[#1] Problem z przerobioną stacją od PC
Mam przerobioną i w 100% kompatybilną (działa demo Sanity Arte) stację dyskietek od PC (Samsung SFD-321B), podłączoną do wewnętrznego złącza w Amidze 600. Wszystko z nią w porządku poza tym, że przy odczycie (bezbłędnych) dyskietek w D-Copy 2.0/3.1 pojawiają się same błędy. Te same dyskietki, ale odczytywane w programie X-Copy 2.9/3.1 nie mają żadnych błędów. W obu programach parametr SYNC ma wartość 4489. Z czego to wynika i jak to naprawić?

Drugi problem dotyczy podłączenia drugiej takiej samej, przerobionej stacji do złącza DISK DRIVE. Po prawidłowym podłączeniu, stacja nie była wykrywana. Okazało się, że sygnał READY z przerobionej stacji (która działa podłączona jako DF0) nie jest prawidłowy. Pytanie dlaczego tak się dzieje?
Po wygenerowaniu sztucznego sygnału READY z sygnałów SEL i INDEX, stacja działa już prawidłowo jako DF1. Z nią też jest opisany wyżej problem w D-Copy.
[#2] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #1

Co do drugiej części Twojego pytania, to zapomniałeś dorobić interfejsu zewnętrznej stacji, którego nie ma wewnątrz amigi.
[#3] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@jarob, post #2

Interfejs mam i stacja działa jako zewnętrzna DF1. Problem w tym, że po podłączeniu sygnału READY ze stacji do pinu 1 złącza DISK DRIVE, stacja nie działa. Natomiast dopiero po wygenerowaniu na bramce NAND sztucznego sygnału READY (z sygnałów SEL1 i INDEX), stacja działa prawidłowo. Pytanie więc, dlaczego sygnał READY generowany przez przerobioną stację nie jest prawidłowy dla złącza DISK DRIVE, chociaż ta sama stacja działa dobrze jako wewnętrzna DF0?
[#4] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #3

W D-Copy pojawiają mi się same czerwone błędy "4", co program tłumaczy jako "False track number". No cóż, najwidoczniej przerobiona stacja jest kompatybilna z Amigową tylko w 99%, bo nie działa z D-Copy (zapewne wynika to tylko ze sposobu napisania tego programu). Może ktoś sprawdzić, czy jego przerobiona stacja od PC (nie taśma) działa z D-Copy? No i od razu, jaki to model stacji.

Sygnał READY z przerobionej stacji przechodzi przez filtr R(68)|C(100p) na złączu DISK DRIVE. Na złączu wewnętrznym nie ma tego filtru i to jest jedyna różnica pomiędzy tymi złączami.

Kolejne pytanie: do czego służy sygnał Disk Reset na pinie 10 złącza DISK DRIVE? Stacja z nim, jak i bez niego działa mi prawidłowo.
[#5] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #4

Sygnał ten jest przydatny dla gęstej stacji, być może też dla stacji 5 1/4 (ale tu nie jestem pewny). Dla stacji DD nie jest potrzebny.
[#6] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #1

Możesz wrzucić zdjęcie przeróbki tego samsunga i napisac jaki to REV.?
[#7] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@janekdrukarz, post #6

Jest to klasyczna przeróbka, tu jest zdjęcie z forum EAB: link. Przerobiłem w ten sposób 2 stacje Samsung SFD-321B:
/E REV. A (płytka REV KC-02)
/LNEC1 REV. T3 (płytka REV WT-04)

Problem z odczytem jest tylko w D-Copy (zarówno na złączu wewnętrznym, jak i zewnętrznym). Ponadto po podpięciu sygnału READY z tych stacji do złącza DISK DRIVE (poprzez działający interfejs), stacje nie działają w ogóle.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 11:14:10 przez RomanWorkshop
[#8] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #7

Dodam jeszcze, że po podpięciu Amigowej stacji dyskietek zarówno do wewnętrznego, jak i zewnętrznego (przez interfejs) złącza DISK DRIVE, dyskietki w D-Copy są prawidłowo odczytywane. Z tym, że podłączając sygnał READY bezpośrednio z Amigowej stacji do pinu 1 złącza DISK DRIVE, stacja również nie działa (sygnał READY generuję na bramce NAND z sygnałów SEL1 i INDEX). Wynika z tego, że Amigowa stacja generuje sygnały w inny sposób. Pytanie tylko jakie i w jaki sposób?
[#9] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #8

Stację podłączam przez taki interfejs za pomocą prostej taśmy (bez żadnych twistów). Ponieważ używam przerobionej stacji od PC, zworki mam ustawione następująco: J1(1-2), J2(2-3), J3(2-3), J4(1-2). Jeśli zworkę J1 dam na pozycję 2-3, to stacja nie jest wykrywana.

Można podłączyć oryginalną, wewnętrzną stację Amigową bądź stację od PC (przerobioną lub nie). W zależności od typu podłączanej stacji, należy odpowiednio ustawić zworki interfejsu:

J1 - odpowiada za sygnał READY. Jeśli podłączamy nie przerobioną stację od PC, to zworkę należy ustawić w pozycji 1-2 (sygnał READY będzie generowany na podstawie sygnałów SELx i INDEX). Ustawienie zworki w pozycji 2-3 spowoduje, że sygnał READY będzie odczytywany bezpośrednio z pinu 34 stacji dyskietek (Amigowej lub przerobionej od PC). Moje testy z wewnętrzną stacją Amigową TEAC FD-235F (4161) oraz stacją od PC Samsung SFD-321B pokazały, że w przypadku tych stacji zworka ta powinna być ustawiona w pozycji 1-2.

J2 - odpowiada za sygnał DISK CHANGE. Jeśli podłączamy nie przerobioną stację od PC, to zworkę należy ustawić w pozycji 1-2 (sygnał DISK CHANGE będzie odczytywany bezpośrednio z pinu 34 stacji). Ustawienie zworki w pozycji 2-3 spowoduje, że sygnał DISK CHANGE będzie odczytywany bezpośrednio z pinu 2 stacji dyskietek (Amigowej lub przerobionej od PC).

J3 - odpowiada za sygnał aktywujący SELx, który musi dotrzeć do stacji. Większość stacji dyskietek posiada zworkę do wyboru numeru stacji (DS0 lub DS1). W zależności od ustawionego numeru stacji, sygnał SELx musi być podany na odpowiedni pin stacji. Jeśli stacja jest ustawiona jako DS1 (nie przerobione stacje od PC i stacje bez zworki do wyboru numeru), to zworka J3 musi być ustawiona w pozycji 1-2 (sygnał SELx trafi na pin 12 stacji). Jeśli stacja jest ustawiona jako DS0 (Amigowa lub przerobiona od PC), to zworka J3 musi być ustawiona w pozycji 2-3 (sygnał SELx trafi na pin 10 stacji).

J4 - służy do wyboru numeru stacji dyskietek (DF1, DF2 lub DF3), pod którym będzie ona widoczna w BootMenu oraz w systemie operacyjnym AmigaDOS/Workbench.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 12:09:07 przez RomanWorkshop
[#10] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #1

Ten temat mówi jednoznacznie, że stacje Samsung SFD-321B nawet po przerobieniu nie działają z D-Copy. Trudno, widać taki ich urok...
[#11] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #10

Ciekawa historia. Przerobilem w podobny sposob ze 100 takich stacji w zyciu i pierwszy raz spotykam sie z podobnym problemem. Ogolnie, polecam konstrukcje stacji Sony - pasuja tak dobrze, jak pracuja, robota na poziomie dzieciecym.
1
[#12] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@F7sus4, post #11

Ale pytałeś użytkowników tych stacji Samsunga, czy nie mają problemu z D-Copy?
Oczywiście dyskietki to przeżytek, ale zawsze chciałem mieć dwie stacje w Amidze ;)
[#13] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #12

Ja przerobiłem TYLKO 4 stacje samsunga z czego mam dwie. Jak na razie jest pół/pół jedna nie ma problemów z d-copy druga ma (i nie tylko z tym :( ) . Jednak to są różne rev. stacji - nie mam ich teraz przy sobie by sprawdzić.
[#14] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@sunater, post #13

No właśnie gdybyś podał, która wersja stacji Samsunga działa, a która nie działa z D-Copy, to by wiele wyjaśniło. Mógłbyś od razu sprawdzić na jakim kontrolerze są te stacje. Ja mam te wersje i one nie działają z D-Copy:
/E REV. A (płytka REV KC-02, kontroler SF9026C w obudowie TQFP48)
/LNEC1 REV. T3 (płytka REV WT-04, kontroler SF12021A w obudowie TQFP52)
/KPGW REV. T1 (płytka REV WT-02, kontroler SF12021A w obudowie TQFP52)
[#15] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #14

Działa stacja /LEB REV. T4. Ale zauważyłem jedną rzecz... Działa TYLKO przy parametrze SPD ustawionym na 1. Gdy go zwiększę pojawiają się"czerwone czwórki" :( Stacja pc podłączona przez przerobioną tasiemkę działa na DOWOLNYM parametrze SPD :(
[#16] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@sunater, post #15

Ustawiłem w D-Copy parametr SPD na 1, ale moje przerobione stacje Samsunga dalej nie działają. Odpiąłem również sygnał READY (tak jak w przerobionej taśmie) i dalej nic. Nie jest to więc wina sygnału READY, a innych niekompatybilnych sygnałów generowanych przez te stacje. Czy mógłbyś sprawdzić, jaki kontroler siedzi w Twojej stacji?
[#17] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #16

"D-Copy" juz w pierwszej literze zawiera informacje, do czego sie tak naprawde nadaje.
[#18] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #16

Kontroler semco sf12021a 2tpa422 . Dziwne sprawa - tak w ogóle co daje zmiana SPD w D-copy??
[#19] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@F7sus4, post #17

Jak by nie było to od początku mojej przygody z Amigą, towarzyszył mi ten program (przegrywało się gry od kolegów) i mam do niego sentyment. Jest to najpopularniejszy kopier na Amigę (X-Copy praktycznie nigdy nie używałem). A wszystkie moje problemy z tym kultowym programem leżą tylko po stronie stacji Samsung SFD-321B. Z tego co wyczytałem stacje innych producentów działają dobrze z D-Copy.

Dziwne sprawa - tak w ogóle co daje zmiana SPD w D-copy??

Nie wiem, może skrót SPD jest od SPEED i parametr ten wpływa na szybkość odczytu/zapisu?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 22:19:57 przez RomanWorkshop
[#20] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #19

"Nie wiem, może skrót SPD jest od SPEED i parametr ten wpływa na szybkość odczytu/zapisu?" Też mi się tak wydaje - ale dlaczego u mnie na 1 działa na reszcie nie chce ?? Nie mam pojęcia :( (ps - wersja D-copy 0.9 jakby miało to znaczenie :( ) Nie używam na co dzień tej stacji bo ma większe "fochy" co do nagrywania dyskietek niż stacja podłączona przez przerobioną tasiemkę - no i wydaje mi się dużo wolniejsza :(
[#21] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@sunater, post #20

SPD: Changes the track to track speed (the delay when moving the heads from one track to another).
1
[#22] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #19

Sprawdziłem inne stacje od PC podłączone jako DF0 za pomocą przerobionej taśmy (bez sygnału READY) i wszystkie one bezbłędnie odczytują dyskietki w D-Copy: TEAC FD-235HF (6291), NEC FD1231H, SONY MPF920 Z/131.

Wniosek z tego jest taki, że stacje Samsunga są nie do końca kompatybilne z Amigą, jeśli chodzi o działanie z programem D-Copy.

PS: Nie wiem co się stało, ale stacja Samsung SFD-321B /LNEC1 zaczęła bezbłędnie czytać dyskietki w D-Copy, ale tylko jeśli jest podłączona przez interfejs do zewnętrznego złącza DISK DRIVE (wcześniej na tym samym interfejsie czytała z błędami).
[#23] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #22

A z innej trochę beczki - zauważyłeś różnice prędkości przerobionego samsunga i stacji podpiętej na przerobionej tasiemce ?? muszę sprawdzić to przez sysinfo ale miałem silne WRAŻENIE że samsung wczytuje np. WB duużo wolniej :(
[#24] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@RomanWorkshop, post #22

Nie wiem czy przeglądałeś oem manuala do tego samsunga? Jeżeli nie, to tu masz link moze coś ci pomoże:

link
[#25] Re: Problem z przerobioną stacją od PC

@sunater, post #23

Testy w SysInfo (odczyt dyskietki Install 3.1) tego nie potwierdzają. Wyniki, które są średnią z 3 pomiarów [B/s]: Samsung - 20289, TEAC - 20406, NEC - 20285, SONY - 20283. Stacje były podłączone jako DF0 przerobioną taśmą (bez sygnału READY).

Manuala przeglądnąłem, ale niewiele mi on mówi. Po prostu stacje Samsung SFD-321B dają inne sygnały, które nie pasują D-Copy. Niedługo wszystkie dyskietki i stacje wysiądą. Wtedy trza se będzie kupić emulator FDD ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem