kategoria: Sprzęt
[#1] HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)
Cześć,

HxC to bardzo fajny emulator, który moim zdaniem jest przez Amigowców wykorzystywany połowicznie. Ponieważ HxC i Gotek łączą siły jest to chyba odpowiedni czas aby zwrócić uwagę na pewną kwestię.

Poza obsługą obrazów dyskietek HxC pozwala na bezpośredni dostęp do zawartości karty SD. Oznacza to, że z odpowiednim oprogramowaniem można by było z poziomu Workbencha:
- uzyskać bezpośredni dostęp do plików na SD/USB
- zarządzać slotami
- montować obrazy dysków *.hdf
- zarządzać plikami na karcie SD (kopiować, usuwać..)
...

Chciałbym odszukać programistę, który podjąłby się takiego wyzwania. HxC ma kompletnie otwarte źródła dostępne tutaj, istnieje też dokumentacja, m in w jaki sposób uzyskać bezpośredni dostęp do karty SD (tutaj), istnieje też oprogramowanie na Atari ST, które obsługuje już taki dostęp (HxCmount), które również ma otwarte źródła (SVN na stronie projektu).

Na zachętę jestem gotów dopłacić do sprzętu HxC dla programisty, który zobowiąże się dostarczyć oprogramowanie wspierające powyższe funkcje. Jeśli takich jak ja jest więcej - dajcie tutaj znać - niech programista wie, że chętnych jest więcej. Można też pomyśleć o skromnym bounty, jeśli macie propozycje innej funkcjonalności związanej z HxC również dajcie proszę znać.

Byłoby bombowo. Mam nadzieję, że znajdę chętnego.

Pozdrawiam serdecznie,
SokOK!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 11:04:24 przez Sokok
[wyróżniony] [#2] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #1

Dobra inicjatywa- popieram OK

Chętnie dorzucę coś skromnie do BOUNTY ok, racja
[#3] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #1

A może na początek warto zapytać Jeffa (tego od HxC dla Goteka) czy dałoby się to zrobić?

Tutaj już można się zapisywać w zbiorowym zamówieniu na Gotek z HxC:

link

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 11:10:02 przez pong777
[#4] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@pong777, post #3

Jeffa męczyłem już z rok temu, mówi, żeby sobie sportować HxCmounta z Atari ST. Odniosłem wrażenie, że nie jest zainteresowany.
[wyróżniony] [#5] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #4

Wobec tego może warto obadać temat sportowania. Uderz do Krashana.
[#6] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #1

HxCmount umożliwia tylko podmontowanie obrazu dysku twardego (.IMA) , a nie bezpośredni dostęp do plików na SD.

Już teraz powinno się dać przenosić pliki (do 880kb) po wstawieniu ich do slotów za pomocą Selectora.exe i potraktowaniu df0: jako pliku. Odpowiedni soft jest na Aminecie

http://aminet.net/search?query=raw+disk
[wyróżniony] [#7] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #1

Jak miałem jeszcze HxC na STF to testowałem hxcmount i ma toto dwie wady:
- woooooolne (chociaż i tak szybsze niż dyskietka), dodatkowo montuje się nie partycję na karcie, a obraz dysku,
- nie da się zamontować obrazu dyskietki gdy używa się hxcmount czyli albo twardziel albo dyskietka.
[#8] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Norbert, post #6

Nie do końca, aby podmontować obraz dysku twardego, HxCmount musi uzyskać bezpośredni dostęp do SD.

880kb (czy też inne rozmiary dyskietek), to spore ograniczenie, które prawdopodobnie da się przeskoczyć skoro na Atari było możliwe montowanie obrazów dysków twardych. Idealnie byłoby podmontować kartę SD jako FAT32.

No i slotami chyba obecnie nie zarządzimy z poziomu WB.
[#9] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Jenot, post #7

Dzięki za to info, warto wiedzieć. Jednak nie myślałem o przeportowaniu HxCmounta kropka w kropkę, a raczej wspomniałem o nim, aby ktoś kto chciałby się tematem z programistycznego punktu widzenia zainteresować i wypowiedzieć co jest do zrobienia a co nie, miał wgląd w kod, dokumentacje i działający przykład dostępu bezpośredniego.
[#10] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #9

aby ktoś kto chciałby się tematem


Najbardziej efektywnie byłoby gdybyś zajął się tym sam, skoro czegoś takiego potrzebujesz.
[#11] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #8

Czytałeś?

Why I have to use an Image file instead of directly use the files from the SD Card ?
There are three reasons:
because the driver really emulate a hard disk partition, with sectors, exactly like a real hard disk. Doing file emulation is very different and require completely different techniques. Since the partition emulation is raw, any software can use it. It may also be possible to use a different File System (Minix, maybe ?).
[#12] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@strim_, post #10

Jasne, praca, żona, dziecko, i jeszcze nauka programowania. Jak masz ochotę na czekoladę to zaczynasz od siania kakaowca? ;d
[#13] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #12

praca, żona, dziecko


To dokładnie tak jak większość ami-programistów.

jak masz ochotę na czekoladę to zaczynasz od siania kakaowca? ;d


Skoro nikt na świecie nie produkuje "czekolady", to możesz albo zasiać albo objeść się ze smakiem. Ewentualnie liczyć na to, że ktoś zasieje za Ciebie, ale chyba nikt nie jest na tyle naiwny?
[#14] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@strim_, post #13

Nie będę na ten temat tutaj dyskutować, jeśli naprawdę jest to dla ciebie ważna kwestia zapraszam na prv.

Skupmy się jednak na propozycji dla doświadczonego programisty.
[#15] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Norbert, post #11

Nie mam nic przeciwko, żeby istniała możliwość montowania raw-file z SD HxC. Byłoby to i tak znaczne udogodnienie. Ale jak rozumiem file-emulation też byłby możliwy, tylko wymaga innego podejścia.
[wyróżniony] [#16] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #14

Na forum jest kilku i to naprawdę dobrych. Ewentualnie zostaje portal Freelancer.
[wyróżniony] [#17] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #1

ja też mogę skromnie coś dorzucić do nagrody głównej,
Popieram inicjatywę i uważam za świetny pomysł ! pomysł
[wyróżniony] [#18] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@pong777, post #16

Freelancer? Ale przecież ludzie w Indiach programują w C#, a nie w C/C++ i asm na Amigę szeroki uśmiech
Umiejętność programowania to jedno, wgryzienie się w projekt to druga czasochłonna sprawa. Niemniej inicjatywa bounty i zrobienia czegoś nowego/fajnego dla Amigi jest dobra. Tylko znalezienie chętnej osoby będzie bardzo trudne, nawet jak każdy użytkownik wyłoży po $10.
[#19] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@flops, post #18

No cóż, każdy z nas robi co może. Ja ze swojej strony przedstawiłem pomysł-oczekiwania, zebrałem informacje o źródłach, dokumentacji, zachęcamy skromnymi datkami.. Mam nadzieję, że to trochę ułatwia sprawę. Zobaczymy.
[wyróżniony] [#20] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #19

Pomysł fajny i oczywiście jak by ruszyło coś w tym kierunku to też coś ciepnę :D
[wyróżniony] [#21] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #1

Jeśli na goteku będzie się dało zamontować DH1 i dodatkowo montować obrazy dyskietek, to chcę dwa.
[wyróżniony] [#22] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@strim_, post #13

Skoro nikt na świecie nie produkuje "czekolady", to możesz albo zasiać albo objeść się ze smakiem. Ewentualnie liczyć na to, że ktoś zasieje za Ciebie, ale chyba nikt nie jest na tyle naiwny?

Chyba nie rozumiesz pewnej kwestii, która została poruszona w pierwszym poście. To nie byłoby za darmo.
Bardzo słuszna inicjatywa. Jeden gość na forum HxC pochwalił się filmem na którym pokazał swój program, ale dalej cisza.
[#23] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #1

To może wspólnymi siłami zrobimy taki program ?

Na początek:
Jak zmusić trackdisk.device, do przesuniecia glowicy na track 255?
[#24] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Norbert, post #23

Głowice możesz zawsze przesunąć ręcznie za pomocą chipsetu.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 23:54:35 przez sanjyuubi
[#25] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@sanjyuubi, post #24

W gotku ?
[#26] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Norbert, post #23

Dotarło do mnie, że nie ma sensu robić z HxC dysku, ze względu na ograniczenia prędkości. Natomiast aby tworzyć obrazy dyskietek bądź nimi zarządzać nadal jest sens i fajnie byłoby mieć taką możliwość.
[#27] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #26

Zgadzam się.
[#28] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@BULI, post #27

Ja mam taki pomysł, może zrobić soft po stronie PC i Amigi.
Po stronie PC niech tnie na małe kawałeczki po 880KB i przypisuje do kolejnych ADFów i tworzy je.
Po stronie Amigi czytać całymi sektorami - nie musi być przez filesystem i tworzyć plik właściwy - jak archiwizer.
Od razu z komendą konieczności zmiany dysku jeśli plik jest większy niż 880KB. Może być też jakaś prosta kompresja zaimplementowana.
[#29] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@Sokok, post #26

Kokos może jakieś bounty zorganizować?
[#30] Re: HxC - bezpośredni dostęp do karty SD czy też USB sticka (gotek)

@QkiZ, post #29

Można, jestem za, ale na razie może podsumujmy czego dokładnie chcemy i czy jest to wykonalne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem