam moduł FMV ,więc wszytkie filmy mam na cdr-ach i bajer z czyszczeniem wolę zawsze zrobić najpierw.
pozdrawiam
[#20] Re: Laser CD32

@Mikrobi, post #19

Wygląda na to że sam sobie utrudniłem życie (jak zwykle) . W jednej konsoli nie miałem talerzyka dociskającego płytę więc dorobiłem z innego napędu. Testowałem laser poza konsolą więc użyłem tego "gówna" jako docisku bo miałem na wierzchu. I pewnie w zależności od płyty lub napędu jakiego używałem czy cycek na którym leżała płyta był niżej czy wyżej różnie to wpływało. Dało mi do myślenia że czasami "szeleści". Wyjąłem oryginalny docisk i na tą chwilę testuję laser zamiennik za 17 zł czyta wszystko i Akirę i składankę ładuje raz dwa z czym wcześniej wysłużone oryginalne lasery miały duży problem.
OK
shit
talerze
Zabieram się do testowania oryginałów, myślę że będzie już OK. Ehhh tyle czasu zmarnowane przez taką pierdołe .

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 23:46:29 przez companiero
[#21] Re: Laser CD32

@ITU, post #11

Informacyjnie. W dniu dzisiejszym otrzymałem paczkę z wszystkimi podzespołami, w tym i z laserem do CD32. Potwierdzam, że wygląda jak nówka sztuka. Dam znać jak go przetestuję, czy działa równie dobrze jak wygląda :)
[#22] Re: Laser CD32

@ITU, post #21

Jeszcze krótkie info dla wszystkich zainteresowanych nabyciem takiego napędu CD do CD32. Pisałem z osobą, od której kupiłem to cudo. Dał mi namiar na stronę, na której ma wystawione podzespoły zamienne do Amig. Gdyby ktoś chciał coś nabyć, to proszę się z nim kontaktować (w języku angielskim) bezpośrednio na emai : toni@atowa.de, a wszystkie podzespoły można pooglądać TUTAJ - ceny myślę całkiem przystępne.
[#23] Re: Laser CD32

@companiero, post #1

ja mam taki i jest spoko

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 00:20:11 przez Dorian3d
[#24] Re: Laser CD32

@companiero, post #1

Ja miałem problem z czytaniem backupów gier, napęd nie chciał mi z nich zbootować, a jak się to udało to po 30 minutach laser przestawał czytać te płyty w ogóle, ale niektóre oryginały i audio był wstanie cały czas czytać.
Podejrzewałem laser, problem z zasileniem a pomogło pokręcenie jednym potencjometrem według stronki, do której link był już tu podawany:

http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/Page19902/CD32_Info/index/index.html

Polecam.
[#25] Re: Laser CD32

@companiero, post #1

Wymieniłem laser na japoński KSS-210B za 54zł i działa.
[#26] Re: Laser CD32

@bogumil, post #25

to super
[#27] Re: Laser CD32

@bogumil, post #25

Gratuluję :)
[#28] Re: Laser CD32

@bogumil, post #25

Gratulacje kolego kolejna Amiga prawie postawiona na nogi (zielony obraz).
[#29] Re: Laser CD32

@companiero, post #1

odświeżam temat
poszukuje zamiennika do amigi cd32
na allegro w pl znalazlem to, nada się? bo nie wymieniałem jeszcze a mi płyt kosola już nie czyta
Laser KSS-210A KSS210A MARANTZ YAMAHA Nowy GDN
[#30] Re: Laser CD32

@JacK_Swidnik, post #29

Na Alli jak wpiszesz Amiga laser, to wyskoczy ci zamiennik. Opinie kupujących są b.dobre. Linka nie wstawię, bo piszę z telefonuok, racja.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem