[#1] A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu
Taj jak w temacie.

Amiga 500+ OS 2.1 z kontrolerem Roctec Rochard. Do kontrolera jest podłączony napęd SCSI ZIP 100MB i ma unit 5.
Teraz postanowiłem podłączyć nowo zakupiony napęd CDROM na scsi z wbudowaną terminacją (On/Off). CDROM ustawiłem na unit 6.
ZIP "lata" na rtscsidisk.device (firmowy Rocteca), podobnie jak HD (2,5" 810MB) wewnątrz kontrolera. ZIP i HD działają bez problemu.
Dla CDROMu stworzyłem mount listę, gdzie podałem unit 6 (taki też jest ustawiony z tyłu CDROMu), a jako driver podałem rtscsidisk.device. Wrzuciłem mountlistę (nazwaną cd0) do Devs, a w L jest CacheCDFS.
Oprócz tego w user-startup dopisałem polecenie zamontowania urządzenia.

Za każdym razem podczas uruchamiania systemu wywala mi komunikat, że nie może otworzyć urządzenia trscsidisk.device na unicie 6. gdy robię ręcznie w shellu "mount cd0:" wyskakuje to samo.
Włożyłem amigową płytę do napędu i po wpisaniu wcześniejszego "mount cd0:" cdrom zaczyna zaczytywać płytę, ale wywala ten sam komunikat.

Macie pomysł o co chodzi?

Pozdrawiam,

Azz
[#2] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #1

uzyj FindDevice do znalezienia Unit cdromu
[#3] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Norbert, post #2

Tak myślałem o tym, ale moja A1200 gdzie miałem m.in. Finddevice jest u Alta w naprawie, a na Aminecie znalazłem tylko coś takiego:

Find-2.3.lha

:/

Pozdrawiam,

Azz
[#4] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #3

program jest w pakiecie Idefix na Aminecie
[#5] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Norbert, post #4

Dzięki Norbert. Po odpaleniu Findevice wybieram Exec Device jako rtScsiDisk.device, pokazuje mi ZIPa jako "unit 5 uknown (no scsi inquire) i zaczyna mrugać dioda power Amigi, z tym, że nie nastepuje Guru. Amiga się zawiesza - nie działa kursor. Pozostaje ctrl-a-a po którym widzę GURU Error 8100 0005 Task: 002AD428. Kurdę o co chodzi o driver?

Pozdrawiam

Azz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 20:58:33 przez Azzorek
[#6] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #3

Dowolny program do partycjonowania w którym możesz wybrać lub dopisać właściwe .device pokaże a przynajmniej powinno pokazać wszystkie urządzenia.
Sprawdź czy w skryptach nie zrobiłeś błędu w nazwie devica podobnej do tego w pierwszym poście, raz piszesz rt-device a innym razem tr-device.


Pozdrawiam
[#7] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #5

A ten CD z terminacją nie jest wpięty przypadkiem między kontroler a zipa ?


Pozdrawiam
[#8] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@RadoslawF, post #6

Nazwa device jest ok czyli rtScsiDisk.device. Dziwi mnie jedna rzecz. Jakikolwiek sterownik z tego rocteca czyli:

rt.device
rtScsiDevice.device
rtIdeDisk.device

jeśli zaznaczę go w Finddevice to zawsze jest zwiecha Amigi :( . Może Finddevice nie obsługuje tych sterowników?

P.S.

Sprawdzę jeszcze takie coś:

1. wszystkie kombinacje z unitami na CDROMie (oprócz unit 5 oczywiście)
2. Odłączę CDROM i zobaczę, czy finddevice też się wiesza.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 21:15:30 przez Azzorek
[#9] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #8

Najpierw sprawdź jaki device masz w ROMie, odpal np. SysInfo i szukaj w devicach. I potem tego samego używaj FindDevice i skryptach do napędu optycznego.


Pozdrawiam
[#10] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@RadoslawF, post #9

SysInfo pokazuje mi, że twardy dysk mam na rtIdeDisk.device (jest to 2,5" dysk atapi, ale jest też w środku port na hd SCSI), ZIP mam w sysinfo na rtScsiDisk.device. Unity w Sysinfo są dla HD 0, a dla ZIPa 5.
No zostaje chyba tylko rtScsiDisk.device dla tego CDROMu tyle, że nie chce zatrybić (sysinfo też nie widzi CDROM).

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 21:32:33 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 21:35:23 przez Azzorek
[#11] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #10

System Amigi i normalne programy nie widzą napędu optycznego jako urządzenia. Zobaczą dopiero włożona w niego właściwa płytkę jak wszystko poprawnie zadziała.
Skoro FindDevice zwisa to sprawdzaj wszystkie programy do partycjonwania dysków, one zobaczą każde urządzenie z napędem optycznym włącznie (po wpisaniu właściwego devica) na . Jak zobaczą i podadzą jego IP to znaczy że jest sprawny, Amiga go zobaczy i możesz konfigurować pakiet do jego obsługi.


Pozdrawiam
[#12] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@RadoslawF, post #11

Z tych pozostałych programów mam tylko HDToolboxa i diavolo do backupu danych :( .

Pozdrawiam,

Azz
[#13] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #12

Próbowałes użyć findDevice z scsi.device?
[#14] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #12

W HDTB (przynajmniej z tym z WB3.x) dopisywałeś w ikonce inny device i działało ze wszystkim kontrolerami. Sprawdź ten który masz czy zadziała.


Pozdrawiam
[#15] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@RadoslawF, post #14

Trochę uprościłem sprawę i odpiąłem ZIPa od kontrolera i podłączylem sam CDROM. Po odpaleniu Finddevice i naciśnięciu rtScsiDisk.device już się nie zawiesza, i widzę jak HD coś tam doczytuje i po chwili odzywa się CDROM (kręcąc czytnikiem) i tak kilka razy pod rząd i w końcu HD przestaje doczytywać, CDROM również przechodzi w stan spoczynku i nic się nie dzieje ani pokazuje. Amiga nie jest zawieszona, ale Finddevice nie określa żadnych danych CDROMu choć ewidentnie widać, że nawiązują połączenie.

Pozdrawiam,

Azz
[#16] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@sanjyuubi, post #13

Niestety nie mam scsi.device, myślisz, że zatrybi to z tym kontrolerem?

SPrawidziłem HDToolBox z rtScsiDisk.device - wysyła komunikat do CDROM, CDROM coś tam "mieli" i nic nie wyskakuje.
Moja teoria jest taka, że ten rtScsiDisk.Device jest jakiś lipny i nie działa z CDROMami :( .

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 22:45:46 przez Azzorek
[#17] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #15

A możesz sprawdzić ten CD z jakąś inna Amigą ?
I sprawdź przedtem szynę HDToolBoxem, jak nie działa to ściągnij sobie narzędzia od Phase do SCSI, tam na pewno można z palca wpisywać różne device, dyskietka się nazywa P5-SCSI-Tools-xx.dms gdzie xx tocyferki od 13 do 24, im wyższy numer tym lepiej. Znajdziesz ją np. tu.


Pozdrawiam
[#18] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #16

Moja teoria jest taka, że ten rtScsiDisk.Device jest jakiś lipny i nie działa z CDROMami :( .


Mało prawdopodobne, napęd CD można podpiąć pod kombinowany kontroler Commodore od A500 i działa.
Ściągnij te narzędzia od Phase5 i sprawdź nimi ten CD.


Pozdrawiam
[#19] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@RadoslawF, post #18

Sprawdziłem wersję 13 i 22. SCSIconfig i unitcontrol resetują mi Amigę. Nie chcą mi się uruchomić :( .

Znalazłem w necie taki wątek RoctecRocHard . Nie napawa optymizmem :( .

Dziwi mnie tylko jedna rzecz. ZIP zewnętrzny na SCSI działa, CDROM nie. Kurdę o co tu chodzi? Specjalnie odłączyłem kompletnie ZIPa aby sprawdzić. CDROM dalej nie widoczny, choć Amiga przesyła do niego sygnały bo to widać podczas testu w Finddevice i HDToolbox.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 23:55:03 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 23:56:58 przez Azzorek
[#20] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #19

Idę spać, nic na razie nie wymyślę. Nadal bez sukcesu. Chyba będę musiał zapomnieć o CDROMie z moją A500+ i tym kontrolerem ROCTEC.

Pozdrawiam,

Azz
[#21] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #20

Spróbuj MountSCSI - może przynajmniej pokaże numer urządzenia. Dziwne. HDToolBox niby też powinien zobaczyć wszystkie urządzenia. Dla CD jest tylko nieaktywny podział partycji.
A próbowałeś CacheCDFS. Kiedyś tylko on dał radę z jedną nagrywarką i dotąd go używam. Przy instalacji sam wyszukuje urządzenia. Teraz tylko ew. unit zmieniam.
[#22] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Rafał A-3000, post #21

Zrobiłem dzisiaj inny eksperyment.

Odpiąłem CDROM i zostawiłem sam ZIP. Następnie do ZIPa podłączyłem napęd JAZ na dyskietki 1GB, przypomniałem sobie o jego istnieniu w mojej szufladzie .

Ten napęd JAZ też jest zewnętrzny na SCSI jak ZIP. ZIPa zostawiłem na unicie 5 tak jak był, natomiast JAZ ustawiłem na unit 6 i włączyłem na nim terminację (czyli tak jak wcześniej dla CDROMu).
Po stworzeniu mountlisty dla JAZa, którą wykopałem w internecie i lekkiej jej modyfikacji pod mój config dopisałem montowanie do user-startup i zresetowałem Amigę.

Po restarcie SYS info widzi bez problemu dodatkowy napęd JAZ, a po włożeniu do napędu 1GB dyskietki/dysku pojawiła mi się na pulpicie ikona nowego dysku. Mogę bez problemu przenosić dane w obie strony, korzystać z menadżera plików itd, itp. Jednym słowem oba napędy działają prawidłowo.

Coś z tym kontrolerem jest nie tak jeśli chodzi o napęd CDROM lub pewnie też streamery, czyli generalnie wszystkie napędy, gdzie objętość danych nośnika może być różna. Nie wiem jak z dyskami magnetooptycznymi bo takowych nie mam, ale ZIPy i JAZy bez problemu działają, i pewnie następne jak bym podłączył też zadziałają.

A nie dałoby radę stworzyć Mountlistę dla CDROMu podobną jak dla ZIPów czy JAZów, z uwzględnieniem na sztywno danych nośnika (np. płyta 650MB)? Z tym, że płyty 700MB wtedy nie zadziałają :( .

Ehhh kończą mi się pomysły.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 15:13:35 przez Azzorek
[#23] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #1

Jak dla mnie to masz zle ustawiona terminacje dla tego CD-ROM-u i przez to masz problemy. Albo zmien miejsce podlaczenia tego CD-ROM-u na tasmie SCSI albo pobaw sie terminacja CD-ROM-u.
[#24] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Don_Adan, post #23

Na tych samych ustawieniach terminacji CDROMu podłączyłem JAZa i działa. Zresztą przełącznikiem terminacji też się "bawiłem" w tym CDROMie, próbując z terminacją i bez terminacji. Za każdym razem jednak bez różnicy. Zmieniałem też unity na CDROMie i zauważyłem, że dla unitów mniejszych niż 5 (na piątym jest ZIP), Amiga w ogóle nie komunikowała się z CDROMem (np. w Diavolo). Tylko dla unitu 6 było ok (wysyłała jakieś komunikaty bo dioda CD mrugała), a dla 7 w ogóle Amiga się nie uruchamiała.

Mnie to wygląda na jakiś niedorobiony sterownik Rocteca dla tego kontrolera SCSI.

Pozdrawiam,

Azz
[#25] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #24

Skoro wyjales ten CD ROM z obudowy to podlacz go normalnie (wewnetrznie) jako pierwsze urzadzenie na tasmie a drugi daj SCSI HD z terminacja i wtedy sprawdz czy zadziala, CD ROM i/lub HD. Byc moze ten CD-ROM jest zwalony (moze np. kondensatory padly).
[#26] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Don_Adan, post #25

Mam prośbę. Czy mógłby ktoś kto korzysta z CacheCDFS podać mi swoją Mountlistę dla CD0?

Pozdrawiam,

Azz
[#27] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #26

Właśnie zrobiłem testy i sprawa wygląda tak.

Bez mounlisty dla danego urządzenia zarówno Sysinfo jak i HDToolBox nie widzą urządzeń (jakby ich nie było). Również włączenie tych urządzeń przyciskami power, ale bez montowania (ZIP i JAZ) sprawia, że dalej są nie widoczne.

Dopiero stworzenie mountlist, wpakowania ich do Devs i dopisanie montowania np do User-startup'a sprawia, że Amiga je widzi.

Zatem wnioskuję, że przyczyna może być w mountliście lub w niewłaściwym systemie do obsługi CDROMów. Do tej pory korzystałem cały czas (a raczej próbowałem korzystać) z CacheCDFS, może to on coś ma źle w mountliście?

Poniżej podaję jakie mam mountlisty dla ZIPa i JAZa:

ZIP 100MB:

FileSystem = L:fat95
Flags = 0
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 68
BlockSize = 512
Reserved = 0
Interleave = 0
Buffers = 136
BufMemType = 1
MaxTransfer = 0x001fe000
Mask = 0xfffffffe
BootPri = -126
StackSize = 1024
Priority = 10
DosType = 0x4d534400
LowCyl = 0
HighCyl = 2890
Mount = 1
Activate = 1
GlobVec = -1
Unit = 5
Device = rtScsiDisk.device



JAZ 1GB:

FileSystem = L:fat95
Flags = 0
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 32
BlockSize = 512
Reserved = 0
Interleave = 0
Buffers = 32
BufMemType = 0
MaxTransfer = 0x001fe000
Mask = 0xfffffffe
BootPri = -127
StackSize = 4000
Priority = 10
DosType = 0x4d534800
LowCyl = 0
HighCyl = 65344
Mount = 1
Activate = 1
GlobVec = -1
Unit = 6
Device = rtScsiDisk.device

W mojej opinii to coś z CacheCDFS i tym samym mountliście dla CDROMu.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 18:41:34 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 18:42:55 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 18:45:01 przez Azzorek
[#28] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #27

Po wczytaniu mountlisty system i wymienione programy nie widzą napędu CD tylko urządzenie CD0 i jego zawartość jeśli istnieje (jest płytka). W sytuacji kiedy programy które powinny widzieć urządzenie (napęd optyczny) nie widza go i doprowadzają do zwiechy raczej nie uruchomisz w ten sposób napędu.

Niżej masz skrypt dla CacheCDFS z działającego komputera. Nie jest to montlista tylko zawartość
CD0 z devs/DOSdrivers. Ale jedyna różnica to brak linijki z określeniem urządzenia CDx.

/***************************************************************/
/* CacheCDFS mountlist entry © 1993 Elaborate Bytes, O. Kastl */
/***************************************************************/
FileSystem = L:CacheCDFS /* The name of the game */
Device = "cybscsi.device" /* Name of exec device driver */
Unit = 4 /* exec device unit */
Flags = 0 /* OpenDevice flags */
BlocksPerTrack = 351000 /* Unused */
BlockSize = 2048 /* True, but unused */
Mask = 0x7ffffffe /* Memory mask for direct read */
MaxTransfer = 0x100000 /* Maximum amount of bytes for direct read */
Reserved = 0 /* Unused */
Interleave = 0 /* Unused */
LowCyl = 0 /* Unused */
HighCyl = 0 /* Unused */
Surfaces = 1 /* Unused */
Buffers = 50 /* Number of cache lines */
BufMemType = 513 /* MEMF_PUBLIC|MEMF_24BITDMA */
GlobVec = -1 /* Do not change! */
Mount = 1 /* Mount it immediately */
Priority = 10 /* Priority of FileSystem task */
DosType = 0x43443031 /* Currently unused */
StackSize = 3000 /* Minimum stack required is 3000! */
Control = "MD=1 LC=1 DC=8 S L LV AL LFC=1 HR=.rsrc"


Pozdrawiam
[#29] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@RadoslawF, post #28

Dla porównania daję jeszcze moją mountlistę CDROM z CacheCDFS:

FileSystem = L:CacheCDFS
Flags = 0
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 351000
BlockSize = 2048
Reserved = 0
Interleave = 0
Buffers = 50
BufMemType = 1
MaxTransfer = 0x1000000
Mask = 0x7ffffffe
BootPri = 2
StackSize = 3000
Priority = 10
DosType = 0x43443031
LowCyl = 0
HighCyl = 0
Mount = 1
GlobVec = -1
Unit = 6
Device = "rtScsiDisk.device"
Control = "MD=1 LC=1 DC=8 S NC L LV AL LFC=1 HR=.rsrc NOAUDIO"

Mam takie pytanie. Dlaczego w tej mountliście device jest w cudzysłowie?

Pozdrawiam,

Azz
[#30] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #29

Ten kontroler nie obsługuje SCSI-Direct. Musisz ustawić, aby obsługa cd-romu była trackdisk like.
Cudzysłów nie ma znaczenia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem