kategoria: A500
[#121] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@MariuszK, post #120

Koledzy, po ponad rocznej przerwie dokończyłem dzieło.
Przy okazji zdobyłem sporo nowych doświadczeń w lutowaniu:
rodzaje cyny, topniki, srebrzanka, taśma miedziana, odsysarka itd..
Pod koniec umiałem już zrobić pająka i go wlutować w 15 min

Ważne, że po wielu trudach działa i widzi 2Mb !szeroki uśmiechszeroki uśmiechszeroki uśmiech

Kilka fotek:


[#122] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@mstepuch, post #121

No gratuluje wytrwałości. Chociaż ja wolę użyć gotowych adapterów niż lutować na pająka.
[#123] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@mstepuch, post #121

Gratulacje OK
[#124] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Marcin74, post #122

Dzień Dobry! Chciałbym swoją A500 8a rozszerzyć do 2MB, jednak nigdzie nie mogę znaleźć adapterów. Czy są takie gotowe do sprzedaży w sklepie? Czy ktoś tutaj na forum może wykonał ich trochę ponad potrzeby i gotowy byłby odsprzedać? Czy po rozszerzeniu pamięci do 2MB w Settlersach będę mógł uruchomić misje i większe mapy?

Czy po wykonaniu takiej modyfikacji, będę mógł jeszcze wzbogacić moją A500 o układ Protein? (przyznam się szczerze, że nie przewertowałem tego wątku na forum, kilkadziesiąt stron mnie trochę onieśmieliło, więc zabiorę się za to przy najbliższym dniu wolnym), czy jednak jeśli zamierzam zdecydować się na Protein to lepiej 2MB sobie odpuścić?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 00:00:33 przez JamalBG
[#125] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #124

Będą na dniach adaptery do 2 MB RAM. Szczegóły na priv wyślę.
[#126] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #124

Wszystko zadziała. A po adaptery odezwij się do architect1200 może jeszcze ma.OK
[#127] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@MariuszK, post #126

Bo z tego co wyczytałem, by Settlersi uruchomili się w pełni to potrzebują co najmniej 512 Chip + 5MB jakiejkolwiek pamięci. Słyszałem też że niektóre gry i programy nie odpalą się bez obecności slow w komputerze. Czy po zmodowaniu do 2MB chip da jeszcze radę doinstalować te 512kb chip pod klapką jako slow? Czy komputer z protein widzi te 8MB z simma tylko jako fast, czy może widzieć ją jako slow?
[#128] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #127

Czy rozszerzenie pamięci (adaptery) chip do 2mb na płycie 8A mają wpływ (negatywny) na działanie oprogramowania? Mam 2 płyty z 2 mb chipu i zauważyłem, że cześć softu nie chce działać. Przykładowo nie mogę uruchomić gry Blues Brothers. Po załadowaniu 1 levela następuje zwis (guru) itp. Testowane z kilkoma adf (gotek hxc). Ta gra to przykład. Generalnie sporo pozycji mi nie działa. Obecnie nie mam standardowej A500 do porównania z tymi samymi adf.
[#129] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@misiek2, post #128

Wyślij adf, to sprawdzę.
[#130] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@polutuje, post #129

Niestety, nie mam jak zgrać grę z dyskietki amiga na komputer PC. Nie mam stacji dyskietek w PC ani rozwiązań typu GOTEK na DF1 by móc zgrać dyskietkę na SD - dlatego interesuje się Protein bo ponoć dodaje IDE do A500. Zależy mi by z mojej A500 zrobić zarówno stację roboczą (sterownik MIDI do różnych urządzeń, w tym świateł oraz procesorów efektów) jak i maszynę do grania. Ktoś sprzedaje kity Protein?
[#131] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #124

Jak potrzebujesz adapterów, to pisz PW.
Wystawiłem też na Allegro:
http://allegro.pl/pamiec-ram-2mb-amiga-500-tylko-do-plyty-8a-1-i6872974839.html

Protein nie mam, ale adapter IDE też posiadam.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 10:30:56 przez xangel
[#132] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@misiek2, post #128

Czy rozszerzenie pamięci (adaptery) chip do 2mb na płycie 8A mają wpływ (negatywny) na działanie oprogramowania? Mam 2 płyty z 2 mb chipu i zauważyłem, że cześć softu nie chce działać. Przykładowo nie mogę uruchomić gry Blues Brothers. Po załadowaniu 1 levela następuje zwis (guru) itp. Testowane z kilkoma adf (gotek hxc). Ta gra to przykład. Generalnie sporo pozycji mi nie działa. Obecnie nie mam standardowej A500 do porównania z tymi samymi adf.


1. Użyj programu Degrader i obetnij ram do 1MB lub 0.5MB chip.
2. Gotek HxC w wielu przypadkach powoduje problemy. Znalazłem gry (np. Brian the Lion, Super Gem'z) i dema (np. Joker - the Return), które działają na zwykłej stacji, a na Goteku - nie (na tej samej Amidze).

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 10:35:56 przez poweredjj
[#133] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@polutuje, post #129

Dzisiaj - jutro wybiorę parę adf. Z tego co pamiętam (po intro) to działały pod winuae.

Jako przykład podam też demo link Generalnie działa ale dosyć często (co 3-4 uruchomienie) około 19 sekundy jest mrugnięcie i zwis obrazu, natomiast dźwięk jest do końca dema jakby nic się nie stało.
[#134] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@poweredjj, post #132

O GOTEKU raczej myślałem jako pamięci masowej do zapisywania programów oraz plików midi.
[#135] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@poweredjj, post #132

Czy program Degrader sprawi że programy będą widziały podpiętą pamięć pod klapką? Czy może jednak sprawi że nadmiarowa pamięć CHIP będzie rozpoznawana przez programy jako slow?
[#136] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@poweredjj, post #132

Jak posługiwać się degrader mając zamiar uruchomić grę/demo ndos z dyskietki bądź adf poprzez goteka?
[#137] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@poweredjj, post #132

Znalazłem gry (np. Brian the Lion... które działają na zwykłej stacji, a na Goteku - nie
U mnie Brian the Lion działa. Oczywiście nie przeszedłem całej gry więc nie wiem co oznacza, że sformułowanie "nie działa". Może problemy pojawiają się w trakcie gry. Oczywiście mówię o konfiguracji z gotek.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 11:56:21 przez misiek2
[#138] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #130

Ktoś sprzedaje kity Protein?

Kitów nikt w sumie nie sprzedaje, co jakiś czas na forum ktoś ma PCB do sprzedania.
Resztę musisz sam ogarnąć: części, programowanie itp... Jak to w projektach DIY.

Czy program Degrader sprawi że programy będą widziały podpiętą pamięć pod klapką? Czy może jednak sprawi że nadmiarowa pamięć CHIP będzie rozpoznawana przez programy jako slow?

Jak będziesz miał 2MB Chip to pod klapkę już nic nie wsadzisz. Ale po co się tym przejmujesz jak z proteiny będziesz miał 8MB FAST?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:06:04 przez MariuszK
[#139] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@MariuszK, post #138

Słyszałem że niektóre programy i gry ni chu chu nie chcą uruchomić się bez jakiejkolwiek pamięci SLOW. Czy RTC z karty pod klapką też nie będzie działać w tym przypadku?
[#140] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #139

Po co SLOW, jak jest FAST... Zegar też nie będzie działał bo pamieć podłączona pod klapkę przy 2MB Chip będzie waliła kolorowymi ekranami...
Ale ten zegar w 8A1 możesz prze lutować na płytę główną 500(miejsce jest)... jak bardzo chcesz go mieć.

Jak chcesz mieć SLOW+FAST+IDE zainteresuj się Savyna68K (albo Wichrem). O wiele mniej problematyczna karta (praktycznie bezobsługowa, i nie trzeba kombinować z pamięciami SIMM). Czasem się zdarza, że ktoś na giełdzie ma, albo na innym alledrogo.
[#141] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #127

Nie wiem gdzie wyczytałeś to o Settlers(jeśli myślimy o tej samej grze). U mnie na rev.6A normalnie odpalają przy 0,5 chip i 0,5 slow. Jak chcesz mieć muzykę + dźwięki otoczenia to wtedy 2MB powinno starczyć-ja miałem pamięć Elbox z podstawką pod Gary'ego, który w sumie dawał 2,3MB i śmigało wszystko. A co do podstawek to powiem tak- są jeszcze do kupienia normalne pamięci dip 20, które nie potrzebują przejściówek. Musisz poszukać w sklepie elektronicznym lub jak ci nie zależy na czasie to są na alliexpres.
[#142] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@misiek2, post #137

U mnie Brian the Lion działa. Oczywiście nie przeszedłem całej gry więc nie wiem co oznacza, że sformułowanie "nie działa". Może problemy pojawiają się w trakcie gry. Oczywiście mówię o konfiguracji z gotek.

Pograj z godzinę - zobaczysz zwis, lub błędy w grafice.
Problem naprawiono w aktualizacji softu (nieoficjalna beta).
[#143] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@misiek2, post #136

Jak posługiwać się degrader mając zamiar uruchomić grę/demo ndos z dyskietki bądź adf poprzez goteka?

Uruchomić Degrader, wybrać pożądane opcje i zrestartować funkcją "surive resets".
[#144] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@poweredjj, post #142

U mnie działa, ale mam zaktualizowany soft. Natomiast sam manager adf dziwnie działa ostatnimi czasy. Nie wiem czy to kwestia wersji czy może pendrive. Ciężko mi to wytłumaczyć. Pokażę na AEM o co chodzi. Generalnie jak ktoś zrozumie bełkot to: przypisuję do slotu 1 adf, wybieram np. IK+, ten adf wskakuje na pozycję 1, wybieram slot 2, wybieram pacmania, na slot 2 wskakuje znowu IK+ a nie pacmania, dopiero za drugim razem tj. po powtórzeniu czynności do slotu 2 przypisuje mi pacmanię. Wcześniej tego nie miałem. Szło jak po maśle, a teraz 2 razy ta sama robota. To zbiegło się w czasie z 1. aktualizacją softu, 2. ro..... pena przez mojego brata i podłączeniu innego (8 gb kingston - zanim trafił do Amigi był diskpart, formatowanie pendrive, fat32).
[#145] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #124

Czy po wykonaniu takiej modyfikacji, będę mógł jeszcze wzbogacić moją A500 o układ Protein? (przyznam się szczerze, że nie przewertowałem tego wątku na forum, kilkadziesiąt stron mnie trochę onieśmieliło, więc zabiorę się za to przy najbliższym dniu wolnym), czy jednak jeśli zamierzam zdecydować się na Protein to lepiej 2MB sobie odpuścić?


1. Jak najbardziej będziesz mógł wsadzić proteinę lub polecane przez innych karty.
Proteina jest prosta do złożenia, tania, części są dostępne i działa. Jak procek Ci nie pójdzie na 14 MHz, będziesz miał IDE i 8 MB fastu.

2. Nie odpuszczaj tego dodatkowego 1 MB Chip (możesz lutować na barana na płycie / adaptery lub dolutować na rozszerzeniu pamięci pod klapką są wątki)
[#146] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #124

Ja do swojej A500 z 2 mb chipu planuję założyć w najbliższym czasie (jest w produkcji) wichra500. Ktoś miał z tym problemy. Zobaczymy jak u mnie. Spidi raczej wykluczał związek z 2 mb, ale jak pamiętam sam testował na 1,5 mb a nie 2.
[#147] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@misiek2, post #146

Ja do swojej A500 z 2 mb chipu planuję założyć w najbliższym czasie (jest w produkcji) wichra500. Ktoś miał z tym problemy. Zobaczymy jak u mnie. Spidi raczej wykluczał związek z 2 mb, ale jak pamiętam sam testował na 1,5 mb a nie 2.


Ja mam Wichra w A500+ z 2MB chip (A501+). Działa prawidłowo - testowane na grach dyskietkowych, pod Workbenchem, WHDload. Sprawdzałem na KS 1.3 i 3.1.
Memtest przechodzi prawidłowo (w Wichrze mam na razie 2MB fast, do czasu znalezienia lepszego SIMMa).
Sprawdzane z klasyczną stacją dysków i z Gotekiem HxC.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 14:09:54 przez poweredjj
[#148] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@poweredjj, post #147

To dla mnie news dnia szeroki uśmiech Dzięki OK
[#149] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@poweredjj, post #147

A więc tak, podjąłem decyzję co do najbliższej przyszłości mojej A500, w pierwszej kolejności kupię, bo jest na allegro za 450PLN, Savyna68k, ponieważ widzę że rozwiązuje wiele moich problemów, a mianowicie IDE + 8MB fast. W jej opisie stoi napisane że posiada 1,5MB Pseudo Slow, ktoś przybliży co to oznacza? Bo to już 4 termin dotyczący rodzaju pamięci w Amidze jaki spotkałem :)

Apropos Settlersów, u mnie w chwili obecnej (512kB Chip + 512kB Slow), też się uruchamiają ale bez muzyki, bez dźwięków, bez misji i maksymalny rozmiar mapy to 2, słyszałem że by mieć wszystko (czyli nie tylko SFX + Muzyka) potrzeba minimum 512kB Chip + 5MB Fast

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 14:51:22 przez JamalBG
[#150] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@JamalBG, post #149

Bez przesady, Settlersów uruchamiałem na 1,5 MB, tyle że Chip. Prawdopodobnie, aby mieć wszystko, trzeba mieć 1 MB Chip i 0,5MB Slow/Fast. Drogo za Savyn-e, może zapisz się do kolejki na Wichra, zawsze to dodatkowo turbo.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 14:56:46 przez AndrECHO
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem