kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Zasilacz ATX - AT
Szybkie pytanie - czy z godnie z tym rysunkiem, wystarczy zamontować włącznik przy zielonym kabelku i masie a resztę podlutować w odpowiednie miejsca do kabla zasilajacego od amigi i to zadziała?
[#2] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #1

Krótko: Tak

Trochę dłużej: połącz każdy pin masy (czarny kabelek) oddzielnym przewodem do wtyczki ATX.
To samo zrób z +5V (czerwony).
Zmniejszysz spadek napięcia przy dużym obciążeniu.
[#3] Re: Zasilacz ATX - AT

@stachu100, post #2

Ok, dzięki OK Jeszcze jedno - jaki zastosować włączniki - taki jak w obudowach ATX czy taki z AT?
[#4] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #3

Taki z AT - musi zwierać zielony i czarny przez cały czas pracy zasilacza.
[#5] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #3

ja wziąłem pstryczek od starej lampy. Całkiem elegancko. siedzi, pije i chrupki Dopóki moja Amiga nie dorobiła się amigowego zasilaćza, jechała na takim właśnie przerobionym ATX-ie. Gdzieś jest dokładny opis jak to zrobić, razem z wtyczką do Amigi (4 piny ze starej wtyki DIN + kawałek spinacza w charakterze "kołka naprowadzałącego", wszystko zalane gorącym klejem)
[#6] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #1

Kolejne, może głupie pytanie - we wtyczce amigowej jest GND i Shield. Mogę je połączyć i podpiąć pod GND z zasilacza, czy jak to zrobić? ;)
[#7] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #6

Ja z tej opcji nigdy nie korzystałem. Shield do gnd i już. Nic się nie stanie, nie wybuchnie :D.
[#8] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #6




Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 17:15:16 przez Dorian3d
[#9] Re: Zasilacz ATX - AT

@Dorian3d, post #8

Połączyłem już razem Shield i GND ...i zasilacz chodzi już parę minut. Zaraz czas na test z Amigą.

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 17:19:49 przez _arti
[#10] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #9

SHIELD to oplot na kablu i jest połączony z ekranem amigi a przy okazji z masą w amidze (i przewodem ochronnym w gnieździe 230V~).
[#11] Re: Zasilacz ATX - AT

@Dorian3d, post #8

działa polecam :) :)
[#12] Re: Zasilacz ATX - AT

@Dorian3d, post #8

Zrobiłem sobie kabelek wedle tych dwóch focieszek i jest dziwna sprawa. Zasilacz nie jest w stanie "rozruszać" dysku 2.5" w mojej Amidze. Włączam go, Amiga startuje, a dysk próbuje się bujnąć i za chwilę się zatrzymuje i tak w kółko. Sprawdziłem napięcia we wtyczce i zamiast +12 V mam jakieś +11.77 V, to samo z -12 V. Zasilacz jest nowy i działa z innymi Amigami, w których nie ma dysku twardego. Moc 400 W. Aha, nigdzie nie podłączyłem Shield'a. Co może być nie tak? Czyżby za niskie napięcie ?
[#13] Re: Zasilacz ATX - AT

@MarX, post #12

Dysk 2.5cala potrzebuję napięcia +5V
[#14] Re: Zasilacz ATX - AT

@Norbert, post #13

I prawie cała płyta główna Amigi potrzebuje napięcia +5V głównie. Napięcia 12 V są wykorzystywane w szczątkowej ilości. Widać to zresztą po mocy z oryginalnych zasilaczy. Dopiero jak potrzebujemy podpiąć dysk 3.5 cala lub napęd optyczny, wtedy potrzebujemy pozostałe napięcia. Może też w oryginale napięcie +12 V wykorzystuje stacja dyskietek, choć do końca o tym przekonany nie jestem.
[#15] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #14

To dzisiaj jeszcze raz sprawdzę napięcia, ale z tego co pamiętam +5V nie wzbudzało moich podejrzeń. Zatem wygląda na to, że Amiga dostaje wystarczającą ilość papu, więc czemu nie jest w stanie rozruszać dysku ?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 07:29:35 przez MarX
[#16] Re: Zasilacz ATX - AT

@MarX, post #15

A czy podpinałeś ten dysk do PC?

Czyli czy go sprawdzałeś z innym sprzętem?

Podaj co to jest za dysk i daj zdjęcie abym mógł zobaczyć jak jest podłączony. Może coś źle zrobiłeś. Są tu i tam w sprzedaży takie adaptery pozwalające podpiąć dysk do złącza USB. W ten sposób też go z PC można sprawdzić.
[#17] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #16

A czy podpinałeś ten dysk do PC?
Czyli czy go sprawdzałeś z innym sprzętem?

Wiesz, nie ma sensu go sprawdzać gdzieś indziej bo działa doskonale. Dysk startuje elegancko i odpala system, ale tylko gdy Amigę zasilam zwykłym zasilaczem od A500. Tylko po podpięciu zasilacza ATX dzieją się takie cyrki.
[#18] Re: Zasilacz ATX - AT

@MarX, post #17

Czyli to oznacza, że zasilacz jest do niczego. Pod obciążeniem nie trzyma parametrów. Zakręć się za innym zasilaczem.

A wszystkie napięcia podpiąłeś: poza +5 V i + 12 V podpiąłeś -12 V?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 14:12:44 przez gilban
[#19] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #18

Tak, wszystkie napięcia są podpięte, -12V też. Dzisiaj spróbuję na innym zasilaczu.
[#20] Re: Zasilacz ATX - AT

@MarX, post #19

Inna jeszcze jest opcja że kabel zasilający od Amigi jest za długi, i napięcia spadają. Bo jak wiadomo oryginalny zasilacz kabel ma jaki ma. Jak damy za długi w stosunku do oryginalnego to też tak może być, że zaczyna to fiksować. Kiedyś jak były przerabiane zasilacze AT do Amigi i dawano długie kable, to zasilacze były tuningowane (czyli troszeczkę podnoszona napięcia, aby na końcu długiego kabla było wszystko dobrze.
[#21] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #20

no fakt, kabel jest dość długi. Dobra, widzę, że czeka mnie jeszcze trochę zabawy z tym tematem
[#22] Re: Zasilacz ATX - AT

@MarX, post #21

Tak, winowajcą był zbyt długi kabel. Pomogło bezpośrednie podlutowanie kabli na płycie "głównej" zasilacza ATX. Dzięki za cenne uwagi.
[#23] Re: Zasilacz ATX - AT

@MarX, post #22

im dłuższy kabel tym większy spadek napięcia ;)
[#24] Re: Zasilacz ATX - AT

@_arti, post #9

Podlaczyles duzy rezystor na linii 5V ?

Przy zasilaczach ATX zaleca sie mocny duzy rezystor zeby generowac ciagle obciazenie na linii 5V - dzieki temu zasilacz reguluje poprawnie i nie ma ryzyka uszkodzenia (wiele zasilaczy moze po prostu pasc jak sie je wlaczy bez obciazenia).

Ja uzywam chyba 10 Ohm, 10 Watt.
[#25] Re: Zasilacz ATX - AT

@kubatyszko, post #24

To tak samo można by dać ten rezystor przy napięciu 3,3 V oraz drugim napięciu 12 V. Ja się dowiedziałem, że najlepszym rozwiązaniem jest zasilacz pico psu.
[#26] Re: Zasilacz ATX - AT

@kubatyszko, post #24

Podlaczyles duzy rezystor na linii 5V ?

Nie podłączyłem, szczerze mówiąc pierwszy raz o tym słyszę. Ale spoko, znajdę odpowiedni opór i podlutuję. Jeśli chodzi o całą historię to jednak nie kończy się ona tak do końca happy end'em. Wczoraj podłączyłem kartę sieciową pod PCMCIA i Amiga ciągle się resetuje zaraz po uruchomieniu. Nie jest to znowu wina systemu, bo na zwykłym zasilaczu od A500 działa poprawnie. Ręce opadają. Przy okazji, czy warto podłączyć jeszcze zasilanie wtyczką molex fdd do gniazda na płycie Amigi 1200? (tam skąd pobiera sobie prąd stacja dysków). Najgorsze tylko to, że w nowych zasilaczach nie ma już wtyczki do zasilania FDD, więc znowu w ruch musi pójść lutownica .
[#27] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #25

Każdy zasilacz od pc atx jako podstawowe napięcie używa 3.3V i na tym należało by zastosować rezystor około 1- 2om \10w. Jednak we wszystkich konstrukcjach jest już rezystor obciążający przeciwdziałający skutkom włączenia zasilacza bez obciążenia, pierwsze konstrukcje tych rezystorów nie miały. Zastosowanie rezystora na linii 3.3V poprawi znacznie stabilność napięć zasilacza. Innym sposobem jest zrobienie sobie oświetlenie biurka kiedy Amiga pracuje można zastosować kilka diod świecących na napięcie 3.3v tylko ze to światło musi się świecić zawsze jak zasilacz pracuje. Linia 5v będzie obciążona po przez Amigę a wiec problemu tu nie ma. No najistotniejsze wystarczy zasilacz 350 W Jak większy to należałoby obciążyć każdą linie (3.3V 5V po około 30W głównie tu chodzi o stabilność napięć wyjściowych.
[#28] Re: Zasilacz ATX - AT

@Dziadziomiecio, post #27

Myślę, że najsensowniej będzie dobrać opory eksperymentalnie. Zastanawia mnie tylko jaka wartość napięcia jest najbardziej odpowiednia dla linii 3.3V i 5V, przy włączonej Amidze (mierzona na szerokiej wtyczce zasilacza atx)? Obawiam się, że po załadowaniu zbyt dużego rezystora napięcie spadnie zbyt mocno i będzie znowu klops. Chyba, że nie ma to aż tak dużego znaczenia i można w ciemno podpinać opór 1-2 om / 10W ?
[#29] Re: Zasilacz ATX - AT

@Dziadziomiecio, post #27

A się tak zastanawiam. Są tu ludzie którzy robią różne Sakury, inne karty rozszerzeń do Amigi, adaptery myszy. A może by ktoś zrobił - zapewne było by łatwiej jeszcze jakiś zasilacz typu PIKO ITX właśnie do Amig: 500, 600 i 1200, który albo prościej byłby zasilany napięciem 12 V - takich zasilaczy tu i ówdzie trochę można spotkać, jedne mocniejsze inne słabsze lub zasilaczem od laptopa - jeszcze łatwiej takie jest zdobyć. Choć ten pierwszy byłby prostszy - bo tworzył by tylko 2 napięcia (+5 V oraz - 12 V). Wtedy taki mały zasilacz można by włożyć do środka Amigi, a na zewnątrz mieć tylko ten od laptopa lub 12 V. Co Wy na to ?
[#30] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #29

A się tak zastanawiam. Są tu ludzie którzy robią różne Sakury, inne karty rozszerzeń do Amigi, adaptery myszy. A może by ktoś zrobił - zapewne było by łatwiej jeszcze jakiś zasilacz typu PIKO ITX

Może wystarczyłby tutorial o tym jak z popularnego zasilacza ATX zrobić zasilacz w pełni zdatny do Amigi (jak dobrać odpowiednie opory dla danych mocy zasilacza itd.)?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 16:17:43 przez MarX
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem