kategorie: A500, Sprzęt
[#31] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@Dorian3d, post #30

Też ją widziałem i mam zamiar zaprojektować coś podobnego.
Zastanawiam się nad umieszczeniem zawiasów do podnoszenia pokrywy w miejscu gdzie w obudowie A500 jest klawiatura. Pomogłoby to wyciągać CFy.
Napisałem do Jensa prośbę o rysunek płyty z wymiarami ale dotąd nie ma znaku odpowiedzi. Mimo iż wyżej jest fotka z linijką (dzięki) to niestety nic dokładnego z tego nie wyskrobię. Ponawiam prośbę o wymiary otworów bo nie mogę pójść dalej.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 21:45:18 przez mallorn
[#32] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #31

fotka z linijką


To jest suwmiarka takie urządzenie do mierzenia

A jak by ją zeskanować, włożyć do skanera z jakąś podziałką z boku.
[#33] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #31

Zastanawiam się nad umieszczeniem zawiasów do podnoszenia pokrywy w miejscu gdzie w obudowie A500 jest klawiatura. Pomogłoby to wyciągać CFy

Nie lepiej było by z dołu zrobić zaślepkę, tak jak amiga ma na rozszerzenie pamięci.
Na pewno lepiej by to wyglądało jak jakaś pokrywa u góry
[#34] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@amizet, post #32

Właśnie przypomniałem sobie, że było gdzieś oprogramowanie do składania fot z kilku ujęć o zbliżonym kącie. Widziałem całkiem ciekawe efekty na przykładzie jakiejś mobo. Ale tam chodziło o głębię ostrości obiektywu, nie pamiętam nazwy programu...
Skaner też jest ok, można się nawet postarać o ułożenie płyty równolegle do szyby.
[#35] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #34

Postaram się to dzisiaj zrobić. no chyba że ktoś mnie wyprzedzi.
[#36] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@amizet, post #35

Z tym zeskanowaniem, to nie za bardzo karta jest za daleko od "szyby" i wszystko wychodzi zamazane, jedyne rozwiązanie to zdjęcie na papierze milimetrowym, jeszcze nie mam papieru.
[#37] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@amizet, post #36

Właśnie zrobiłem testowy skan GeForce'a i jeżeli masz podobną jakość będzie OK.
Ostrość nie przeszkodzi w pomiarze rozstawu a odległości od krawędzi nie muszą być idealne.
[#38] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #37

Karta graficzna leży bliżej, ale jeśli bym odkręcił dystanse to może by coś z tego było, z drugiej strony jest clockport i też jest daleko. Gdyby odkręcić dystanse to karta oprze się na złączu, popróbuje później tzn. jeszcze dzisiaj ale nie teraz.

[#39] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@amizet, post #38

heh.... myślę za dobrą bazą by była obudowa od MegaRam ....
... no i zadzwoniłem do firmy, która robiła te formy..... forma od MegaRam zastała zezłomowana jakieś 10 lat temu normalnie masakra.

Interesuje mnie koszty.... widzę, ze model 3D koledzy zrobili, wystarczy więc model 3D włożyć do programu Catia i za pomocą odpowiednich narządzi program sam stworzy formy.

Zrobienie formy to już dziś wystarczy centrum obróbcze kilku osiowe CNC.
Akurat mam dostęp do takiego czegoś i mógłbym "po godzinach" wrzucić to na MAZAKa

Pozostaje tylko kwestia kto i za ile byłby wstanie to "wtryskiwać" ?
[#40] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #22

Kolega ma drukarkę 3D, więc chciałem sobie wydrukować obudowę do ACA500. Jakież było moje zdziwienie gdy nie znalazłem żadnego projektu w Internecie. Naprawdę nic do tej pory nie powstało ?
[#41] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@g0trek, post #40

Nie mam drukarki 3D szeroki uśmiech tez mam ACA500 i zastanawiam się jak tutaj zrobić fajna obudowę.
Opcji jest kilka:

Posiadam laser firmy Mitsubishi - mogę więc zaprojektować obudowę metalową i ja wypalić na laserze, następnie mogę takie wypalone detale wygiąć na zaginarce krawędziowej DURMA i by już była obudowa. Na koniec mogę pomalować proszkowo tak wykonana obudowę.

Oprócz tego posiadam centrum obróbcze 7 osiowe firmy MAZAK, jest to frezarka CNC , na której mógłbym wykonać formę do obudowy z tworzywa sztucznego. Pozostaje tylko kwestia firmy , która by mogła "wtryskiwać" obudowy.... też już znalazłem taką firmę w moim mieście, ale nie znam jeszcze cen ani żadnych detali, bo to nie jest rozmowa na telefon i pewnie będzie trzeba uzgodnić jakieś parametry takiej formy.
[#42] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@Oxyron, post #41

Ja mam swoją ACA500 właśnie w obudowie z MegaRam-u
Jedynie trzeba było dorobić przedłużkę do złącza Amigi
[#43] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@KRISS, post #42

Mogę skończyć projekt 3D obudowy pod drukarkę, i udostępnić go np. w formacie STL, STEP, czy jakimkolwiek innym...
... tylko potrzebuje technicznych wymiarów płytki, tak by móc dograć wszystko idealnie.

Jeśli ktoś z posiadaczy ACA500 może poświecić trochę czasu na dokładne zwymiarowanie płytki wraz z otworami montażowymi, ja z chęcią dokończę projekt, tak by mieścił się w wymiarach drukarek 3D. Niestety Jens olał mojego maila z prośbą o wymiary... a ja odpuściłem... Ale niewiele pracy zostało do końca...

aaa... :P i proszę mi tu wojenek nie urządzać... tfu! Catia?? Ja pracuję w Inwentorze...
[#44] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #43

Ja tez pracuje na co dzień w Inventorze :D, wiec możesz podesłać mi stepa :D
Co do obudowy to myślę ze trochę nie potrzebnie zrobiłeś na bocznej ścianie uskok, zrób to tak jak jest w MegaRamHD... wszelkie ściany górnej pokrywy są do samej podłogi a podłoga to plaska plastykowa "deska" szeroki uśmiech

Możesz podesłać mi stepa , popracujemy może nad tym razem ?







Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 22:41:47 przez Oxyron
[#45] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@Oxyron, post #44

Spoko, podeślę Ci projekt .iam, tylko odpalę jutro Vaulta żeby ściągnąć wersję zapisaną w Inventorze 2015, bo to co mam z prywatnych projektów na dysku - wszystko przekonwertowałem do testów do Inventora 2016, a tego jeszcze możesz nie mieć.
[#46] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #45

no dokładnie , mam inventora 2015 :), strasznie spierdzielili to, ze nie można zapisywać we wstecznych wersjach .... kasa ... kasa i kasa ....
[#47] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@Oxyron, post #46

Tylko ja proponuję zrobić obudowę trochę szerszą, bo ACA 500 delikatnie cię nie mieści w oryginale.
No i z dołu zrobić klapkę (coś takiego jak na pamięć, np: w A500) żeby można było wymieniać karty CF bez rozkręcania całości
[#48] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@KRISS, post #47

Podesłałem projekt Oxyronowi, szerokość można zaprojektować dowolną...
Może też i da się zaprojektować to pod zewnętrzna kartę graficznę Picasso...
zobaczymy...
[#49] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #48

Ciekaw jestem ile kosztowałoby zrobienie wypraski... macie może jakieś namiary na firmy które to robią?
[#50] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #49

zrobiłem kilka przymiarów ACA500 do obudowy z MegaRamHD i porównałem tez do Action Replay MK III

No i ktoś tutaj napisał , ze ma ACA500 włożone do obudowy MegaRamHD, wg mnie bez przycinania obudowy, lub przeszlifowania laminatu w ACA500, nie ma szans aby ACA500 wlazło do tej obudowy.

na poniższych zdjęciach widać, ze laminat, który wystaje z boku złącza przeszkadza by to mogło pasować.










Druga sprawa to gniazdo BOOT CARD, jak widać na następnym zdjęciu... slot karty jest dosunięty z boku do samej obudowy a i tak gniazdo podłączeniowe do Amigo 500 jest głębiej o jakieś 2mm niż jest to w MegaRamHD i ARIII. Ogólnie mówiąc za mało wystaje gniazdo w ACA500 (karty powinny być kilka milimetrów przesunięte w prawo, aby wszystko ładnie pasowało i aby ułatwić wykonanie obudowy. ale jest jak jest będzie trzeba pokombinować





Można też zrobić obudowę bez osłony złącza jak to ma miejsce w ARIII, ale takie rozwiązanie mi się nie za bardzo podoba



i porównanie ACA500 z ARIII, jak widać



Na poniższym zdjęciu widać dokładni, która część Laminatu wystaje i szczerze mówiąc nie wiem po co to zostawiono i teraz przeszkadza trochę w tworzeniu obudowy.
Ciekawe czy można zeszlifować z tej strony laminat do gniazda.

Jak myślicie, można się zapytać producenta czy można bezpiecznie zeszlifować laminat ?
chodzi o miejsce na którym jest nadrukowany nr DE... aż do samego gniazda przyłączeniowego do Amigi 500.






Jakieś sugestie, propozycje ???
[#51] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@Oxyron, post #50

np: na Plexi, grubouści mniej więcej do górnej krawędzi expansion slots, aby plexi kończyła się przed PCB ACA-500. Z drugiej strony tak samo. Na plexi, wyciąć to co wystaje z karty. Czyli zrobić taką wklęsłą rzeźbe karty.

Po prostu wyciąć w Plexi, to co wystaje z karty, czyli zrobić matryce. I złożyć. Dopasować złącze ACA do Amigi, lub matryce do karty. Na początku może być mała matryca, na ACA 500. Czyli składamy dwie Plexi i jest obudowa. Taka trochę budżetowa.
[#52] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@_arti, post #1

Sorry, za lekki OT, ale w galerii lightwave3d.com, znalazłem ciekawy rendering:

https://www.lightwave3d.com/static/media/uploads/gallery_images/visualisation/thomas_koch-c64c_in_transparent_case.jpg

Może to jest jakiś pomysł na obudowę np. do A500 czy 1200.
[#53] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@DeeL, post #52

WOW nawet fajnie wygląda :D ale wkładając Amigę do takiej obudowy to raczej bez ekranów ... jak dla mnie ładnie by wyglądała "Naga Amiga"
[#54] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@DeeL, post #52

Fajny render OK
[#55] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #49

Szukałem firmy do zrobienia wyprasek, ale nie doczekałem się odpowiedzi, mimo iż zasygnalizowałem około 100szt w serii.

Mam też pomysł na zrobienie obudowy z wykorzystaniem silikonu formierskiego i żywicy odlewniczej - jest trochę na Allegro. Przymierzam się do tego bo chciałbym zrobić front do obudowy dla GBA1000

Wydaje mi się to rozwiązanie bardzo ciekawym, tutaj efekt do uzyskania:


Szukam chętnego do zrobienia kopii z frontu do obudowy A1000 lub A3000 - sam nie mam takiej obudowy, a robienie formy bez niej jest raczej zbyt żmudne...
[#56] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@mallorn, post #55

To bardzo ciekawe.
Tak mi przyszło do głowy, może założył byś nowy wątek i zrobił taki mały tutorial na ten temat.
Na jakiś nie wielkim przykładzie, gdzie mógł byś opisać swoje doświadczenia, uwagi i problemy jakie trzeba rozwiązać.
Była by to bardzo ciekawa lektura dla wielu osób.
Dla mnie ta dziedzina obróbki materiałów jest obca, i z chęcią bym poczytał, jak to się robi?
Jakich używać materiałów a jakich unikać itp.
Pomyśl o tym. :)
[#57] Re: (kolejna) obudowa do ACA500

@Kamikadze, post #56

dopiero się do tego przymierzam ;)
tutaj jest cały tutorial...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 12:36:01 przez mallorn
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem