kategoria: Sprzęt
[#1] [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

Opis A2065 Ethernet Card na Amiga Hardware Database.

Okazuje się, że sporo osób posiada tę popularną sieciówkę, ale nie wszyscy wiedzą, że oprócz złącza BNC (na zdjęciu sekcja J1) można do niej podłączyć kabel sieciowy UTP/STP z wtykiem RJ45 za pomocą specjalnego adaptera (MAU) wpinanego do gniazda DB15 (AUI) (na zdjęciu sekcja J2).
Adapterów jest wiele i teoretycznie większość z nich powinna zadziałać, jako że ich zadanie jest podobne. Cytując za Wikipedią:
A Medium Attachment Unit (MAU) is a transceiver which converts signals on an Ethernet cable to and from Attachment Unit Interface (AUI) signals.

W luźnym tłumaczeniu oznacza to, że...
...adapter MAU jest nadajnikiem-odbiornikiem konwertującym sygnały sieciowe do i z portu AUI.

Na zdjęciu poniżej przykładowe adaptery (ja korzystam z CentreCOM 210T - na zdjęciu wersja 210TS):



Teoretyczny transfer to 10Mb/s (1280kB/s), ale w praktyce na Amidze osiągniemy nie więcej jak kilkadziesiąt kilobajtów, a w sprzyjających warunkach, tzn. dysponując szybkim procesorem i odpowiednim oprogramowaniem sieciowym, powyżej stu. Amigowiec się tym jednak nie przejmuje i jest szczęśliwy, że może w wygodny sposób łączyć się z domową siecią, przesyłać pliki do i z Amigi, czy korzystać z Internetu cool.

Żeby jednak takie urządzenie zadziałało z naszą kartą A2065, należy przepiąć cały blok zintegrowanych zworek z rzędu AB na rząd BC (zakreślone na zdjęciu):



W przypadku posiadania więcej niż jednej karty w Amidze może się okazać, że braknie miejsca na zaadresowanie jej lub nastąpi konflikt (tutaj akurat na przykładzie karty pamięci SupraRAM):



Poprawnie wygląda to następująco (choć sama przestrzeń adresowa jaka jej zostanie przypisana może być inna w zależności od ulokowania innych urządzeń; w skrajnych zaś przypadkach może jej po prostu zabraknąć i będziemy zmuszeni do wypięcia którejś pozostałej i ilość wolnych slotów Zorro nie będzie miała żadnego znaczenia):



Karta działa na ostatnim darmowym stosie AmiTCP 3.0b2 (instalator zawiera błąd, ale można to przejść, tylko trzeba się trochę nagimnastykować). Przykładową instalację znajdziecie na tej stronie (jest po francusku, ale bazując tylko na obrazkach można bez problemu to przejść). Również MiamiDX 1.0c działa bardzo dobrze, ale w przeciwieństwie do AmiTCP 3.0b2 wymaga procesora 020 (a więc na przykład na standardowej A2000 go nie odpalimy).

Do pełni szczęścia potrzebny jest także sterownik. Na Aminecie są co najmniej dwa:
1. New driver for A2065 ethernet card.
2. Updated a2065.device for CableModem.

Dla lubiących totalną łatwiznę przygotowałem małe archiwum z minimalistyczną wersją AmiTCP 3.0b2 skonfigurowaną właśnie pod opisywaną kartę: amitcp_a2065.lha

Po rozpakowaniu na partycję systemową, do której są odwołania, stos można uruchomić z linii poleceń (lub przypisać do górnego menu jakimś aminetowym narzędziem) za pomocą skryptu net znajdującego się w katalogu S.

Powodzenia OK

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 20:27:39 przez Umpal
[#2] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Umpal, post #1

DYJ MI JĄ!!!
[#3] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Umpal, post #1

Przydatny może być jeszcze C= A2065 network card hardware tester. Opis autora:
Lance-Test is used to test the AMD LANCE chip on the Commodore A2065 network
cards. It is speciifically written for testing the hardware and is good for
doing so if you have an A2065 that is not working and you are certain the TCP/IP
stack and driver are correctly configured.
[#4] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@_Skiba, post #2

Karciochę-sieciochę? Wiesz dobrze, że prędzej skonam
A swoją drogą, Skiba, to byłem przekonany, że masz co najmniej jedną taką w swoich zbiorach do kilku A2OOO pomysł
[#5] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Umpal, post #1

Wielkie dzięki za wrzucenie informacji o konfiguracji karty. Z gotowego archiwum na pewno skorzystam. OK
Sprawdziłeś może jaka jest różnica w prędkości pomiędzy Miami, AmiTCP, Roadshow?
[#6] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Leon, post #5

Kiedyś robiłem takie testy, ale nie zapisałem wyników. Jak będę pod koniec czerwca w domu, to zrobię głębsze porównanie i zamieszczę wyniki OK

Ale za to pamiętam, że nie było żadnej różnicy w prędkości na różnych sterownikach do karty (nie działała też ani lepiej, ani gorzej - przynajmniej na tyle, na ile to przetestowałem).
[#7] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Umpal, post #6

Próbowałem skonfigurować sieć za pomocą Miami ale bez skutecznie. (fotka)
Czy mógłby mi ktoś wysłać konfigurację do Miami aby sterownik a2065 zadziałał.
[#8] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Leon, post #7

Jak podłączona jest Amiga do routera: bezpośrednio kablem, czy w jakiś nietypowy sposób? Jeśli to pierwsze, to czy dioda na routerze mruga na linii z Amigą?
Z CLI Amigi puść pinga na router i zobacz, czy odpowiada.

[Update]
Teraz zauważyłem, że sterownik na Amidze nie został otwarty. Odpal SysInfo, wejdź do sekcji Boards i wklej tutaj zrzut ekranu.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:50:44 przez Umpal
[#9] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Umpal, post #8

Tutaj zrzut ekranu z SysInfo. Zworki na karcie domyślnie były ustawione wszystkie w pozycji B-C. Do routera mam wpięty taki TP-Link aby odbierać internet po kablu w pokoju. Czyli co dokładnie mam wpisać w CLI?
[#10] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Leon, post #9

Dane z SysInfo są w porządku.
Czy ten TP-Link ma dwa gniazda RJ45, bo na zdjęciu widać tylko jedno? Jeśli tylko jedno, to nie bardzo rozumiem, jak to urządzenie może być podpięte do routera i do Amigi jednocześnie. Wyjaśnij proszę.
(CLI na razie zostawimy, bo i tak nie zadziała. Najpierw trzeba "ożywić" kartę pod systemem)
[#11] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Umpal, post #10

Z routera kabel wpinam do TP-Linka a w pokoju mam drugi taki sam TP-Link z którego kabel podpinam bezpośrednio do Amigi. Krótko mówiąc zamiast ciągnąć kabel od routera do pokoju mogę zastosować w zamian takie dwa TP-Linki. To było jedyne rozwiązanie aby podłączyć stacjonarny PC bez wiercenia dziur w ścianach.
[#12] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Leon, post #11

Jeśli dobrze rozumiem, to one łączą się między sobą albo bezprzewodowo albo przez sieć elektryczną, tak?
W takim razie teraz trzeba określić adres routera. Możesz podłączyć PC do sieci i sprawdzić, jaki adres IP dostaje?

[Update]
Tym samym kablem, który podłączasz do Amigi.


Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 12:50:54 przez Umpal
[#13] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Umpal, post #12

Dokładnie tak działają te TP Linki. Ok mam już adres IP z PC po tym samym kablu.
[#14] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Leon, post #13

Karta sieciowa A2065 działa z Miami32b tylko ze sterownikiem Steva Lemieuxa.
Po kliknięciu na przycisk "Query device" w "Miami SANA-II parameters" automatycznie zostaną wczytane wszystkie dane karty sieciowej. Teraz wystarczy kliknąć na przycisk "Online" i zamknąć "Miami Request" o adresie IP by zobaczyć komunikat nad przyciskiem "Online" sieć podłączona.

Z innej beczki, pobrałem z aminetu AmiSSL v 4.1, zainstalowałem na dysku, są porobione assigny. Niestety nie mogę dalej wczytać stron zaczynających się od https. W IB 2.4 wyskakuje komunikat o braku czy starej wersji SSL. Certyfikatów też nie widać w menu IB. Jak to obejść?
[#15] Re: [Konfiguracja] Karta sieciowa A2065

@Leon, post #14

Też dzisiaj walczyłem z SSL, tyle że ja instalowałem wszystkie wersje po kolei (1.1, 2.2, 3.6, 4.1) i miałem dokładnie tak jak Ty.
Z pomocą przyszedł post #24 z tego wątku szeroki uśmiech

Po zrobieniu jak mądrzejsi koledzy piszą, nawet na fb się udało zalogować szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 23:34:12 przez Tomuś
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem