kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI
Sprawdziłem swój dysk SCSI pod kontrolerem na PC programem HDTune i scan error - niestety zawiera masę błędów. Muszę coś innego zamontować. Niestety dyski 50 pin są bardzo drogie na *llegro a w A4000D mało miejsca aby bawić się przelotkami, które zajmują dużo miejsca. Jaką mam alternatywę? Czy ktoś ma na sprzedaż dysk 2-4 GB SCSI 50 pin? Jak Wy to macie rozwiązane? Może są jakieś przelotki, które zajmują mało miejsca w obudowie?
[#2] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #1

A przelotka SCSI z 80 na 50? Dyski SCSI 80 są trochę tańsze i dostępniejsze niż 50.

Wygląda to tak
[#3] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@Sir_Lucas, post #2

Przelotka 50pin SCSI - IDE 40 pin.
Lub przelotki SCSI 50-68 czy jak zaproponowano 50-80. Ale dobrać działający dysk 68 lub 80 pin nie będzie takie łatwe, dodatkowo budowa kontrolera uniemożliwia podpięcie taśmy 68pin przez tanią i prostą przelotkę.


Pozdrawiam
[#4] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@RadoslawF, post #3

A coś takiego?

link
[#5] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #1

Daj przelotkę między taśmami a nie bezpośrednio w gnieździe dysku, to będziesz miał możliwość elastycznego jej upchnięcia gdzieś. A do dysku będzie podłączona tylko właściwa taśma. OK
[#6] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@Daclaw, post #5

No co Ty za bajki opowiadasz. Chyba żeś nigdy dysków SCSI 80 pin na oczy nie widział. Na tej przelotce również ustawiamy ID urządzenia, a także terminację, a nie na dysku, bowiem są to dyski hot-swapowe i mają inną budowę niż wszystkie pozostałe. Dodatkowo jak widać na załączonym obrazku, zasilanie od zasilacza podpinamy do przelotki, a nie do dysku.

Jednym słowem przelotkę wkładamy bezpośrednio w dysk.

Ponieważ wiadomo, że kontroler Amigi nie ma własnego terminatora to na obu końcach taśmy - za dyskiem i za kontrolerem wpinamy po jednym terminatorze - najlepiej aktywnym. Jak dysk działał nie będzie, to trzeba użyć innego - najlepiej innego producenta.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 08:38:34 przez gilban
[#7] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@gilban, post #6

Fakt, posługiwałem się doświadczeniami z dyskiem 68 pin.

Najmocniej przepraszam. ;)
[#8] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #1

Nie lepiej zrobić zbiorowe zamówienie na scsi>cf albo scsi>ide.
[#9] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #8

Widzę Amizet żeś nigdy nie widział Amigi działającej z dyskiem SCSI na pokładzie.

Przelotka ze SCSI do IDE to jest takie włożenie silnika od malucha do boilda od Formuły 1.

Dlatewgo wymyślono SCSI do Amigi iż był znany potencjał i możliwości SCSI.

Zasada nr 1. Dyski SCSI są dużo szybsze od tych IDE - mają szybszy transfer wewnętrzny i zewnętrzny oraz mają często więcej obrotów - np 10 tys, czy nawet 15.
Zasada nr 2. SCSI nie obciąża procesora Amigi - IDE tak.
Zasada nr 3. Moża włożyć dysk nawet i 80 GB pojemności i nie trzeba się martwić że będzie za duża pojemność.

Jeżeli już koniecznie chcesz jakieś przelotki to już by lepiej było z SCSI na SATA. Tylko pewnie bardzo drogie by były.
[#10] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@gilban, post #9

Widzę żeś chyba nigdy nie miał Amigi 2000 z Oktagon 2008, a po zatym to widzę że nie wiesz co w ogóle.

Ale spoko wybaczę ci twoją nie wiedzę, rozejrzyj się w temacie adapterów.

Dla ciekawości moja Amiga 2000 na 030/28 ma prędkość 2mb/s gdzie Tandem IDE ma tyle samo.

Widzę że kolega chyba pracował w NASA w czasie świetności Amigi, zauważ też że nie każdy ma 060 albo PPC.

Ile to twoje SCSI wyciąga?

//
Nie wszystkie kontrolery scsi korzystają z DMA
Nie ma żadnego ograniczenia po przecież, no chyba że jedynie ze strony Adaptera
Dyski SCSI fajnie hałasują nie każdy lubi się czuć jak by cały czas był u dentysty

Co do ceny, to zależy do czego porównasz nowy dysk 50 pin vs nowy adapter?

A zatyczkę do gniazda klawiatury którą potrzebujesz pasuje od Amigi 500.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 10:08:15 przez amizet
[#11] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #10

Faktycznie. Zgodzę się. Nigdy nie miałem Amigi 2000 z Oktagonem jakimkolwiek i ogólnie Amigi 2000. Za to Widziałem w działaniu Amigę 3000 ze SCSI czy Amigę 4000 z cyberstorm PPC, czy nawet Amigę 1200 z Blizzardem i kontrolerem SCSI i dyskiem SCSI. I widziałem dużą różnicę w wydajności w stosunku do IDE od Amigi 1200 czy nawet Fast-Aty. Choć oczywiście kontroler SCSI z cyberstorma PPC jest tu najszybszy.

A swoją drogą ta zatyczka w A500 to się gdzie znajduje? Gdzieś przy taśmie od klawiatury? Pamiętam, że jak kiedyś miałem A500 to w płytę główną wkładany był taki wąski kabelek, a elektronika była przy klawiaturze.
[#12] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@gilban, post #11

Zatyczka znajduje się w elektronice od klawiatury, bo klawiatura dalej ma folie przecież tylko krótszą.

Co do SCSI to się już nie wypowiem, bo widzę że nic nowego się nie dowiedziałem. Myślałem że mnie czymś zaskoczysz.
[#13] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@gilban, post #9

Mam pod swojego CyberStormaPPC podpięte dwie przejściówki SCSI->IDE. Mam Adapteca, są genialne, mam szybkość SCSI cały czas, nie obciąża procka, bo wszystko idzie przez DMA SCSI, a przejściówka jest na szynie SCSI, więc nic nie zmienia, tylko tłumaczy komendy i resztę SCSI na IDE. Na takim połączeniu wyciągałem 33MB/s, a założę się, że jakbym podpiął porządną kartę CF to zbliżę się do 40MB/s.
Tylko problem jest taki, że przejściówek SCSI->IDE nie da się tak łatwo kupić i są drogie. A dyski SCSI 10k i 15k obr/min są dość prądożerne i hałasują jak silnik odrzutowy szeroki uśmiech Do tego są trudniej dostępne niż IDE.
[#14] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #10

Widzę żeś chyba nigdy nie miał Amigi 2000 z Oktagon 2008, a po zatym to widzę że nie wiesz co w ogóle.


Tak jest jak kupuje się tanie kontrolery i wkłada w wolne sloty.
Kup turbo GVP lub Fazy z kontrolerem SCSI to zmienisz zdanie na temat prędkości.


Pozdrawiam
[#15] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@RadoslawF, post #14

Zapłaciłem za to 150 albo 200 złotych razem z Amigą. Tak to jest jak się kupuje kontrolery bez DMA powinieneś napisać.

Z drugiej strony do czego mi więcej w tej Amidze nie mam ViedoTostera jeszcze

Przynajmniej jak się coś kopjuje to masz czas aby pomyśleć.
[#16] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@Sir_Lucas, post #2

U nas taka kosztuje 300 zł na Allegro :/

A u Chińczyka trzeba kupić 100 szt.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 17:37:00 przez pong777
[#17] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #16

Zobacz na zakończone we wrześniu jeszcze były w normalnych cenach. A na ebay normalnie po trzy dychy + shipping
[#18] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #17

Poleciało zapytanie do sprzedającego może jeszcze ją ma na zbyciu.
[#19] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #18

Koledzy a ten mi ruszy z CyberStormem mk2?

link

Cena do przyjęcia. W desktopie jest naprawdę mało miejsca aby działać z przelotkami.
[#20] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #19

Ze złączem 50 pin wszystkie powinny działać.


Pozdrawiam
[#21] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #19

Adaptery już są, zauważ że jeśli byś, wylutował gniazdo zasilania i dał kable z wtyczką a zamiast gniazda 50-pin, listwę kątowych gold pinów, mógłbyś trochę zmniejszyć, jego rozmiar.
[#22] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #21

Z dysków 80-pinowych to miałem Quantum Atlas 10K II i działał z CS MK 2 bezproblemowo.
[#23] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@RadoslawF, post #20

Doleciał dysk - SEAGATE BARRACUDA ST318418N. Jest sprawny jak napisał sprzedawca - sprawdziłem pod kontrolerem SCSI na PC - prędkość około 12,5 MB/s - jest dobrze. Amiga natomiast go nie wykrywa w ogóle. Dysk się kręci.
Jest masa zworek do ustawienia - tutaj przyznam się nie mam pojęcia co ustawić ewentualnie.
Do wyboru mam:

1. TP FROM BUS
2. TP TO BUS
3. TP FROM DRIVE
4. RESERVED
5. PARITY DISABLE
6. WRITE PROTECT
7. MOTOR START ENABLE
8. DELAY MTR START
9. TERM ENABLE

Prócz tego jest jeszcze jedno skupisko zworek: HDA - addr 4 2 1, symbol diody, oraz 2 x RES.

W starym dysku miałem zazworkowaną opcję SCSI TERM ON. Rozumując podobnie brzmi opcja 9 ale jak to zazworkuję efekt jest taki sam.

Ktoś doświadczony poratuje co ustawić?
[#24] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #23

Nie pomogę Ci, ale mam taki problem z moim Seagate 4 GB. Na początku działał z Amigą na wbudowanym kontrolerze, teraz działa tylko z PC. Próbowałem różnych kombinacji zworek
1. TP FROM BUS
2. TP TO BUS
3. TP FROM DRIVE
4. RESERVED
5. PARITY DISABLE
6. WRITE PROTECT
7. MOTOR START ENABLE
8. DELAY MTR START
9. TERM ENABLE
i żadna nie działa.
Zworki HDA służą do nadania numeru dyskowi, bez zworek będzie to urządzenie nr 0. Daj zworkę na 1 2 lub 4 i zobacz, czy dysk zostanie wykryty. Może jest konflikt z numerem SCSI na kontrolerze w Amidze (choć domyślnie kontroler powinien być numerem 7).
Tam gdzie symbol diody, to możesz podpiąć kabelek z diodą sygnalizacji pracy dysku, RES - zarezerwowane - lepiej nie wkładać tam zworek.
[#25] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #21

Mam taki adapter i działa ok z dyskiem 9GB.

Można trochę wygospodarować miejsca wymieniając zasilacz na microATX.
Jak chcesz foto to się odezwij na priv.
[#26] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@glichtanski, post #24

Nie działa z tą zworką na addr.
[#27] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #23

Nie wiem czy dysk nie powinien być "scsi ultra wide"

1. TP FROM BUS- Terminal Power from bus- napięcie terminalne z /bus to chyba magistrala czy coś/

2. TP TO BUS- napięcie terminalne do "bus"

3. TP FROM DRIVE- napięcie terminalne z /tutaj wystarczy spostrzec różnice pomiędzy drive a bus/

4. RESERVED - coś z rezerwacją

5. PARITY DISABLE - z poleceń translatora wynika że to coś z parzystością

6. WRITE PROTECT -

7. MOTOR START ENABLE -
8. DELAY MTR START - start z opóźnieniem

9. TERM ENABLE- chyba on/off term

Ja bym dał na początku 8 i 9, i zobaczył co się stanie może coś z tą parzystością. W ogóle to fajnie by było jak by ci ktoś pomógł, kto ma taki dysk z adapterem u siebie i mu to działa. Na pewno ktoś zna bardziej szczegółowy opis tych zworek.
[#28] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #27


1. TP FROM BUS- Terminal Power from bus- napięcie terminalne z /bus to chyba magistrala czy coś/

2. TP TO BUS- napięcie terminalne do "bus"

3. TP FROM DRIVE- napięcie terminalne z /tutaj wystarczy spostrzec różnice pomiędzy drive a bus/

4. RESERVED - coś z rezerwacją

5. PARITY DISABLE - z poleceń translatora wynika że to coś z parzystością

6. WRITE PROTECT -

7. MOTOR START ENABLE -
8. DELAY MTR START - start z opóźnieniem

9. TERM ENABLE- chyba on/off term


1. Terminacja z kontrolera
2. Terminacja do kontrolera
3. Terminacja z napędu
4. Zarezerwowane - nie wykorzystywane
5. Wyłączenie parzystości
6. Tylko odczyt
7. Włączenie napędu (talerzy)
9. Włączenie terminacji (aktywnej)

1,2 i 3 wykorzystywane jest, w zależności gdzie w łańcuchu SCSI znajduje się napęd, dysk lub inne urządzenie. Trzeba zacząć od ich ustawienia.

@pong
Ustaw zworki tak:
3, 7, 9 - założone;
zworki ID: wyjęte.
Ewentualnie spróbuj zmieniać zworki, 1, 2 lub 3.
7 i 9 zostaw założoną.

A jaki masz numer seryjny kontrolera SCSI? Nie jest w tych zakresach?
SN# B400506 - B400569
SN# B002827 - B003065
[#29] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@amizet, post #27

Dubel

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 06:21:56 przez glichtanski
[#30] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #23

Do wyboru mam:
1. TP FROM BUS
2. TP TO BUS
3. TP FROM DRIVE
4. RESERVED
5. PARITY DISABLE
6. WRITE PROTECT
7. MOTOR START ENABLE
8. DELAY MTR START
9. TERM ENABLE


Zazworkuj: 2, 3, 7, 9
NIE zworkuj żadnych innych, zwłaszcza HDA i tych RES.
Dyski seagate tak sobie działają z amigowymi kontrolerami, często nie są w ogóle wykrywane.
Dużo lepiej jest wybierać produkty IBM, są praktycznie bezproblemowe jeżeli chodzi o używanie w Amidze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem