[#61] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Rafał A-3000, post #60

Wczoraj i przedwczoraj znowu walczyłem z tym kontrolerem. Tym razem pojechałem na max, czyli zdjąłem jego obudowę i dobrałem się do portów IDE. Ten kontroler ma dwa takie porty (IDE1 i IDE2), oraz 50pin SCSI, oprócz tego jest zewnętrzne SCSI DB25.

Pomyślałem, że skoro na SCSI tego CDROMu nie "widzi" to może przez IDE?
Do gniazda IDE1 mam podpięty 2,5" HD Seagate 810MB (przejściówka 2,5" - 3,5") i na nim na co dzień pracuję. Wpiąłem więc do drugiego gniazda standardową taśmę 40-sto żyłową od PC (na dwa urządzenia) i na pierwszym wtyku od strony kontrolera podłączyłem stary CDROM x16 (na pewno sprawny). Zasilanie CDROMu jest z zewnętrznego, osobnego zasilacza.

Amiga w ogóle nie wykryła CDROMu, a przy botowaniu świeci się non-stop kontrolka pracy HD - widać, że jest jakiś konflikt urządzeń.

Zdołowany wcześniejszymi nieudanymi próbami podłączenia HD SCSI w obudowie SCSI (wyjąłem CDROM) liczyłem tutaj na jakiś sukces.

Próbowałem ustawienia zworek CDROMu master, slave, cable select - i nic. Wkładałem płytę CD z CDPD 1 , nic. W końcu aby sprawdzić taśmę podłączoną do kontrolera podłączyłem w miejsce CDROMu 3,5" dysk twardy o pojemności 2GB. Dalej to samo, ale o dziwo nie świeciła się dioda pracy HD i system normalnie zabotował. Dysku nie było widać nawet w firmowym programie do wykrywania z Rocteca uruchamianym z bootującej dyskietk. Dysk twardy był ustawiony na master, zatem nie jest to raczej poczwórny kontroler jak w PC, tylko jedno urządzenie może być na jedno gniazdo IDE.

Wyjąłem z szuflady stary dysk 3,5" IDE o pojemności 410MB, który kupiłem kiedyś wraz z tym kontrolerem. Był na nim system AmigaOS2.1 - jedna partycja z całą pojemnością dysku.
Teraz podczas startu okazało się, że partycja nowego dysku została normalnie zamontowana z marszu, zero problemów!

Zrobiłem testy, przerzucałem na ten nowy dysk dane również z dyskietek ZIP i JAZ - wszystko hula (dwa dyski HD IDE na raz + ZIP SCSI + JAZ SCSI).
Tylko nie CDROM.

Skupiłem się zatem na dysku twardym i chciałem podłączyć jakiś większy np. taki 2GB, a najlepiej 10GB. Mimo analogicznych ustawień jak przy dysku 410MB, dyski o większych pojemnościach nie były widoczne.

Podpiąłem nawet ten 2GB dysk do PC poprzez mostek USB i założyłem na nim partycje: 800MB, 800MB i 350MB. Sformatowałem je, ustawiłam aktywną partycję i kontroler w Amidze taką samo się zachowuje. Zero poprawy. Trochę mnie to dziwi bo dyskietki JAZ o pojemności 1GB "łyka" bez problemu i to na SCSI.

Pomyślałem, że kupiłbym sobie przejściówkę i kontroler IDE-CF, zrobiłbym sobie ładną szczelinę z boku kontrolera i łatwo mógłbym przenosić dane z innymi użytkownikami Amigi np. na zlotach. Skoro są jednak takie problemy, zaczynam wątpić czy to możliwe.

Czyżby ten kontroler jak sama nazwa wskazuje "RocHard" obsługiwał tylko dyski twarde, ZIPy i JAZy?

Zakupiłem sześć nowych dyskietek JAZ 1GB - będę najwyżej na nich robił Backup różnych fajnych Amigowych rzeczy, np. dema dla OCS,ECS, Modki, sample, programy do robienia muzy i sampli, gry, itd.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:03:20 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:05:18 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:07:12 przez Azzorek
[#62] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #61

Jak pisze na amigahardware, kontroler ide nie obsługuje wymiennych dysków.
[#63] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@cholok, post #62

Skąd zatem obsługa ZIP i JAZ?

Pozdrawiam,

Azz
[#64] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #63

Kontroler ide, nie scsi.
Spróbuj przetestować np. zipa, ale z innym filessystemem o blokach różnych od 512.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:53:27 przez cholok
[#65] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@cholok, post #64

Aha, to miałoby sens. Tyle, że u mnie na SCSI też nie chce trybić :( .

Pozdrawiam,

Azz
[#66] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #61

Formatowanie i partycjonowanie dysku pod PC na Amidze raczej nic nie zmieni. Jak go wykryje to i tak będzie ,czysty'.
Co do BBOH to rzeczywiście nie napisali, że Twój kontroler obsługuje CDRomy ale jak sprawdziłem w kilku innych kontrolerach także nie ma o tym informacji, a je obsługują. :)
Próbowałeś podłączyć inne CDRomy, czy wciąż walczysz z tym jednym? Może masz pecha, że akurat ten konkretny model mu ,nie podchodzi'?
Czy kontroler SCSI pozwala wybrać tryb pracy i czy jest on w trybie asynchronicznym? W trybie synchronicznym także mogą być takie problemy - u mnie również stale świeciła LED i system (kickstart 2.04) się nie bootował. W synchronicznym może być tylko dysk (może dyski). Są CDRomy pracujące w tym trybie ale ja takiego nie mam.
Co do wymiany danych, to do czasu skonfigurowania CDRomu zawsze można przeznaczyć jakiś dysk. SCSI łatwiej bo najczęściej jest zewnętrzny port DB25 (standard jest mniej popularny). IDE znów nie każdy ma wyprowadzany taśmę na zewnątrz komputera. CDRW jest najwygodniejsze więc warto powalczyć.
[#67] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Rafał A-3000, post #66

Jeśli chodzi o CDROMy IDE to podłączyłem cztery różne i za każdym razem to samo - Dioda led HD zapalona, biały ekran i Amiga nie ruszała. WIdać ewidentnie, że CDROMy na IDE są w konflikcie z kontrolerem. Dyski HD na IDE nie i udało mi się wykryć dwa dyski (na sześć sprawdzanych).

Co do SCSI i trybu synchronicznego to nie wiem.... .

Ciężki przypadek ten kontroler :( .

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 19:34:39 przez Azzorek
[#68] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #67

Ja mam GVP A2000-HC+8 i to też ciężki kontroler. Do tego brak opisu większości zworek (lub niejasny opis) w oryginalnym manualu i w necie. W trybie Autoboot nie działa z A3000. Amiga uruchamia się około minuty, po czym pojawia się ekran z dyskietką. Bez zworki autoboot działa, ale trzeba do expansion wgrać plik gvpscsi z dyskietki z oprogramowaniem do kontrolera.
Ale ma też swoje plusy. 8MB RAM i w końcu mogę użyć dysku w trybie synchronicznym na wewnętrznym złączu płyty głównej Amigi i napędu SCSI DVD podpiętego do złącza DB25 kontrolera GVP.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 19:55:40 przez glichtanski
[#69] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #68

Ja się obawiam, że wszystkiemu winne są stare device do tego kontrolera, które nie były aktualizowane. To może być największy problem w wykryciu CDROMu lub dysków o dużych pojemnościach. Cud, że JAZ 1GB udało się bez problemu skonfigurować i działa w 100%.

Pozdrawiam,

Azz
[#70] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #68

Dziwny objaw z tym autoboot. Buddha śmiga mi bez problemu ale on nie ma tylu zworek. Wszystkie podpięte dyski i ich partycje są widoczne i mogę z nich startować system. Podobny objaw z długim startem mam po podpięciu CDromu SCSI na kicku 2.04 (na wczytywanym z ,devs:kickstart' 3.1 tego nie pamiętam) ale wszysko co podpięte jest widoczne. Próbowałeś bootować system bez podpiętych do GVP urządzeń, czy wtedy także blokuje start? Dyskietka to jak rozumiem po próbie startu z dysku przepiętego z wewnętrznego kontrolera na GVP?
[#71] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Rafał A-3000, post #70

Jeśli podłączę CDROM PATA do drugiego gniazda IDE, to wtedy blokuje mi boot. W innych sytuacjach Amiga rusza tylko nie widzi dysku IDE lub CDROMu SCSI.

Pozdrawiam,

Azz
[#72] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Rafał A-3000, post #70

Próbowałeś bootować system bez podpiętych do GVP urządzeń, czy wtedy także blokuje start? Dyskietka to jak rozumiem po próbie startu z dysku przepiętego z wewnętrznego kontrolera na GVP?

Tak, próbowałem bez podpiętych urządzeń, a dyskietka to po próbie startu. Nie mam niestety żadnej diody, żeby ją podpiąć do kontrolera i sprawdzić, czy miga.
[#73] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #72

Pożycz jakąś diodę od starej obudowy PC. :)
Sprawdzałeś, czy EEprom karty można uaktualić z poziomu systemu jak np. Buddha-Flash? Może by to pomogło z autobootowaniem. Niby nie jest to Flash ale...
[#74] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #68

Ja mam GVP A2000-HC+8 i to też ciężki kontroler.


Miałem ten kontroler, nie sprawiał żadnych problemów z konfiguracją w A2k, a ten manual jest dość wyczerpujący, polecam.
Co do ciężkich kontrolerów to kup kontroler Kupke Golem, można osiwieć przy konfiguracji zworek.
[#75] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Skiba, post #74

Czytałem ten manual, ale naprawdę nie ma tam wszystkiego.
Ani nie jest opisana zworka J3 (ta pod autoboot)J2, ani zworki SCSI ID.
Najciekawsze jest to, że gdy założę zworkę na J3 albo J4(nie pamiętam teraz) to w boot menu widoczna jest tylko karta GVP. Pozostałe nie są wykrywane.
[#76] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #75

A jaki masz rom na tej karcie, bo u mnie był chyba najnowszy, może w tym tkwi problem.
[#77] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #71

A jakie opcje masz przy SCSI-Prefs? Niby program jest do A3000 ale skoro coś piszą o A2000 to może się i z RocTek się skomunikuje.
[#78] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Skiba, post #76

Fabryczny, 3.07 chyba.
Znalazłem 4.15 ale chyba potrzebny jest programator?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 22:26:13 przez glichtanski
[#79] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #75

Od autoboot to J4, i raczej nie powinna być ruszana, te od ID kontrolera też, kontrolerów SCSI miałem sporo, kilka mam do dzisiaj i ID kontrolera nie musiałem zmieniać nigdy.
Co do wykrywania kart po zmianie zworki od autoboot to zamień miejscami karty.


Pozdrawiam
[#80] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #78

Niestety tak, miałem ten rom 4.15 to jest chyba nieoficjalny rom.
Fabryczny skończył się na wersji 3.15
[#81] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@RadoslawF, post #79

Co do wykrywania kart po zmianie zworki od autoboot to zamień miejscami karty.

Coś chyba jest o tym w necie, że karta w trybie autoboot wchodzi w przestrzeń adresową innych kart. A może mi się tylko przyśniło
[#82] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@glichtanski, post #81

Dotyczy to A2k, gdzie w przestrzeni adresowej slotów zorro można zaadresować max 8MB.
[#83] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Azzorek, post #71

Sprawdź SCSI-Prefs co Ci wypisze? Niby jest do A3000 ale skoro piszą coś o A2000 to może i z RocTek się dogada.
Masz możliwość przetestować te CD-Romy w trybie synchronicznym i asynchronicznym? Tak mi przyszło do głowy, że skoro mój blokował w tym trybie start, to może u Ciebie jest podobnie. Dziś już jest zbyt późno, ale jutro może z ciekawości sprawdzę swój CDRom w tym trybie, startując system z IDE. :)
[#84] Re: A500+ z kontrolerem SCSI nie "widzi"CDROMu

@Rafał A-3000, post #83

Teraz jestem na wyjeździe, do Amigi usiądę dopiero w piątek za tydzień :( .

Pozdrawiam,

Azz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem