kategorie: A4000, Sprzęt
[#31] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@lekarz_med, post #30

Jednocześnie czy po kolei?
[#32] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #31

Jednocześnie wszystkie 4 zworki powinny być ustawione.
Jeżeli przy takim ustawieniu dysku nie wykryje po uruchomieniu Amigi, zrób reset - być może za długo się rozkręca i kontroler go nie łapie.
I mam nadzieje, że oczywiście wiesz, iż w HDToolBoxie należy zmienić odpowiedni tooltype aby szukał dysku pod cybscsi.device a nie domyślnym scsi.device

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 11:52:18 przez lekarz_med
[#33] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #26

Czy masz sam kontroler SCSI, czy też posiadaz też dodatkową płytkę z gniazdem zewnętrznym 50pin?
Pytam, bo zarówno na kontrolerze jak i na dodatkowej płytce jest możliwość włączenia terminacji.
[#34] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #31

A używasz wspomnianego HDToolBoxa czy dyskietki dołączonej do kontrolera?

Jeśli masz OS3.9 to tam w HDToolBox nic nie trzeba zmieniać (dodawać cybscsi.device), bo program sam wykrywa dostępne kontrolery.
[#35] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@stachu100, post #33

Terminację można włączyć tylko na dodatkowej płytce z zewnętrznym wyjściem SCSI bo tam są rezystory.
Na głównej płytce nie masz możliwości włączenia terminacji. Co najwyżej możesz tam tylko włączyć zasilanie 5V dla terminacji zworką TP (termination power) co w tym wypadku jest bez znaczenia bo dysk sam dostarcza zasilnie (zworki TP TO BUS oraz TP FROM DRIVE).
[#36] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@lekarz_med, post #35

bo dysk sam dostarcza zasilnie (zworki TP TO BUS oraz TP FROM DRIVE)

Będę musiał sprawdzić to u siebie. Bo kiedyś mi działał dysk seagate w Amidze 3000, teraz nie chce.
[#37] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@pong777, post #23

dysk działa w Amidze!!
[#38] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@dez3, post #37

Widzę, że wcześniej nie brałeś udziału w dyskusji. Jaki dysk działa i jak masz ustawione zworki?
[#39] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@glichtanski, post #38

Nie miałem tego dysku u siebie, więc nie wypowiadałem się na "sucho"...
To jest dysk kolegi Pong777 z którym miał problem taki, że nie był widoczny w Amidze a w PC działał o czym wcześniej pisał. Zworek nie ruszałem, kolega nie dał terminatora na końcu taśmy. Tyle w temacie.
[#40] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@dez3, post #39

OK.
Ciekawe tylko, że mi wcześniej taki Seagate działał w Amidze bez terminatora na taśmie, a teraz nie działa. Tzn. po pierwszym włączeniu w danym dniu działa, jest widoczny przez HDToolBox (OS3.1, 3.9) a gdy stworzę partycje i zresetuję komputer to zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Dysk się wyłącza, po chwili startuje, słychać pracę głowicy a po chwili wyłącza się jego zasilanie. I choćbym nie wiem co robił, to nie jestem w stanie uruchomić tego dysku na Amidze. Włożę do PC bez zmiany zworek a tam działa. Można go sformatować, zainstalować jakiegoś Windowsa i nic złego się z nim nie dzieje.
A na Amidze przestał działać poprawnie jak miałem problemy z zasilaczem, który w końcu zdechł poraz 3. Teraz mam przerobiony zaslilacz AT z PC i nie ma problemu z zasilaniem.

I druga ciekawostka. Dysk Fujitsu MAJ3091MP. Założone zworki: Start CMD, Narrow, Term PWR En. Drugie złącze na kablu SCSI jest puste. Podpięty zewnętrzny CD-ROM SCSI na kablu DB-25M ->Centronics 50F. W zewnętrznym CD założona zworka Term i dodatkowo założony terminator pasywny na końcu taśmy.
Gdy wyjmę terminatory z płyty głównej to CD-ROMU nie widzi. Gdy odepnę napęd zewnętrzny od komputera to następuje coś w rodzaju bus lock-up, tzn. zaczyna startować system, po czy w pewnym momencie następuje przerwanie pracy dysku a dioda HDD świeci cały czas.
Jeśli zresetuję dzieje się to samo. Tak samo jest gdy podepnę zewnętrzny CD ale nie włączę jego zasilania.
Czasami włączam zasilanie CD w różnych momentach, przed uruchomieniem komputera lub po uruchomieniu komputera zanim jeszcze zacznie wgrywać się system. Wtedy czasami też występuje takie zablokowanie, ale po zresetowaniu komputera system się wgrywa do końca.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 10:43:25 przez glichtanski
[#41] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@glichtanski, post #40

nie mam terminatora na płycie tylko na końcu taśmy i działają mi dwa dyski do niej podpięte, mam też podłączony zewnętrzny cd.
a w innej Amidze tak samo?
[#42] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@dez3, post #41

Nie mam innej do sprawdzenia.
[#43] Re: CyberStorm mk2 w A4000D a możliwość podpięcia dysku SCSI

@glichtanski, post #40

Tak jak pisałem wcześniej dysk kolegi pong777 działa jak podepnę terminator na końcu taśmy do której jest podłączony, terminator na płycie wyjęty, zewnętrzny cd-rom też ma ustawioną terminację. Gdy odłącze terminator to żadna kombinacja zworkami na dysku nie spowoduje, że dysk będzie współpracował z amigą. Transfer wg. SysInfo to 2,808MB/s przy FFS z OS 3.9.
Życzę powodzenia przy uruchamianiu dysku
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem