kategoria: CD32
[#1] Cd32 i samsung led tv
Moj pierwszy post wiec mowie czesc ! Nabylem wlasnie konsole cd32, ma ona wyjscie na chincze i s video. Kabla s video narazie nie mam wiec gram po chinczy i czasami krawedzie w grach sa poszarpane ale video jest ok. Chcialbym uzyskac troszke lepszy obraz. Mam w domu takie cos allegro.pl/adapter-przejsciowka-euro-3x-rca-s-video-i5156260240.html#. I tu pytanie, czy oplaca sie kupic jakis kabel s video i podlaczyc go do tej przejsciówki ? Inaczej sie nie da bo tv nie posiada zlacza s video, tylko kompozyt. Scart w tv podpisany jest jako rgb. Dzieki z gory za pomoc
[#2] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #1

Najładniejszy obraz uzyskałbyś przez podłączenie przystawki z gniazdem video rgb ewentualnie dałoby się wyprowadzić bezpośrednio z płyty taki sygnał.
[#3] Re: Cd32 i samsung led tv

@mikser, post #2

A gdzie ja takie cos dostane i ile to kosztuje ? Roznica bedzie widoczna pomiedzy s video i rgb ? Ten drugi spoob ma sie rozumiec polega na otwarciu konsoli i majstrowaniu tam ?
[#4] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #3

Przeszukaj ebay ale łatwiej chyba będzie pobawić się lutownicą.

link
[#5] Re: Cd32 i samsung led tv

@mikser, post #4

Ha! widzialem juz wczesniej ten filmik, raczej sam sie za to nie zabiore. Trzeba sie troszke znac na rzeczy zeby to wszystko ogarnac. A jak osiagnac najlepszy obraz bez ingerencji w sama konsole? I czy warto otworzyc konsole, bo juz czytalem wiele razy ze kondensatory moga byc zle wlutowane zlbo ze sa na granicy zycia i smierci. Moja konsola jest z wrzesnia roku panskiego 93.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 10:54:31 przez Dragan
[#6] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #1

Ta przejściówka powinna Ci w zupełności wystarczyć.
Konsola nie generuje obrazu w "HD", do czytania małych literek w workbenchu tez nie będziesz jej wykorzystywał. Do gier S-Video jest bardzo dobrą opcją. Proponuje wydac kilka złotych na lepszy S-video, u mnie na gorszej jakości kablu obraz jest ładny ale faluje. Jeśli dźwięk buczy przy pogłośnieniu może być to wina kiepskiej przelotki Scart>svideo, u mnie wymiana scart na lepszy zlikwidowała buczenie w głośnikach.

Jeśli interesuje Cie jednak podziwianie np "ditheringu" w grach poprzez przyglądanie się pojedynczym pikselom, to wtedy możesz się pokusić o modyfikacje i wyjście RGB, co w mało wprawnych rękach = śmierć konsoli. Albo zakupić wygodne Indivision AGA 4000 / CD32 Scandoubler/Flicker Fixer (Internal). Wybór należy do Ciebie
[#7] Re: Cd32 i samsung led tv

@Koyot1222, post #6

Oj drozej niz moja amiga hehe, mozesz mi polecic jakies kable s video i zlacza scart ? Bo jak rozumiem sugerujesz, ze to co mam to niskiej jakosci:)
[#8] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #7

allegro.pl/kabel-s-video-s-video-5m-hama-i5358230286.html lub to allegro.pl/kabel-svhs-svhs-hq-zlocone-koncowki-jakosc-i5262519810.html takie cos da dobry obraz ? Bo sa jeszcze kable no name po 4-5 zl. Odnosnie tej przejsciowki scart to moge jeszcze miec taka z xboxa.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 12:05:02 przez Dragan
[#9] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #8

Wyglądają spoko, nie wiem tylko czy potrzebujesz aż 5 metrów kabla. Wydaje mi się że w normalnym RTV dostaniesz w cenie 15-20zł krótszy kabel ekranowany dobrej jakości. Na firmę bym nawet nie patrzył, aby kabel był gruby, miał ekranowanie, chyba wszystko.

Co do tych przejściówek, mnie nic nie mówią nazwy. Jak biorę do ręki i widzę że plastik jest śliski, lekki a cienki blaszki wyglądają jak by się miały wyłamać, to nie kupuję. Jeśli coś wygląda dobrze, ma swoją wagę, ktoś zadał sobie trud aby końcówki pozłocić i zazwyczaj lekko wyższą cenę to w większości przypadków powinno być ok, na dłuższą metę.
Trzeba pamiętać, że konsola ma swoje ograniczenia, to nie jest PS3 ani X360 i pewne niedociągnięcia/rozmazania można jej wybaczyć.
Ja mam Cd32 i Snes oraz N64 podpięte pod taką przelotkę do monitora CRT. Obraz nie jest wysokich lotów, ale do tych gier zupełnie wystarcza. Niestety ten konwerter nie nadaje się do podpięcia Segi megadrive II, obraz traci szybko kolory, miga nieprzyjemnie nawet w szarości.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 12:45:26 przez Koyot1222
[#10] Re: Cd32 i samsung led tv

@Koyot1222, post #9

Wiem wiem ze to leciwy sprzet, mialem a500 w mlodosci :) z tym kablem jest wlasnie problem, w moim miescie nie mozna go dostac. Aha i jeszcze jedno pytanie, oprocz cd32 mam jeszcze ps2 i nesa, jak to wszystko na raz podpiac ?
[#11] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #10

Jak masz jedno euro to kup rozgałęźnik. Kosztuje kilka zł.
[#12] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #10

Ja mam w pokoju rozgałęźnik RCA, tylko ten jakiś drogi jest... niedawno widziałem po niecałe 20 zetów były, może warto poferdrować gdzie indziej. Z telewizorem LCD dobrze współpracują na tym przełączniku Snes/N64/PS2/Megadrive. Dla mnie te konsole po prostu muszą mieć lekko rozmyty obraz. Ale można też to podpiąć do przelotki, albo konwertera.
Złączki Euro możesz podpiąć do rozgałęźnika, ale zestaw nie będzie się automatycznie przełączał na aktualnie działające urządzenie. Ztąd manualny przełącznik RCA chyba lepszy będzie.
Można też po taniości spiąć kable na reduktory RCA Co w przypadku Audio zdaje egzamin jednak w przypadku Video powoduje u mnie przyciemnienie obrazu z każdym kolejnym urządzeniem. Lepiej podpinać osobno Video, albo poprzez manualny przełącznik RCA.
Cd32 mam podpięte osobno poprzez Svideo i uważam że obraz jest bardzo dobry. Na RCA mam rozmycie oraz przesunięcie koloru, szczególnie czerwony jakby był z boku, jakiś słabszy jest ta część odpowiedzialna na video w CD32 w porównaniu np z Snes albo n64 które dają mocny sygnał.
Kiedyś nawet porównywałem że Snes nawet dobrze wygląda na kablu antenowym w porównaniu na tym samym kablu "mydło" z Cd32. Ale to też wina może być mniejszej rozdziałki snesa.
[#13] Re: Cd32 i samsung led tv

@mikser, post #11

Tylko jak rozgałęźnik to taki z przełączeniem źródła. Takim bez przełączania spaliłem sobie scalaka video w megadrajwie 2 przy połączeniu A500/MD2/PSX
[#14] Re: Cd32 i samsung led tv

@teh_KaiN, post #13

We wszystkich filmikach "retro" konsolowych przy podpinaniu/przełączaniu konsol zawsze zalecają wyłączyć sprzęt. Tak też zawsze czynię, wszystko wyłączone, przełączam kable, patrze czy ok i włączam sprzęty. Zawsze działa... i jak na razie przez "trochę" lat nic się nie działo.
[#15] Re: Cd32 i samsung led tv

@Koyot1222, post #14

Dzieki panowie to chyba bedzie najlepsza opcja, popytam na miescie o to.czyli za kazdym razem kiedy chce zmienic system na ktorym gram musze wylaczyc tv ? Czy moge wszystkie konsole podpiac do tego na stale i niczego pozniej nie odpinac ? A i wracajac do mojego wczesniejszego pytania : warto sprawdzic te bezpieczniki na plycie amigi ?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 15:11:52 przez Dragan
[#16] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #15

Podpiąć na stałe i nie odpinać jeśli masz rozgałęźnik z wyborem źródła. Przełączaj dopiero po wyłączeniu wszystkich sprzętów.

Mój MD2 się spalił po wyłączeniu wszystkich sprzętów, po puszczeniu sygnału z PSX lub A500, nie jest pewien z którego. Konsola ta nie jest zabezpieczona przed dojściem prądu do niej przez gniazdo video. Wybór źródła w rozgałęźniku załatwia tego typu problemy.

Telewizora nie musisz wyłączać.
[#17] Re: Cd32 i samsung led tv

@teh_KaiN, post #16

Aha, czyli w takim rozgalezniku bez wyboru zrodla istnieje prawdopodobienstwo, ze zdarzy sie cos zlego ?
[#18] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #17

PSXowi i Amidze nic się nie stało, widać zależy od konstrukcji urządzenia.

Lepiej dmuchać na zimne i załatwić sobie ciut lepszy rozgałęźnik niż potem sprzęt naprawiać. ;)

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 19:46:42 przez teh_KaiN
[#19] Re: Cd32 i samsung led tv

@teh_KaiN, post #18

A co z tzw. skalerami? Niby podbijają rozdziałkę do HD.
[#20] Re: Cd32 i samsung led tv

@Ender, post #19

Nie rozumiem co to ma do mojego postu o rozgałęźniku i tego, że takie bez wyboru źródła pozwalają na przepływ prądu z jednego urządzenia nadającego sygnał (np. Amiga) do innego (np. Megadrive), bo nic tego przepływu nie kierunkuje.

A skalery jak skalery. Jeśli pytasz czy działają, to te na Allegro magiczne SCART-HDMI niby działają, co widać po różnorakich filmikach na youtube. Z jakim faktycznym efektem jakościowym to Ci nie powiem bo nie mam.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 22:07:42 przez teh_KaiN
[#21] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #15

Dla świętego spokoju lepiej wszystko wyłączyć. Ja mam po taniości kupione "listwy zasilające" z wyłącznikiem. Wyłączasz urządzenia, odłączasz przyciskiem dopływ prądu, przełączasz jak chcesz mieć, włączasz prąd, włączasz system i powinno być "ok".

W odpowiedzi na #18
Są skalery i "skalery". Te pierwsze są dużo droższe i widziałem takie urządzenie w akcji tylko raz. Obraz żyleta z przelotki Amiga-VGA, ale problemem okazało się automatyczne "leczenie" obrazu z migotania np w przeplocie. W przypadku gier, w wielu miejscach gdzie np sprajt migał np po uderzeniu bohatera przez przeszkadzajki, sprajt bohatera znikał z ramki do czasu aż przestał migać. Podobnie z migającymi efektami wody itp.
"Skalery" lub wszelkiego typu konwertery, w zależności od wersji dają na wyjściu sygnał określonej jakości, średnia półka, tak bym to określił. Sygnał wejścia zależy od urządzenia i rodzaju podłączenia. U mnie RCA daje lekko rozmyty sygnał i pomimo 1280x768 60hz na wyjściu obraz jest rozmyty. Cud się tu nie stanie, obrazowi w olśniewający sposób nie przybędzie pikseli, głębi, ostrości. Ogólnie, jakość oceniam na lekko gorszą niż na ekranie zwykłego telewizora do którego się przyzwyczaiłem. Do gier mi zupełnie wystarcza. Na wyjściu S-video jest dużo lepiej, pojedyncze piksele są prawie widoczne. Wymierną zaletą tych urządzeń z mojego punktu widzenia, jest to iż nie wymazują z obrazu szybko migających elementów.
[#22] Re: Cd32 i samsung led tv

@Koyot1222, post #21

Eee nie potrzeba mi takich rzeczy jak skalery, zeby pograc w hd to mozna wlaczyc emulator i po klopocie :)Nawet na nesie pikseloza mi nie przeszkadza co dopiero na amidze . I tak jak mowisz jak jeszcze te urzadzenia probuja naprawiac cos w obrazie to ja dziekuje .Cos z innej beczki: wczoraj odpalilem cannon fodder z plyty i bylem zszokowany jak dlugo sie to laduje, chyba 2 razy dluzej niz na a500. To chyba nie problem lasera bo Benefactor smiga jak antylopa tak samo chaos engine.
[#23] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #22

Wgrywanie gier Cd32 zależy też trochę od typu nośnika. Kopie z zasady "delikatniejszego" zapisu ładują się gorzej. Dobrze wyregulowany lub nowy laser powinien radzić sobie z nimi prawie tak dobrze jak z oryginałami.
Mój jest już tak rozregulowany (albo zużyty), że czyta tylko oryginalne nośniki i audio CD. Z nagranymi nie radzi sobie, dioda miga i miga, płyta się kręci ale nic. O dziwo oryginały nie są odczytywane z wielkim opóźnieniem, chodzą "ok".

Trzeba pamiętać że Cd32 to nie jest demon prędkości i tylko kilka gier posiada na płycie komendę "2xspeed" jak np "Roadkill CD32". W tych kilku przypadkach płyta kręci się optycznie szybciej co może i zwiększa prędkość odczytu danych.
Uwzględnić trzeba też to że gry Cd32 to w 90% przypadków "konwersje" wersji dyskietkowych... Pewnie niewielu zaprzątało sobie głowę aby przygotować pliki do równomiernego lub szybszego odczytu przez Cdrom.
Nie jest to przypadłość tylko Cd32, zauważyłem też podobne zjawisko na PSX np w "Samurai showdown", snesowa wersja może ma sporo gorszą grafikę ale wgrywanie "SH PSX" to jakaś porażka. Z tego co pamiętam PSX ma cdrom podobnej prędkości, ogólnie głowy nie urywa. Co by nie mówić te czasy "loadingów" nie przebiją jednak "Neogeo CD", co min zdecydowało o powodzeniu konsoli.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 11:37:12 przez Koyot1222
[#24] Re: Cd32 i samsung led tv

@Koyot1222, post #23

Nagrywalem wszystkie gry na te same plyty verbatim wiec jakosc nosnika odpada. Z tym przewalaniem gier z dyskietek na cd to masz racje. Cannon fodder na a 500 i cd32 to zywcem to samo, tyle ze muza jest w wav :) Odnosnie psx sie nie wypowiem bo juz dawno gralem ale np taki god of war na ps2 laduje sie szybciej z dvd niz quake 3 z cd.
[#25] Re: Cd32 i samsung led tv

@teh_KaiN, post #20

Pytanie przyszło mi do głowy, po tym jak czytam wątek. Sprzedający twierdza, że np. podbije obraz w takim Wii, Xboxie, itd. byłem ciekaw, czy może dzięki takiemu podbiciu obraz np. CD32 na LCD będzie ładniejszy, bo jakoś się dopasuje do TV i nie mam tu na myśli HD, tylko czasem na nowych TV obraz jest brzydki, a taki skaler zadziałałby jak filtr/scandoubler?
Bez nerwów, nie chciałem zirytować, ale zakładanie osobnego wątku do jednego pytania pokrewnego wydało mi się zbędne.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 15:59:43 przez Ender
[#26] Re: Cd32 i samsung led tv

@Ender, post #25

Widzialem takie cos do wii, zamiast zwyklego wyjscia bylo hdmi i kolory byly jakies bardziej wyblakle wolalem zwyklego scarta, do ktorego mam podpieta konsole. Ale to kwestia gustu. Wydaje mi sie ze caly urok tych starych konsol to wlasnie ten obraz nie hd nie zyleta itd :)
[#27] Re: Cd32 i samsung led tv

@Dragan, post #26

Ja cały czas się zastanawiam, czy nie kupić sobie CRT 100hz do starych sprzętów typu Xbox, Wii, Dreamcast, kiedyś myślałem też o podłączeniu CD32. Niestety taki TV musiałby mieć 29 cali i więcej i zająć ciut miejsca. Chyba faktycznie UAE trzeba polubić, skoro tylko do gier ma służyć.szeroki uśmiech
[#28] Re: Cd32 i samsung led tv

@Ender, post #25

Niestety obraz w cudowny sposób nie "obrośnie" w piksele. Nie przeskoczy samoczynnie z formatu 3x4 na kinowy 16x9.
Jeśli chodzi o likwidowanie przeplotu to zarówno skalery jak i "skalery" robią to w całkiem dobry sposób, ale zawsze jest "coś za coś". O ile nieruchome elementy jak blat workbencha wyglądają dobrze, tak ruchome jak np wskaźnik już niekoniecznie. Mogą pojawić się na obrzeżach ruchomych obiektów jakieś artefakty, rozmycia, albo jak opisałem wcześniej sprajty migające mogą znikać z ekranu do czasu aż przestaną migać w zależności od urządzenia które widziałem.

W odpowiedzi na #27

Dobry, niewysłużony 100hz telewizor jest teraz już chyba rzadkim rarytasem. Styczność miałem tylko raz odbiornikiem 21 cali, jakość rzeczywiście fajna. Niestety gabaryty sprzętu dużo odbiegają od wielkościowo podobnego np monitora LCD.
Wydaje mi się że idąc "po taniości", skompletujesz zestaw monitor LCD, konwerter Svideo/RCA do VGA i jakiś używany 2 głośnikowy zestaw Creative-a. Jakość zupełnie zadowalająca do grania na większości konsol z lat 90tych.
[#29] Re: Cd32 i samsung led tv

@Koyot1222, post #23

Mój jest już tak rozregulowany (albo zużyty), że czyta tylko oryginalne nośniki i audio CD.


Mój znajomy ma stary odtwarzacz cd onkyo, owe onkyo czytało tylko oryginały i bardzo stare nagrywane płyty cd. Sprzęt ma bardzo zaawansowany laser, o wymianie nie było mowy. Okazało się że płyty nagrywane na starych nagrywarkach CD działają poprawnie, natomiast nagrywane na DVD już nie. Żadne kombinacje ustawień przy DVD nie dają rezultatów natomiast nagrywarka CD działa bez problemu. Gdzieś wyczytał że powodem jest średnicą wiązki lasera, DVD ma mniejszą przez co mniej czułe stare lasery nie radzą sobie z takimi kopiami. Warto spróbować zrobić test na jakiejś starej nagrywarce może akurat da to jakieś sensowne rezultaty.
[#30] Re: Cd32 i samsung led tv

@codi, post #29

Z doświadczenia wiem że duże znaczenie ma prędkość nagrywania, im wolniej nagrywana płyta tym lepiej dla CD32.
Co do nagrywarek DVD i CD to z tego co zauważyłem ostatnio patrząc na filmik i regulowanie laseru Cd32 za pomocą spektrometru. Widmo tłoczonych kompaktów CD było dużo szersze w porównaniu z widmem nagrań CDR. Z tego co ten facet mówił, wynikało, że laser powinien być o wiele lepiej/czulej wyregulowany do czytania samodzielnie nagranych CDR.
Byłem nawet w kilku punktach naprawy RTV w moim mieście, niestety nikt nie reguluje laserów za pomocą takich lub podobnych urządzeń.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem