kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Chiński "scandoubler" - szybki test.
Przedwczoraj przyszedł do mnie listonosz z przesyłką z Shenzhen - niecałe dwa tygodnie po zakupie, i przyniósł "chiński scandoubler" czyli konwerter RGB-VGA GBS-8220. Niestety nie mam do wydania kilkuset złotych na nowego Indy, wydałem więc niecałe 100zł na "chinola". Stary wewnętrzny Micronik scandy nie dość, że doprowadzał mnie do szału paskami na LCD to jeszcze nijak nie dał się włożyć razem z nowym nabytkiem czyli Fastatą.
Rozpakowałem paczkę, w środku znalazłem samo urządzenie, kabel do podłączenia zasilania i kabel RGB do wpięcia w płytkę. Przylutowałem wtyczkę DB-23 na drugim końcu tego kabla, podłączyłem zasilanie, włączyłem amigę i... voila - kilka fotek poniżej. Konwerter działa też z kablem RGB-VGA, którego używałem do trybów VGAOnly i DblPAL jednak urządzenie tych trybów nie przepuszcza.
Urządzenie ma menu ekranowe do ustawiania jasności, kontrastu, nasycenia koloru, ostrości (można sobie ładnie piksele rozmyć jak ktoś nie lubi), wyboru rozdzielczości wyjściowej (640x480, 800x600, 1024x768 i 1360x768), geometrii (jeśli są czarne pasy dookoła obrazu). Są ponadto trzy potencjometry na płytce do regulacji poszczególnych barw (R,G,B) jeśli kolory byłyby przekłamane.
Obraz jest w porównaniu z micronikiem idealny - żadnych tęczowych pasów na LCD, tryby laced nie mrugają (działa jak flickerfixer), kolory są nasycone, obraz nie męczy oczu. Zauważyłem, że trzeba użyć dobrego zasilacza 5V - na jakiejś telefonicznej ładowarce miałem lekkie śnieżenie na ekranie, po podłączeniu takiej małej cegiełki od routera problem zniknął.
Żeby nie było, że są same zalety - nie są przepuszczane tryby DblPAL, DblNTSC czy inne multiscany - brak obrazu - natomiast zwykły PAL Super hires laced działa bezproblemowo bez trzęsionki. Mi to akurat nie przeszkadza bo mam kartę graficzną i konwertera używam tylko do gier (przełączam wyjścia ręcznym KVM-em). W sumie mogliby zrobić jakieś przełączanie wejść, żeby wyeliminować KVM ale trudno, za tą cenę wszystkiego mieć nie można. ;)
Jeszcze tylko dorobię jakąś obudowę lub zamontuję to wewnątrz e/boxa, żeby nie leżało na kompie i tyle.
Polecam, jeśli nie chcecie wydawać paru ładnych stów na oryginalne scandoublery.
Fota 1
Fota 2
Fota 3
Fota 4
Fota 5
Fota 6
Fota 7
Fota 8
Fota 9
Fota 10
Fota 11
Fota 12
Fota 13
Fota 14
Fota 15
Fota 16

To na razie tyle :)
Edit: Tych pasów na zdjęciach (moire) w rzeczywistości nie widać. To tylko taki efekt przy robieniu zdjęć.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:23:55 przez Jenot

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:25:18 przez Jenot
[#2] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #1

Fajne urzadzenie !
Przydatne nie tylko do Amigi - teraz podpiecie innych starych kompow/konsol do LCD to zaden problem :)
Ze tez sam wczesniej na to nie wpadlem. No nic , trza to kupic, na ebayu tego mnostwo :)
[#3] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #1

Też chyba sobie kupię, mógłbyś podać link do aukcji i napisać jak wyglądała wysyłka (i jej koszt)? Nie dowalili VATu czy cła? Na alledrogo też jest to urządzenie, ale za 246 pln :)
[#4] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@gorzyga, post #3

Link - dokładnie ta aukcja. Kupiłem, zapłaciłem Paypalem, poczekałem niecałe dwa tygodnie i listonosz przyniósł dużą kopertę. Żadnego cła, żadnego podatku. Wysłane zwykłym listem, nawet podpisywać nic nie musiałem. Koszt wysyłki chyba 2 dolce.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 11:34:55 przez Jenot

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 11:35:06 przez Jenot
[#5] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@gorzyga, post #3

Jakiś czas temu pisałem o tym urządzeniu, nawet pomagales mi wyprowadzić piny. W tamtym wątku był link z ebaya skąd ja kupowałem. Pisze z telefonu wiec nie za bardzo mam jak poszukać tego linku.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 11:38:57 przez sordan
[#6] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@gorzyga, post #3

tu masz ;)
click
ja kupiłem takie coś,myślałem że mi obraz pal-owy wycentruje ale lipa ;)
click
[#7] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@phl22, post #6

dlaczego lipa? sam myślałem, aby coś takiego kupić:

http://allegro.pl/konwerter-s-vga-video-na-vga-i2295806523.html

i podłączyć amigę przez S-Video

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 11:42:11 przez jubi
[#8] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@sordan, post #5

Tak, tak, pamiętam :) Mam monitor, który "łyka" wszystkie tryby Amigi i innych ośmiobitowców, jednak używam go jako głównego. Mam też drugi zwykły LCD VGA (4:3), który chętniej bym użył właśnie do Amigi. Koszt konwertera jest dość atrakcyjny.
[#9] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@jubi, post #7

ja mam monitor z wejściami euro,chinch,gry w palu nie są scentrowane i myślałem że jak to podępnę przez vga to wycentruje obraz,no i zakłócenia są ;)
[#10] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@phl22, post #6

Ja kupiłem podobne urządzenie z drugiego linka do Pegasusa IQ-502 jednak tez nie udało mi sie wyświetlic żadnego obrazu.
[#11] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@jubi, post #7

Ja mam taki konwerter i działa dobrze z C64 i Atari XE (po S-Video), ZX-Spectrum (composite). Podłączałem też przez niego nagrywarkę stacjonarna DVD po S-Video i wszystko było ok.
[#12] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@sordan, post #5

No ja Ci wtedy akurat niewiele pomogłem ale Twój wątek zaciekawił mnie na tyle, że to zamówiłem. ;) Jak lutowałem wtyczkę to znalazłem rozpiskę pinów na abime, przylutowałem ją do kabla RGB, który był załączony do konwertera i od razu zadziałało.
[#13] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #12

wybaczcie lamerskie pytanie, ale czy opisywane urządzenie lepiej się spisze niż coś takie co obecnie mam (tuner VGA) ?

http://kabelki.eu/tuner-zewnetrzny-1680x1050-tani-p-773.html

jakość takiego rozwiązanie wygląda u mnie niezadowalająco, brak ostrości, wylewające się kolory.
[#14] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@charliefrown, post #13

Obraz jest lepszy niż na monitorze z tunerem TV (przez Composite i kabel RGB-SCART), czyli spokojnie powinien być lepszy od tego Twojego tunerka.
[#15] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #14

Czy do tego twojego cuda nie było obudowy?


Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

No niestety nie. Będę coś kombinował albo zamontuję wewnątrz E/Boxa.
[#17] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #1

To troche dziwne ze nie przepuszcza sygnalu VGA.
Wedlug tabeli powinno dzialac

Mozesz zrobic zdjecie Workbencha (zblizenie) ?
Czy obraz jest wyrazny czy rozmazany?

ps.
W linka jaki podales jest zdjecie tego urzadzenia bez zlacza P11 (sa tylko otwory)
Czy to na pewno ta sama aukcja ?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 16:41:31 przez Norbert
[#18] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Norbert, post #17

Również prosiłbym o jakieś fotki z Workbencha.
A patrzyłeś może, czy sterownik highGFX działa?
Planuje ktoś to to zamówić, ja nie mam, żadnych PayPali a z chęcią bym to sobie zamówił.
[#19] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Mir3k, post #18

to może ktoś kto ma zbierze zamówienie i wspólnie zamówimy.
[#20] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@sand, post #19

Też na to liczę :) Kto chętny podjąć się zbiorowego zamówienia?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 17:50:57 przez altcomputing
[#21] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@sand, post #19

Ile mozna zaoszczedzic ? Niewiele.
Dodatkowo jesli jedna osoba zamowi, to bedzie musiala rozeslac po Polsce. Dodatkowy koszt
Pojedyncza wysylka z Chin to 7zl
[#22] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Norbert, post #21

To bardziej kwestia nieposiadania paypala lub ebaya.
[#23] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Mir3k, post #18

Tutaj juz pokazywalem film i foto jak to wyglada w praniu: Link

Co do zamowienia zbiorowego to jest to kompletna glupota. Zamawiajac 10 sztuk trzeba bedzie zaplacic 23% VATu w Polsce + oplate pocztowa + koszty wysylki by to rozeslac juz w kraju. Czyli reasumujac Akcja zbiorowa = okolo 30% drozej i 3 razy dluzszy czas oczekiwania na towar.

Co do samemgo `scandoublera` ja uzywalem to tylko czekajac na Indivision AGA. Co prawda jakosc obrazu jest naprawdę dobra, a cena bardzo niska to i tak nie polecalbym tego na dluzsza mete. Testowalem wszystkie mozliwe tryby i jedynie co mozna wyswietlic to PAL i NTSC, pomimo opin ekspertow na tym forum, ze ma byc inaczej to oznajmiam wszem i wobec, ze zadne multiscany, dbpale i wszystkie inne tryby nie beda na tym chodzily! Urzadzenie dziala jak FF rowniez wiec wyswietlaja sie tryby PAL i NTSC w trybie laced bez migotania. Niby fajnie, ale prawda jest taka, ze trybow laced nie da sie uzywac na jakichkolwiek scandoublerach do codziennego uzytku. Te tryby fajnie wygladaja na zdjeciach i jak sie tylko patrzy na ekran. Problemy sa z odswiezaniem, jakikolwiek ruch okna, czy ikon wywoluje bardzo nieprzyjemny widok na ekranie, wyglada to jakby przez ikonki i kawalki ekranu lecial pocisk z Sonic Tank jak w Dune2.

Tak czy siak polecam to urzadzenie ze wzgledu na niska cene, ale nie do codziennej zabawy na naszym podstawowym hobbystycznym komputerze, a raczej na drugim albo trzecim, gdzies tam w drugim pokoju.
[#24] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Mir3k, post #18

Pal hires laced
Pal Hires
Interferencji w rzeczywistości nie widać. Ustawienie sharpness w konwerterze to 5 (średnie).
Co do używalności - tak jak pisałem wcześniej, nie będę tego używał z WB, od tego mam VooDoo. Konwerter jest do gier i demek. Ale... jakość obrazu WB jest o niebo lepsza niż w scandoublerze micronika. Nie wiem jak wygląda porównanie z Indy, chętnie bym zobaczył - może na jakieś party ktoś przywiezie to się porówna. :)

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 19:31:01 przez Jenot

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 19:31:26 przez Jenot
[#25] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #24

Też to mam, jakość w porównaniu z indivision będzie na 100% gorsza, raz, że indivision pobiera sygnał cyfrowy z płyty głównej, dwa, że mamy tylko jeden poziom skalowania a w chińskim urządzeniu konwertowany jest sygnał analogowy oraz skalowany do wybranej rozdzielczości, potem skalowany jest ponownie przez monitor do jego natywnej rozdzielczości. Dużo tego nie używałem, w workbenchu wskaźnik myszy się rozmywa przy ruchu, natomiast jak włączyłem super froga, to nie zauważyłem, żeby się ekran specjalnie rozmywał przy ruchu.
[#26] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@rafgc, post #25

Czy da sie tego jakkolwiek uzyc z Amiga 4000D, przelaczajac Multiscan natywnie na monitor CRT, a PAL z tego? Bo rozumiem, ze urzadzenie nie jest "przelotowe" dla innych trybow?
[#27] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #1

Można prosić o test na monitorze CRT? Szczególnie mi chodzi o gry 3d (tam występuje pixeloza)
[#28] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@jarecki130, post #27

Właśnie. Ciekawi mnie jak na CRT wyglądają tryby interlaced.
[#29] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@gorzyga, post #28

Niestety nie posiadam takowego w domu :(
[#30] Re: Chiński "scandoubler" - szybki test.

@Jenot, post #24

Jakoś 100x lepiej niż na Szajsungu 710MP z tunerem TV.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem