kategoria: CD32
[#1] Problem z padem!
Witam

Ostatnio kupiłem pada do CD32 na allegro. W miarę działał, ale miałem ochotę go przeczyścić ponieważ przyciski 'fire' były polepione jakimś świństwem i słabo chodziły. Po rozkręceniu, wyczyszczeniu i ponownym skręceniu okazało się że na krzyżaku nie działa przycisk "w lewo". To już druga taka sytuacja ponieważ w padzie w którym kupiłem wraz z konsolą problem był też właśnie z kierunkiem "w lewo"! Z tym że tam kierunek w lewo był wciśnięty nonstop (jakby miał autofire).

Czemu te padziory są tak wadliwe? Proszę Was o pomoc, wczoraj miałem ochotę już wyrzucić ten szajs przez okno! :P

Aha przy padach widziałem że ktoś kombinował i wtapiał w krzyżak jakieś igły i czy inne cholerstwa (pewnie żeby "stykało"). Starałem się zamienić im krzyżaki - nie ważne - i tak problem pozostał.

Chciałem mieć po prostu JEDEN działający pad do CD32 - nie jakieś zamienniki. Widać niepotrzebnie rozkręcałem tamten który kupiłem, ale tak jak pisałem na początku - przyciski "fire" były ostro zaświnione i wciskały się na amen. Jak widać bez zamiennika się nie obejdzie ponieważ dostanie oryginalnego do CD32 w stanie co najmniej dobrym graniczy z cudem...
[#2] Re: Problem z padem!

@MXK, post #1

Myślę, że ten PAD na pewno jest do naprawienia.
Musisz najpierw sprawdzić, czy problem leży po stronie przewodu, gumki czy elektroniki.
Najprościej sprawdzisz to metodą selekcji.

Rozkręconego PADa podłącz do Amigi i czy to na testerze joysticków (jest taka aplikacja), czy na jakiejś grze, sprawdź czy działa kierunek w lewo najpierw bez gumki, zwierając styki w miejscu gdzie normalnie znajduje się zwierająca gumka.

Jak będzie działać bez względu na wyginanie przy okazji przewodu, to elektronika jest ok i przewód jest ok, a zająć należy się gumką. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to nakładka węglowej warstwy na gumce poprzez wycięcie jej z jakiejś innej (z pilota), albo kupno takich naklejanych na Allegro. Druga, to kupno specjalnego grafitu w formie farby, który po naniesieniu na starą gumkę i wygrzaniu np. (żarówką) powinien rozwiązać problem.

Igły w krzyżaku sprawdzają się dobrze. Sam w ten sposób zabezpieczałem swojego po ułamaniu się oryginalnych ograniczników, żeby mi się nie kręcił w kółko.

Jeżeli problem będzie leżał po stronie przewodu, to nowy przewód z 9 żyłami kupisz na stronie MATTa.
Przewody znajdziesz w ich wyszukiwarce wpisując na stronie symbol 9F=1 (3.69 PLN dla przewodu 1m) i 9F=2 (7 PLN dla przewodu o długości 2m).

Tak w ogóle to sprawdź jakimś innym joystickiem czy nie masz zwalonego portu w Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 07:45:00 przez Duracel
[#3] Re: Problem z padem!

@MXK, post #1

Aha przy padach widziałem że ktoś kombinował i wtapiał w krzyżak jakieś igły i czy inne cholerstwa (pewnie żeby "stykało". Starałem się zamienić im krzyżaki - nie ważne - i tak problem pozostał.

Te igły, to nic innego jak próba naprawy krzyżaka, żeby się nie obracał (najsłabszym elementem tych padów były wyłamujące się bolce stabilizujące krzyżaka).

Co do twojego problemu- rozkręć i sprawdź czy nie przerwałeś (np obudową) przewodu od "LEFT", czy stykają gumki- na pewno nie jest to nic skomplikowanego. Ja w swoim pazie raz średnio na 3lata intensywnego użytkowania czyszczę gumki i jest OK (oczywiście bolce do krzyżaka dorobiłem już na samym początku ;) )
[#4] Re: Problem z padem!

@BULI, post #3

Dziękuje za odpowiedzi!

Co do waszych rad zastosuje się do nich jutro i napiszę jak mi poszło, bo dziś nie za bardzo mam czas.

Mam nadzieję że to nie jest nic spieprzone w porcie bo bym się załamał. Mam właśnie taki problem w Sega Medadrive (model 2) że pady są w porządku a postać np króla lwa biegnie nonstop w lewo :P Przynajmniej mam dwa egzemplarze tych konsol (są bardzo, bardzo tanie) i mogłem to sprawdzić.

Wracając do Amigi przypomniałem sobie że przecieź działają pady do niej pady od Megadrive pomysł Niby nie to samo co oryginalny pad (w sensie klilmatu i mapowania przycisków - czasem coś też nie zaskoczy) ale popykać można. Uważam że 6 przyciskowy pad od Segi Megadrive i Segi Saturn mają NAJLEPSZE krzyżaki jakie kiedykolwiek były zrobione w historii padów do konsol. Polega on na tym że ów krzyżak trzyma się na mini-bolcu. Wygoda pod kciukiem jest niesamowita. POLECAM naprawdę! Myślę czy by czasem dla hecy nie zmodować sobie takiego pada do Amigi z krzyżakiem od Megadrive :P

Ja to wogóle nie mam szczęścia do CD32. Jak kupiłem mialem problemy z laserem, teraz jakoś działa ale gry się wgrywają raz na ruski rok. O dziwo płytki audio czyta jak z nut. Boję sie wymieniać ten laser że coś spierdzielę chociaż w innych konsolach już grzebałem. Radziliście też kiedyś żeby go podkręcić. Najchętniej oddałbym ją komuś do przeglądu, jest zbyt ładna z zewnątrz żeby w niej coś knocić a Ja się pękam ;)
[#5] Re: Problem z padem!

@MXK, post #4

Segi Megadrive i Segi Saturn mają NAJLEPSZE krzyżaki jakie kiedykolwiek były zrobione w historii padów do konsol[/]

Rzeczywiście krzyżaki od pada MD są bardzo dobre i wygodne, fajnie się na nich pyka pod amigą, szkoda że obsługiwane są tylko 2 FIRE :(

[i]O dziwo płytki audio czyta jak z nut. Boję sie wymieniać ten laser że coś spierdzielę chociaż w innych konsolach już grzebałem


Miałem dokładnie to samo, działały poprawnie płyty AUDIO i jeden ORYGINAŁ, nie podkręcałem "prądu" lasera tylko zmieniłem ustawienia jednego potencjometru (jest ich 4) przy CD. Wystarczyło odkręcić, górną pokrywę i zdjąć osłonę z napędu. Na stronce, której link Ci podano jest to dobrze opisane- niema czego się bać i co popsuć. Na wszelki wypadek, np markerem możesz sobie oznaczyć wyjściowe położenie potencjometrów i śmiało poeksperymentować OK
[#6] Re: Problem z padem!

@BULI, post #5

Na stronce, której link Ci podano


Gdzie ten link jest bo nie mogę się dopatrzyć w tym temacie, a również mam problem z laserem w jednej z moich CD32
[#7] Re: Problem z padem!

@Hellena, post #6

[#8] Re: Problem z padem!

@BULI, post #7

Thx, mam nadzieje że pomoże
[#9] Re: Problem z padem!

@BULI, post #7

Dziś odpaliłem Alien Breed: Tower Assault i jakoś działa. Długo się wgrywał. Jednak pobawię się z tymi potencjonometrami... ;)
[#10] Re: Problem z padem!

@MXK, post #9

A jak odkręcić konsole żeby mieć dostęp do samego lasera? Z góry nie mam żadnych śrub, jedynie te dwie małe z boku, mocujące (chyba) klapkę. Próbowałem odkręcić te z dołu (5 śrubek + jedna z tyłu od tego slotu na promodule) i po otwarciu konsoli okazało się że laser jest jednak przytwierdzony do górnej pokrywy. Czy w ten sposób mam to zrobić?
[#11] Re: Problem z padem!

@MXK, post #10

Ok już mniej więcej wiem co i jak. Przesunąłem trochę to żółte pokrętło i teraz nie działa, nic nie wgrywa
[#12] Re: Problem z padem!

@MXK, post #11

Teraz to już wogóle mam wkurw! Próbowałem z tymi potencjonometrami wg tego schematu link i nic nie idzie! Napęd nawet jakby wogóle przestał działać. Siedzę już nad tym od 19, rzygać mi się chce!

Ponad 200 zł na konsole w błoto! Ten koleś co mi ją sprzedawał mógł uprzedzić że sprzedaje mi klekota co ledwo czyta płyty z grami a teraz po "naprawieniu'"nic nie czyta!

Skręcam ten szajs z powrotem i sie nie dotykam bo bez kitu wywalę to wszystko przez okno!

K**** mać!!!

...sorry za pisownię.
[#13] Re: Problem z padem!

@MXK, post #12

Znam ten ból kiedy poświęcasz mnóstwo czasu a efekt jest mizerny lub wręcz odwrotny do włożonej energii - niestety starocie tak mają.

Zaznaczyłeś sobie pierwotne ustawienia potencjometrów, jak radziłem?
Ja zmieniłem ustawienie tylko jednego potencjometru (drugi od góry/ lub dołu) i to bardzo delikatnie (nie więcej niż 5-10 stopni) i pomogło.

Odpinałeś taśmę?
[#14] Re: Problem z padem!

@BULI, post #13

Czasem żałuję że CD32 nie jest na kartridże :P

Tak zaznaczyłem, ale nawet na poprzednich ustawieniach nic nie działa. Taśmę musiałem odpiąć żeby zdjąć tą blachę osłaniającą i swobodnie kręcić potencjonometrami.
[#15] Re: Problem z padem!

@MXK, post #14

To problem może być już w taśmie- ja specjalnie jej nie odpinałem tylko przesunąłem ta blachę, żeby przestawić potencjometry. Fakt, że było niewygodnie, ale wolałem minimalizować kontakt z wiekowymi elementami mogącymi się łatwo uszkodzić.

Spróbuj przeczyścić styki na taśmie/złączu i dokładnie zapiąć ją jeszcze raz.
[#16] Re: Problem z padem!

@MXK, post #14

Nie denerwuj się. Zaznaczyłeś sobie wyjściowe ustawienia zaraz po otwarciu konsoli?
Spróbuj wrócić do pierwotnego ustawienia. A w ogóle zrób sobie dzień lub dwa przerwy od tego.
Stan wq na pewno nie działa pozytywnie na czystość umysłu i logiczne, racjonalne analizowanie tego co się robi.

Może faktycznie teraz coś nie kontaktuje. No chyba, że coś się spaliło przez zbytnie podkręcenie jakiegoś napięcia w laserze, ale tu tylko spekuluję.

Gdyby Cd32 była na cartridge skończyła by tak szybko jak Jaguar. A tak to do dzisiaj możesz sobie płytkę wypalić z różnymi ciekawostkami, które powstały już po upadku Commodore.
[#17] Re: Problem z padem!

@Duracel, post #16

Może faktycznie teraz coś nie kontaktuje. No chyba, że coś się spaliło przez zbytnie podkręcenie jakiegoś napięcia w laserze, ale tu tylko spekuluję

To raczej stać się nie powinno, przynajmniej nie tymi potencjometrami.
[#18] Re: Problem z padem!

@BULI, post #17

Tak jak radzisz Duracel zrobie sobie przerwę. Nic na pałę. Zresztą i tak się teraz pochorowałem
[#19] Re: Problem z padem!

@MXK, post #18

Kup sobie tę przejściówkę:

link do przejściówki

Coś pięknego. Mam dwie + dwa pady od PS2. Jeden robi za mysz drugi za pad. Rewelacja.
[#20] Re: Problem z padem!

@gilban, post #19

Miałem kontakt z twórcą tego urządzenia ;) I tak zamierzałem je nabyć w niedługim czasie ale zależy mi również żeby ten oryginalny pad działał. Chociaż teraz to i tak pewnie cała konsola do wymiany :P
[#21] Re: Problem z padem!

@MXK, post #20

Mam pada do CD32 w stanie rozkładu - pad osobno, kabel osobno. Poświęciłby się ktoś i pstryknął fotkę jak wygląda lutowanie kabla w środku pada?
[#22] Re: Problem z padem!

@tbxx, post #21

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem