kategoria: A2000/A3000
[#1] Karta sieciowa ze złączem BNC...
Posiadam kartę sieciową A2065. Niestety nie ma na niej współczesnego gniazda RJ45, co czyni kartę niemal bezużyteczną. Wpadłem jednak na pomysł, że skoro żyjemy w dobie adapterów do wszystkiego, to może jest i do niej takie cudo. I rzeczywiście, znalazłem w sieci takie adaptery BNC to RJ45. Do tego nie są drogie. Jednak zasadnicze pytanie, czy są do tej karty po stronie Amigi sterowniki, które z takim adapterem zadziałają i pozwolą na wymianę plików pomiędzy Amigą a PC?
[#2] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #1

I rzeczywiście, znalazłem w sieci takie adaptery BNC to RJ45.


Spora część tego co zwraca google to konwertery video, do kamer (unikaj słowa "balun").

Potrzebujesz konwerter Ethernet 10Base-T do 10Base-2. Będziesz też potrzebował dwa trójniki, kawałek kabla koncentrycznego (oraz końcówki) i dwa terminatory. Dodatkowych sterowników nie potrzeba, takie urządzenie jest przeźroczyste dla karty, wystarczy sam sterownik SANA2 do A2065.

Np. coś takiego:
http://www.ebay.com/itm/Transition-Engineering-Ethernet-10BaseT-10Base2-Adapter-Model-E-CX-TBT-03-/181786347053?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a534f862d

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 21:31:27 przez strim_

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 21:34:07 przez strim_
[#3] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@strim_, post #2

Potwierdzam, że to co masz w wynikach wyszukiwania jest do monitoringu wideo.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 21:34:18 przez Vato
[#4] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #1

A ja polecam inne przezroczyste urządzenie: link - w tej karcie masz przecież AUI. Mam taki konwerter i z innymi retrosprzętami działa bez żadnych dodatkowych sterowników. Podłączasz i jedziesz.
[#5] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Jenot, post #4

15 lat temu miałem sieć na BNC i pamiętam, że były na końcach dwa terminatory, no i obowiązkowo na każdej karcie trójnik. Ale rozwiązanie Jenota najbardziej mi się spodobało. Czy dobrze rozumiem, że to urządzenie z linka z Allegro wsadzam do gdniazda karty A2065 (zdaje się, że złącze to zwie się AUI) i bez żadnych dodatkowych elementów po prostu wpinam kabel LAN i jadę?
[#6] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #5

Tak, wpinasz i ma działać.
[#7] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Jenot, post #4

A ja kiedyś miałem jakiegoś swicza bądź ruter z jednym wejściem bnc i paroma erjotkami.
Coś w tym stylu.
http://www.conrad-electronic.co.uk/ce/en/product/975123/Conrad-7-Port-Network-Switch-100Mbits

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 07:27:54 przez Risc
[#8] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Risc, post #7

To też jest rozwiązanie. Trzeba znaleźć do tego przewód koncentryczny o impedancji 50 omów, dwie końcówki, dwa trójniki, dwa terminatory i będzie działać.
[#9] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Jenot, post #8

Rzeczywiście jest to również rozwiązanie, ale "pudełeczko", do którego linka podałeś na Allegro najbardziej mi się spodobało. Już je zresztą kupiłem. Poza tym, wstępne przeszukanie ebay'a i Allegro nie dało żadnego rezultatu jeśli chodzi o takiego switch'a z dodatkowym złączem BNC, a zatem trzeba by na to polować, no i bawić się w koncentryczny kabel, trójniki i terminatory. Wspomniany już konwerter załatwia tę sprawę w elegancki sposób (i mam nadzieję równie skuteczny).
[#10] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Jenot, post #4

Wracam do tematu, ponieważ kupiłem ten adapter, ale mam problem.
Zainstalowałem AmiTCP i skonfigurowałem (zakładam, że poprawnie, bo wszystko poszło jak pokazywali w instrukcji). Nie mam tutaj switcha, więc połączyłem Amigę bezpośrednio z laptopem na "skrętce". Puszczam pinga, ale ani Amiga, ani laptop się nie widzą. Czy do takiego zestawu potrzebne jest trzecie urządzenie, czy robię coś źle?

Moje ustawienia:
Amiga 2000:
IP: 192.168.0.20
Brama: 192.168.0.1

Laptop: IP 192.168.0.1
Brama: pusto

Łączyłem tak już masę pecetów i takie ustawienia zawsze działają, ale z Ami nie chce.
Aha, dioda Link w Amidze świeci na zielono, a w laptopie pomarańczowa od przesyłu danych mruga, czyli połączenie widzi.
Laptop wysyła pakiety, ale nic nie odbiera (stoi na zero).
Na Amidze mogę pingować jej własny adres (czyli 192.168.0.20) i odpowiada.
[#11] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #10

O ile pamiętam to ten adapter ma kilka dipswitchy - poprzełączaj - może zaskoczy. Poza tym może spróbuj ze skrosowanym kablem. I jeszcze jedno - ten adapter działa na 10Mbit i nie wszystkie karty sieciowe/switche chcą w tym trybie "gadać" - czasem trzeba ręcznie ustawić port a czasem nic nie pomaga.
[#12] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Jenot, post #11

Ma tylko jednego dipswitch'a - SQE TEST SWITCH - pozycja ON lub OFF (jest na OFF).
[#13] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #10

Tak, jeden komputer ma mieć inny adres IP, a drugi inny. Bramę ustawiamy na jednym z nich, ale jeszcze musi być maska podsieci oraz adres DNS.

np:

Na Amidze ustawiamy
IP 192.168.0.1
Maska 255.255.255.0

Pod Windowsem
IP 192.168.0.2
Maska 255.255.255.0
Brama 192.168.0.1
DNS 192.168.0.1

I koniecznie kabel krosowany.
[#14] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@gilban, post #13

Zrobiłem, nie działa. Znalazłem też switcha i nawet przez niego nic się nie zmienia.
Moje ustawienia po stronie Amigi (plik startnet):

run >NIL: AmiTCP:AmiTCP
WaitForPort AMITCP
; configure loop-back device
AmiTCP:bin/ifconfig lo0 localhost
; Configure Devs:Networks/a2065.device unit 0
AmiTCP:bin/ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0
; Add route to this host
AmiTCP:bin/route add A2000.amiga.com localhost
; Add route to the default gateway
AmiTCP:bin/route add default 192.168.0.1
Assign TCP: Exists > NIL:
IF Warn
  Mount TCP: from AmiTCP:devs/Inet-Mountlist
EndIf
; Start the internet `super server'
run >NIL: AmiTCP:bin/inetd


Na PC:


Z PC pakiety wysyła, ale nic nie odbiera.
[#15] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #14

Wracam do tematu, bo znowu jestem w domu i przy Amidze.
Czy ktoś posiada w swojej dużej Amidze kartę A2065 i z powodzeniem używa na niej sieci lokalnej? Bardzo proszę o udostępnienie plików konfiguracyjnych, bo siedzę nad tym po raz kolejny i żadne tipsy nie działają. Mogę pingować z CLI ustawiony adres na Amidze, ale to żaden wyczyn, bo router nie odpowiada nic a nic. Próbowałem też przez switcha, który ma 10/100 i pomimo tego, że kolor diody informuje mnie, że Amiga jest na łączu 10Mb, to i tak milczenie owiec.
W SysInfo widzę, że a2065.device jest załadowane, a samo AmiTCP nie zgłasza żadnego błędu podczas uruchamiania. Pomóżcie chłopaki, bo tak przecież być nie może
[#16] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #15

A router widzi Amigę ?

Wklej konfig lub daj linki do niego,
[#17] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Norbert, post #16

Niestety nie widzi. Tylko peceta (nic więcej nie mam podłączonego). Kontrolki oczywiście świecą na podłączonych kablach, ale widzi tylko PC.

Router to D-Link DIR-615. Ustawiony jest tak:

IP Address :	192.168.0.1
Subnet Mask :	255.255.255.0
DHCP Server :	Enabled


Próbowałem też bez DHCP, ale nic to nie zmienia, czyli Amiga dalej nie dostaje odpowiedzi z routera. Switch z kolei, to takie małe pudełeczko REQUEST'a 10/100.
[#18] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #17

Jakie IP dostaje Amiga?
[#19] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Norbert, post #18

Dobre pytanie o adres IP . Umpal, czy możesz podać wyrzut z komendfy "ifconfig" od AmiTCP?

Jeśli konfiguracja jest taka sama jak kilka postów wyżej z 2015r...:

AmiTCP:bin/ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0

... to wydaje mi się, że Amidze nadajesz ten sam adres IP co routerowi?

Spróbuj zmienić na coś takiego (zakładam, że 192.168.0.100 nie jest dopisany do niczego i Router nie rozdaje go poperzez DHCP, więc jest O.K. aby przypisać Amidze):

AmiTCP:bin/ifconfig eth0 inet 192.168.0.100 netmask 255.255.255.0

Poza wyrzutem z "ifconfig" na Amidze, podaj może jeszcze wyrzut z komendy "route" albo "route -v" (nie wiem czy AmiTCP obsługuje -v). Chodzi o to abyśmy dostali wypis twoich skonfigurowanych interfejsów sieciowych i tablicy routingu.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 13:19:10 przez APair

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 13:28:43 przez APair
[#20] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@APair, post #19

Macie rację, wcześniej tak było, ale od tego razu zauważyłem i od razu zmieniłem, także jest teraz:
setenv HOSTNAME amiga
run >NIL: AmiTCP:AmiTCP
WaitForPort AMITCP
ifconfig lo0 localhost
ifconfig eth0 192.168.0.101 netmask 255.255.255.0
route >NIL: add amiga localhost
route >NIL: add default 192.168.0.1
If Warn
   Mount TCP: from AmiTCP:devs/Inet-Mountlist
End If
run >NIL: AmiTCP:bin/inetd


"Odwdźięce sie" temu, kto mi to pomoże uruchomić OK

[Update]
Szczerze przyznaję nie wiem, jak użyć komendy route (w ogóle komendy z parametrami na Amidze wymyślił marsjański Chińczyk, są tak nieporęczne w porównaniu z pecetowymi, ale to tylko taka malutka dygresja ).

Amiga podaje takie parametry dla komendy route:
usage: route [ -Cnqv ] cmd [[ -<qualifers> ] args ]


Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 17:27:13 przez Umpal
[#21] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #20

Dla jasności: Pomimo tej zmiany wciąż nie mogę pingować routera ani on sam nie widzi podłączonej Amigi (oprócz mrugającego światełka przy wtyczce LAN).
[#22] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #21

A nie lepiej uruchomic demo Roadshow, a potem przeniesc dane dla AmiTCP? Co do AmiTCP to mi nie chcial dzialac z DHCP, to go sobie darowalem. Roadshow to w tej chwili raczej najlepszy stos TCP/IP na Amige.
[#23] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #20

Nie wiem jakiej wersji AmiTCP używasz ale jeśli jest to 4 to może wystarczy zamienić linijkę:
ifconfig eth0 192.168.0.101 netmask 255.255.255.0
na:
ifconfig ether0 192.168.0.101 netmask 255.255.255.0
lub na:
ifconfig a2065 192.168.0.101 netmask 255.255.255.0

AmiTCP ma predefiniowane nazwy interfejsów w pliku AmiTCP/db/interfaces na ether0 i a2065 dla twojej karty, więc jak nie edytowałeś tego pliku to powinieneś w pliku startnet zmienić eth0 na ether0 lub na a2065. Ewentualnie możesz pójść w drugą stronę i w pliku interfaces zmienić ether0 lub a2065 na eth0.
[#24] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #20

Szczerze przyznaję nie wiem, jak użyć komendy route (w ogóle komendy z parametrami na Amidze wymyślił marsjański Chińczyk, są tak nieporęczne w porównaniu z pecetowymi, ale to tylko taka malutka dygresja ).

To akurat komenda z Unix BSD, tak samo jak ifconfig . AmiTCP to stos TCPIP wyciągnięty z tego systemu.

Wystarczy po prostu uruchomić i powinno coś wypisać, zarówno ifconfig (twoje zdefiniowane interfejsy sieciowe, jeśli w ogóle wstały), jak i route (twoje ścieżki kierowania pakietów w świat i do routera).

Wyślij nam co wypisują - może w czymś to pomoże, a może wszystko będzie wyglądało dobrze z tej strony.
[#25] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Don_Adan, post #22

Zainstalowałem Roadshow i skonfigurowałem sieć (jest o wiele łatwiej niż na AmiTCP). W zasadzie nie idzie się pomylić na niczym, tak prosto jest to zrobione. Mimo tego sieć jak nie działała, tak dalej nie działa. Oto komunikat:

WB3.1:System> addnetinterface a2065
Interface "a2065" added.
Interface "a2065" configured, address = 192.168.0.101, network mask = 255.255.255.0.
WB3.1:System> ping 192.168.0.1
PING 192.168.0.1 (192.168.0.1): 56 data bytes
ping: sendto: Unknown error code
ping: wrote 192.168.0.1 64 chars, ret=-1

--- 192.168.0.1 ping statistics ---
7 packets transmitted, 0 packets received, 100% packet loss

Kartę dodaje prawidłowo, ale router na ping nie odpowiada. A próbowałem w takich zestawieniach:
1. Router z DHCP, Amiga DHCP (IP przydzielane przez router)
2. Router bez DHCP, Amiga ze stałym IP 192.168.0.101
3. A2065 podłączona kablem LAN bezpośrednio do routera
4. A2065 podłączona kablem LAN do switch'a 10/100 (zgłasza połączenie Amigi jako 10Mb), a switch z kolei podłączony do routera.

Zaczynam podejrzewać to wstrętne pudełeczko-adapter (CentreCOM 210T) do karty A2065. Być może ono jest zepsute. Diody niby świecą, zapala się też LINK po podłączeniu kabla, ale świeci ciągłym światłem, nie pulsuje nawet przez moment.

Ktoś posiada taki adapter na swojej karcie A2065 albo miał z nim jakieś doświadczenie?
Co jeszcze mogę zrobić? Aha, próbowałem też z kartą w innym slocie Zorro (ale tylko w jednym.
Tak wygląda przydzielenie adresów kart w kompie:
[#26] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #25

Ściągnąłem inny sterownik z aminetu i sytuacja jest podobna, czyli kompletna cisza w eterze.
Zajrzałem jednak do instrukcji, bo może coś od strony sprzętowej karty jest nie tak. Znalazłem taki wpis odnośnie zworki J7:
Jumper
JP7 controls the type of Ethernet transceiver being used. For type 2 Ethernet, jumper JP7 must be off. If your site uses type 1 Ethernet, a jumper block must be placed on JP7. Most sites use type 2 Ethernet, so JP7 is left off; this is the default setting, preset from the factory.


O jakie typy "Ethernetu" im chodzi? Spróbuję ze zwartą zworką, nie powinno się przecież nic stać (jakby co, to jasny rozbłysk od strony Częstochowy będzie ode mnie )
[#27] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #25

Ekspertem nie jestem, ale to moze byc jakis problem ze sprzetem. Ja jak zaczynalem z internetem na A4k to podlaczalem XSurf 100 bezposrednio do modemu kablowego po kablu LAN, i wtedy stwierdzilem, ze tylko Roadshow dawal rade z DHCP. Dopiero pozniej kiedy kupilem tablet do grania zakupilem router, ale wtedy juz nie trzeba bylo nic konfigurowac w Roadshow, tylko kable podlaczyc.
[#28] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Don_Adan, post #27



trampolina yippee Tańczący banan

Chłopaki, dlaczego nikt mnie nie zapytał o zworkologię? Okazało się, że trzeba było zmienić cały blok zintegrowanych zworek w sektorze ABC z AB na BC. To przełącza na drugi tryb, gdzie podpięte jest już nie wstrętne pudełeczko-adapter z gniazdem RJ-45.

Za chwilę sprawdzę na AmiTCP (teraz hula na demowej wersji RoadShow)...

AmiTCP toże hulajet OK

Teraz tylko postawić ftp na Ami. Ktoś gdzieś niedawno coś polecał, muszę tylko poszukać...

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 13:23:42 przez Umpal
[#29] Re: Karta sieciowa ze złączem BNC...

@Umpal, post #28

Dla potomnych opis ze zdjęciami znajduje się w tym wątku: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem