kategoria: A2000/A3000
[#1] Nexus SCSI + 4MB SIMM
Ponad tydzień temu zdecydowałem się na kupno karty o niezwykle chwytliwej i dobrze kojarzącej się nazwie Nexus. Z opisu wynikało, że przed laty działała dobrze, ale ostatnio przestała. Udało mi się uzgodnić cenę na 25 euro z wliczoną wysyłką i zaryzykowałem (zapewne wielu z Was zrobiłoby podobnie OK). Dodatkowo dostałem do tego trzy "kickstarty", z czego chyba tylko jeden jest rzeczywiście ROM-em, ale o to zapytam w oddzielnym wątku.
Karta przyszła z pamięcią i dyskiem Quantum 270S (ok. 260MB):



Szczęście uśmiecha się do mnie po raz kolejny, ponieważ po włożeniu karty do mojej A2000 komputer widzi 4MB "krótkich" SIMM-ów, a to już premia sama w sobie



Dalsze testy wykazały, że i dysk jest widziany pod programem dedykowanym do Neksusa (działa również dysk 2.5" przez przelotkę 80 na 50-pinów, którego używam z Oktagonem i opisywałem w tym wątku):



Jedyny szkopuł, to że karta nie bootuje dysku. Trzeba to zrobić z dyskietki komendą nexusmount (ładuje Nexus.device i prawdopodobnie nexus.amhd):



Po uważnym przyjrzeniu się karcie, a w szczególności EEPROM-owi zauważyłem prawdopodobną przyczynę:



Wyciągnąłem kość, naprostowałem pina, ale karta jak nie bootowała, tak nie bootuje. Wygląda na to, że pacan, który nie wiadomo po co tego czipa wyciągnął, nie zwrócił nawet uwagi na karygodny błąd podczas wkładania.
Czy zdaniem fachowców-elektroników ten EEPROM (poprawcie mnie, jeśli inaczej się to nazywa) jest przez ten wygięty pin spalony? Czy może dałoby się go jeszcze raz przeflaszować? Na stronie Amiga Hardware Database, gdzie opisują tę kartę jest ROM image w pliku - Nexus.bin. Ja się nie znam, więc nie wiem, ale czy nie możnaby go użyć do ponownego nagrania albo na tego, albo na innego zastępczego czipa?
[#2] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #1

Jeśli ma pod naklejką szklane oczko to tak.
Jaki to układ?
[#3] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@sanjyuubi, post #2

Szkoda mi na razie zrywać tej naklejki, ale wyczuwam okrągłe wgłębienie pod nią.
Pytasz mnie, jaki to układ. Nie mam pojęcia, co ci powiedzieć

[Update]
Chwila, już wrzucam zdjęcie...



Naklejka nieco zasłoniła, ale jest tam znaczek AMD (taka a'la strzałka, znane logo)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 18:45:07 przez Umpal
[#4] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #3

Pod naklejką masz też oznaczenie tego układu
[#5] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #1

A zworka od autoboot jak ustawiona ?
[#6] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Norbert, post #5

To oczywiście próbowałem w pierwszej kolejności - z i bez.
[#7] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #6

Odpaliłem kartę bez EEPROM-u i wychodzi na to, że w takim stanie to dla niej bez różnicy.
Do zbootowania dysku potrzebne jest nexus.device, które zapewne znajduje się w EEPROM-ie.

Zamieszczam zdjęcie komend nexusmount i nexusinfo:



Device załadowany jest software'owo (skopiowałem potrzebne pliki do systemu na drugim dysku na Oktagonie) i mam w ten sposób dostęp do dysku podpiętego do Neksusa. Nie rozumiem tylko, dlaczego jest tak mało pamięci, bo powinno być 9MB (1MB z płyty, 4MB z A2630 i 4MB z Neksusa). Gdy uruchamiam Neksusa z A2630, to jest komplet, czyli 9MB, ale z Oktagonem, który nie ma obsadzonych banków pamięci jest tylko 7MB.
[#8] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #3

Czy tam jest 27c64?
[#9] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@sanjyuubi, post #8

Tak, ta czwórka jest bardzo wąska, ale masz rację (przeczyściłem to miejsce żeby się upewnić).
Mam nadzieję, że masz dobre wieści szeroki uśmiech
[#10] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #9

jo to na bank 27c64 nawet plik ma 8 KB....
[#11] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@stryker, post #10

No właśnie, dlaczego ten plik ma tylko 8kB? Myślałem, że ten "wsad" do EEPROM-u zawiera Nexus.device i inne potrzebne pliki, ale 8kB, to na mój rozum trochę za mało (chyba że to jest konwertowane do jakiegoś innego języka/formatu i wtedy mieści się w tych ośmiu kilobajtach).
[#12] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #11

Widzę, że taki scalak nie jest drogi: link, tylko jeszcze ktoś musiał by Ci ten plik bin wsadzić do niego.
[#13] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #11

Przydałaby się instrukcja do tego urządzenia, o ile zawartość tego eproma nie jest skompresowana, to raczej te dwa pliki się do niego nie zmieszczą, więc może te sterowniki powinny znajdować się np w DEVS: w HH0: (taka nazwa ukazuje się w pliku readme), a w bootromie jest tylko minimalny sterownik ładujący resztę z dysku.


Sprawdzałeś, czy na ks1.3 też nie bootuje?
[#14] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@gilban, post #12

Dzięki za cynk. Rzeczywiście ma ten sam symbol, ale podają tam w opisie, że ma 64kB. Nie wiem, jak jest w przypadku tego na karcie i czy jej samej by w jakiś sposób przeszkadzało wsadzenie takiej 64-ki, ale cena jest bardzo przystępna.
Ma ktoś możliwość zaprogramowania tego czipa z ROM-em z ww. strony?

[Update]
Nie, na 1.3 nie sprawdzałem. Dzisiaj już nie dam rady tego zrobić, bo na noc muszę pakować Amigę (mało miejsca), ale jutro z rana to zrobię.

może te sterowniki powinny znajdować się np w DEVS: w HH0:

Przypomniałeś mi, że jedną z opcji programu dedykowanego do karty jest tworzenie dyskietki bootującej. Może faktycznie te pliki mają się znaleźć na dysku. Jak wspomniałem testy przeprowadzę rano. Dzięki za podpowiedzi, mogą się okazać bardzo przydatne.

Jeszcze odnośnie HH0 - czy tak ma się nazywać partycja bootująca, zamiast DH0 czy HD0? Widzę, że w read.me piszą o HH0, ale to chyba bardziej jako przykład, gdy używa się programu FlashBack do robienia kopii dysku i przywracania archiwum.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 22:56:19 przez Umpal
[#15] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #14

Ja, Architect1200 i być może Dez3. nie musisz kupować nowego układu, stary trzeba skasować i jeśli okaże się, ze jest uszkodzony, to dopiero kupować.

Wydaje mi się, że sam mam taki układ gdzieś.
[#16] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@sanjyuubi, post #13

Sprawdziłem na ks 1.3 i też nie bootuje. Ale podczas dalszych testów zauważyłem ciekawą rzecz. Najlepiej pokażę to na zrzutach ekranowych. Na pierwszym widać, że dysk jest ustawiony na FFS i Boot, ale gdy wybieram kopiowanie Workbencha na dysk, to w kolumnie Boot okno pokazuje NO:



Trochę dziwne, bo przecież powinno to być YES. Być może to tylko program i jego niedokładna informacja, ale z drugiej strony bardzo istotna. Oczywiście może mieć związek z omawianym wyżej epromem.
[#17] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #16

A spróbuj uruchomić hdtoolbox nexus.device i w nim partycjonować, albo sprawdzić, czy partycja jest "bootable". Może czegoś nie zaznaczyłeś przy partycjonowaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 10:50:33 przez sanjyuubi
[#18] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #16

zanim zaczniesz kombinować z tym epromem to ustaw zworkę na auto boot, odpal SysInfo i na liście devices sprawdź czy masz nexus.device czy jak tam ma się zwać, możesz też w CLI wpisać version nexus.device, jeśli się okaże, że nie ma to wtedy kombinuj z epromem , a jeśli jest to znaczy, że pobłądziłeś gdzie indziej.
btw 8kB wystarczy żeby wepchać kilka takich device'ów, jeśli zajrzysz w tą binarkę to zapewne okaże się, że znakomita część jest pusta

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 11:25:04 przez Kilos
[#19] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@sanjyuubi, post #17

Partycjonowanie, to były późniejsze kombinacje. Pod kartę podpiąłem trzy różne dyski, na których mam system i które startują na Oktagonie bez problemu.
HDToolBox nie wykrywa dysku nawet jeśli wpiszę mu nexus.device. Nie próbowałem po wpisaniu komendy nexusmount, ale nawet jeśli go zobaczy, to problem pozostaje wciąż nierozwiązany - karta nie bootuje dysku.

Sprawdzę jeszcze sugestię Kilosa...
[#20] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Kilos, post #18

Sam nexus.device zajmuje ponad 10kB, a do tego jeszcze jest jakiś nexus.amhd (czy jak mu tam), a eprom ma 8kB i jest zapełniony na oko w 90%

Lista urzadzeń autoconfig wskazuje, ze niby bootrom jest wykrywany, ale czy jest wykonywany to już nie wiadomo.


Może ktoś na EAB będzie wiedział, albo posiadał instrukcje.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 12:49:14 przez sanjyuubi
[#21] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Kilos, post #18

W SysInfo nie ma nexus.device - pojawia się dopiero po odpaleniu komendy nexusmount.

Chyba wyczerpałem już możliwości testowania (włącznie z chęciami), więc na razie dam temu spokój, tym bardziej że dostałem na priva ofertę nie do odrzucenia w sprawie epromu. Za jakiś czas odezwę się, co w tej sprawie.

To be continued...
[#22] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #1

Miałem tego Nexusa, całkiem dobrze to działało, rok temu poszedł pod młotek na Allegro, na priv wysłałem Ci maila do nowego właściciela, może Ci pomoże z konfiguracją jeśli dojdziesz już czy ten eprom działa czy nie.
[#23] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #21

IIIHAAA!!!





To niewiarygodne, ale karta, z którą pogodziłem się, że nie będzie już sama bootować została przez Early Startup Menu zobaczona! Oczywiście nie brały w tym udziału żadne moce tajemne, lecz życzliwość naszego forumowego kolegi stryker'a, który wysyłał mi kilka zaprogramowanych epromów, a na koniec jeszcze raz przeprogramowanego mojego (wszystko gratis). Tamte nie działały, ale mój tak! I choć przyszło mi czekać na ten moment niemal rok, to warto było OK

Tańczący banan yippee trampolina

Mucho thank you, Marcinie!

Teraz już nie mam wątpliwości - potrzebuję następną A2OOO, bo dwa kontrolery dysku w jednej, to zbytni luksus
[#24] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #23

Też mam nexusa ale na razie czekam na swój test, mam też kontroler supra scsi na zorro II i szukam do niego romu.
I tu apel. Może ma ktoś wsad do rom lub taki kontroler ?
Supra też nie botuje i widzi dysk dopiero po uruchomieni suprascsi.device.
[#25] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Risc, post #24

Do Nexusa wsad jest dostępny, ale do Supry nie wiem (nie podałeś modelu). Jeśli ktoś ci udostępni wsad, to zaprogramowanie kostki powinno być banalne. Powodzenia.
[#26] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #25

Dokładnie taka.
Supra SCSI

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 21:59:50 przez Risc
[#27] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Risc, post #26

[#28] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Umpal, post #23

Super, ze się udało :)
[#29] Re: Nexus SCSI + 4MB SIMM

@Norbert, post #27

dzięki,może coś z tego będzie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem