kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment
Posiadam sobie takiego jednego CyberStorma MKII z 060 taktowanym 80MHz. Przy tej częstotliwości karta nie widzi pamięci w czwartym slocie. Idąc tropem modyfikacji, jakie ta karta przechodzi podczas upgrade z 040, i po krótkiej rozmowie z Pewnym Panem Stanisławem (w skrócie PPS), doszedłem do wniosku, że może by tak spróbować poprzestawiać zworki na karcie i tym samym może da się uruchomić dzielnik częstotliwości RAM - i karta zobaczy całe 128MB zamiast 96MB.

Niestety, przestawianie zworek wiele nie dało, przeciwnie, karta w ogóle nie wstawała.

Ale, jak niesą wieści gminne, a PPS to potwierdza, karta ma obsługiwać RAM z zegarem 50MHz branym z płyty A4000. Toteż pomyślałem, że zamienię tegoż kwarca na 40MHz, może to coś da. Nie dało.
Zasadniczo bzdura z tymi 50MHz bo geniusze z C= zaraz za kwarcem wsadzili dzielnik 74LS74 który tnie 50MHz do 25MHz i to jest rzeczywista częstotliwość taktowania płyty (stąd też A3630 ma 25 a nie 50MHz), ale mniejsza o to.

Ale co się okazało... Nie byłbym sobą, gdybym zrezygnowany nie spróbował w odwrotną stronę. Wsadziwszy (bezskutecznie) kwarce najpierw 64 a potem 62.5MHz, wygrzebałem jeszcze jeden, 57.cośtam MHz. Amiga zabootowała i nawet nie grymasiła. Puściłem SysSpeeda i test prędkości RAM.

O dziwo, prędkość pamięci Fast na karcie jest identyczna jak z kwarcem 50MHz, więc karta, na pochybel całemu światu, najprawdopodobniej pędzi RAM na 80MHz z kwarca przy 060 (!).

Za to dostęp do pamięci Chip wzrósł zauważalnie, co oznacza że sygnał 25MHz z płyty przypuszczalnie napędza osławiony bufor ChipRAM na CyberStormie. A to już coś.

Dodatkowo, SysInfo pokazuje, że prędkość portu IDE w A4000 wzrosła o ok. 0.5MB/s (do 3.45)!
Nie dziwota, w końcu cała płyta A4000 leci na szybszym zegarze.

Jak na razie nie zauważyłem skutków ubocznych, badam sprawę dalej. Tymczasem może ktoś się pokusi o podobny eksperyment u siebie. No i przydałby się nieco szybszy kwarc, idealny powinien być 60MHz, niestety nie mam takiego ale będę szukał. A jak nie, to mam pomysł na moda pozwalającego zastosować kwarc o o połowę niższej częstotliwości na płycie A4000. No i zdaje się że mam gdzieś kwarc 30MHz.

O dalszych wieściach nie omieszkam poinformować.

Poniżej wybrane wyniki dotychczasowych testów (wybrałem te, w których występują różnice).


SysSpeed:
Kwarc:     50MHz    57.4MHz
ReadROMb   10.52    11.81
ReadROMw   12.31    13.70
ReadROMl   12.72    14.54
ReadChipb   1.18     1.59
ReadChipw   2.37     3.18
ReadChipl   4.73     6.36

SysInfo Disk: 2.98 -  3.45
SysInfo ChipRAM vs A600 7.20 - 10.70
[#2] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #1

Czy SCSI zadziała przy takim taktowaniu ?
[#3] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@sand, post #2

SCSI na CyberSCSI - szczerze mówiąc, pewnie nie. Ale sam nie posiadam, więc nie mogę sprawdzić.
[#4] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #1

Wow, niezła zmiana! Gratulacje. Przekopie swoje zapasy, ale chyba też nie mam generatora 60MHz. Widzę, że chyba zaopatrywaliśmy się w tym samym miejscu - też mam generatory 62,5 i 64Mhz...
[#5] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@gorzyga, post #4

No przeciez na Allegro sa wszystkie mozliwe, po 2-3 PLN. @ALT dobra robota OK
[#6] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@gorzyga, post #4

Hehe, tak, bodajże TV SAT elektronik czy jakoś tak, w każdym razie tak jak mówi _arti - są na allek***adrogo.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 23:18:55 przez altcomputing
[wyróżniony] [#7] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #1

Sprawdzałem 60MHz na A4000D rev D (z tego co pamietam była z z CS MKII) i płyta nie ruszyła.

Na A4000D rev B + C3640 płyta ruszyła z 60MHz i 66MHz. Nie robiłem żadnych testów niestety.

W planie mam zabawe z tym oscylatorem już od dłuższego czasu. Sloty Zorro tez powinny przyśpieszyć.

Ale jeśli od tego Chip przyśpieszy to bede walczył do końca :P


Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 23:30:42 przez tom256
[#8] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #7

Tom256, a może masz wolną tę sobotę, i wybrałbyś się ze mną na SACP do Siemianowic, celem wymiany doświadczeń? Przy okazji, reflektowałbym na GAL-e z PIO2 :)
[#9] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #8

Pewny Panie Stanisławie , obalam teorię mówiącą o tym, że pamięć na Cyberstormie MKII jest taktowana sygnałem z płyty A4000.

Pamięć na tej karcie zwyczajnie bryka z zegara CPU (a raczej zapewne jego połową). Sygnał z płyty taktuje bufor ChipRAM (i może jeszcze coś, ale na pewno nie RAM).

Znalazłem moduł RAM, który dzielnie współpracuje z tą kartą przy 80MHz, w czwartym slocie. Inne kostki nie dają rady na 80MHz, podczas gdy na 75MHz jest ok.

Zatem mam teraz 128MB Fastu przy 80MHz. Hooray OK

Jeszcze by się kwarc 60MHz przydał...

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 00:53:07 przez altcomputing
[#10] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #9

W sobote pracuje od 18:00 :/
A oscylator 60Mhz moge pożyczyć do testów. :]

Co do kontrolera w A4000 PIO2 to może bedzie nawet PIO4(niewiele szybszy jest), no ale czekam cały czas na Yaqube. Pewnie ma roboty po uszy. Jak bedzie gotowe napisze w wątku o PIO2.
[#11] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #10

Oj, no to straszna szkoda...

A pożyczyć to wiesz... jak będzie działał to nie będę chciał oddać i co wtedy?

A GAL-e to biorę jakie są, przy 60MHz dogonię FastATA z A1200 :D
[#12] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #11

BTW mam jeszcze RAM 50ns. Ale CS MKII nie widzi całego RAMu. :/

W lipcu jak bede miał trochę więcej czasu zobaczę co moja karta potrafi. 80MHz wyglada znacznie lepiej niz 66MHz :]

BTW Na PIO2 w A4000 mozna wyciągnąc do 4,6MB/s. Przy scsi.device od Cosmosa powinno być trochę szybciej.
[#13] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #12

Można próbować z RAMem 50ns, chociaż moje są 60ns. Ale jak już wspomniałem - jedne chodzą, inne nie.

scsi.device działa mi tylko 40.12 z 3.1 i 43.35 z OS 3.9 bez BB. Wszystkie inne powodują zwisy.
[#14] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #13

A może regulowany oscyaltor??

http://www.linear.com/product/LTC6905
[#15] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #13

Sprobuj wersji scsi.device z OS 4.0/4.1, ta raczej powinna dzialac, a jak nie masz to moge podeslac do testow.

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 12:17:55 przez Don_Adan
[#16] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@Don_Adan, post #15

Bardzo bym prosił o podesłanie.
[#17] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #16

Jakie masz ustawienia zworek ma mobo??

U mnie rusza na wbudowanym procesorze nawet na 66,66MHz, jak tylko włożę CS MKII, mam czarny ekran.
[#18] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #17

Internal obie. Owszem, wbudowany 030 (albo ten na A3630) poleci na około 37-38MHz, właściwie mógłby więcej ale płyta już nie wyrabia.

CyberStorm zaś już nie (sprawdziłem!) - tutaj max będzie około 30MHz (kwarc 60MHz).

Niestety, włożenie Mediatora w miejsce daughterboardu ZorroIII niweczy plan :/ nie wstaje na 57MHz... Pozostaje jedynie 50MHz.

Może ruszy coś pomiędzy... np. 55MHz ale nie mam takiego kwarca obecnie.


Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 13:42:10 przez altcomputing
[#19] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #18

W poniedziałek ma być wysłany do mnie oscylator 80MHz, zobaczymy.
[#20] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #16

No i jak dziala ta wersja na Twoim konfigu?
[#21] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@Don_Adan, post #20

Yy.. no nie mam tej wersji... nikt mi nie wysłał. Ale Mam wersję 43.35 i ta działa spoko :)
[#22] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #21

Wyslalem ja Tobie w zeszlym tygodniu na Twojego maila dostepnego na PPA. Sprawdz, moze SPAM czy filtr antyspamowy, w kazdym razie mozesz wyslac do mnie maila na donadan@wp.pl, to wysle jeszcze raz.
[#23] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #1

Udało się dorwać oscylator 80MHz. CS MK II daje rade, tylko z pamięcią gorzej. Działają moduły 5ns ale są niestety tak zorganizowane ze karta widzi połowę RAM :/
[#24] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #23

Sprawdź czy nie ucina Ci części RAM - spróbuj odpalić te moduły 50ns z niższym kwarcem.
[#25] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #24

Sprawdzałem już wcześniej.
Są to płaskie układy po 8MB RAM każdy. Czyli 4 układy z jednej strony, razem 32MB. Przy standardowym napięciu jest to samo.
Po prostu Cyberstorm MKII nie radzi sobie z taką organizacją pamięci :/

Ale miło zobaczeć 106 MIPSów w SysSpeed

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 17:38:17 przez tom256
[#26] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #25

Uhm '...zobaczyć...'
[#27] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #23

Wygląda jakby nie wyrabiała logika karty. Przy niższej częstotliwości powinny ruszyć. Co to za moduły, może faktycznie 16MB? Sprawdzałeś w innej karcie?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 08:45:36 przez stachu100
[#28] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@stachu100, post #27

Moduły jak na foto



Sprawdzane przy częstotliwości 50MHz, 60Mhz, 66MHz i 80MHz.
Zawsze widoczna jest tylko połowa pojemności deklarowanej na naklejce.
Nie sprawdzałem na innych komputerach/kartach.

Oznaczenie modułów to MIRA P5M465165BTP

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 16:10:25 przez tom256
[#29] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #28

Yyy.. sorki ale przeoczyłem posta. Pamięci są deczko dziwne, trudno powiedzieć coś na ich temat...

Ale co ciekawe. Kombinacja kwarca 54.090MHz na płycie, Mediatora i CyberStorma MKII działa :) I daje dobre rezultaty. Transfer z dysku ATA +300kB/s. Demka o wiele płynniejsze, nie sprawdzałem jeszcze dokładnie przyrostu prędkości dla pamięci Chip.
[#30] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #29

Update.
Karta śmiga na 75MHz co nawet mi odpowiada bo jest synchronicznie taktowana ze złączem procesora. Zawsze to szybszy dostęp do zasobów płyty głownej :]
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem