[#1] Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600
Sprawdziłem, jak moja Amiga 600 radzi sobie z odtwarzaniem wideo HV (HAM Video). Cały poradnik, jak przygotować na PC i odtworzyć na Amidze materiał wideo, znajduje się na tej stronie. A tutaj znajduje się film, zawierający przebieg wykonanego przeze mnie testu. Jego jakość jest kiepska, ponieważ nagrywałem go na PC przez USB DVR (sygnał Composite). Jednak dobrze ilustruje on płynność odtwarzania materiału wideo przez Amigę. Oczywiście parametry tego materiału są kiepskie, ale jak na nierozbudowaną Amigę 600, to i tak nie jest źle. Amiga nawet po tylu latach, wciąż zadziwia swoimi możliwościami :)

AVI:
Wideo: 288x200, 10 fps, 16-bit, 1125 kb/s (14.4 MB)
Audio: PCM, 11 kHz, 8-bit, mono, 88 kb/s (141 kB)
Długość: 13 s

HV:
Rozmiar: 5.53 MB

Pomiary wykonane przez SysInfo:
Wydajność mojej Amigi 600: 520 Dhrystones, 0.54 MIPS
Przepustowość karty CF podpiętej do kontrolera IDE: ok. 485 kB/s
Dla porównania przepustowość stacji dyskietek: ok. 19 kB/s
[#2] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #1

Z ciekawością odpaliłem link, ale widzę ciemność i słyszę jakieś głosy.szeroki uśmiech
Wrzuć go na YouTube.
[#3] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #1

Łał, jeśli odrzucić dzisiejsze oczekiwania to jakość jest bardzo fajna, tylko ten rozmiar pliku pięć i pół mega
na trzynaście sekund filmu. Ogólnie wygląda bardzo ciekawie.

Jak rozumiem to film jest w formacie Ham Video i ma rozdzielczość jak plik AVI - 288x200?
[#4] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #1

Pod MorphOSem na A1200 też to działa (testowałem). Niestety pod amigowymi systemami i na OSX nie udało mi się zrobić filmu tak, żeby konwerter pod emulatorem nie pluł się, że coś z formatem jest nie tak.
[#5] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@Radek_Cz, post #3

Jak rozumiem to film jest w formacie Ham Video i ma rozdzielczość jak plik AVI - 288x200?

Tak. Plik AVI o podanych przeze mnie parametrach (288x200), został przekonwertowany za pomocą programu AVI4HV.EXE, w wyniku czego powstał plik HAM Video, o identycznych parametrach tylko z gorszą jakością obrazu.
[#6] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #5

AVI4HV przerabia na ANIM w HAM6/HAM8 z 8svx i wychodzi coś takiego jak CDXL link
[#7] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #1

Tutaj jest też film odtwarzany na minimigu: http://www.youtube.com/watch?v=eNWLtSWXtD8

a tutaj inny film od majsta: http://www.youtube.com/watch?v=o9cgiwfN1GQ
[wyróżniony] [#8] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #1

Przepustowość karty CF podpiętej do kontrolera IDE: ok. 485 kB/s


eide.device na A600 da się przyspieszyć transfer nawet do ok. 1.1 MB/s
[#9] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Jak to zrobić?
[#10] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #1

Ładnie to wygląda, tylko się troszke pogubiłem w tych numerach, to ile magabajtów by zajmowała w tym HV minuta filmu?
Czy klatki w tym HV są jakoś kompresowane?
[#11] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@ZbyniuR, post #10

Hmm... Skoro 13 sekund zajmuje ponad 5 Mega to minuta filmu zajmie 25,5 MB. Z czego wynika jasno, że na jedną część "Hobbita" potrzebujesz płyty DVD :)
[#12] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@ZbyniuR, post #10

HAM Video to animacja w formacie ANIM-HAM6 (lub HAM8 dla kości AGA) ze stratną kompresją obrazu oraz z dźwiękiem w formacie 8SVX (8-bit PCM). Rozmiar animacji HAM Video zależy od tego, jak bardzo zmienia się w niej obraz. Bardziej statyczne sekwencje wideo, będą zajmować mniej miejsca na dysku.
[#13] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@Andrzej Drozd, post #2

Bo widzisz, Andrzej... trzeba było odpalić link pod MorphOSem. Odyssey bez problemu łyknął i wyświetlił "pogodynkę" TVN-u.
[wyróżniony] [#14] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #12

HAM Video nie ma żadnej kompresji (pomijając sam tryb HAM) oraz nie używa HAM8. Rozmiar pliku jest zależny tylko od rozdzielczości i liczby klatek na sekundę. Format pliku jest bardzo podobny do tego z cdxl, tylko posiada jeden nagłówek (cdxl posiada tyle nagłówków ile ramek). W zasadzie nic lepszego od cdxl. Dodatkowo ten konwerter jest bardzo słaby, strasznie źle wychodzą krawędzie, a dithering jest makabryczny. Wystarczy porównać z byle jakim programem z Amigi.

W tym poradniku sugeruje się użycie Cooledit, a przecież konwersję sampli także można zrobić w Virtualdub.
[#15] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@recedent, post #13

Podałem bezpośredni link do filmu, więc nie wiem jaki może być problem z jego ściągnięciem i odtworzeniem (ew. po zainstalowaniu odpowiedniego kodeku). A pogodynka jest z TVP INFO :)

HAM Video nie ma żadnej kompresji (pomijając sam tryb HAM) oraz nie używa HAM8.

Tak, chodziło mi o samą stratną kompresję HAM'u. Jest konwerter AVI4AGA.EXE, który konwertuje 24-bitowe filmy AVI do formatu HAM8 wideo (można je odtworzyć tylko na Amigach z AGA).

Rozmiar pliku jest zależny tylko od rozdzielczości i liczby klatek na sekundę.

A to możliwe.

Dodatkowo ten konwerter jest bardzo słaby, strasznie źle wychodzą krawędzie, a dithering jest makabryczny. Wystarczy porównać z byle jakim programem z Amigi.

Polecasz jakiś inny konwerter na PC lub Amigę?
[wyróżniony] [#16] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #9

Jak to zrobić?


EIDE-Device/eide.guide

Ja wieki temu używałem eide.device w wersji 2.5, potem Elbox wypuścił 4xEIDE'99 z przypisanym sterownikiem i AllegroCDFS.
[#17] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #15

Tak, chodziło mi o samą stratną kompresję HAM'u.


Napisałeś "Rozmiar animacji HAM Video zależy od tego, jak bardzo zmienia się w niej obraz", a to na pewno chodziło o coś innego (kompresja delta).

O avi4aga zapomniałem.

Polecasz jakiś inny konwerter na PC lub Amigę?


Weź sobie stwórz obrazki 24-bit, potem przerób na ham6 byle czym (np. adpro, imagefx, rend24). Następnie stwórz animację cdxl czy magic lantern, a choćby nawet iff-anim i wyświetl to. Musisz zobaczyć różnicę. Chociaż, może teraz się poprawiło, bo opierałem się na programie z tutoriala, a na stronie autora jest nowsza wersja. Sprawdzę to. Co do ham8 praktycznie zła konwersja będzie wyglądała i tak dobrze.
[#18] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@cholok, post #17

Sprawdziłem. Dalej źle.
[#19] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@cholok, post #17

Tam nie ma żadnej kompresji tylko najprostsze w świecie wpisywanie kolejnych bajtów do ramu i ich wyświetlanie.
Jakość jest powiedzmy że niezła. Na gołej A1200 to raczej 25 klatek nie da się uzyskać żeby co chwilę nie rwało.

Film normalnie ma 75MB a trwa mniej niż 2 minuty. FPS 25.
link
[#20] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@11111olo, post #19

No i na tym filmiku idealnie widać to o czym pisałem. Twarz Denzela na tle nieba, krawędź twarzy okraszona kolorowymi pikselami (fringies).
[#21] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@11111olo, post #19

Zobacz ile danych jest w plikach HV (połowa to same zera).
[#22] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #21

No rzeczywiście, aż się prosi nawet o najprostszą kompresję, ale wtedy procesor MC68000 raczej nie dał by sobie rady z dekompresją i wyświetlaniem. Skompresowałem mój filmik HV 5.5MB i 7-Zip zrobił z niego 2MB, RAR - 2.4MB, ZIP - 2.77MB, ale to wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej.
[#23] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@cholok, post #18

Obadałem wersję AGA. Ten sam mankament.
[#24] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@cholok, post #23

No trudno, widać taki urok konwertera AVI4HV/AVI4AGA. Ale na PC, ani na Amigę nie ma chyba innego programu do bezpośredniej konwersji filmów AVI na HAM wideo.
[#25] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #22

Nie znam się w ogóle na assemblerze 68000 ale na c64 robiłem coś podobnego czyli kompresor powtarzających się liczb. Jego wydajność była bardzo duża jeśli chodzi o pakowanie oraz o szybkość.
Wiadomo że WINRAR spakuje to lepiej ale tu chodziło o dekompresje w locie oraz o dużą szybkość.
Dla przykładu 50kB moją metodą spakowało się do powiedzmy 30kB a WINRARem do 20kB.

Tu taka metoda by dała radę bo to jest bardzo proste zarówno przy kompresji jak i dekompresji i zajmuje minimalnie procesor.
[#26] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@11111olo, post #25

Teoretycznie wydaje się to możliwe. Pojedyncze klatki albo całe bloki klatek w pliku HV można by skompresować jakimś algorytmem (np. PowerPacker). Następnie zmodyfikować kod odtwarzacza, tak żeby dekompresował dane z pliku HV i je wyświetlał. Jednak wydaje mi się, że 68000 jest na to za słaby (u mnie przycina się już w rozdzielczościach wyższych niż 288x200). Chociaż po skompresowaniu pliku HV, mniej danych będzie przesyłanych z dysku. Trzeba by to było sprawdzić w praktyce. Na procesorze 68EC020 taka kompresja, raczej nie zaburzyła by płynności odtwarzania.
[#27] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #22

Prosta kompresja RLE byłaby dość wydajna w przypadku powtarzających się łańcuchów danych i nie obciążałaby specjalnie procesora.
[#28] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #24

[#29] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

Z ciekawości zainstalowałem EIDE.device 2.5 (zajmuje ok. 9 kB w RAM), które zwiększyło transfer z mojej karty CF
z ok. 485 do 830 kB/s (wzrost o 71%). Nieźle biorąc pod uwagę, że to tylko kwestia sterownika.

W Startup-sequence po linii "C:SetPatch QUIET", należy dopisać:
C:LoadEIDE >NIL: ;bez >NIL: wyświetla mi się okno IPrefs mówiące, żeby zamknąć okna systemowe
IF WARN
Mount CD0:
ENDIF

Dla zainteresowanych:
EIDE.device - zwiększa szybkość odczytu/zapisu danych i obsługuje do 4 napędów na jednym kanale IDE (za pomocą odpowiednio spreparowanej taśmy lub specjalnej przejściówki). Obsługuje napędy CD (potrzebny jest dowolny filesystem i odpowiednia mountlista). Działa również z kontrolerem FastATA - można go użyć zamiast sterownika ATA3.driver (EIDE.device jest od niego wolniejszy, ale w mniejszym stopniu obciąża procesor). Są dwie wersje sterownika EIDE.device:
2.0 - zawiera błędy (generowanie checksum errorów na niektórych dyskach) i znajduje się na MACD 3.
2.5 - nie zawiera tych błędów i znajduje się na MACD 4.

Na forum znalazłem opinie, że eide.device nie jest stabilne (np. na słabszych procesorach, po włączeniu trybu wideo zgodnego z VGA, pojawiają się błędy na dysku, o których nie wie system operacyjny).
Tak czy siak, jeśli ktoś potrzebuje zwiększyć transfer z dysku i podłączyć maks. 4 napędy do jednego kanału IDE (nawet w A600), to EIDE.device 2.5 jest do tego idealne.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 17:54:31 przez RomanWorkshop
[#30] Re: Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600

@RomanWorkshop, post #29

Jutro spróbuję ale teraz transfer z CF na A500 mam na poziomie 700kB/s. Jakoś marnie to u Ciebie wygląda.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem