kategoria: A600
[#1] Indivision ECS w A600 - pytania
Hej,
Poważnie zastanawiam się nad dołożeniem do A600 Indivision ECS zwłaszcza że mam w środku karty A604 i ACA 620. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy ktoś ma podobny konfig z Indi? Jeśli tak to prośba o wrażenia. Zwłaszcza jeśli ktoś używa AmigaOS 3.5 lub 3.9.

2. Z Indi wychodzi kabel do monitora - jak sobie poradziliście z jego wypuszczeniem na zewnątrz w standardowej obudowie?

3. Czy zasilacz standardowy nie sprawia problemów z tyloma kartami na pokładzie?

4. Czy są jakieś problemy z korzystaniem z PCMCIA do odczytu kart pamięci?

Z góry dziękuję za informacje
[#2] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@alekc, post #1

Hej!

1. Tak mam taki sam config, Indi sprawuje się znakomicie na monitorze LCD Eizo L557
2. Wyjście z Indi mam zamocowane w miejsce wylutowanego modulatora - pasuje idealnie
3. Hmmm, mam przerobiony od PC ... ale na najmocniejszym standardowym również działa
4. U mnie niestety żadna karta CF poprzez PCMCiA nie działa prawidłowo, ale to nie wina ani karty 020, A604 czy też Indi.

Ogólnie polecam :)
[#3] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@alekc, post #1

Spytaj kolege Biax-a on ma taki konfig, a wyjscie na monitor mozesz wyprowadzic w miejscu gdzie masz modulator, wczesniej oczywiscie trzeba go usunąć .
[#4] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@biax, post #2

Dzięki biax za szybką odpowiedź. Z kartami CF poprzez PCMCIA też walczę. Co do wyjścia Indi to nie chcę ruszać oryginalnego modulatora choć to faktycznie dobre miejsce. Zastanawiam się nad wypuszczeniem kabla przez szczelinę pomiędzy połówkami obudowy z tyłu. W końcu i tak prawdziwy klasykowiec nie ma skręconej obudowy w swojej kanapce

Jaki jest najmocniejszy firmowy zasilacz?

Jeszcze jedno pytanie: chłodzenie - ACA się grzeje czy coś dokładałaś do środka?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 16:34:59 przez alekc
[#5] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@alekc, post #4

Najmocniejszy to chyba 4,5 A o ile dobrze pamiętam ;)
ACA grzeje się jak diabli, mam założony mały wentylatorek z karty graficznej z pieca, idealnie się sprawdza.
[#6] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@biax, post #5

Dzięki za info Jaki system używasz na tym konfigu?
A możesz powiedzieć skąd bierzesz zasilenie do wiatraczka?
[#7] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@alekc, post #6

Biax ma WB classic, zasilanie mozesz wziac z zasilania stacji dyskietek
[#8] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@alekc, post #1

Witam
1. Miałem kiedyś podobny konfig A600+ACA630 32MB+A604+Indivision ECS, działało to świetnie, nie zauważyłem żadnych problemów.
2.Podobnie jak Biax, zrobiłem to w miejscu wylutowanego modulatora. Więcej szczegółów tutaj
3. U mnie zasilacz standardowy nie sprawiał problemów.
4.Nie zauważyłem problemów, nawet z kartami wifi.
Pozdrawiam
Skiba
[#9] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@Skiba, post #8

Podepnę się pod pytanie. Po co indi ecs jest spięta z a604? Jakie sygnały są pobierane? Pytam, bo mam rozszerzenie chip by rafgc, a zastanawiam się nad indi i wychodzi na to, że musiałbym dokupić jeszcze a603 lub a604. Zastanawiam się czy nie da się podłączyć indi ecs bez w/w rozszerzeń?
[#10] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@alekc, post #1

Płyta A600 z zestawem A604+IndiECS potrafi się psuć - przestaje działać kierunek LEWO w Joysticku. Nikt nie wie dlaczego i nie ma na to reguły. Po odłączeniu A604 wszystko wraca do normy. Nie straszę, tylko ostrzegam. U mnie się tak stało i musiałem wymienić płytę na inną.



Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 20:11:11 przez _arti
[#11] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@gegu, post #9

W trapdorze A600 są sygnały z denise, wykorzystywane sygnały to linie danych, 8 linii rejestrów i zegar CCK. Indi w pajęczynie
[#12] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@_arti, post #10

Możesz podać jakiś dokładniejszy opis lub link do takiego?
Czy problem dotyczy A604 czy A604n a może obu? Jeśli tak to z Twojego opisu rozumiem, że

a) problem objawia się niezależnie od instalacji Indivision
b) płyta główna nie psuje się lecz zestaw po prostu nie działa poprawnie
c) wymieniłeś płytę główną a nie kartę A604 - który rev płyty masz obecnie?


Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 22:54:48 przez alekc
[#13] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@alekc, post #12

Witam, stałem się posiadaczem INDIVISION ECS i A604n i mam parę pytań. Chodzi o to że po podłączeniu obraz na monitorze jest mało ostry w porównaniu do wyjścia RGB i widać odbicia, czy jest jakiś sposób na poprawienie jakości obrazu? Czytałem bardzo dużo przed kupnem i wszędzie wszyscy byli zachwyceni jakością i ostrością obrazu, wręcz porównywali go do obrazu jaki jest na WINUAE a ja niestety nie jestem w ogóle zadowolony no chyba że jeszcze czegoś mi brakuje, jakiegoś sterownika czy co. Moja konfiguracja to A600HD, CF512 Kingston, Fast Ram 5,5 MB, Chip Ram 2MB, Monitor TV LG M1921 LCD.
[#14] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #13

Mam to samo, ponoć odbicia są spowodowane niedopasowana impedancją kabla, ale chyba wina leży po stronie Indivision, bo przewód VGA mam gruby i ekranowany.

Druga wkurzająca sprawa jest taka, że jak przestawisz na 50Hz (przy 60Hz rwie scrolling), to obraz nie jest na całej powierzchni tak samo ostry, występuja takie kolumny na przemian ostrego i rozmytego obrazu. Ogólnie jestem średnio zadowolony. Częsciowo kompensuje to efekt scanlines, kolorystycznie na indivision ECS mam lepsze nasycenie kolorów niż przez RGB, ale tutaj się chyba kończą zalety, bo graffiti i tryb chunky jest praktycznie nieużywany (jest jakiś sterownik picasso, ale wymaga MMU).

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 19:11:51 przez sanjyuubi
[#15] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #14

Ja się tak zastanawiam czy winą odbić nie będzie czasami ten płaski kabelek do którego podłącza się monitor, w końcu test to odcinek około 20-30cm nie ekranowanego sygnału. Mam w planach podłączyć na krótko bezpośrednio pod indivision ecs monitor i zobaczyć czy to pomoże. Ale cały czas mnie zastanawia czemu jak oglądam screeny na necie to niektórzy mają super ostry obraz a ja nie potrafię takiego osiągnąć. Znalazłem coś o jakimś sterowniku HighGFX ale nie wiem jak to uruchomić.
[#16] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #15

Te odbicia można wyeliminować ustawiając w preferencjach wyjście na właściwe złącze.
Ja miałem to samo przy podłączeniu przez VGA (przejściówka).
Wystarczyło zmienić w ustawieniach z VGA/DVI na VGA i obraz żyleta!
[#17] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #15

W zestawie z Indi jest taki krótki, gruby kabelek do podpięcia do masy. Podłączyłeś go?
[#18] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@BULI, post #16

W indivision ECS jest tylko VGA.
[#19] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #18

Tak kabelek podpięty, Dzisiaj zrobiłem połączenie na krótko i odbicia się straciły, obraz nadal jest daleki do ostrego ale już przynajmniej nie ma tych chamskich odbić. Po niżej zdjęcia jak było na oryginale a jak na krótko.

Obraz na oryginalnym kabelku





Obraz na krótko



[#20] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #19

A teraz podepnij porządny kabelek RGB, porównaj i napisz czy było warto ładować się w ScanDoubler ?


Pozdrawiam
[#21] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@RadoslawF, post #20

Właśnie zaczynam żałować zakupu, tak to jest jak człowiek sugeruje się opisami na forach że "obraz żyleta", "nie ma porównania do RGB", "lepszy niż na emulatorze". Normalnie śmiać mi się chce, to jest totalna padlina i to za nie małe pieniądze. Na szczęście zakup przez internet i mam możliwość zwrotu towaru bez podawania przyczyny, i wydaje mi się że z tego prawa skorzystam.
[#22] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #21

A na innych monitorach sprawdzałeś?
[#23] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@_Skiba, post #22

2x 17' HP i ACER. 1x LG 19' wszystkie 4:3 plus 2x 22' Samsung 16:9. Wszędzie taka sama padlina.
[#24] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #21

Kabel robi różnicę, wiem, bo miałem tak jak monitor do Power Maka podłączałem. Kup jakiś markowy, a nie najtańszy.
[#25] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #21

A bierzesz pod uwagę fakt że po RGB masz ograniczone możliwości w dobieraniu rozdzielczości?
[#26] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #21

Przez RGB też tak super nie jest, kolory są bardziej blade i wokół liter pojawiają się takie obwódki Mozna to zauważyć w tym artykule. Ciężko powiedzieć, czy brak ostrości jest winą IndivisionECS, czy też monitora, trzeba by to sprawdzić na monitorze CRT. Kolory są lepsze na indivisionECS, ale ogólnie to średni produkt. Może w 800x600 jest lepiej. Szkoda, że brakuje solidnego rozwiązania.

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 23:59:11 przez sanjyuubi
[#27] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@sanjyuubi, post #26

Przez chwile używałem z CRT, 14 cali średniej klasy Acer, komfortowej niż na LCD, mam jeszcze jakiś taki Trinitron Sun-a 19 cali, ale nie wiem czy działa.

Ale samo Indi kupiłem sobie po to, aby moja Amiga była bardziej mobilna. Wydaje mi się że jest.

Na CRT nie mam OSD,LCD działa ale nie działa composite i nie da się porównać. Ale ogólne użytkowanie LCD wydaje mi się nawet takie zjadliwe, da się coś robić.

Amiga w multiscan na CRT też wygląda nie źle, lecz w przypadku LCD wypadło by lepiej Indi.
[#28] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@basto, post #21

Tak, obraz żyleta (a ja jestem naprawdę czepialski jeśli idzie o jakość obrazu), ale fakt, że piszę o IndiVision mkII AGA, nie chce mi się wirzyć, że jest taka różnica na minus przy wersji ECS.

Masz nowy sprzęt czy z odzysku? Bo coś mi się widzi, że masz problem z taśmą, może zimnymi lutami, ewentualnie przewodem do monitora.

Te obwódki to oczywiście kwestia monitorów LCD, a nie SD.
[#29] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@BULI, post #28

IndivisionECS to niestety tylko VGA i też potwierdzam, że obraz nie jest ostry (1280x800 albo mniejsza skalowana do 1920x1080, na monitorze o mniejszej rozdzielczości było podobnie). W grach to nie przeszkadza, przeszkadza natomiast rwący scrolling przy 60Hz i niedopracowany tryb 50Hz. Jens orzekł, że IndivisionECS jest "bug free" lub coś w tym stylu, a autor tego ustrojstwa chyba już się tego nie tyka.
[#30] Re: Indivision ECS w A600 - pytania

@RadoslawF, post #20

Mam dwie sztuki i mogę powiedzieć, że warto ale tylko wtedy gdy posiada się kartę turbo.
Wtedy można wykorzystać w pełni możliwości Indivision ECS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem