kategoria: A1200
[#1] Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne
Witam,
Na wstępie podam parametry posiadanego komputera. Mam A1200 z ACA 1233 40mhz. Dzisiaj coś stało się z moim kompem. Zwykle korzystam z wbclassic. Nagle zniknęła mi z systemu ikona myszy. Mysz jednak działa, bo intuicyjnie poruszam i jestem w stanie uruchomić ("prawie") wybrana ikonę. Ponadto w pasku na górze jestem w stanie zmieniać opcje. Pomyślałem, że to wina systemu (coś się przestawiło albo ktoś to zrobił i takie tam). Uruchomiłem A1200 z dyskietki WB 3.1. Tu również ... brak ikony, podobnie w bootmenu. Niestety nie mam innej myszy, aby sprawdzić działanie komputera. Pojawiły się również inne "niedogodności" m.in.
1/ w sofcie korzystającym z AGA ucina dolną połowę ekranu albo występują artefakty, w starszych produkcjach nie zauważyłem problemów (gra 1943 pod whdload), czasem jednak obraz prawidłowy powraca,
2/ w sofcie np. demo World of Commodore (pod whdload) w przypadku animacji występują zniekształcenia obrazu, przy okazji zwalnia i zniekształca się dźwięk, obrazki wyświetla prawidłowo,
3/ pod odpięciu dysku na ekranie startowym znaczek amigi zmienia kolory (część linii mruga).

Powyższe występuje zarówno na kablu rgb jak i kompozytowym. Nie ma znaczenia czy ACA jest wpięte czy też nie.

Być może coś przeoczyłem. Z pewnością moja Amiga nie miała wymienianych kondensatorów. Ale czy to akurat one tak wpływają na działanie sprzętu? Zasilacz też mam "dziewiczy" (czyt. zaplombowany) - czarny.

Prosiłbym o informację czy może ktoś z Was spotkał się z takimi problemami? Chętnie nawiązałbym kontakt z kimś z Lublina i najbliższych okolic, kto mógłby mi pomóc w ustaleniu źródła problemu i może pomóc w jego usunięciu.
[#2] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #1

Sprawdź czy układy Amigi się bardzo mocno grzeją.
[#3] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@SuperBuster11, post #2

Włączyłem kilka gier i dem. Z tego co widzę jest gorzej niż myślałem. Nawet w starszych grach grafika się sypie w dolnej połowie ekranu bądź ucieka synchronizacja bądź kolory np. Blues Brothers. Lemmings. Działa bezproblemowo np. Bubble Bobble. Monitorowałem "dotykowo" układy. Wszystkie (poza Alice) nie grzeją się tzn. temperatura zbliżona do temperatury ciała. Natomiast Alice jest wyraźnie ciepłe, cieplejsze od procesora na ACA 1233, ale nie powiem, żebym mógł coś na Alice smażyć i szacuję tak mniej więcej plus minus 45-50 C.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 19:48:29 przez misiek2
[#4] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #1

Na moje to powódź elektrolitu
[#5] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@_Skiba, post #4

Na płycie nie ma oznak wycieków. Tak, wiem w amigach często można to zaobserwować (dopiero) po demontażu kondensatorów. Chyba w tym kierunku trzeba iść i zacząć od ich wymiany.
[#6] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #5

Nakręciłem kamerą przykłady wadliwego działania sprzętu. Nie mam pomysłu jak to udostępnić potencjalnym towarzyszom niedoli (odpukać), także specom ... od lutownicy (na tych ukierunkowuję się ...).
[#7] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #1

Wejdź do bootmenu, jak tam nie będzie wskaźnika myszy, to masz problem ze sprzętem. Kursor chyba jest generowany sprzętowo, a jak masz artefakty w grach to tylko to potwierdza. Możliwe, że uszkodzona jest Lisa, sprawdzić to można jedynie przez podmianę, można tez się pokusić o sprawdzenie wszystkich sygnałów zegarowych na płycie głównej, ale do tego potrzebny jest oscyloskop i osoba, która wie co sprawdza.

Jest coś takiego jak kickstart diagnostyczny Logica, jednak dość ciężko go znaleźć, mógłbyś go zmapować przez maprom na ACA.
[#8] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@sanjyuubi, post #7

No właśnie mam taką sytuację, że w bootmenu kursora myszy (widocznego) również nie ma. Kursor jest, bo jak pisałem, można się poruszać po omacku, tylko nie jest on wyświetlany. Dzisiaj sprzęt dam znajomemu elektronikowi, tyle że on nie czuje bluesa ... Przy okazji nagrywania filmików miałem sytuację, że czasem komp nie chciał się uruchomić, bądź wyświetlał czerwone tło, a po chwili zmieniało się na zielone.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 07:46:40 przez misiek2
[#9] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #8

Nie wyświetlają się duszki. Prawdopodobnie padnięty któryś CIA.
[#10] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@flops, post #9

Za duszki to chyba odpowiada Lisa.
[#11] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@sanjyuubi, post #7

Tutaj możemy coś o tym chyba poczytać "ROM diagnostyczny dla Amigi"
[#12] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@Marcin74, post #10

Pewnie odpowiada Lisa, ale CIA pełnią bardzo ważne role w systemie i uszkodzenie CIA może mieć różne oznaki, np. brak dźwięku lub synchronizacji dźwięku, błędy odczytu z dyskietki lub znikające duchy.
[#13] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@flops, post #12

Wrzuciłem na yt filmik pod tytułem my Amiga 1200 needs a doctor

https://www.youtube.com/watch?v=D_YDavOdxCk&feature=youtu.be

Dałem sprzęt znajomemu elektronikowi. Ma ocenić stan zasilacza i kondensatorów, ewentualnie coś więcej.
[#14] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #13

Daj mi proszę znać jak naprawisz. Ja również mam problem z kursorem. Albo pod kursorem jest jego rozmazany odpowiednik albo znika. Zależy w jakiej części ekranu. Gry wydają się wyglądać ok... nie moge narazie sprawdzić, bo dopiero co kupiłem amigę 1200 w towerze i nie mam do niej gratów.
[#15] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@snifferman, post #14

Na razie mój elektronik nawet nie zajrzał do Amigi. W poniedziałek zabieram od niego sprzęt i we wtorek zabieram do jednego z kolegów, który podejmie się próby naprawy komputera. Gdy coś będzie się zmieniało w tym temacie, będę na bieżąco informował.
[#16] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #15

A ten elektronik to elektronik, czy elektronik, który zna się na Amidze?
[#17] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #6

Nie mam pomysłu jak to udostępnić



Wyeksportuj do XviDa/DivXa i wrzuć na YouTube.OK
[#18] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@Andrzej Drozd, post #17

Juz to zrobił w poscie #13
[#19] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #13

Nie jestem elektronikiem ale po tym co widac na filmie jest to uszkodzenie ukladu Alice.

Ja bym zrobil jeszcze jeden test. Wyjal cala dostepna pamiec FAST i uruchomil po kolei jak najwiecej programow. Jesli wiekszosc sie powiesi w trakcie uruchamiania/dzialania, to uszkodzona jest rowniez pamiec CHIP na plycie.


a i zanim cokolwiek zacznie sprawdzac niech wymieni kondensatory !

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 18:27:57 przez selur
[#20] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@sanjyuubi, post #16

To jest elektronik, który nie zna się na amidze. W moich okolicach nie znam specjalisty w dziedzinie "elektronika amigi". Póki co, jutro zabieram od niego sprzęt i przekazuję go koledze (z ppa) z Sosnowca, który zaoferował podjąć się naprawy.

Póki co mamy zgadywankę ... kondensatory, Lisa, Alice, CIA, pamięć.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 23:19:14 przez misiek2
[#21] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #20

Wiem już... że mój zasilacz jest ok. W sumie to niewiele, ale najprawdopodobniej nie on zawinił. Mam czarny zasilacz, który był dołączony do Ami.
[#22] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #21

Płyta mojej Ami jest w Sosnowcu. Wstępna diagnoza to uszkodzony ram. Winna tego jest korozja ... W sumie płyta w dobrym stanie. Dam znać jaki jest ostateczny werdykt ... gdy go poznam (oficjalnie).

Tak na marginesie to nie jestem jakimś blogerem.

W ramach wymiany doświadczeń udostępniam swoje doświadczenia tak aby ktoś, kogo spotka podobna przykrość miał jakieś wskazówki.

W razie pozytywnej operacji, zareklamuję doktora.
[#23] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #22

Uszkodzenie samego RAMu nie wyjasnia braku kursora.
[#24] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@misiek2, post #22

Gdyby to była wina korozji, to ten RAM nie działałby w ogóle, np nie został by w ogóle dodany do systemu lub Amiga by powitała ciebie ekranem jakiegoś koloru, np żółty albo zielony, co innego jeśli są uszkodzone jakieś komórki, jednak to wciąż nie wyjaśnia specjalnie braku kursora na ekranie.
[#25] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@sanjyuubi, post #24

A tak to wygląda u mnie
https://www.youtube.com/watch?v=wg1tFnh5Njo
Mam teraz dużo innych zajęć, ale do weekendu postaram się odpalić jakieś gry/dema dla dalszej diagnostyki. Jakieś sugestie odnośnie sprawdzania? Co uruchomić? Pomierze także temperatury układów podczas pracy.
[#26] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@snifferman, post #25

100% problem z układem LISA ... Założyć chłodzenie i po problemie.
Załóż obojętnie jaki radiatorek na LISA/AGA z pastą i zobacz czy problem zniknie.
Do kolegi u góry zgłoś elektronikowi żeby założył jak wyżej chłodzenie.
Pochwalcie się czy coś to dało.



Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 07:20:17 przez BomberMAX
[#27] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@sanjyuubi, post #24

Może ja wtrącę parę słów od siebie jako jedna ze stron. Wczoraj dostałem tą płytę do naprawy.
Podczas oględzin zauważyłem ślady korozji pod układem u16, dość mocno skorodowane wyprowadzenia układu i kilka przelotek w okolicy. Dzisiaj jak wrócę z roboty to zdejmę układ i pomierzę.
Pozdrawiam
[#28] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@Amiksds, post #27

U mnie Lisa zimna. Alice 35*C. Reszta ma temp pokojową. Jak kolega da radę naprawić, lub dowie się dlaczego kursor zniknął, to może zdecyduje się wyleczyć również moją koleżankę. Pozdrawiam
[#29] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@Amiksds, post #27

No to w pol mega Chip ram'u byla totalna kasza, to by sie zgadzalo z tym co na filmie.
[#30] Re: Brak kursora działającej myszy w A1200 i inne

@snifferman, post #28

a możesz prewencyjnie jakieś chłodzenie dać mimo że jest "zimne"?
Tylko dla testu i wykluczenia przyczyny.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 17:01:30 przez BomberMAX
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem