kategoria: A2000/A3000
[#1] Zasilacz ATX do Amigi 3000
W związku z tym, że oryginalny zasilacz w mojej A3000D znów eksplodował mam prośbę.
Po namowie kolegi Dorian3d postanowiłem nie sprzedawać całej kolekcji gratów. Będę jednak potrzebował jakiegoś zasilacza ATX do przerobienia i wpakowania w oryginalną obudowę po zasilaczu, który wybuchł.
Jakie zasilacze polecacie? Chodzi mi tylko o zasilacz, schematy do przeróbek już znalazłem.
[#2] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #1

Wiem jak to jest. Sprzedaż fajny sprzęt, a potem i tak cie będzie do tego ciągnęło.
[#3] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #1

Ja znalazłem zasilacz AT i bebechy przełożyłem do obudowy oryginalnego z A3K - musiałem odciąć po ok.1,3cm radiatory - reszta idealnie pasowała.

Z ATX to ciężko znaleźć takowy, który by miał -5V - większość nie ma.
Jak masz możliwość to poszukaj zasilacza AT - przelutujesz sam przewody napięciowe, sam możesz kondensatory wymienić i kwestia włącznika jeszcze pozostaje (w zależności od gabarytów bebechów).

Mi się zmieściło wszystko w oryginalnej obudowie amigowego zasilacza.
Życzę powodzenia w podmianie :)

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 23:01:02 przez Tom Rain
[#4] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Tom Rain, post #3

To muszę trochę poczekać, bo na razie widziałem tylko 200W na alledrogo. Teoretycznie powinno wystarczyć, ale nie wiadomo, czy ten zasilacz tyle oddaje rzeczywiście.

A -5V będzie do czegoś potrzebne? Wg. tego schematu nie.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 23:17:27 przez glichtanski
[#5] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #4

A -5V będzie do czegoś potrzebne? Wg. tego schematu nie.


A jednak będzie potrzebne coś takiego "Will require a simple linear regulator circuit using a 7905, to generate -5V" ale nie wiem gdzie to podpiąć?
[#6] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #5

Ja wyszedłem z założenia, że skoro w oryginale wychodziło -5V to do czegoś jest to potrzebne (w atx kombinowałem z regulatorem 79L05 - podpinasz pod -12V - ale w a3k potrzeba do 0.3A a ten dawał 0.1A to olałem sprawę).
Sygnał TICK to możesz pominąć - na płycie głównej masz zworkę od tego.
[#7] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Tom Rain, post #3

Lepszym wyjściem będzie poszukać jakiś konkretny zasilacz AT który ma wszystkie napięcia.

Co do zmieszczenia go to trzeba pokombinować.

Ciekawe że tak pali Ci się zasilacz.
[#8] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #7

Najwyraźniej jest z nim coś nie tak.
[#9] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #7

Jestem tego samego zdania.
Ew. można jakoś "zastabilizować" -5V z -12V ale to tylko dodatkowy problem i niepotrzebne ryzyko.
Przepatrzyłem część schematów A3000 i poza slotami Video, Zorro, VGA, -5V idzie także np. na układy U195 74LS174, U201 74LS74A, i prawdopodobnie na Fat Agnus (2MB Chip). Musiałbym znaleźć lepszej jakości Manual A3000. Dalej już nie patrzyłem. Wygląda więc na to, że -5V jest tam nie od parady...
Do sprawdzenia przydatności -5V np. na kartach zorro trzeba mieć specyfikacje kart...

Znalazłem inny schemat -5V jest także na Fat Agnus.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 10:50:10 przez Rafał A-3000
[#10] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Rafał A-3000, post #9

Nie wiedziałem, że w ATX może nie być -5V. Mam tracer 4Life 400W ATX (do wyrwania na allegro za parę piw) i wszystkie napięcia są - A3k działa z Cyberstormem i całym złomem z podpisu bez problemów. Mi zależało jeszcze na wyłączniku bo zielony kabelek z czarnym we wtyczce ATX mam zwarte. Oczywiście zasilacz nie mieści się do budy Amigi i leży sobie z tyłu ale dzięki temu mam więcej miejsca w środku na dysk i dodatkowy wiatrak wyciągający powietrze ze środka, żeby CS się nie roztopił. Za pięknie to może nie wygląda ale działa i mocy nie brakuje.
Zasilacz taki jak na aukcji: link

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 11:24:41 przez Jenot
[#11] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Rafał A-3000, post #9

Ew. można jakoś "zastabilizować" -5V z -12V ale to tylko dodatkowy problem i niepotrzebne ryzyko.

Żaden problem i żadne ryzyko, jako że w zasilaczach ATX z -5V jest ono właśnie brane z -12V + LM7905. Przeglądałem schematy A3000 i nigdzie na Agnusie nie widzę tego -5V, nie widzę go też na obu wymienionych przez Ciebie układach
[#12] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Jenot, post #10

Między rokiem 2002-2004 bodajże zmienili specyfikację i wywalili -5V (w ISAch było rozpowszechnione)

Moja podmiana jest opisana tu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 12:58:42 przez Tom Rain
[#13] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@abcdef, post #11

Jak dobrze popatrzysz to znajdziesz -5V.
[#14] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Jenot, post #10

Ja bałbym się Tracera wkładać do Amigi jak również do PC. To są zasilacze z czarnej listy.

A jak ktoś nie wie o czym mówię, to proszę sobie tu link poczytać.
[#15] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@gilban, post #14

Faktycznie to konkretny syf ale jeśli brać pod uwagę że ami pobiera z 50W to raczej nie ma powodów do obaw. Zasilacza nie przeciąży.

Jak ma być coś pewniejszego to chociaż nowy fortron za 60-70 zł.
[#16] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #1

Ja do Amig staram się "kombinować" zasilacze atx firmy Fortron (FSP Group) - są niedrogie, dobre i część z nich ma -5V z obciążalnością 0.3A, czyli tak, jak trzeba. Można je zakupić na aledrogo nawet po 10zł/szt. Po zakupie należy wykonać standardową inspekcję - sprawdzenie elementów na płytce (zwrócić uwagę głównie na kondensatory, ale nie tylko), pomiar napięć pod obciążeniem, test stabilności (kilka godzin pracy pod obciążeniem) i mamy super zasilacz do Amigi. Potem przeróbka kabli i gotowe.
[#17] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@gegu, post #16

Ja właśnie tej firmy sobie kupiłem do mojej A1200 i właśnie kable przerobiłem i działa. Jedynie kupiłem wersję mATX, bo jest mniejszy, a i tak na zewnątrz leży. Ale ona -5V akurat nie ma.
[#18] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@abcdef, post #11

Muszę przyznać koledze rację, że na tych dwóch układach i Fat Agnus nie ma -5V. Najwyraźniej mam kiepskiej jakości skan tej instrukcji i/lub błędnie to odczytałem.
W jakiej wersji masz te schematy?
Dało mi to do myślenia i porównałem z oryginalną papierową instrukcją A3000T (którą posiadam) i rzeczwiście, jest tam +5V a nie -5V.
Jeśli jest to dokumentacja A3000D, to czy mógłbym prosić o przesłanie jej na priv? Chciałbym mieć "oryginał" do swojej Amigi, bo trochę się różnią.
Ktoś pisał, że możliwa jest zmiana płyty głównej związana z zasilaniem -5V. Z którą wersją płyty miałoby to nastąpić?
[#19] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Rafał A-3000, post #18

zerknij tu: http://amiga.serveftp.net/schematics.html
[#20] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Valwit, post #19

Dziękuję!
Już na pierwszy rzut oka widzę coś optymistycznego. Mój .pdf ma ok. 1MB a ten prawie 4MB. Mam nadzieję, że odbije się to na jakości. ;)
[#21] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Valwit, post #19

Jak chcesz dawać link do schematów to do konkretnych :D

link
[#22] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #21

Do puli pomysłów na -5V z wydajnością prądową większą niż 0,1A dorzucam: DC-DC konwerter z wyjściem odizolowanym od wyjścia. Zasilanie czerpiemy z +12V i masy. Na wyjściu mamy +5V i 0V. Wyjście +5V łączymy z masą zasilacza i dzięki temu wyjście 0V konwertera automatycznie ma potencjał -5V. Gotowe konwertery mają moc 2W, czyli wydajność 0,4A.

Oczywiście jest to rozwiązanie dodające coś, a więc potencjalnie droższe, niż po prostu znalezienie zasilacza posiadającego -5V. ;) Niemniej pomyślałem, że dorzucę coś w temacie w razie, gdyby ktoś chciał akurat z takiego rozwiązania skorzystać albo wziąć je pod rozwagę.
[#23] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #21

a masz tam a3k, nie T? :>
[#24] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Valwit, post #23

masz tu
[#25] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #24

no dzieki, ale po co akurat mi? Milo ze odpowiadasz, ale przeczytaj watek wczesniej :) w kazdym razie link sie autorowi watku przyda :)
[#26] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Valwit, post #25

bo byłeś ostatni a autorem wątku jestem ja chyba że miałeś na myśli autora postu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 11:23:28 przez glichtanski
[#27] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #26

Jak kolega gegu pisze, również polecam Fortrony, ALE tylko nowe. Ostatecznością jest oszczędzanie na zasilaczu wg mnie. Szczególnie, gdy posiada się sprzęt za 1k pln, albo i więcej. W tym wypadku można dostać za całkiem sensowne pieniądze dobry zasilacz.
Sam zakupiłem 4 sztuki w tym dwa do Amig - FSP300-60MDN rev. A (ten model ma linie -5V/0.3A) oraz 250W (z lekko odstającym, dużym wentylem, niestety modelu nie pamiętam - gdyby ktoś potrzebował słać PW, a się dowiem). Te w pecetach również pracują bezawaryjnie (zestawy budżetowe).
Przypuszczam, że dałoby się zaadaptować jakieś 300W z małym wentylem do twojej Amigi.
Powodzenia w poszukiwaniach życzę! OK
[#28] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Lokaty, post #27

Znalazłem FSP300-60MDN, niestety używany, ale chyba nie ma już nowych z linią -5V buuu!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 19:10:50 przez glichtanski
[#29] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #26

LOL
[#30] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #28

Jednak dla ciekawości podam, że zasilacze markowe, porządne jak widać nie mają napięcia -5 V. A przeglądając neta znalazłem no-name o nazwie Gembird i się okazuje, że ma napięcie -5V o mocy 0,5 A. Jednym słowem ciekawostka przyrodnicza. I na dodatek jest nowy: link do sklepu morele.net

I jak się przyjrzeć, to prawie wszystkie, jak nie wszystkie zasilacze z tej serii mają napięcie -5V. Nawet te najmocniejsze.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 10:50:42 przez gilban
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem