kategoria: Sprzęt
[#1] Naprawa floppa
Postanowiłem napisać własny poradnik na temat naprawy stacji dyskietek.
Wszelkie komentarze mile widziane. Może coś będę musiał poprawić, albo wyjaśnić ?
Poradnik
[#2] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #1

Powiem ci że sam regulowałem swojego chinonka, jeszcze przed ukazaniem się tu jakiego kolwiek poradnika metodą niebezpieczną (tą z przepinaniem stacji na włączonej amidze) i z nabranego doświadczenia po tej operacji mogę powiedzieć że twój poradnik jest napisany dużo bardziej profesjonalnie i jest bardziej pomocny niż ten poprzedni.

Jako uwagę dodałbym abyś w chinonach dodał jeszcze punkty które śrubki należy odkręcić i czym należy kręcić by ustawić dolną głowicę. Mam na myśli już nie sam sektor zerowy bo ten jest opisany, jednak nie regulowałem nigdy dolnej głowicy i jako amator w dziedzinie dolnych głowic zadałbym pytanie czy tu należy kręcić elektroniką czy silniczkiem krokowym?

Bardzo fajnie że opisałeś znaczenia liczb 2 i 5 w x-copy i powiem że przydała by się gdzieś rozpiska znaczenia wszystkich czerwonych komunikatów.

A tak na marginesie, co mam zrobić z dyskietką z lemmingami która przed regulacją mi działała a po już nie (i w dodatku jest to jedyna dyskietka na wszystkie chyba 70 jakie mam która nie działa a działała) i wyświetla chyba 2-3 czerwone dwójki i to gdzieś tak w samym środku górnej głowicy...

AAA i jeszcze co do komunikatów, w kickstarcie 1.3 po regulacji jak pod złym kątem włoże dyskietkę to raz na sto lat mam np. "Not a dos disk in unit 0" albo jakoś tak "Not a dos disk in drive 0".
Także jeszcze dodam że należy w miarę prosto wsunąć dyskietkę przy regulacji głowic
[#3] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #1

spoko maroko siedzi, pije i chrupki Akurat mam w szafce dwa zyebane chinony, w tym co najmniej jeden pykający, więc przyda się. Jak mi się uda naprawić, to masz :piwox:
[#4] Re: Naprawa floppa

@jogg, post #2

Dolnej głowicy nie przestawisz, bo jest ona zamocowana na szynie, a szyna ta jest zamocowana na stałe i zabezpieczona tak, że nawet jak ją przestawisz w bok, to dokręcając to zabezpieczenie ona wróci na swoje poprzednie miejsce. Po prostu nie da się przesunąć dolnej głowicy w bok. Można ją przesunąć w tył i przód, ale za pomocą czujnika sektora zerowego. Gdy dolna głowica trafi na sektor zerowy, X-copy oznajmia to zielonym zerem w polu 0,0 lower side. Wtedy należy zsynchronizować górną głowicę z dolną. Inaczej tego nie zrobisz, chyba że wywalisz tą blaszkę i dorobisz własną.



Bardzo fajnie że opisałeś znaczenia liczb 2 i 5 w x-copy i powiem że przydała by się gdzieś rozpiska znaczenia wszystkich czerwonych komunikatów.

Rozpiskę też dodam na samym końcu. A posiłkowałem się tym manualem.
A tak na marginesie, co mam zrobić z dyskietką z lemmingami która przed regulacją mi działała a po już nie (i w dodatku jest to jedyna dyskietka na wszystkie chyba 70 jakie mam która nie działa a działała) i wyświetla chyba 2-3 czerwone dwójki i to gdzieś tak w samym środku górnej głowicy...

Może wcześniej była źle nagrana? Sprawdzałeś ją w innej stacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 20:44:30 przez glichtanski
[#5] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #4

Tak myślałem że dolna jest na prowadnicy, jednak nie rozkręcałem a chciałem się upewnić bo taka regulacja to precyzyjna robota musi być i wszystko powinno być dla każdego jasne czym się martwić czym nie, także dzięki za sprostowanie

Co do dyskietki... nie testowałem jej na innej stacji i nie prędko chyba mi się zdarzy okazja bo nie chce mi się znowu rozkręcać amigi i wymieniać chinona na samsunga 321... poza tym samsung i chyba wszystkie inne stacje dyskietek z wyjątkiem chinona nie mają duszy. Kiedy korzystasz z chinonka to ten to ma duszę Hałasuje jak stara drukarka, warczy i wiesz że coś się dzieje
A póki co po regulacji twierdzę że stacja ma 99% sprawności i jak głosi stare powiedzenie "jak nie jest zepsute to nie ruszaj" i przynajmniej na razie zostawię to tak jak jest
[#6] Re: Naprawa floppa

@jogg, post #5

Skopiuj te Lemingi, przeleć oryginał FixDiskiem by wykrył błędy, a potem odzyskaj poprawnie odczytane sektory i zapisz na kopii...
Może idąc za przykładem kolegi napiszę instrukcję do FixDiska jeśli nie ma...
[#7] Re: Naprawa floppa

@Rafał A-3000, post #6

Może idąc za przykładem kolegi napiszę instrukcję do FixDiska jeśli nie ma...

Na ppa nie ma ,więc śmiało możesz pisać.OK
[#8] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #1

Wszystko ładnie i suer tylko u mnie by próbować wyregulować dolną głowice trzeba jeszcze było usunąć klej z "końcówki" płytki z czujnikiem sektora zerowego a łatwo nie puszczał :P Inna sprawa że regulacja nic nie dała więc wnioskuje że moja stacja dyskietek do cdtv ma uwaloną elektronike :(
[#9] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #1

imho w pierwszej kolejności warto sprawdzić rezystancje uzwojenia głowicy R/W, bo po co się męczyć jeśli ma się walniętą głowicę
na taśmie jest zwykle 5 wyprowadzeń w tym jedno skrajne to ekranowanie i wisi ono "w powietrzu", pomiędzy pozostałymi 4 wyprowadzeniami w różnych konfiguracjach rezystancje powinny wahać się od kilku do kilkudziesięciu Ohm, po dokładne wartości odsyłam do google, albo do innej sprawnej fdd, w każdym razie brak lub zbyt duża rezystancja wskazuje na walnięte uzwojenie głowicy R/W bądź kasującej co też jest do ustalenia...
[#10] Re: Naprawa floppa

@Kilos, post #9

Kurde... Żebym wiedział wszystko to co napisałeś gdy ustawiałem swoją stację w A500+.
No nic, spróbuję jeszcze raz z nową wiedzą. Super napisane.

Resztę kodów ktoś mi podał w wątku, nie mogę go znaleźć więc wklejam je tu:
1 - More or less than 11 sectors on the track
2 - No sync found
3 - No more sync found after gap
4 - Header checksum error
5 - Error in the header /long for??t
6 - Data block checksum error
7 - Long track
8 - Verify error

Nie znalazłem tylko informacji na temat niebieskich zer, które mi się pokazały.
Ktoś ma jakieś pojęcie, co to za licho?


Jeszcze jedno pytanka. Stacja w mojej A1200 nie zawsze wykrywa czy dyskietka została
wyciągnięta i włożona nowa. Tak dzieje się pod systemem, nie wiem czy to jest kłopot
z jakimś softem, który przeszkadza czy coś innego. Gdy użyję "diskchange df0:" stacja
zaczyna czytać i jest ok, aż do czasu wyciągnięcia dyskietki. Wtedy muszę znowu zarzucić
powyższym rozkazem. Macie jakieś pomysły co jest nie tak?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 13:02:01 przez Radek_Cz
[#11] Re: Naprawa floppa

@Radek_Cz, post #10

Stacja w mojej A1200 nie zawsze wykrywa czy dyskietka została
wyciągnięta i włożona nowa. Tak dzieje się pod systemem, nie wiem czy to jest kłopot
z jakimś softem, który przeszkadza czy coś innego. Gdy użyję "diskchange df0:" stacja
zaczyna czytać i jest ok, aż do czasu wyciągnięcia dyskietki. Wtedy muszę znowu zarzucić
powyższym rozkazem. Macie jakieś pomysły co jest nie tak?


Gdy spojrzysz na stację od przodu i włożysz dyskietkę, to po lewej stronie w miejscu gdzie jest otwór zabezpieczający przed zapisem są dwa czujniki. Trzeba je rozebrać, przeczyścić wewnątrz styki, użyć jakiegoś środka typu "kontakt" coby za szybko się styki nie zabrudziły i złożyć to z powrotem. Uwaga, bo elementy są bardzo małe i można je łatwo zgubić. Lub uszkodzić.
[#12] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #11

Próbowałem rozbierać ten mechaniczny czujnik, o którym pisałeś, ale wymiękłem bo nie wiem jak to bezpiecznie rozłożyć i boję się że coś zepsuję. Póki co musi zostać tak jak jest.
[#13] Re: Naprawa floppa

@Radek_Cz, post #12

Bezpiecznie to tak, żeby nie połamać obudowy, reszta jest w miarę łatwa do opanowania, no chyba że trzęsą Ci się ręce tak jak mi
[#14] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #13

Hehe, ręce mi się nie trzęsą, ale bez lupy nie da rady i zaczyna rąk brakować, przydała by się jedna albo dwie więcej
[#15] Re: Naprawa floppa

@Radek_Cz, post #14

wszystko zależy od tego czy dysponujesz jakimś konkretnym szuwaksem, nie ma potrzeby rozbierania tych switch-y jeśli masz coś z rurką, wystarczy sieknąć do środka przez szpary dookoła tego bolca, idealny był by Kontakt S, a potem Kontakt U, rozbieranie tego na części to lekka perwersja
[#16] Re: Naprawa floppa

@Kilos, post #15

O ile rozumiem to problem polega na tym że styki wewnątrz śniedzieją i to powoduje problemy,
więc nie jestem pewien czy przedmuchiwanie pomoże.
Natomiast co zauważyłem w przypadku mojej stacji, to komp szuka dysku nawet po resecie czy
wyłączeniu i włączeniu zasilania. Tak chyba nie powinno być w wypadku problemu z tym czujnikiem?
Poza tym te dwie małe nóżki gładko chowają się i wychodzą, więc syfu żadnego tam chyba nie nawłaziło. Coś mi się zdaje że problem jest innego typu niestety...
[#17] Re: Naprawa floppa

@Radek_Cz, post #16

U mnie switche chodziły lekko, ale były zabrudzone. Rozebrałem przeczyściłem (skalpelem zdrapałem warstę czarnego nalotu) i działa do dziś.
Nie spodziewaj się, że w środku będzie kłębek kurzu.
[#18] Re: Naprawa floppa

@Radek_Cz, post #16

A ja wziąłem i przemyłem izopropanolem i działa do dzisiaj :)
[#19] Re: Naprawa floppa

@Radek_Cz, post #16

nie chodzi o przedmuchiwanie tylko żeby chemia dostała się do środka, nie da się jej tam nalać, trzeba strzelić pod ciśnieniem przez rurkę... to, że chodzą gładko o niczym nie świadczy, na stykach osadzają się tlenki i siarczki które trzeba usunąć ręcznie bądź chemią, nie wiem jakiego rodzaju masz tam switch, ale jeśli typu NC i przy tym nie kontaktuje to tak właśnie będzie, że dla kontrolera masz włożoną dyskietkę choć wcale jej niema
[#20] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #1

Kolejny geniusz co pisze poradnik a nie zna się na rzeczy. Pogratulować takich fahofcuf.
[#21] Re: Naprawa floppa

@pcx, post #20

A możesz jaśniej, co Ci nie pasuje?

Oświeć mnie i wszystkich pozostałych użytkowników, bo jak na razie tylko krytykujesz i nie uzasadniasz swoich wypowiedzi.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:54:46 przez glichtanski
[#22] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #21

Sam sobie zaprzeczasz a o zdrowym rozsądku już nie wspomnę.

#4 post.
Można ją przesunąć w tył i przód, ale za pomocą czujnika sektora zerowego.

Serio? Może dojrzałeś takie coś jak silnik krokowy? Czujnik ścieżki zerowej nie służy do przesuwania głowicy!

Gdy dolna głowica trafi na sektor zerowy, X-copy oznajmia to zielonym zerem w polu 0,0 lower side.

Tu już nie wiem co napisać bo mnie zamurowało. Ciągle nie wiem co to jest sektor zerowy ale masz masz na myśli ścieżkę zerową? Z tego wychodzi że dolna głowica ma 80 sektorów zerowych bo tyle jest ścieżek. To teraz jak to przemyślisz napisz o co Ci chodziło.

Wtedy należy zsynchronizować górną głowicę z dolną. Inaczej tego nie zrobisz,

Sugerujesz że silnik krokowy przesuwa głowice o różną odległość? Sądziłem że zawsze o tą samą a jeśli tak to nie ma znaczenia na której ścieżce ustawiasz głowicę. Popraw jak się mylę.
[#23] Re: Naprawa floppa

@pcx, post #22

Serio? Może dojrzałeś takie coś jak silnik krokowy? Czujnik ścieżki zerowej nie służy do przesuwania głowicy!


Teraz to w końcu napisałeś o co Ci chodzi OK
Tu masz rację, musiałem się pomylić, chodziło o ścieżkę zerową.

Serio? Może dojrzałeś takie coś jak silnik krokowy? Czujnik ścieżki zerowej nie służy do przesuwania głowicy!

Nie, służy do ustalenia pozycji głowicy na ścieżce zerowej w momencie, gdy włożymy dyskietkę do stacji.

Sugerujesz że silnik krokowy przesuwa głowice o różną odległość? Sądziłem że zawsze o tą samą a jeśli tak to nie ma znaczenia na której ścieżce ustawiasz głowicę. Popraw jak się mylę.

Tak, przesuwa zawsze o tą samą odległość, ale tu chodziło mi o to, że w zależności od położenia czujnika ścieżki zerowej, głowica zacznie wyszukiwanie od innego miejsca.
Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, żebyś zrozumiał.

PS. Po to założyłem ten wątek, żeby skorygować moje ewentualne błędy w poradniku.
Jeżeli jesteś inżynierem lub masz doktorat z budowy i zasady działania stacji dyskietek, to napisz, proszę taki poradnik. Ja pisałem go pod wpływem swoich doświadczeń z konkretnymi napędami, a nie w oparciu o wiedzę teoretyczną.
Według twojego toku rozumowania, to nie powinien udzielać porad technicznych ktoś, kto nie jest wykształcony w danym kierunku?
Czy ktoś, kto próbował naprawić swój własny samochód nie będąc wykształconym w tym kierunku, dokonał poprawnej naprawy i opisał to na jakimś forum, też pisze bzdury?
Tak, wyzywam Cię na pojedynek, napisz swój własny poradnik w ciągu jednego dnia, a wtedy społeczność tego forum doceni jego przydatność lub jej brak.

PS. Właśnie odpisał do mnie kolega z forum, któremu moja stacja, pomimo twojej krytyki działa.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 23:00:41 przez glichtanski
[#24] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #23

Pomyśl co piszesz.

w zależności od położenia czujnika ścieżki zerowej, głowica zacznie wyszukiwanie od innego miejsca.

Zawsze zacznie od tego samego miejsca czyli od ścieżki zerowej którą wykrywa przez przerwanie bariery podczerwieni.

Twój poradnik nie porusza kluczowej rzeczy, tak samo jak poprzedni innego użytkownika PPA. Pewnie komuś się uda ustawić głowicę tą metodą, ale się przy tym niepotrzebnie namęczy. W większości przypadków nie trzeba ruszać głowicy ani bariery podczerwieni.
[#25] Re: Naprawa floppa

@pcx, post #24

To napisz w końcu co trzeba zrobić!
[#26] Re: Naprawa floppa

@pcx, post #24

Zawsze zacznie od tego samego miejsca czyli od ścieżki zerowej którą wykrywa przez przerwanie bariery podczerwieni.

Jak ustawiasz czujni załóżmy w położeniu najdalszym od silniczka obracającego nośnik, to przy formatowaniu ścieżki się przesuną i w miejscu gdzie nie było ścieżki, powstanie ścieżka 0, w następnym miejscu powstanie ścieżka 1 zamiast 0 itd.

To nie jest tak, że niezależnie od położenia czujnika głowica sama poszuka ścieżki 0. Czujnik ma ustalić głowicę na ścieżkę 0. Jeśli czujnik będzie przestawiony, głowica nie znajdzie ścieżki 0 tam gdzie powinna być i tym samym m.in. program x-copy wyświetli błąd.

Radzę ci poczytać na temat czujnika TRACK 00, to może przestaniesz się upierać przy swoich teoriach, których jeszcze nikomu nie raczyłeś wyjaśnić.
[#27] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #26

Bariera podczerwieni jest po to aby wyznaczyć ścieżkę zerową, ale jedynie pobieżnie, co może być dla Ciebie zaskoczeniem. Nad poprawnym ustawieniem głowicy czuwa silnik krokowy.
[#28] Re: Naprawa floppa

@pcx, post #27

Być może jest to moje niedopatrzenie, ale w takim razie jedno i drugie jest od siebie zależne.
[#29] Re: Naprawa floppa

@glichtanski, post #28

Niestety, mój czujnik wyzionął ducha na dobre, bo już nie działa wcale. Nie wiem czy to tylko
mocne zabrudzenie stuków czy totalny zgon, ale nie rozpoznaje czy dysk jest zabezpieczony
przed zapisem, ani czy został wyjęty/włożony do stacji. W tej sytuacji nie mam nic do stracenia
i chyba go rozbiorę i spróbuję wyczyścić.
[#30] Re: Naprawa floppa

@Radek_Cz, post #29

Jak masz miernik i jest tam dojście, to mozesz sprawdzić, czy po naciśnięciu któregoś z "guzików" miernik zapiszczy, zanim go rozbierzesz.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem