kategoria: A500
[#31] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #30

Coś w tych przeróbkach musisz robić źle, albo stacje masz jakieś dziwne... powiedz czy używasz oryginalnej taśmy FDD od amigi czy masz jakąś przerobioną i używasz jej jako DF0?
Bo z tego co wiem przerobiona taśma FDD robi mniej więcej to samo co przeróbki FDD na pcb stacji. Więc używając jednego i drugiego na raz tylko komplikujesz proces, także używaj albo tylko przerobionej taśmy albo tylko przerobionej stacji.

Edit: O ile dobrze pamiętam to już te kabelki ze zdjęcia które wstawiłeś załatwiają sprawę zworko-logi i powinny ustawić ją jako DF0, ustawiać silniczek na Ready, i nie pamiętam dobrze ale powinny albo zamieniać piny napięcia na takie jak w amidze albo piny sygnału tak jak są w amidze. Pisałeś też że odwrotnie podpiąłeś i to mogło ją uszkodzić lub rozregulować.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 14:30:47 przez jogg
[#32] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@jogg, post #31

A i spróbuj ten kabelek gdzie masz zwarty pin 34 i 32 zrobić na 34 i 30 (tam gdzie mówiłeś że widziałeś że niektórzy robią zamiast 1-2, 1-3.)link
Jeśli zrobiłeś wg tego:link to porównaj to z tym linkiem ode mnie na górze i zobacz że ten najdłuższy kabel w tym czym się wzorowałeś jest troche inaczej podpięty przy pinie 33 w sensie jest przerwa i za nią dolutowane a w tym czym się wzorowałes jest pin obok w prawo.
[#33] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@jogg, post #32

Dokładnie tak jak piszesz. Przewodziki załatwiają zworkologię bo tnie się ścieżkę do 12 i robi się przejście do 10. Co do najdłuższego przewodu to w obu linkach jest podobnie przecięta ścieżka do 33 i poprowadzony przewód do 2. Opcję 34 do 30 także próbowałem. Nie bawiłem się i nie chcę się bawić w przeróbkę taśmy. Używam oryginalnej taśmy prostej bez żadnych udziwnień.
Teraz jednak zaskoczę. Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale widocznie musi mieć, więc wcześniej piny 34 i 32 z racji, że były obok siebie miałem je zlutowane razem cyną. A że dzisiaj znowu dłubałem i miałem przylutowany przewodzik z 34 do 30, to na szybko po prostu przylutowałem jedną końcówkę z 30 na 32 bo nie chciało mi się robić gluta z cyny znowu. I cud. Stacja ruszyła jako df0 i przeczytała narazie wszystko co jej dałem. Ale żeby nie było tak pięknie to stacja nadal nie działa jako df1 (tzn. inna stacja jako df0 nie czyta dyskietek). I teraz zagadka. W konfiguracji df0 NEC df1 Panasonic nic nie da się wczytać. W konfiguracji df0 Panasonic df1 NEC stacja pracuje. Wczytałem sobie X-Copy. Panasonic oczywiście pod nim nie działa, wywala info, że nie ma dyskietki, ale w D-Copy wszystko Ok. I teraz w NECu i podejrzewam, że we wszystkich stacjach jakie bym podpiął jako df1 sprawdzając sprawną dyskietkę wywala na jednej z głowic ten sam błąd od 0 do 79(W D-Copy "4" a w X-Copy "5"). Teraz już wiem, że coś się gryzie gdy Panasonic jest podpięty(dlatego nic się nie wgrywa z NECa jak jest jako df0). Bez niego (Panasonica) błędów nie ma. Może za przewód (34 do 32) dać jakiś rezystor 10 Ohm, albo 100, może znikną te błędy z jednej głowicy. To jest ciekawe, że na glucie cyny nie działa. Może się przyda komuś ta informacja.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:24:40 przez luke9548

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:27:57 przez luke9548
[#34] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #33

W jakiej amidze i czym podpinasz te stacje jako DF0 i DF1 do działania jednocześnie?
[#35] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@jogg, post #34

Amiga 500 KS 1.3 Rev 6A +0,5 MB pod klapką (RAZEM 0,5 MB Chip i 0,5 MB Slow). DF0 podpinam taśmą prostą nie przerobioną (oryginalna Amigowa) oczywiście z płyty głównej. A DF1 podpinam także prostą taśmą (oryginalna w tej stacji) przez zewnętrzną stację dysków Golden Image, tyle że jakaś okrojona wersja. W środku siedzą dwie kostki: HD74LS74AP i HD7438P.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 15:02:02 przez luke9548
[#36] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #35

Kończą mi się pomysły co tu może być nie tak że się gryzą, nie znam się na tym golden image ale z zewnętrznymi stacjami różnie bywa. Czasem muszą być przerobione stacje a czasem nie i działają. Myślę że coś ze zworkami jeszcze może być nie tak... że obie podłączone razem są widziane jako np. DF0 lub DF1 lub gdzieś częściowo lub w tej przerobionej jak zrobiłeś kabelkowy by-pass z DF1 na DF0 to ona gdzieś ten pin od DF1 może mieć mimo wszystko połączony i widziany przez taśmę i komputer (jakby były zrorki na DF1 i DF0 jednocześnie).
[#37] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@jogg, post #36

Szczerze mówiąc cholera wie :) Z Panasoniciem jeszcze będę walczyć.
Z NECiem sobie poradziłem. Nie stykał do końca czujnik odpowiadający za sygnał, czy to dyskietka DD czy HF dlatego, w tym wypadku wylutowałem zworkę, i teraz wszystkie widzi jako DD bez względu na zaklejony otwór w HD i wszystko czyta.
Walczyłem też z SONY. Ustawiłem dolną głowicę (de facto czujnik pozycji zerowej) oraz górną głowicę. Dalej było źle. Ale wtedy odkryłem, że gdy palcem pomogę docisnąć głowicę to ładnie wszystko w X-COPY skanuje bez błędów. Niestety nie jest to takie łatwe do zrobienia. Próbowałem własnorobną sprężynką stworzyć odpowiedni docisk, lecz margines błędu (nacisku) jest na tyle mały, że ciężko to precyzyjnie ustawić. Wnioski takie, że stacja jest sprawna elektrycznie, ale mechanicznie ciężko mi to ogarnąć. Gdy docisnę tą sprężyną trochę mocniej głowicę to nie mogę włożyć dyskietki, a z drugiej strony ten docisk i tak jest za słaby. Cóż pewnie stacja swoje wylatała. Także jeszcze powalczę z tym Panasoniciem.
Pozdrawiam
[#38] Re: Amiga 500 stacja dyskietek Panasonic

@luke9548, post #37

Ok, problem rozwiązany. Olałem przeróbkę wg link.
Zrobiłem przeróbkę wg link.
Czyli zamiast przerobić taśmę (bo nie mam zapasu taśm) zrobiłem przeróbkę w stacji na podstawie przeróbki taśmy. Teraz wszystko ładnie śmiga i już nie gryzie się nic z drugą podpiętą stacją. Problem rozwiązany :)
Pozdrawiam

PS: Lotus II nie startuje jeśli jest podpięta stacja zewnętrzna, bez niej wszystko gra, a w X-COPY stacja działa jak jest jako zewnętrzna, a nie działa jak jest jako główna stacja, ale to tam nie istotne szczegóły.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem