kategoria: A600
[#31] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@Dorian3d, post #30

Jeśli można to podepnę się do tematu.
Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem ACA 500, jednak nie mam miejsca by trzymać duży stary TV crt więc zastanawiałem się że może priorytet pójdzie na Indivision ECS, jednak jak czytam te komentarze że ten Indivision ECS nie jest taki rewelacyjny to zastanawiałem się nad zakupem jakiegoś 1084s którego łatwiej trzymać na biurku.
I pytanie do was, czy opłaca się ładować w to Indivision ECS? Czy może lepiej mieć poprostu oryginalny mały 14 calowy monitor do Amigi? W tym drugim przypadku obawiałbym się że to już wiekowe rzeczy i o naprawę będzie ciężko lub o jakieś części zamienne gdy to się kiedyś wypali...
[#32] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@jogg, post #31

Ja na pewno nie polecę INDIVISION ECS nikomu. Co do rwania scrollingu to jest bardzo wkurzające przy graniu na przykład w Pinball Dreams. NIE KUPUJ będziesz nie zadowolony, ja mojego oddaję do sklepu Retroami.
[#33] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@jogg, post #31

Tradycjonaliści wybrali by jakiś stary kineskopowy monitor.
Ja raczej polecał bym stary panel LCD z tunerem TV lub panel potrafiący wyświetlić PAL.
Indivision z uwagę na cenę rozpatrywał bym na samym końcu.


Pozdrawiam
[#34] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@RadoslawF, post #33

Mam pytanie do posiadaczy Indi ECS, czy udało wam się zaktualizować firmware do 1.10, U mnie po wgraniu urządzenie nie wstaje, nawet jak wgrałem soft załączony w spakowanym archiwum z programami to po restarcie monitor już się nie załączył. Dobrze że zrobiłem sobie backup i po wgraniu go z powrotem obraz wrócił
[#35] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #34

Oczywiście, odbyło się to bez żadnych problemów. Tryb picasso też ładnie działa :)
Sprzęt zakupiony w RetroAmi sprawuję się wyśmienicie.OK
[#36] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #32

Co do rwania scrollingu, to napiszę, że jeszcze niespotkałem urządzenia (scallery itp), które by dawało płynny scroll powyżej 50hz, nawet urządzenia za 2k.

Jak chcesz mić płynny scroll na panelach LCD to musi on obsługiwać 50hz.
Trzeba jeszcze ustawić tryb 50hz w samym IndiVision, mnie ustawić tego idealnie się nie udało.
[#37] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@BULI, post #36

Plynny sroll bedzie tez na panelu 100hz .Przynajmniej Winuae po ustawieniu w monitorze 100hz ,nie rwie przy ustawieniu pal 50hz .

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 20:17:51 przez Aniol
[#38] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@BULI, post #36

Do trybu Picasso jest chyba jednak potrzebna karta turbo bo na golasie to nie ruszy? Czy mógłbyś opisać proces aktualizacji bo ja może coś źle robię, chyba że mam jakieś uszkodzone wsady, mile widziany upload z wsadami. Pozdrawiam
[#39] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@BULI, post #36

Indivision obsługuje tryb 50Hz, tak jak dwa moje monitory. Problemem są tak jak pisałem kolumny ostrego i rozmytego obrazu, efekt ten nie występuje przy 60Hz, bawiąc się narzedziem konfiguracyjnym udało mi się to zlikwidować, ale wtedy obraz był rozciągnięty.

Na 100Hz nie będzie rwania, ale indivisionECS nie obsługuje takiej częstotliwości.
[#40] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #38

A ustawiałeś konfig Indi ECS po podniesieniu firmware do 1.10 ? może po prostu standardowe ustawienia tego wsadu nie pasują do twojego monitora.
(możesz na tym oryginalnym kabelku Indi ECS - VGA założyć sobie pierścień ferrytowy, i 2 razy przełożyć taśmę, wtedy zakłócenia powinny się trochę zniwelować)
Osobiście posiadam Indi ECS w swojej A600 z A604 oraz ACA630 i nigdy w życiu nie zamieniłbym tego SD na coś innego, no chyba że nowsze i lepsze. Testowałem różne rozwiązania typu ELBOX, DCE, Multivision500 oraz RGB-EURO z TV, Indi ECS to jest to co potzrebowałem.
Trzeba trochę przysiedzieć i to cudeńko odpowiednio skonfigurować dołączonym narzędziem, dodatkowo nie działające kierunki w joysticku lub dziwne zawiechy spowodowane są spadkiem napięć i trzeba to poprawić. Dodatkowa rzecz jest taka że, złącza stosowane przez pana Jensa w rozszerzeniach A604 są trochę lipne, gdyż piny w tymże złączu mają za dużą odległość pomiędzy dolnymi a górnymi i często przestaje to łączyć. Kolejną rzeczą którą zauważyłem, to niektóre oryginalne, amigowe zasilacze potrafią wprowadzać zakłócenia w obrazie, trzeba zadbać o odpowiednie umasowanie od gniazda zasilania 230V po wyjście monitorowe D-SUB15
[#41] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #38

Do sterowników Picasso jest potrzebny procesor z MMU.
[#42] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@superbonio, post #40

Scandoubler wewnętrzny będzie zawsze lepszy niż zewnętrzny. Mnie wkurza tylko tryb 50Hz i dziwne kolumny ostrości.
[#43] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #41

PIC96IECS_0.1a.lha (13,2 KB, 92x aufgerufen)

0.1a // 1. April 2012
- No MMU Version

Tylko jet to pierwsza wersja 0.1a
[#44] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@amizet, post #43

Z powyższego linku nie umiem nic pobrać ponieważ nie znam niemieckiego i nie potrafię założyć konta.
[#45] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #41

Faktycznie przegapiłem
[#46] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #42

100 hz (wielokrotności 50hz) będą oczywiście płynne tylko będzaie problem, żeby znaleźć matrycę LCD która to obsłuży, prędzej poradz sobie z tym plazma (pod warunkiem, że obrobi tai stgnał na wejściu).

Co do pasów o których piszesz to kwestia podanych parametrów obrazu a po stronie monitora ustawień zegara i fazy, z reguły wystarczy użyć funkcji (monitora) automatycznego dostosowywania obrazu.
[#47] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@BULI, post #46

Niestety, to nie działa, na monitorze DELL jak i monitorze z tunerem TV taki sam efekt. Zabaawa z narzędziem konfiguracyjnym prowadzi tylko do tego, że albo obraz się zrobi za szeroki, albo monitor wyświetli, ze parametry sygnału są poza zakresem. nie wiem dlaczego tryb 50Hz wymusza automatycznie oryginalną rozdzielczość TV 726x5xx, przy 60Hz jest to coś w stylu 1024x800 i problemu takiego nie ma.
[#48] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #47

Panowie, a który z was w ogóle próbował włączać tryb 50Hz?
[#49] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #48

A w jaki sposób mogę to załączyć?
[#50] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #49

Przycisk MODE, 1.00 to 50Hz, 1.25 to 60Hz.
[#51] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #50

Ja już to zmieniałem na wszystkie 4 sposoby, tak więc na pewno miałem włączony tryb 1.00, jutro sprawdzę czy po przełączeniu na 1.00 monitor będzie pokazywał 50Hz. Mam pytanie do ciebie, czy udało ci się włączyć taki tryb żeby nasza A600 miała 256 kolorów. Mi niestety nie udało się tego triku włączyć. I jeszcze jedno, czy udało ci się zrobić upgrade oprogramowania, ja dzisiaj kolejny raz wgrałem 1.10 i później w config tool dałem default settings i save i nadal ciemność, nawet wyłączyłem na 20 minut i po załączeniu nadal monitor się nie włącza, jak uruchamiam program do flashowania to widzę że jest wgrany 1.10 ale pisze "not running". Nie wiem co robię nie tak. Po wgraniu swojego backupa wystarczy że zamknę program do flashowania i od razu włącza się monitor VGA.
[#52] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #51

Tryb 50Hz nie zawsze chce zadziałać i się zapamiętać. Tryb 256 kolorów jest dostępny tylko w trybie chunky, Adoom z niego korzysta, workbench niestety nie (nie wiem jak picasso). Ja uaktualniałem oprogramowanie do 1.10 i nie miałem takich cudów. Nie masz czasem zworki przestawionej na indi?
[#53] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@jogg, post #31

"W tym drugim przypadku obawiałbym się że to już wiekowe rzeczy i o naprawę będzie ciężko lub o jakieś części zamienne gdy to się kiedyś wypali…"

Ja bym bardziej obawiał się o oczy przy tym starym monitorze:) Sam właśnie mam dylemat do swojej A500. Mam teraz tv 14" kineskop. Juz odczuwam większe zmęczenie oczu. Pracuje na komputerze i nie chciał bym przez zabawe z amigą za szybko stracić ostrości w oku ;) (a juz spore plusy nosze) Stąd moje zainteresowanie indy. Ale jak jest z małym tv lcd po scart i monitorem lcd (sacandubler) ? Jest to w miare porównywalne czy jednak taki tv duzo bardziej męczy oczy??
Bo jeśli chodzi o aspekty wizualne to taki 1084s to chyba bezkonkurecyjy się wydaje...
[#54] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@zeter, post #53

TV na scart to chyba i bez scan doublera śmiga (a przynajmniej powinien) choć zależy od telewizora czy ma tolerancje na pal i ntsc. Mój tv lcd niestety nie trawi dyna blastera w ntsc, ale wszystko co jest już w palu to śmiga ładnie ( no może poza jakością, bo jest pikseloza rozciągnięta na panoramiczne 37 cali). Raczej jeśli chodzi o oczy między lcd monitorem a TV to myśle że jest porównywalnie, ale im więcej hz ma tv/monitor tym mniej męczy oczy.

Jeśli chodzi o jakość obrazu to oczywiście CRT TV lub monitor CRT biją na głowę te wszystkie lcdki. LCD ma to do siebie że wydaje nam się że obraz jest jak żyleta i fajnie bo nie niszczy oczu, ale w porównaniu do CRT to te kolory z LCD są blade, zimne i jakieś takie suche. Na CRT jest jakaś taka magia wróżek i krasnoludków że wygląda to bardziej naturalnie, no i ten sprzętowy antyaliasing...

Ja jestem trochę rozdarty bo z jednej fajnie by było mieć oryginalny monitor do Amigi tym bardziej że się go nigdy nie miało, ale z drugiej strony ani za bardzo nie mam miejsca a i też jak posiedze dłużej przed 21 calowym CRT tv który jest w dodatku rozmazany już na obrazie to jest masakra dla oczu. W każdym razie nawet rozjechany na obrazie, zajechany CRT dalej wyświetla lepszy (lub może przyjemniejszy wizualnie) obraz.
[#55] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #52

Ja mam zworkę ustawioną tak:



Dzisiaj przytargałem starego CRT 17' firmy LOGIX, obraz jest bardzo ładny, na żadnym LCD nie udało mi się takiego obrazu uzyskać, więc LCD poleciał do piwnicy i został na blacie stary sprawdzony kineskop. W moim przypadku tryb 50Hz łapie i na LCD LG 19' i teraz na CRT 17' tyle że na CRT przy 50Hz jest spore migotanie co męczy oczy więc używam 60Hz i powiem szczerze że na CRT przy 60Hz nie zauważam rwania scrollingu na pinbalach.
[#56] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@jogg, post #54

Ja amigę do 40" podlączyłem raz i więcej tego nie zrobie :) To było okroplne… Co do tv lcd to mam na myśli jakiś 15" max i w tym przypadku bez żadnego scandublera, bo po co? Tylko wlasnie te, juz dosc stare lcd (4:3 oczywiście) mają niestety malo hz :) No ale jak slysze o ustawianiu tego scandublera i problemach z tym to jestem z moim dylematem bardziej w D niz byłem :):) A jeśli wogóle jakis maly TV lcd do jaka rozdzielczość, jak najmniejsza czy jak największa?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 23:04:15 przez zeter
[#57] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@zeter, post #56

Myślę że z rozdzielczością to już od ciebie zależy co ci potrzebne (oglądanie filmów itd), bo jeśli będziesz używać go tylko do amigi to i tak pewnie co najwyżej będziesz wyświetlał palowe 768x576 poprzez scart.
[#58] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #55

W ten weekend podłączyłem Indivision ECS w mojej A2000 i tam nie ma czegoś takiego jak pasy mniej ostrego obrazu (co jest widoczne w mojej A600 z Indi). O ile dobrze pamiętam, to w mojej A500+, gdzie też mam Indi włożone, obraz jest równie ostry. Różnica jest taka, że tam Denise wkładam bezpośrednio w Indi.
[#59] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@ITU, post #58

mam indi w A600 i obraz żyleta, zero pasów:)
[#60] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@dez3, post #59

Włącz tryb 50Hz (upewnij się, ze jest naprawdę 50Hz, czasem potrafi nie zatrybić) i spójrz na ramkę whdload (możesz zrobić zdjęcie), potem porównaj w trybie 60Hz.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem