kategoria: A500
[#1] Amiga 500 i 2MB chip ram
Witam
Troszeczkę szukałem na forum ale nie mogę rozwiązać mojego problemu a mianowicie mam 2 płyty główne z amigi 500, jedna to rev6a a druga 8a1 taka jak w pluskwie posiadam również rozszerzenie ram z elboxu 2,5MB takie z pamięciami zip i podstawką pod Garego, czy jest jakiś prosty sposób żeby bez lutowania pamięci na barana za pomocą tego rozszerzenia osiągnąć 2MB chip ram ?
w płycie 8a1 mam agnusa takiego co obsługuje 2mb chip
[#2] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@QUAD, post #1

nie da rady, 512k idzie w chip, a reszta w "slow" tylko taki config jest możliwy, to jest dobre rozszerzenie dla płyt do 6a
[#3] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Kilos, post #2

mam rozszerzenie z podstawką pod Garego w a500+, na blacie w wb mam 1,5mb chip..
[#4] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@AdamZeku, post #3

masz rację, ale nadal z rozszerzenia dostajesz 512k w chip, bo 1mb masz na płycie
[#5] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Kilos, post #4

Mam podobna sytuacje. Supergrubas Agnus 8375, plyta rev8 z 0.5MB Chipu i wymienione wyzej rozszerzenie Elboxu o 2MB, z podstawka, odpowiednio wlutuwane gdzie trzeba.

I teraz 3 szybkie (wiem, ze temat rozdmuchiwany, ale mimo to potrzebuje jasnej i jednoznaczej odpowiedzi) :

- czy da sie wyciagnac na tym wiecej niz 1MB Chip bez wlutowania w mobo dodatkowych kosci?
- czy samo wlutowanie 0.5MB Chipu wystarczy, zeby Amiga to zobaczyla?
- czy mozna wlutowac wiecej niz 0.5MB na mobo? (to raczej oczywiste, ze nie, ale na wszelki wu postanowilem spytac).
[#6] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@mccnex, post #5

czy mozna wlutowac wiecej niz 0.5MB na mobo? (to raczej oczywiste, ze nie, ale na wszelki wu postanowilem spytac).


Można wlutować 2MB w 4 pamięciach o organizacji 4x1M (podmieniamy te wlutowane na płycie o organizacji 4x256k).
http://www.a1k.org/forum/showthread.php?p=476268#post476268

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 12:50:42 przez zyga64
[#7] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@zyga64, post #6

Oooch! To jest po niemiecku... wiec zrozumiem niewiele

Zyga, a powiedzmy, ze wlutuje 2MB, tak jak piszesz, czyli 4x1MB, to rozumiem, ze Amiga 500 rev8 od razu "zobaczy" te pamiec z Agnusem 8375, czy sa do tego potrzebne jakies dodatkowe patenty?

No i zalozmy, ze mam juz te 2MB na pokladzie. Co z rozszerzeniem Elboxu o 2MB, czy zadziala jako +2MB (lub przynajmniej +1.8MB) Slow?
[#8] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@mccnex, post #7

Ja też nie rozumiem po niemiecku, ale od czego przeglądarka Chrome, do Firefoxa też jest plugin Google Translator.

Amiga od razu zobaczy 2MB chip. Oprócz pamięci potrzebne są:
D1/D2 = 1N4148
R1 = 1 kOhm
R2 = 68 Ohm

Podejrzewam, że od pamięci SLOW się wtedy odcinamy, ale sprawdzić nie zawadzi :)
W każdym razie rozszerzenie Elboxu przyda nam się do Rev6, której Agnus zaadresuje tylko 1MB chip.
Był dyskutowany kiedyś hack (ReSlow), który umożliwiał zaadresowanie pamięci Slow pod klapką przy obsadzeniu pełnych 1MB na płycie Rev6. link Może można pójść tą drogą. Osobiście nie próbowałem.
[#9] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@zyga64, post #8

OK:) Dziekuje. Rozjasniles mi nieco sytuacje. Mam dwie A500, jedna to rev6, a druga to 8-ka. I tak docelowo pierwsza by mogla miec 1MB Chip i 1.8Slow z Elboxem, a druga 2MB na plycie i +8 Fast za posrednictwem MegaRAM HD. Niewiem tylko czy podolam lutowaniu kosci pamieci na mobo, ale jak sie zaopatrze w odpowiednio precyzyjna lutownice i checi, to byc moze sprobuje
[#10] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@zyga64, post #8

Podoba mi się ten niemiecki pomysł z kostkami 1Mx4 :)
Czy ktoś wie gdzie można za rozsądne pieniądze dostać takie układy? To co na razie znalazłem odstrasza cenowo (od 30zł za kostkę wzwyż). Alternatywa to układy SOJ dostępne na starych simmach ale tu znowu problem z montażem. Niemcy poradzili sobie fajnym adapterem ale tu też jest problem z dostępnością.
[#11] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Torin, post #10

Jeśli chodzi o kostki SOJ20/26, to już kiedyś sobie zrobiłem adapterki do Blizzard Turbo Memory, gerbery są tutaj. Zapłaciłem wtedy za 16 sztuk coś koło 70zł w prototypy.pl
[#12] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@rafgc, post #11

Widziałem też "patent" z przylutowaniem układu SOJ20 do podstawki precyzyjnej DIP20 po "rozciągnięciu" nóżek.
[#13] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@zyga64, post #12

Wyobraźnia ludzka nie zna granic.
[#14] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Torin, post #10

link - cena za 1mb czyli 2szt. alternatywnie w chinach znacznie taniej, ale większe ilości.
na podstawce precyzyjnej da się przypajęczyć SOJ, bo ćwiczyłem ;) jakiś czas temu chciałem też trochę adapterów zrobić wg. projektu rafgc, ale płytkarnia sporo sobie zażyczyła, gdyby byli chętni to można by poszukać jakiejś dobrej oferty i zrobić większą ilość... ja był bym chętny w każdym razie.
[#15] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Kilos, post #14

Ja rowniez
[#16] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@QUAD, post #15

nie mam jakichś konkretnych płytkarni, ale w wolnej chwili puszcze zapytanie do paru pierwszych z brzegu, tak jak patrzyłem jakiś czas temu to przy 100 sztukach wychodziło by po około 2zł za jedną
[#17] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Kilos, post #16

Też jestem chętny na takie adapterki.
[#18] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Torin, post #17

Witajcie

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich serdecznie !

Ostatnio nabyłem Amigę 500 ver. 8a1.
Odgrzewam więc temat bo mam tylko 512 na pokładzie, a przydało by się więcej.
Jak się dzisiaj sprawy mają. Minęły prawie 3 lata od założenia wątku.
Czy ktoś się orientuje gdzie szukać kości do wlutowania?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
[#19] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@mstepuch, post #18

Kiepsko szukałeś, tu jest wszystko opisane:link
Kostki - najłatwiej ze starych simmów 30 lub 72 pin (szroty, allegro)
[#20] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Torin, post #19

No poczytałem.
Ale przeczytam jaszcze jutro ze 3 razy bo jestem głupszy niż byłem
Łatwo nie jest

Coś mi się tak na szybko klaruje, że przy tej rewizji, bez dodatkowych układów najłatwiej wlutować 4 kości o łącznej pojemności 2Mb. Pewnie się jednak mylę.
[#21] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@mstepuch, post #20

O miło. Kolejny Amigowiec z Lublina.
[#22] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@misiek2, post #21

Kości pamięci można też kupić tutaj https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/IC-DRAM-1M-UPD424256C-80-DIP-20-NEC-x1/4507
[#23] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Amigo-A1200-040, post #22

hmmm,może i ja sobie wlutuje je do A500, będą pasować do płyty rev6 ? dla 1 mb chip
[#24] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Risc, post #23

Pasują ok, racja
[#25] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Amigo-A1200-040, post #22

OK. Dzięki.
Czyli ram jest do kupienia.
Rozumiem że te kości idą bezpośrednio w płytę, pez podstawek?
Rozumiem, że w miejsce oryginalnych 512?

Czy są gdzieś dostępne kości 4 x 512, jak się bawić to od razu 2Mb?
[#26] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@mstepuch, post #25

Wiem że da się nalutować na te kości co są , gdzieś był już ten temat poruszany.
[#27] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@Amigo-A1200-040, post #26

OK.
Po spokojnej lekturze i ułożeniu wszystkiego chronologicznie klaruje się plan
4 kości 512 ze starych SIMów + drobne przeróbki zworki, diody itd.
Faktycznie wszystko opisał Torin od tego momentu:

Dalej będę ciągnął temat w zacytowanym wątku bo jest bardziej aktualny.
[#28] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@misiek2, post #21

Pozdrowienia.
Amigowiec to za duże słowo. Commodorowiec, PCtowiec i może NeoAmigowiec szeroki uśmiech
Nawiązałem już kontakt z drugim kolegą z Lublina.
Bardzo życzliwy człowiek.
Nie ma to jak ludzie których łączy wspólny fioł
[#29] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@mstepuch, post #28

Znalazłem coś takiego

[#30] Re: Amiga 500 i 2MB chip ram

@KRISS, post #29

Ciekawe czy to zadziała. Sam mam taką jedną płytę główną 6A. I drugą 8A.1 gdzie jest agnus 3875.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem