kategorie: A1200, Sprzęt
[#31] Re: Zasilacz ATX - AT

@MarX, post #30

Mylicie trochę pojęcia zakładamy że zasilacz na linii 3.3V ma wydajność prądową około 20 A. To należy wstawić rezystor który zapewni obciążenie około 2A (10%). To spowoduje wystarczające obciążenie do stabilnej pracy tego zasilacza resztę dokona sama Amiga. Z prostego wyliczenia wychodzi 1.5oma na 10 W aby było trochę zapasu i po sprawie jak dasz 1om albo 2 omy też nie będzie wielkiego kłopotu. Dasz zbyt mocne obciążenie zasilacz straci ekonomiczność pracy . Podstawowa zasada przewody po przez które płyną duże prądu muszą być w miarę krótki o odpowiednich przekrojach.Ja w swojej Amidze mam ustawione napięcie z zasilacza AT na linii 5V dokładnie 5.05V spadki napięć spowodowały że w niektórych punktach linii zasilania na płycie było 4,89 ale to spokojnie wystarczało do pracy Amigi . Moja Amiga 1200 miała mostek pci medka kartę graficzna, dzwiękową, fastata ,turbo Appolo 1260 pamięci 48M w tawerce mikronika z pewnych względów musiałem sprzedać większość elementów. Sprawy się powyjaśniały i trochę zacząłem odbudowywać Amigę a tu pech zdrowie siadło i jestem rencistą . Dlatego próbuję zabawić się Morphos z racji niskiego kosztu starego appla choć sama rejestracja na razie jest dla mnie progiem nie do przeskoczenia .
Obecnie zajmuje się zasilaczami 13.8V/25A jak dokończę ten projekt mogę opisać kilka sposobów na dobry zasilacz impulsowy do Amigi .
[#32] Re: Zasilacz ATX - AT

@Dziadziomiecio, post #31

Tak - tylko wkładając taki rezystor do napięcia 3,3 V będziesz pobierał prąd, który będzie szedł w powietrze. Równie dobrze można podłączyć tam jakąś żarówkę. Jak podłączysz ten rezystor (inaczej mówiąc polskim językiem opornik), spowodujesz że się będzie grzał (no i musisz spiąć oba jego końce kablami plus i minus. Z tego rezystora też trzeba ciepło odprowadzać. Może podpowiesz jak ?

Można dać też grzałkę. Ja pamiętam, że kiedyś gdy były popularne jeszcze wieże Diora, czy Kasprzak, a łatwiej było kupić gotowe kolumny 4 Ohm niż 8 Ohm, to mój kolega sobie takie kupił i po podłączeniu do wzmacniacza spalił go. Po naprawie, mój tata zrobił mu właśnie takie oporniki z drutu oporowego stosowanego w grzałkach do piekarnika (nawijanych na ceramiczny pręt). Wyliczył sobie parametry i obciął go ile potrzeba z takiej grzałki. W ten sposób głośniki grały, a wzmacniacz już się nie palił. Jedynie grzałki się trochę ciepłe robiły Oczywiście drut został połączony w szereg, dzięki czemu razem dawało to opór 8 Ohm.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 17:21:23 przez gilban
[#33] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #32

To jest oczywiste że będzie się grzał dlatego rezystor 10W . Rezystor a nie Opornik (Opornik- to taki człowiek który jest oporny na wszelkie tłumaczenie ludzi starszych, nauczycieli i rodziców. Tak mawiano za moich czasów szkolnych). A co do wzmacniacza to powinien kilka chwil pograć i dopiero się spalić. Je dawało się obciążyć głośnikami do 2 ohm z drobną przeróbką i wstawieniem dużego radiatora to nawet kilka godzin grało. Co do jakości odtwarzanego dźwięku to lepiej nie wspominać ale grało.
Wracając do tematu dlatego proponowałem diody świecące jako lampka.
Taki urok jest w przystosowywaniu zasilacza do Amigi który miał inne przeznaczenie.
[#34] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #29

link
link
szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 20:51:02 przez dolek
[#35] Re: Zasilacz ATX - AT

@dolek, post #34

A możesz mi zdradzić tajemnicę jaki to zasilacz zastosowałeś? Zwykły Piko ITX czy sam sobie jakiś zrobiłeś ?
[#36] Re: Zasilacz ATX - AT

@gilban, post #35

Zwykły zasilacz pico psu 60W.
Na ebayu jest ich pełno. Na aledrogo też są ale są droooooogie.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 00:24:53 przez dolek
[#37] Re: Zasilacz ATX - AT

@dolek, post #36

Witam

Mam zapytanie.

W mojej towerce przechodzę z zasilacza AT na ATX. Wiadomo, że AT jest włączany przez włącznik ON/OFF a w ATX włączany jest przez płytę główną, a dokładnie to zwieramy czarny przewód z zielonym. Jest to do zrobienia, można włącznikiem zasilania można zwierać te dwa piny w zasilaczu.

Mam jednak inne pytanie.

Jak zrealizowane jest włączanie w tym układzie:

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/images/atx-amiga-1200.JPG

Jest tam widoczny układ scalony. Ktoś ma jakiś schemat tego ?
[#38] Re: Zasilacz ATX - AT

@Hubez, post #37

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem