• Indivision ECS - odsłona druga

14.04.2012 08:40, autor artykułu: Skiba
odsłon: 5143, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Każdy miłośnik komputerów Amiga staje przed dylematem do jakiego monitora lub telewizora podłączyć swoją lubą. Na rynku można znaleźć kilka dobrych monitorów, które "łapią" tryby PAL, ale wydaję się, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup scandoublera. Dzięki niemu możemy wykorzystać monitor, który stoi na naszym biurku bez konieczności żegnania się z nim. W ofercie kilku sklepów amigowych można znaleźć produkt firmy INDIVIDUAL Computers, jakim jest scandoubler Indivision ECS.


Eleganckie opakowanie od INDIVIDUAL Comp.

Aby zadziałał on w mojej A600, musiałem zaopatrzyć się w odpowiednie rozszerzenie A604 lub A603. Wybrałem te pierwsze ze względu na brak konieczności usuwania napędu FDD.


A oto główny winowajca całego zamieszania.

Podczas montażu urządzenia należy określić miejsce, w którym wypuścimy tasiemkę ze złączem D-SUB. U mnie padło na modulator, został on wylutowany.


Chyba najlepsze miejsce na złącze.

Gdy scandoubler jest już w środku, możemy podłączyć do niego monitor i uruchomić Amigę. Pierwsze co rzuca się w oczy po uruchomieniu to brak startującej dyskietki, która została zamieniona logiem INDIVIDUAL Comp. Wolałbym jednak zobaczyć starą dobrą znikającą dyskietkę, ale to tylko moja opinia.


Mało oryginalne to logo.

Obraz jaki generuje Indivision jest bardzo dobry i nie można się tu do niczego przyczepić. Testowałem kilka monitorów i najlepiej spisują się te z przekątną obrazu 4:3. 16:9 trochę przekłamują obraz (rozciągają go) i chyba nie pasują według mnie do Amigi. W monitorze Gateway 19" zauważyłem spore zakłócenia w wyświetlaniu, prawa strona jest trochę mniej wyraźna. Dobrze spisywał się Samsung SyncMaster 710MP - jego matryca według mnie najlepiej oddaje klimat Amigi jeśli chodzi o monitory LCD.


Obraz żyleta.


OS 3.1 w całej okazałości.

Sam producent prowadzi prace nad rozwojem firmware produktu, ostatnio pojawiła się wersja oznaczona jako 1.10, która pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 800x600 przy 16 kolorach. Informacja o tym była na PPA. Sama aktualizacja nie jest niczym trudnym i przypomina aktualizację oprogramowania większości sprzętu RTV. Należy pamiętać o skopiowaniu sterownika SuperPlus V40.5 do Devs:Monitors. Tryb ten staje się używalny przy procesorze 030. Na 68000 działa on dosyć wolno. Testowałem jeszcze wszystkie rozdzielczości trybów PAL, DBLPAL, EURO itd., czyli wszystko, co jest dostępne i nie sprawiły one żadnych problemów. Producent dodaje także oprogramowanie Indivision ECS software V1.01. Można dzięki niemu uzyskać ciekawy tryb emulacji karty graficznej Graffiti i dzięki temu zagrać np. w "Dooma" na A600. Sam scandoubler pozwala jeszcze na wyświetlanie plików BMP w rozdzielczości 1024x768 przy 12 bitach.

Scandoubler zakupiłem w niemieckim sklepie Vesalia za 510 zł (euro było wtedy drogie). Jest on objęty 24-miesięczną gwarancją. W codziennym użytkowaniu spisuje się znakomicie, i nie ma z nim problemów.

Do zalet opisywanego urządzenia można zaliczyć:

  • Bardzo dobra jakość obrazu,
  • zawsze w środku
  • wysoka niezawodność,
  • działa z każdą Amigą opartą na chipsecie ECS
  • wbudowany flicker-fixer

Wady:

  • mogłoby być troszkę taniej

komentarzy: 7ostatni: 02.05.2012 20:21
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem