kategoria: A1200
[#61] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #60

Bierz pełne 030. Przyda się jeśli będziesz chciał surfować na Amidze, nawet z 030 się da, zwłaszcza, że jest szybsze niż u mnie w A3000 OK

Ja używam konfiguracji ze stopki do surfowania, i najszybciej to to nie działa (przydało by się 50MHz i więcej RAM'u), ale da się pooglądać niektóre strony, np. PPA
[#62] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #60

Większość dem starszych (nawet po 2000r.) pójdzie, choć jest kilka, które dodatkowo wymagają FPU. Dlatego jeżeli chcesz oglądać demka, polecam Blizzarda z FPU. Najlepiej MK II lub MKIV bo tam możesz włożyć 64MB (w MK IV nawet 128MB, a z kontrolerem SCSI 256MB, no ale to już bez sensu), których co poniektóre nowsze dema wymagają.
Druga opcja, dla demo fana, to jest polowanie na Apollo 1240 (które później jak się dorwie więcej kasy można przerobić na 68060). Apollo 1240 chodzi w cenie niewiele większej niż Blizzard 1230, a moc znacznie wyższa, dla demo maniaka jak znalazł.
Ja mam obecnie włożonego Blizzarda 1230 MKIII i prawie wszystko na nim odpalam, oprócz dem, które wymagają więcej jak 32MB Fast, ale jest ich naprawdę niewiele.
[#63] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@flops, post #62

Rozumiem wiec, ze ceny obu leżą gdzieś niepomiernie wyżej, niż rejony 700 zł?

(A to już i tak dla mnie sporo - stąd też pytanie, czy na czymś takim dema "karciane" idą).

OK, czyli jak sporo pójdzie, to już jest dla mnie dobra informacja. ;) Fęks.
[#64] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #63

A w zasadzie to czemu jest taka różnica - (ACA1232/40) SysInfo pokazuje mi 9.42MIPS, SysSpeed 13.58MIPS, pewnie jakaś różnica w sposobie testowania?
[#65] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@lysyzastary, post #64

Chyba tak, u mnie na A3000 też jest rozbieżność.

....................................MIPS.................MFlops
SysInfo4.0...................4,36..................0,66
SysSpeed....................8,18..................0,55
[#66] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glichtanski, post #65

Wynika to z dwóch rzeczy:
1. SysInfo mierzy wyniki przy użyciu algorytmów Dhrystone, a SysSpeed nie wiadomo czego,
2. Widać na pierwszy rzut oka, że w SysInfo wszystkie dane i kod nie mieści się w cache procesora 68030, a w SysSpeed tak
Stąd tak dobry wynik dla ACA w SysInfo (też bardzie miarodajny), bo widać jak ważne są transfery do ram przy dużych obliczeniach.
Natomiast w SysSpeed widać, że jak coś się mieści w cache 68030, to na Blizzardzie 1230 50MHz będzie działać szybciej.
[#67] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@_arti, post #2

Podpinam się pod temat, bo zastanawiam się nad zakupem ACA 1232 030/33MHz 128MB RAM.

W związku z powyższym czy może mi ktoś powiedzieć czy taka karta pójdzie na mojej konfiguracji A1200 z Zorro II, czy lepiej szukać jakiegoś Blizzarda 1230?

Płyta rev. 2B, KS3.1, Zorro II z 8Mb Fast + Adapter slotu video, scandoubler CompServ, 4IDE, HDD 120GB, DVD, WB3.1 (w przyszłości może jakiś nowszy jak będzie kasa).

Ktoś pytał o spis gier które wykorzystują 030 - otóż kiedyś natrafiłem na takową stronkę i było tam ładnie wyszczególnione która gra wymaga lepszego osprzętu/procka/grafiki niż podstawowy M68k, ale teraz nie mogę jej namierzyć. Znalazłem taką gdzie opisane są jaki chip dana gra wymaga: http://hol.abime.net/hol_search.php?&N_ref_hardware=6&N_ref_hardware=2

A tak z innej beczki - czy eFunzine to jeszcze działa czy można coś tam jeszcze kupić?
[#68] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@tomii81, post #67

Jak najbardziej - działa OK
[#69] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@flops, post #66

Sysinfo podaje przecież obydwa pomiary, zarówno MIPS jak i DHRYSTONES.

Nigdy nie należy sugerować się pomiarami i porównywać ich, gdy pochodzą z innych programów. Ba! Nie powinno się nawet porównywać wyników tego samego programu, ale w różnych wersjach.

Wynik oczywiście zależy od algorytmu jaki założył sobie programista takiego testera, jeżeli program coś tam liczy sobie w pętli, to jest szansa, że kod zmieści się w cache i będzie działał szybciej niż, w przypadku długiego szeregu instrukcji.

Wynik w sysspeed nie jest wcale tak miarodajny (co najwyżej może pokazać szczytowy pomiar wydajności) , ponieważ z powodu cache wydajność procesora jest silnie uzależniona od powtarzalności kodu. Kod składający się z pętli w której będzie wykonywane tysiąc razy dodawanie, wykona się szybciej niż gdyby wykonać tysiąc instrukcji dodawania jedna po drugiej. Sam kod nawet jeśli mieści się cache, to musi zostać szybko wywołany ponownie zanim cache zostanie zapełniony zawartością innych adresów, tylko wtedy będzie odczuwalne przyśpieszenie.

Moim zdaniem powinny być wykonywane dwa pomiary:
1. Bez cache, gdzie wydajność jest uzależniona tylko i wyłącznie od prędkości RAM
2. Z włączonym cache w celu określenia wydajności szczytowej

Wtedy otrzymamy zakres wydajności od 1 do 2.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 22:05:49 przez sanjyuubi
[#70] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@tomii81, post #67

Efunzine działa, jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć, to pisz do właściciela.
[#71] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #31

Drobne pytanie odnośnie ACATune.

Dodałem do Startup-Sequence ACATune -status, aby Ami wykorzystywała kartę w pełni.
Teraz w trakcie uruchamiania się wyskakuje mi w okienku CLI informacja o statusie karty ACA, że wykryta, co i ile czego, a potem błąd, że aby móc zmienić rozdzielczość muszę zamknąć wszystkie okna (do wybory Retry i Cancel do wyboru), nie jest to wielki kłopot ponieważ wystarczy chwilkę poczekać i po kliknięciu Retry (jak już okno CLI zniknęło) wszystko idzie jak trzeba.

No, ale jak bym wolał pozbyć się tego błędu i tu pytanie: JAK? Zapewne należy coś do tego Startup-Sequence dodać, aby okienko CLI mogło sobie spokojnie zniknąć przed zmianą rozdzielczości, albo może jeszcze inaczej.
Jakby co używam pakietu ClassicWB ADVSP.

pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 18:13:10 przez glon
[#72] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@glon, post #71

Musisz dodać do komendy opcję redyrekcji do NIL:
Czyli jeśli miałeś w s-s ACATune-status, to powinieneś zamienić na ACATune-status >NIL:
[#73] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@wali7, post #72

Zmiana wprowadzona i działa, dzięki wielkie OK .
[#74] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@lysyzastary, post #43

Na retroami pojawiła się ostatnio w ofercie ACA 1233 030/40MHz 128MB RAM. Ktoś może ma już jakieś doświadczenia z tą kartą?
[#75] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@tomii81, post #74







Tak, OK
[#76] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@tomii81, post #74

Tak, karta działa doskonale :).
Link: https://www.youtube.com/watch?v=sJCTG850U8Y
Pozdrawiam,
Zbylu
[#77] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@zzielinski, post #76





A1200 z ACA1233 i RTC Module, czeka na USB z iComp RapidRoad



Klawiatura w naprawie, LyraII pomage, OK



Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:38:19 przez micromars
[#78] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@micromars, post #77

a ten radiator czemu ma tam służyć ?
[#79] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@zzielinski, post #76

A takie krótkie pytanie:

Ponieważ dzisiaj jest łatwiej kupić koprocesor w obudowie PLCC niż w obudowie PGA, to czy są do zdobycia jakieś przejściówki pozwalające zastosować ten w obudowie PLCC?
[#80] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@gilban, post #79

oczywiscie http://www.proto-advantage.com/store/product_info.php?products_id=3600005
kwestia doboru pin to pin ale przejsciówki takie istnieja jak nabardziej
[#81] Re: Jakie ACA do A1200 proponujecie

@LF347M, post #78



OKtemu, USB RapidRoad z iCompOK



Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 20:06:00 przez micromars
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem