kategoria: A500
[#1] Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic
Witam,
jako że jestem tu po raz pierwszy pragnę się przywitać, Cześć wszystkim !

Mam pewien problem, ze modyfikacją stacji dyskietek Panasonic JU-257A605P, mianowicie na zdjęciu poniżej znajduje się w/w wspomniana przeróbka. I chciałbym by to ktoś potwierdził ?

link

na pierwszym zdjęciu na nóżce R52iR53 jest zworka w postaci kropli cyny, w mojej identycznej stacji zworki nie ma ?

i jeszcze jedno zdjęcie tym razem R52 i R53 trzeba ciąć i R53 połączyć z nóżką nr 2.

link

Posiadam A500 1 mb rozszerzenia, mysz, joystick plus monitor.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 08:45:36 przez iraslbn
[#2] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@iraslbn, post #1

Nie wiem, czy nie mogłem czy nie umiałem znaleźć ponownie opcji edytuj.
Dodaję pewną solucję, i może ktoś to w skrócie omówić.
Za moment wrzucę zdjęcia ze swojej stacji dyskietek.

a to pdf który znalazłem:
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/Panasonic%20JU257A605P.pdf

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 13:44:12 przez iraslbn
[#3] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@iraslbn, post #2

Edytowac można do 20min. po napisaniu postu .

A czy nie wystarczyłaby Ci przerobka kabla fdd ?
To tylko jedna dioda i dwa dodatkowe polaczenia.
[#4] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@iraslbn, post #2

A może inne pytanie zadam. Co Ci padło w oryginalnej stacji od Amigi ?

Jeżeli tylko mechanika, to może warto przełożyć samą elektronikę i będzie wtedy po problemie, o ile ta od PC jest identyczna. Tak sobie pomyślałem. - chyba dobrze ?
[#5] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@gilban, post #4

Mechanika raczej sprawna, dyskietki odczytuje ale z bólem. Dyskietki też mają swoje lata ale przeleciałem z 30 sztuk i efekt jest taki, że stacja zaczyna rzęzić i raz dyskietkę wczytuje a raz nie. Więc raczej wskazuje wszystko na to że to wina głowicy.
Mam fotki stacji dyskietek, kabel mogę też przerobić. Stację już rozebrałem i jest gotowa do modyfikacji.

link

link

link

Czyli teraz tylko switch przestawić na SW1 i dolutować przewód oraz zrobić zworę na R52 ?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 18:01:10 przez iraslbn


amiga ma chyba chicona ale mogę się mylić, amiga jest w innym miejscu niż ja obecnie. a na foto to panasonic. jutro zrobię lutowanie i zobaczę czy zadziała.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 18:03:32 przez iraslbn

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 18:04:01 przez iraslbn
[#6] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@iraslbn, post #5

Tak, to powinno zadziałać.
[#7] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@jarob, post #6

Witam,
Odgrzeję trochę kotlecika. Posiadam stację JU-256A428P. Stacja po włączeniu tyka tak jak ma tykać tzn. czeka na dyskietkę. Po włożeniu jakiejkolwiek dyskietki trzy razy próbuje odczytać i wraca do łapki (KS 1.3), tak jakby dla niej dyskietka była pusta a nie jest. Jeśli mam ją podłączoną jako stację zewnętrzną to tak samo zachowuje się stacja aktualnie podpięta jako DF0. Po odłączeniu zewnętrznej stacji wszystko wraca do normy.

Przeróbkę zrobiłem wg link - mam identyczny layout PCB.

Może czegoś nie widzę, ja zrobiłem właśnie te 3 przewody i cięcie ścieżek w 2-óch miejscach.

Widzę, że jest jeszcze coś takiego link
Różnica taka, że zamiast pinów 1,2 połączone są piny 1,3.

Jak ktoś wie o co biega, proszę dać znać.

Pozdrawiam
[#8] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #7

Jeśli to stacja z PC, to może trzeba zaślepić drugi otwór w dyskietce?
[#9] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #7

Jesteś pewny że przed przeróbką była sprawna?

@SuperBuster11 można usunąć ''czujkę'' od dyskietek hd w tedy nie trzeba zaklejać.
[#10] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@mikser, post #9

Otwory zaślepione, a czy była sprawna przed to nie mam pojęcia bo nie sprawdzałem.
Czy to co zrobiłem to wszystko (3 przewody i 2-ie cięte ścieżki)?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 13:44:01 przez luke9548
[#11] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #10

Wróciłem do fabrycznej pinologii. Pod PC-tem pokazuje fail floppy disk w czasie włączania. Czy podpięcie pod Amigą odwrotnie taśmy mogło coś zepsuć? Zdaje mi się, że nie bo inną też miałem odwrotnie podpiętą, potem prawidłowo i było ok.

Pozdrawiam
[#12] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@mikser, post #9

Raczej zlutować styki, tak aby stacja "myślała", że ma włożoną dyskietkę DD.
[#13] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@SuperBuster11, post #12

Tak, trzeba było jeszcze zwierać piny.
[#14] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@mikser, post #13

Tzn. które piny? Możecie narysować to na zdjęciu, które dałem?
[#15] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #14

Na tym zdjęciu ich nie ma. Piny są pod mikro przełącznikami z przodu stacji. Ale to nie jest teraz problem. Coś innego powoduje takie zachowanie Twojej stacji.

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 16:00:50 przez SuperBuster11
[#16] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@SuperBuster11, post #15

No właśnie. Nie bardzo wiem co teraz zrobić. Zdaje mi się, że stacja dostała za dużych wstrząsów podczas transportu.
[#17] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #16

Podczas włączania PC wywala kod błędu 40. Z tego co czytałem, jeśli się nie wyłączy w BIOSie stacji to to samo dzieje się gdy stacji w ogóle nie ma, może da to jakąś wskazówkę do rozwiązania problemu.

Stacja reaguje podczas tego testu potem wywala ten błąd 40.
[#18] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #17

Rozwiązanie problemu jest proste: znajdź sprawną stację dyskietek ;)
[#19] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@RomanWorkshop, post #18

No tak, ta właśnie miała być sprawna, a nie jest.
[#20] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #19

Nastepnym razem przerob tylko tasme FDD a nie całą stacje.
Jesli stacja zadziala, wtedy dopiero ją modyfikuj.
[#21] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@Norbert, post #20

Doszedłem do momentu, że PCet już nie wywala błędu 40 (głowica nie chodziła zbyt dobrze po tym gwintowanym wale od silnika krokowego). Teraz jest tak, że dyskietkę można sformatować pod PC. Można zapisać i odczytać dane. Druga na pewno sprawna stacja nie potrafi odczytać tego co zapisała poprzednia. Po formacie na sprawnej stacji i nagraniu danych ta druga nie potrafi tego odczytać.
Jest zapewne jakieś minimalne przesunięcie. Czy da się to jakoś ogarnąć. Musiałem trochę ten wał ustawić kombinerkami bo tam była walnięta.
[#22] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #21

Teraz trochę z innej paki. Mam inny napęd wyjęty ze stacji zewnętrznej SONY MPF110-05. Stacja działała tak, że kręciła za szybko dyskietką. Wymieniłem dwa elektrolity 16V 47uF i 25V 4,7uF. Nie miałem 4,7uF, więc zrobiłem na razie równolegle dwa kondensatory 2,2uF. Teraz stacja zachowuje się znacznie lepiej, ale to nie koniec problemów.

Tak wygląda check sprawnej dyskietki. Potem próbowałem ustawić głowicę, ale w sumie do tego samego doszedłem. Na dolnej głowicy wyskakują same błędy, a z tego co widzę da się ustawić tylko górną względem dolnej.
Stacja nadaje się na śmietnik już ?
[#23] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #22

2 na dolnej głowicy oznacza brak synchronizacji z górną. Musisz jeszcze raz ustawić górną głowicę, aż na dolnej przestaną pojawiać się 2.

W głowicy jest takie wgłębienie, jak popatrzysz z boku, to je zobaczysz. Ono musi być ustawione symetrycznie z drugim. Nie patrz na to, czy całe głowice są symetrycznie względem siebie, tylko czy te wcięcia są symetrycznie ułożone.




Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 23:05:02 przez SuperBuster11
[#24] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@SuperBuster11, post #23

O dzięki, bardzo cenna uwaga. Widziałem to wgłębienie i wydawało mi się, że jest ustawione tak jak na Twoim rysunku, ale to się pewnie wydaje, trzeba być jak zegarmistrz heh.

Wracając do Panasonica, dlaczego jak ją podłączę oczywiście przerobioną pod Amigę jako napęd zewnętrzny, nie mogę nic wczytać ze stacji głównej? DF0 (sprawna stacja) zachowuje się identycznie jak DF1 (rypnięta), gdy ta jest podpięta jako DF0. Gdy odłączę rypniętą to nagle wszystko zaczyna działać. Żadnych zworek nie ma w tej stacji.
Przy tej stacji Sony, co wstawiłem screena z X-Copy stacja DF0 działa mimo, że Sony pokazuje to co na screenie.

Przez to nie mogę wejść do X-Copy i muszę się bawić z kalibracją na PC; był jeden moment, że odczytałem zawartość, która była nagrana na innej sprawnej stacji. Skopiować się już nie udało, ale chodzi o sam fakt czemu na Ami ona powoduje niedziałanie sprawnej stacji.
[#25] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #24

Jako zewnętrzna to musi być podłączona przez specjalny interace, a po drugie to trzeba przestawić odpowiednią zworkę w stacji, aby działała jako df1, df2 lub df3.
[#26] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #22

Jeśli chcesz cokolwiek osiągnąć z tą stacją to najpierw musisz ustawić dolną głowicę przez regulację pozycji czujnika ścieżki zerowej. Jeśli się to uda to dopiero zabierz się za regulację górnej głowicy. Tylko w takiej kolejności może się to udać.
[#27] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@Marcin74, post #26

OK, dzięki. O tej stacji SONY to na razie trzeba zapomnieć.

Wracam do Panasonica bo udało mi się ustawić głowicę, a raczej talerz obracający dyskiem magnetycznym. Teraz mogę zrobić wszystkie operacje na niej i druga sprawna stacja to widzi. To na PC.
Na Ami to co pisałem wcześniej. Teraz kwestia zworek. Typowych zworek nie ma. Widzę pola lutownicze 5 w rzędzie z oznaczeniami: GND, T1, T2, TB, ZP. Na tym zdjęciu z linka gość widać nic nie ruszał. To teraz pytanie co z czym połączyć. Stacja oczywiście tak samo się zachowuje jako df0 i df1.
Zewnętrzną stację podłączam przez golden image.

PS: Kolejna stacja zaczyna mi świrować NEC FD1231H. Jako df1 Ok. Jako df0 odpalałem Lotusa 2 z dyskietki HD z zaklejonym otworem i tu jest OK, ale Blues Brothers z takiej samej dyskietki już nie odpalił.
Co ciekawe dyskietka z selectorem programów na dyskietce DD się odpaliła, a to samo na HD z zaklejonym otworem już nie. Niezły kabaret jak to okiełznać ;)
[#28] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #27

Wymień kondensatory
[#29] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@SuperBuster11, post #28

Albo kolejną stację ;)
[#30] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@SuperBuster11, post #28

Dobra wymienię, ale to nie jest tak, że raz czyta a raz nie. Tak jak pisałem to samo mam na dyskietce DD i HD z zaklejonym otworem. Czyta DD, a nie czyta HD. Lotusa 2 czyta. Przy dyskietce z innymi programami wywala not a dos disk. Jak już jakaś dyskietka mu nie podpasuje to już jej nie odczyta.

A co z tym Panasonic? Czytałem, że powinna chodzić bez problemu. Wymieniłem już dużo wcześniej jeden elektrolit w niej bo więcej tam nie widzę. Stacja jest w pełni sprawna na PC a tutaj nie działa ani jako DF0 ani jako DF1. Na zagranicznym forum zrobili to co w linku i tyle, nie bawili się w żadną zworkologię (zresztą ten NEC też nie ma żadnych zworek i działa jako DF1 i połowicznie jako DF0).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem