[#31] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@sanjyuubi, post #30

Już sprawdziłem zasilanie i wynosi 11,64V i jest stabilne; nie ma przerw w zasilaniu ani zmian gdy manipuluję wtyczką i kablem zasilania.
Więc problem jojstickowy nierozwiązany a przez to w większość wspaniałych gier nie ma sensu grać.
[#32] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #31

Sprawdziłeś tylko jedną gałąź zasilania i to jeszcze niezbyt istotną.

Sprawdź linię +5V.
[#33] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@jarob, post #32

Zmierzyłem napięcie na nóżkach tego układu scalonego który wymieniałem w czasie wgrywania programu i jest 4,84V.
Nie jest więc pełne 5V ale chyba w granicach normy.
Czy pomogłoby zwiększenie napięcia nawet ponad 5V? tylko jak to zrobić?

Nie pamiętam dokładnie od kiedy jest ten problem z jojstickami ale wydaje mi się, że jak dostałem Amigę (a było to chyba rok temu) i zapuściłem Sensible Soccer to pracowały wtedy normalnie. Mogę się jednak mylić bo wtedy nie używałem jej zbytnio.
Na samym początku to nawet używałem dołączonego do niej w pakunku zasilacza do Commodore (tego ciężkiego) a więc niezgodnego - wtedy był kłopot tylko z dźwiękiem.
[#34] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #33

Czy ktoś może jeszcze jakoś doradzić?
Tyle czasu poświęciłem temu komputerowi ale może najprościej byłoby kupić inną płytę do A600 z wymienionymi kondensatorami + dodatkowe 1MB pamięci - ma ktoś na sprzedaż?
[#35] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #34

Mogę się zamienić, ty mi wyślesz tą płytę + niewielka dopłata, a ja Ci sprawną z kondensatorami do wymiany - pasuje?
[#36] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@jarob, post #35

Tylko na mojej płycie mam wlutowane niektóre kondensatory na przewodach a także ten układ scalony "od jojsticków" też na przewodach i fatalnie to wygląda.
A ty masz płytę z kondensatorami do wymiany jeszcze?
A mógłbyś za opłatą coś zrobić z mą płytą w sprawie tych jojsticków?
[#37] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #36

Myślę, że dałbym radę ją naprawić :)
[#38] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@jarob, post #37

Na wstępie piękne podziękowania za profesjonalne zajęcie się mym komputerem przez Jaroba; jestem pod wrażeniem jego umiejętności.
Jednak rozwiązanie problemu wadliwie pracującego jojsticka jest raczej zaskakujące.
Jeszcze muszę się upewnić ale prawie na pewno jest to wina podłączonego przeze mnie wentylatora chłodzącego wnętrze Amigi. Podłączyłem go do złącza zasilającego stację dyskietek którą wcześniej wymontowałem.
Gdy odłączam wentylator to jojsticki normalnie pracują.
Jednak mimo wszystko chciałbym na nowo zapewnić dobre chłodzenie wnętrza i to nowy problem.
Mam nadzieję, że problem jojsticków nie powróci.
[#39] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #38

Ten wentylator pewnie bierze dużo prądu i spada napięcie, a efekt taki sam jak zimne luty przy złączu zasilania (ewentualnie słaby zasilacz). Podłącz ten wentylator bezpośrednio do złącza zasilającego Amigi. Amiga 600 nie wymaga jakiegoś specjalnego chłodzenia jeśli w środku nie ma akceleratora z pasywnym chłodzeniem.
[#40] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@sanjyuubi, post #39

Jednak w złączu w środku obudowy jest karta CF która pełni rolę twardego dysku a bezpośrednio pod nią znajduje się sporo grzejący się scalak i mam stracha by karta CF w końcu nie została uszkodzona przez temperaturę. No i wiadomo że wyższa temperatura skraca żywotność sprzętu.
Wentylatorek jest bardzo mały ale jednak i tak wpływa na system.
Ale ciekawe bo kiedyś podłączyłem przez pomyłkę zasilacz od Commodora i komputer działał choć chyba tylko coś z dźwiękiem z kolei nie było dobrze.
[#41] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #40

Równie dobrze spadek napięcia może być na którejś przelotce. Czasami z joystickiem są też problemy jak się podłączy IndivisionECS, też przez spadki napięcia.

Zapewne masz adapter CF, który wisi nad układem Denise.
[#42] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #40

Korzystasz do zasilania wentylatora +5V czy +12V ?
Nie myślałeś żeby wykorzystać -12V ?
[#43] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@Norbert, post #42

Podłączyłem chyba do +12V bo tak jak oznaczyłem na obrazku poniżej:



Czy –12V to ten pierwszy od lewej PIN?

Mam adapter CF.

Czy podłączyć wentylator bezpośrednio do złącza zasilania można poprzez przylutowanie w gdzieś tu w miejscu jak na obrazku:

[#44] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #43

To jak najlepiej byłoby podpiąć wentylator?
Czy karta CF może uszkodzić się gdy będzie poddawana stałemu ogrzewaniu?
[#45] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #44

Chcę się jeszcze "pobawić" podłączeniem wentylatora bo ostatnio karta CF nie chciała się za każdym razem uruchomić być może z powodu podgrzewania jej przez jeden z układów scalonych.
Przez pomyłkę podłączyłem wentylatorek do +12V i -12V i pracował ale powrócił problem wadliwego działania jojsticka.
Czy można podłączyć wentylator do masy i -12V?
Czy jednak lepiej podłączyć do +5V i masy?
Gdy podłączę wentylator do -12V i masy to który przewód potraktować jako minusowy by wentylator obracał się w prawidłowym kierunku?
[#46] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #45

Podłączyłem wentylator do -12V i masy i wentylator w ogóle nie ruszył.
Ale mniejsza z tym bo właściwie mógłbym zrobić zasilanie bateryjne.
Gorzej bo teraz po odłączeniu wentylatora i po zapuszczeniu programu do testowania jojsticka znów jak na początku główny problem powraca, że jojstick źle działa.
Więc co mogę jeszcze zrobić - czy może wymienić zasilacz?
Tylko już tak dużo władowałem pieniędzy w ta Amigę że ręce załamać.
Może ktoś z Warszawy lub okolic pomógłby i przetestował na swym zasilaczu?
Jeszcze trochę a chyba jednak uruchomię emulator Amigi i na nim będę pracował i tyle.
[#47] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@silverio, post #46

Witam.
W sobotę w godzinach od 9 do 11 mogę podjechać ze sprawnym zasilaczem - będę przejazdem w Warszawie.
Miałem kiedyś podobny problem w A600 - joy zupełnie wariował i okazało się po długich bojach że przyczyną takiego zachowania był Denise. Po wymianie wszystko działa poprawnie. Tak na marginesie to problem obsługi portu joya może być dosyć złożony ponieważ w obsłudze tego portu biorą udział układy PAULA, DENISE, AGNUS i ten multiplexer 74LS157 o rezystorach i kondensatorach nie wspomnę - najbardziej przydatne narzędzi przy diagnozowaniu takich uszkodzeń to oscyloskop. Mnie oszczędził sporo czasu i nerwów. W razie czego mogę spróbować pomóc z tą płytą - jestem dość często w Warszawie
[#48] Re: Gniazda do podłączania jojstików nie działają prawidłowo.

@Marcin74, post #47

Akurat w sobotę pracuję lecz może kiedy indziej damy radę?
Układ 74LS157 i kondensatorki były powymieniane.

A może dałoby się z innego zasilacza (do PC) podać napięcie 5V i te +12V oraz -12V?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 15:32:01 przez silverio
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem