kategorie: A1200, A600, Sprzęt
[#1] PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD
Dobiegają końca prace nad kartami Sakura SRAM 4MB, tymczasem myślimy (na razie kompletnie niezobowiązująco) nad nową wersją.

W założeniu nowa karta PCMCIA miałaby następujące funkcjonalności:
- 2 lub 4 MB Fast RAM o wydajności jak na obecnej Sakurze (przyśpieszenie nierozszerzeonej A1200 do 1.92 MIPS)
- Ethernet 100 Mbit
- slot microSD (bootowalny!)
- Pamięć flash na boot ROM i sterowniki
- Modyfikowalna pamięć atrybutów na CIS
- clockport?

Co o tym sądzicie?
[#2] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

Byłoby pięknie :) brawo! pokłony pokłony Thanks
[#3] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

Mój portfel czeka z niecierpliwością aby schudnąć ok, racja pomysł przedni.
[#4] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

Clockport raczej niepotrzebny ale jakby było USB, np. to z Thylacine, do którego jest full-doc, to biorę trzy od razu. Karta PCMCIA z CF/SD/USB/Ethernet to byłby ekstra pomysł. I nawet tego FASTu tam może już nie być
[#5] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@_arti, post #4

Clockport raczej niepotrzebny ale jakby było USB, np. to z Thylacine, do którego jest full-doc, to biorę trzy od razu.


Układ SL811HS który jest w Thylacine jest beznadziejny, a Jens zaraz na rynek rzuci Rapid Road, który będzie go zupełnie rozgniatał wydajnościowo i pod względem stabilności. Poza tym ktoś musiałby do tego napisać sterownik. Ja rzeźbiłem w sterowniku SL811HS dla NetBSD jak dodawałem wsparcie dla Thylacine i nie mam ochoty więcej tego dotykać . Dlatego chętniej już bym dał clockport, a co za tym idzie możliwość podłączenia Jensowego modułu.

I nawet tego FASTu tam może już nie być


Ten Fast w nowej wersji to nie jest już taki wielki koszt, a zawsze się przyda żeby odpalić Ami bez turbiny.
[#6] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #5

Wydaje mi się, że moduł Jensa przebije również cenowo wszystko, co się do tej pory ukazało. No, może poza Denebem szeroki uśmiech ...dlatego już wolałbym tę kartę PCMCIA, z tym tragicznym SL811HS na pokładzie, do którego są sterowniki.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 15:04:19 przez _arti
[#7] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@_arti, post #6

Tylko tych sterowników przecież nie ma. Sterownik do Thylacine do Poseidona od tak sobie nie zadziała na nowej karcie. Napisanie nowego sterownika raczej nie wchodzi w grę skoro Jens kupił Poseidona. Potrzebne byłoby moralnie i z prawnego punktu widzenia wątpliwe hakowanie istniejącego sterownika do Poseidona. Ja się w to nie będę bawił.
[#8] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #7

To olać Poseidona. Jest fajny, lekki stos ANAIIS, któreg autor (albo raczej opiekun) jest bardzo komunikatywny i otwarty na współpracę. Dorobić tylko klasę masstorage i hid dla myszek i klawiatur. Więcej nie potrzeba OK
[#9] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@_arti, post #8

Obawiam się, że przy dodaniu USB do tej karty czas developmentu będzie dążył do nieskończoności. Trzeba myśleć realistycznie.
[#10] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

Biorę :D , bootowalny microSD, mniam mniam :)

Tak może chamsko się spytam, a czy nie pomyśleliście może o "skompilowaniu" nowego kickstartu , jest tyle nieoficjalnych ROM-ów 3.9, nowe biblioteki itd.

Oczami wyobraźni już widzę, taką Sakurę z microSD zamiast dysku i nowy kick 3.9 :)
[#11] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #5

Może lamerskie pytanie ale - czym będzie "Rapid Road" od Jensa ? Bo wujek google raczej mi nie pomaga...
[#12] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@sunater, post #11

@sunater
Patrz tutaj.

@trOLLO
Nie. Legalnie wątpliwe zagadnienie. Ale rozważamy możliwość udostępnienia użytkownikom możliwość zapisu własnych modułów do flasha, wtedy sami będą sobie mogli dorzucać własne poprawki do Kickstartu.


Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 16:18:24 przez strim_
[#13] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

4MB Fast i Ethernet 100Mbs slot microSD i ta flash boot ROM wystarczy :)
Do czego ma służyć flash boot ROM ?
[#14] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@Pawelek, post #13

Do czego ma służyć flash boot ROM ?


Do tego żeby można było bootować ze slotu microSD, ewentualnie ładować dodatkowe własne sterowniki.
[#15] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

[#16] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

4 MB i Ethernet w zupełności mi wystarczą. Zacny pomysł :)
[#17] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

A ta pamiec nie bedzie zwalniana podczas transferu z SD czy przez siec?
Jesli jest jakas roznica z cenie to chyba lepiej do takiego lowendu dać 10mbit, 100mbit w ami jak wiadomo wymaga bardzo mocnego sprzętu
[#18] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@michal_zukowski, post #17

A ta pamiec nie bedzie zwalniana podczas transferu z SD czy przez siec?


Nie powinna, póki co nie widzę takiego zagrożenia. Przestrzenie pamięci PCMCIA i I/O są zupełnie odrębne (Gayle wykonuje osobne cykle dostępu). Oczywiście bez zbudowania prototypu ciężko mówić o byciu pewnym czegokolwiek.

Jesli jest jakas roznica z cenie to chyba lepiej do takiego lowendu dać 10mbit, 100mbit w ami jak wiadomo wymaga bardzo mocnego sprzętu


Różnica w cenie zupełnie jest pomijalna.
[#19] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #18

Jak będzie fast 4mb , ethernet , micro sd i pamięć flash to biorę w ciemno OK.
Na temat clockportu i modyfikowalnej pamięci się nie wypowiadam bo nie mam pojęcia to czego miałbym to wykorzystać.
[#20] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@zorkadar, post #19

Na temat clockportu


Choćby do podłączenia kontrolera USB takiego jak Subway lub Rapid Road albo karty dźwiękowej np. Delfina Flipper.

modyfikowalnej pamięci


Chodziło konkretnie o modyfikowalną pamięć artybutów (na CIS), czego nie ma obecna produkcyjna Sakura. Przydatne głównie dla developerów, dzięki temu można zmienić sposób w jaki karta jest wykrywana (a co za tym idzie inicjalizowana) w systemie.
[#21] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

Wziąłbym z miejsca!
[#22] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

ja sądzę o tym tyle, że jak już będziesz pewny, że to wyjdzie to daj znać wcześniej, żebym zdążył sprzedać Sakurę na angielskim ebayu, bo tak to nikt ode mnie nie kupi :)

a poza tym jak to by wyglądało cenowo? Czy też podobnie?
aha no i jak możesz to pisząc o subway i rapid road mógłbyś posłużyć się jakimiś linkami, bo ja np nie wiem o co chodzi, a google mi mowi ze subway to kanapki a rapid road to skoda... :)
[#23] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@zmiennik, post #22

A jak wpiszesz Przyjaciółka to pewnie wychodzi gazeta, ciekawe czemu nie Amiga.
[#24] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@zmiennik, post #22

a poza tym jak to by wyglądało cenowo? Czy też podobnie?


Jak zbudujemy pierwszy prototyp, to będzie można dać jakiś estymat. Na razie nie wiadomo jaka będzie cena, ale jedno jest pewne - znacznie wyższa niż Sakury z samym SRAMem. Jest to dość logiczne, biorąc pod uwagę, że nowa wersja będzie bardziej skomplikowana i wymagała znacznie więcej komponentów, większego CPLD, itd.

aha no i jak możesz to pisząc o subway i rapid road mógłbyś posłużyć się jakimiś linkami


Rapid Road jest podlinkowany w poście 12, sunater już o to pytał. Subway znajdziesz wpisując w google: amiga subway.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 14:33:46 przez strim_
[#25] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #24

Biorę!!
[#26] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #1

Czy karta mogła by działać w trybie Ethernet-clockport? Można by ją przełączać w taki tryb na Amidze z pcmcia i używać docelowa na Amigach które nie są wyposażone w pcmcia.

W skrócie było było by to co teraz + karta by działała w drugą stronę <=> podpinamy przez złącze colckport i mamy sieciówkę na clockport jeśli to możliwe.
[#27] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@amizet, post #26

Czy karta mogła by działać w trybie Ethernet-clockport? Można by ją przełączać w taki tryb na Amidze z pcmcia i używać docelowa na Amigach które nie są wyposażone w pcmcia.


Nie - przewidujemy podłączenie do Amigi tylko po PCMCIA. To byłoby zbyt skomplikowane. PCMCIA ma 16-bitową szynę danych i trzy osobne, duże przestrzenie adresowe do dyspozycji. Clockport ma 8-bitową szynę danych i 4-bitową szynę adresową. Tak naprawdę całą logikę karty trzeba by było zrobić dwa razy.

Ethernet na clockport to byłby zupełnie osobny projekt, z resztą tak naprawdę to istnieje już w postaci RR-Net'u, tylko ktoś musi napisać sterownik dla Amigi (co jest bardziej skomplikowane niż na to wygląda). A nawet gdyby go napisać, wydajność nie byłaby zachwycająca (wiem bo kiedyś z rafgc sklonowaliśmy RR-Net Mk2 ).
[#28] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #27

To wiem że trzeba było by zrobić dwa razy całą logikę, lecz softowo to napisanie tylko wsadów co do hardware to ilość układów jakoś drastycznie by się nie zmieniła?

Myślałem jeszcze o wersji dla ubogich /tzn. ver. budżetowej/ jeśli takie rozwiązanie było by tańsze
To na clockport są też porty serial np: nie dało by się tego puścić po slip? Czyli internet był by po porcie serial może prędkość nie była by zaskakująca, ale samo urządzenie mogło by przyciągną większe rzesze użytkowników.

Wiem że już strim_ tak naprawdę podjąłeś decyzje jak karta ma wyglądać, ale tak po prostu chciałem spytać czy jest to możliwe, a zarazem opłacalne.
[#29] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@amizet, post #28

Myślałem jeszcze o wersji dla ubogich /tzn. ver. budżetowej


Wersja dla ubogich już była w postaci zwykłej Sakury.

Dodawanie drugiego interfejsu hosta (w postaci clockportu oprócz PCMCIA) tylko niepotrzebnie podniesie cenę karty. Przy czym po clockporcie wszystkie zalety karty zostaną zniwelowane, koniec końców podłączanie po clockporcie będzie to mało atrakcyjne dla kogokolwiek. Ja ogólnie bardzo lubię clockport, ale on nie nadaje się do podłączania takiego rozszerzenia, o jakim tutaj mówimy.

To na clockport są też porty serial np: nie dało by się tego puścić po slip?


Tego to znaczy czego? Jak ktoś potrzebuje port szeregowy na clockport to sobie go kupuje.

ale tak po prostu chciałem spytać czy jest to możliwe, a zarazem opłacalne


Możliwe - tak, opłacalne - nie.
[#30] Re: PCMCIA SRAM + Ethernet + microSD

@strim_, post #29

Tego to znaczy czego?


Do modułu Ethernet dorobić serial przez clockport, jeżeli mówisz że sam Ethernet przez clockport był by skomplikowany to może przez serial był by łatwiejszy, jest przecież slip i plip może to nie było trafne spostrzeżenie.

Początkowa wersja Sakury miała posiadać flashrom do programowania układu xlink. Przecież te układu mogą tak działać w trakcie uruchomiania wgrywa się do nich odpowiedni wsad, ale kolejnych wersjach wyeliminowałeś to rozwiązanie.

W pierwszy poście napisałeś
Co o tym sądzicie?


Zamiast napisać super wszyscy będziemy czekać na tą kartę, napisałem coś od siebie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem