kategorie: A4000, Sprzęt
[#31] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #30

A jak uruchomić tą kartę w A3000 na 75 MHz?, na 66,6 MHz chodzi. Przy 80 guru, przy 75 nie widzi wogóle ramu na karcie. Pamięci kingston 4 kości 32mb 60ns.
Procek 060 rev 1

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 20:30:16 przez glichtanski
[#32] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #31

Rev 1 i prędkości powyżej 70 MHz? To tak się da? ;)
[#33] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@altcomputing, post #1

gratulacje Alt że oigarnąłeś temat, teraz dopiero zauważyłem wątek z czerwca...
ja też mam CSMKII i tez puściłem na 80 MHz, ale moja karta nie jest tak skora do wsółpracy z pamięcią bowiem działa tylko z jednym bankiem czyli mam 32 Mb wtedy.
Również rozmawiałem o tym z kolegą Stanisławem i mi sugerował że muszę miec coś nie tak z kartą nawet mimo że na 50-60 mhz widzi całe 128 mb
tak czy inaczej powalczę również z kwarcami w wolnej chwili, nawet mam jakiś 60 MHz
[#34] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@Blizzard, post #33

Na tę chwilę wróciłem do 128MB Fastu i 75MHz. Nurtuje mnie w tej chwili inna kwestia - nie działa mi BlizKick - zamarza w trakcie resetu i d**pa, jedynie raz na jakiś czas pójdzie, ale przy następnym resecie i tak zamarza... Miał ktoś tak? Procki podkładałem inne, płytę A4000 też wykluczyłem. Firmware zmieniłem na ten nieoficjalny i też nic nie dało...
[#35] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #31

Układy na samym MK II nie wyrabiają i dlatego nie widać pamięci, albo przez to w jaki sposób jest zaprogramowane wykrywanie pamięci w romie tej karty. Większość CS MK II z tego co czytałem ma problem z widocznością pamięci ponad 70MHz.
Rev. 1 i działa na 75MHz to dobry egzemplarz.
[#36] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@flops, post #35

Można ten problem jakoś wyeliminować, czy się po prostu nie da?
[#37] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #36

Według mnie nie (bo nie dostaniesz nawet zaprogramowanych tych układów które tam siedzą), a trzeba pewnie te CDPL, czy jak tam się nazywają wymienić na szybsze, albo zmienić w nich program (ułożenie bramek). Ale można spytać specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 16:28:51 przez flops
[#38] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #30

Dzisiaj zainstalowałem procek w rev.6 Karta nadal nie widzi ramu przy 75MHz.

Poza tym, kupiłem niedawno moduł CyberSCSI i nie mogę ustawić transferu synchronicznego dla HDD większego jak 5MB/s. Da się to jakoś zwiększyć?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 22:40:08 przez glichtanski
[#39] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #38

I nie zobaczy: nie wyrabia logika karty albo RAM.
[#40] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #39

A może to wersja firmware ,bo podobno aby działała na 66 mhz to trzeba było go zaktualizować .
tak jest napisane w manualu do cyberstorma.

ewentualnie jak sprawdzić którą wersję mamy i gdzie znaleźć te wersje "66mhz"

tu niby wszystko co do cs jest

link


Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 12:59:15 przez damianx
[#41] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #40

Ja mam zaktualizowany firmware, bo karta działa na 66,667 MHz.
[#42] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #41

A który firmware użyłeś do aktualizacji ,bo moja mimo posiadania 060 rev 6 z pamięciami działa tylko do 60 mhz ,wszystko co powyżej to działa ale są momenty że nie startuje i staje na jasnoszarym ekranie.

I jest tak że im wyższy kwarc tym niestartowania są dużo częściej i mniej ramu ,do tego stopnia że przy 75 karta działa ale już kompletnie bez ramu ,przy 80 z tego co pamiętam już w ogóle nie wstaje.
[#43] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #42

Nie wiem jaki jest firmware, bo robił to któryś z poprzednich właścicieli.
Karta działa stabilnie na 66,667MHz, przy 75MHz nie widzi RAM'u a przy 80MHz po chwili wywala guru i jest wyświetlana jako defective. Innych kwarców nie posiadam.
A który firmware użyłeś do aktualizacji ,bo moja mimo posiadania 060 rev 6 z pamięciami działa tylko do 60 mhz

Wiem, że któryś program dołączony na dyskietce do karty SCSI wyświetla firmware 8.6, ale nie wiem czy to o ten chodzi.

A skąd ten firmware pobrać?? Bo na tej stronce co dałeś link do tej karty nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 18:50:20 przez glichtanski
[#44] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #43

Jest tam wersja 8.6 do cyberscsi.device (MKII)
[#45] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #44

No to już mam wgraną tą wersję.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 20:00:04 przez glichtanski
[#46] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #45

Jeśli chcesz eksperymentować tutaj, a jeszcze dokładniej tutaj jest kilka firmware do CS MK II. Być moze jest różnica w OC. Z tego co gdzieś kiedys wyczytałem starsze wersje miały luźniejsze timingi dla RAMu.
[#47] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@tom256, post #46

hmmmm ja tez wrzuciłem te 8.6 i niby na końcu było succesfull i niby karta i cały komp działa ale jest jedno ale......


w zestawie cv64 3d + ariadne II + fast ata V komputer nie botuje z fastaty i mam std ekran kicka,

jak wyjmę tylko ariadne to komputer działa bez problemu i normalnie startuje z fastaty

wygląda jakby ariadne mapowała się w zasobach fast aty lub cos podobnego ,bo jak wyjmę fast atę i zabotuję z dyskietki to też komp działa.

kombinacja w innych slotach i różnej ich kolejnościach nie pomaga.

macie jakies pomysły ??

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 22:02:49 przez damianx
[#48] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #47

A jaki masz numer seryjny karty?

CyberStorm 040 SN# B400506 - B400569 and CyberStorm 060 SN# B002827 - B003065 are affected by several DMA related problems due to a slight difference in the electrical specifications of certain parts caused by supplier change
symptoms:
SCSI units connected to the internal SCSI bus of the A3000(T) are not recognized while having RAM installed to the CyberStorm
does not work in the A4000T with RAM installed on the CyberStorm
in an A4000 with a Fastlane or a A4091 SCSI controller installed, peripherals connected to the SCSI bus are not recognized
boards with these serial numbers had to be sent back to Phase5 for rework
[#49] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@glichtanski, post #48

Do dziś wszystko chodziło ok ,zrobiłem tego update i przestało razem działać.
[#50] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #49

update.



Po zaktualizowaniu firmware w cs mk II do 8.6 fast ata przestała działać w górnym slocie zorro ,po przełożeniu jej do drugiego od góry wszystko wróciło do normy.

Ciekawe z jakiego powodu. ?

ps. czy ktoś z okolic warszawy ma simmy które na 100 % działają w cs`ie przy kwarcu powyżej 66mhz. chciałbym wykluczyć albo kartę albo ram .czy szukać i walczyć czy dac sobie spokój.



Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 13:15:23 przez damianx
[#51] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #50

Odpal mem testa na godzinkę lub dwie i będziesz wiedział czy to problem z ramem.
[#52] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@flops, post #51

z ramem chodzi mi o to że przy kwarcu 66 mam 128 mb

a włożenie czegokolwiek powyżej ram znika .mimo że komputer działa i jest tylko płytowe 16 mb

testowałem wszystkie swoje simmy ,a jest ich sporo,to żaden nie jest widziany powyżej 66.

i mając taki nawet jeden z gwarancja działania w cs mk II przy np 80 miałbym pewnośc czy to karta

nie wyrabia czy moje wszystkie ramy.
[#53] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #52

Ten sam problem mam z Blizzardem 2060, ale jest jedno ALE

Proc rev6, oscylator 60MHz - całe 128MB jest widoczne
Proc rev6, oscylator powyżej 60-75MHz - FAST RAM na karcie znika, lub w ogóle nie odpala
Proc rev6, oscylator 64MHz - FAST RAM znika, ale karta działa, lecz jeżeli wyjmę wszystkie moduły po 32MB 60ns i w pierwszy slot włożę simm 128MB 50ns to ta pamięć jest widoczna jako 32MB i faktycznie też działa, oczywiście dołożenie jakiegokolwiek dodatkowego sima skutkuje brakiem FAST na tej Karcie.
Nie pamiętam, ale chyba na jednej kostce 32MB 60ns w pierwszym slocie też działa, lecz dołożenie już drugiego w jakikolwiek slot skutkuje brakiem FAST.
Ogólnie dziwi mnie to.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 20:33:16 przez superbonio
[#54] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@damianx, post #52

Możesz spróbować, ale na 99.99% nie wyrabia logika karty. To standardowy objaw (CS widzi np połowę ramu), czasem całości ramu nie widać.
[#55] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@superbonio, post #53

A probowales recznie dodac pamiec dla tego SIMM-a 128 MB, czyli dodac jeszcze 96MB do tych widocznych 32MB. Mozesz uzyc tego programu:
http://aminet.net/util/cli/AddMem.readme
Byc moze to jest problem ROM-u Blizzarda, bo z tego co pamietam ilosc pamieci jest rozpoznawana w ROM-ie.
[#56] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@Don_Adan, post #55

Odgrzebie wątek, bo natrafiłem na niego podczas poszukiwania info o podkręceniu mojego Cyberstorma MKII.
Zamówiłem niedawno oscylator 80MHz, żeby sprawdzić czy mój CS pójdzie z taką prędkością, wsadziłem go do podstawki oraz procka 060 rev. 6 i ku mojemu zaskoczeniu Amiga się uruchomiła i działa stabilnie.
Jedyny problem jest taki, że widzi tylko 32MB fastu, działa tylko kość w drugim slocie od dołu.
Chciałbym zapytać czy komuś z Was komu się udało odpalić CSa na 80MHz udało się rozwiązać ten problem z pamięcią, a jak tak to jakiej pamięci użyliście?
W tym wątku czytałem, żeby spróbować z pamięcią 70ns:
https://forum.amiga.org/index.php?topic=8799.0
Rozumiem, że trzeba wsadzić SIMMy 70ns? Jakie to miały by być pamięci dokładnie jak bym chciał zamówić na ebay'u?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 18:53:43 przez jargo
[#57] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@jargo, post #56

raczej chodzi o przestawienie pamieci w tryb 70ns. w Blizzardach PPC jest bootmenu. mozliwe ze w cyberach robi sie to jakos inaczej.,
[#58] Re: CyberStorm MKII na 80MHz - poszukiwania zgubionego RAMu i ciekawy eksperyment

@michal_zukowski, post #57

Znalazłem info w necie o boot menu w Cyberstormie MKIII, ale nic o boot menu w MKII.
Czy kombinowanie z szukaniem innych kości ma sens czy po prostu znaczy to, że nie ruszy z taką prędkością karta z całą pamięcią?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem