kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@gilban, post #30

Gembird to jakiś szrot. Równie dobrze możesz zasilać ami bezpośrednio z 230V~

To że ma -5V oznacza że to bardzo stara produkcja niezgodna z ATX2 (o ATX2.3 nie ma sensu wspominać).
[#32] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #28

Proponuję uderzyć do tego sprzedawcy i zapytać bezpośrednio, czy ma na stanie jakiś z linią -5V (czy chociażby ten FSP300-60MDN). Swego czasu sprzedawał tego znacznie więcej, więc jest szansa, że jeszcze coś znajdzie. Teraz nie pamiętam dokładnie, ale chyba 3 sztuki u tegoż brałem i nigdy problemów nie było. Szybka dostawa i dobre ceny.
Ostatecznie można wziąć używkę, pod warunkiem, że nie była "remontowana" (chociaż tu nigdy pewności nie będzie).

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 11:36:04 przez Lokaty
[#33] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #1

Zasilacz AT, z prostej przyczyny - w czasach AT produkowano sprzęty znacznie solidniejsze, niż obecnie. Dla świętego spokoju możesz mu wymienić kondensatory, jak to teraz w modzie, ale w większości przypadków nie będzie to konieczne.

A w kwestii ogólnej - zainwestuj w jakąś dobrą listwę przeciwprzepięciową albo lepiej w UPSa. Doraźnie podłączaj sprzęt chociaż do innej fazy.
[#34] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Lokaty, post #32

Nie wiem do czego jest potrzebne napięcie -5V ale bez niego nic się nie spali!
Często zasilacze mają niewlutowaną diodę która umożliwia uzyskanie -5V.
[#35] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Daclaw, post #33

@Daclaw
W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych może i tak było. Im dalej tym więcej tanich "chinioli" zalewały rynek komputerowy. Wielokrotnie przerobiłem temat zasilaczy i nie ma tu znaczenia, czy AT, czy ATX - liczy się konstrukcja i cena. W obecnych czasach jeżeli się poszukuje solidnego sprzętu to najpierw trzeba określić budżet (na pewno nie ten najmniejszy) i szukać, szukać, szukać... . Niestety w większości wypadków jeżeli się chce posiadać coś solidnego to trzeba dopłacić. Dlatego sam postawiłem na starszą generację zasilaczy niż kupować "nowy" szrot za podobną kwotę. Empirycznie się sprawdziło, wszystko działa do dzisiaj od grubo ponad roku (w jednym przypadku, reszta trochę krócej).

@11111olo
Szczerze to nie wiem - nigdy nie miałem styczności z A3000, sugeruję się wypowiedziami kolegów "że jest potrzebne".

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 12:13:19 przez Lokaty
[#36] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Lokaty, post #35

W samej amidze nie jest, może być wykorzystywane przez jakieś karty, ale raczej żadną grafikę, usb, ata, scsi itp. - bo po prostu tam nigdzie takowego nie trzeba. Swego czasu było wykorzystywane w niektórych ISA, ale te karty tylko na busboardach latają, ewentualnie z emulatorami sprzętowymi - raczej nie ma sensu tak ostro walczyć o taki zasilacz.
[#37] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@abcdef, post #36

...raczej nie ma sensu tak ostro walczyć o taki zasilacz.


O tym już zadecyduje kolega glichtanski. ;)
[#38] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@abcdef, post #36

Jeżeli sama Amiga nie potrzebuje -5V, jedynie karty ISA, których ja nie widziałem u nikogo w Amidze, to w przypadku Amigi Desktop to chyba byłby ten zasilacz: link lub ten: link to jest producent sprawdzony i bubli nie produkuje. I nawet jest w nich aktywne PFC, co się w no-name zasilaczach nie zdarza. Ja wiem że nam Aktywne PFC nie jest potrzebne, ale mimo wszystko, w tandetach tego nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 13:27:46 przez gilban
[#39] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #34

Olo, spojrzałem na schemat i początkowo znalazłem -5V. Wychodzące z gniazda zasilania. Potem natrafiłem na nie przy złączu CN451, CN600 i wyjściu video pin 21. Czyli -5V może być używane do zasilania jakichś genloków lub czegoś podobnego.

@Lokaty
Wyboru już dokonałem, czy słusznego? Okaże się za kilka tygodni, albo miesięcy ok, racja

Wszystkim dziękuję za pomoc. Na razie temat uznaję za zakończony.
EOT.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 14:17:02 przez glichtanski
[#40] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #39

Nie wiem czemu na gnieździe VIDEO jest -5V gdy w innych amigach jest -12V

Olał bym to napięcie bo w zasadzie ono jest potrzebne tylko przy jakiś układach analogowych występujących na karcie i zapewne używane jest bardzo rzadko. Jego wydajność na cały komputer to marne 0,3A (mniej niż 2W).
[#41] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #40

olo - "innych amigach"? jak widać wielu rzeczy nie wiesz:

-12 Volts DC (A500/A600/A1200)
-5 Volts DC (A1000/A2000/A3000/A4000)
[#42] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@smackme, post #41

Wiem że są różne napięcia i nie wnikałem w których modelach. Zapomniałeś o CD32 i CDTV.

Widać jednoznacznie że to napięcie do niczego nie jest potrzebne, przynajmniej w gnieździe video.
[#43] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #39

Wyboru już dokonałem, czy słusznego? Okaże się za kilka tygodni, albo miesięcy...


Doskonale! :)
W wolnej chwili pochwal się co wziąłeś i jak się spisuje... tak dla potomnych. OK
[#44] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Lokaty, post #43

Na pewno. Tylko jeszcze będę musiał zamówić przejściówkę z włącznikiem do zasilacza ATX.
Wiem, wiem, można to zrobić samemu, ale jestem zbyt leniwy i moje lutowanie było by na pewno gorsze niż ola111111

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 20:03:30 przez glichtanski
[#45] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #42

a Paula tego nie potrzebowala przypadkiem?
[#46] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Valwit, post #45

[#47] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #44

Ja zrobiłem to trochę inaczej.
Kupiłem przejściówkę ATX->BTX (czyli 20 na 24 piny), obciąłem tą drugą końcówkę. Rozizolowałem odstające przewody i skręciłem to na czymś podobnym do tego. Jedynie potrzebowałem osobno wyprowadzić kable na przełącznik. Sam przełącznik wziąłem ze starego AT. Zero lutowania, jedynie potrzebny schemat złącza ATX i Amigi, multimetr i "jazda". pomysł

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 21:04:06 przez Lokaty
[#48] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Lokaty, post #47

BTX to nie rodzaj wtyczki a standard rozmieszczenia podzespołów i gniazd na płycie, który się nie przyjął.
[#49] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #48

Przestańcie zaśmiecać mi wątek.czerwona kartka
Bawić się, już!trampolina Bo zaraz północ.
[#50] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #1

Ciekawe co ci padło w zasilaczu .Mam trochę czasu (świadczenie rehabilitacyjne ZUS) mógłbym z nudów coś poradzić.
[#51] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #48

Panie, czepiasz się pan. W obiegu istnieje potoczna nazwa dla tych przejściówek... .
EOT
[#52] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Lokaty, post #51

Pokaż gdzie tak jest napisane bo nigdy się z takim nazewnictwem nie spotkałem.

Jeśli chodzi o przejściówkę to ona jest niepotrzebna.
[#53] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #52

Wystarczy w Google wpisać:

link

link

link

Po prostu się przyjęło, że wtyczka 20 Pin jest wtyczką ATX, a wtyczka 24 pin, wtyczką BTX, jako że ten standard pierwszy się pojawił na płytach głównych standardu BTX. Choć oficjalnie wiadomo, że obecnie wtyczka/gniazdo 24 pin jest standardem ATX 2.0.

I do glichtanski. Nie złość się że ludzie zaśmiecają Twój wątek, to forum już tak ma że inni zaśmiecają czyjś wątek i zaśmiecać będą, bo tylko tu jest taka swoboda. I dlatego to forum jest inne od pozostałych.
[#54] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@gilban, post #53

Ale ja się wcale cenzura nie złoszczę.


Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 11:54:11 przez glichtanski
[#55] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@gilban, post #53

Nie ma czegoś takiego jak zasilacz BTX! A jak sam napisałeś ATX2.0 wprowadził wtyczkę 24pin która pasuje zarówno do płyta ATX jak i BTX. To że w linkach które podałeś są nieprawdziwe informacje automatycznie nie oznacza że tak jest.

Taka przejściówka poza tym że wprowadza dodatkowe rezystancje nic nie daje (poza marketingowym zamieszaniem).
[#56] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@11111olo, post #55

Tak, ja wiem że nic nie daje. Jednak są płyty główne od PC, które nie chcą ruszyć z z wtyczką 20 pin, a dzięki tej przejściówce ruszają bez problemu. I dlatego ktoś to wymyślił - w czasach gdy na rynku było dużo zasilaczy z wtyczką 20 pin, a mało z 24 pin, takie rozwiązanie było idealne. A i dzisiaj też jeszcze się przydaje.
[#57] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #1

Zasilacz przerobiony. Ale stary AT, bo wnętrzności tego ATX, którego kupiłem na allegro nie zmieściłyby się do oryginalnej obudowy, a przerażała mnie wizja zasilacza na zewnątrz. Przelutowałem oryginalne kable zasilające i wszystko działa. Uruchamiane po kilka razy, na razie z kartą turbo i HDD, bez kart Zorro. Napięcia +12V w granicach ~12.10V i +5V =5.0V pod obciążeniem.
[#58] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #57

I o to chodzi :) OK
[#59] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@glichtanski, post #57

Gratuluję!
Jak widać warto było dać Amidze jeszcze jedną szansę i postarać się o zasilacz dla niej. ;)
[#60] Re: Zasilacz ATX do Amigi 3000

@Rafał A-3000, post #59

A teraz "do Żyda"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem