[#211] Re: Ciekawe kanały youtube

@morph123, post #210

link
Jest już zapowiedz kolejnego 😀 z MDW.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 06:18:27 przez philipo
[#212] Re: Ciekawe kanały youtube

@philipo, post #209

Tak przypuszczałem, że Rooster to była zemsta Atarowców. Amigowiec amigowcowi nie mógłby czegoś takiego zrobić
[#213] Re: Ciekawe kanały youtube

@nogorg, post #212

Kanał "Bitologia" -> https://www.youtube.com/watch?v=IYNOmB9b99Q&index=1&list=UUKZDD6ewoPxMglgwl9rQYQg

Rzeczowa gadka i przyzwoity montaż, na razie tylko 4 krótkie filmy, ale już zasługują na większe zainteresowanie.




Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 00:22:08 przez ZbyniuR
[#214] Re: Ciekawe kanały youtube

@ZbyniuR, post #213

Kolejny materiał o CD32:
[#215] Re: Ciekawe kanały youtube

@philipo, post #214

Polecam zerknąć na mój kanał.
Na razie trochę biednie z Amigą, ale się zmieni :)

Zdrajca


Zdzisław Bohater Galaktyki 2d


W przygotowaniu materiały o A500 i A1200
[#216] Re: Ciekawe kanały youtube
Ciekawe ile powstanie jeszcze kanałów opartych na retro sentymencie.

I gadaniu o dupie maryny.
[#217] Re: Ciekawe kanały youtube
Ogólnie w mediach dużo jest "przekłamań " o retro sprzęcie. Ostatnio w RMF mówili o jakiejś wystawie, na której-cytuję: "można było podziwiać konsole takie jak Amiga..."
[#218] Re: Ciekawe kanały youtube
Pierdy mamucie
[#219] Re: Ciekawe kanały youtube
Tak, ale to prezentowane Atari jest chyba przerobione i wygląda na to jakby miało drugi układ do stereo. Może to jest nazywane "kartą dźwiękową".

Moim zdaniem to dobrze, że na współczesnym kanale o grach zaczynają mówić o retro sprzęcie. Nie wiem czy materiał o współczesności Amigi się zmieści ale to zawsze coś. Zwłaszcza, że wygląda na to, że rynek retro zaczynają doceniać nawet grający głównie na współczesnych x86.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:13:56 przez pgru2

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:16:56 przez pgru2
[#220] Re: Ciekawe kanały youtube

@SuperBuster, post #217

W Karpaczu jest muzeum Konsol Gier Video, a nie mam Amigi cd 32 !
Jest za to Xbox 360.
Ogólnie lipa na max


Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:16:20 przez Dorian3d
[#221] Re: Ciekawe kanały youtube

@SuperBuster, post #217

Ogólnie w mediach dużo jest "przekłamań " o retro sprzęcie. Ostatnio w RMF mówili o jakiejś wystawie, na której-cytuję: "można było podziwiać konsole takie jak Amiga..."


Jednak CD32 to po prostu konsola, więc wcale nie taki babol
[#222] Re: Ciekawe kanały youtube

@Dorian3d, post #220

I moda na nazywanie kanałów
retro exe
retro aktywizacja
itp.
ręce obadają.
[#223] Re: Ciekawe kanały youtube

@Dorian3d, post #222

No właśnie, moda na te kanały wyskoczyła jak grzyby po ostatnich deszczach ( wiem co mówie, bo zebrałem przedwczoraj 4 wiadra opieńki miodowej w swoim sadzie i ogródku )
Co jeden kanał prowadzi coraz to lepszy matoł,który sepleni,albo mówi tak niezrozumiale,że trzeba oglądać te wypociny kilak razy by zrozumieć cokolwiek.

Do tego oczywiście przechwałki i pokazywanie każdemu tego co się ma i udawanie typu:
"ojej wczoraj szedłem wyrzucić śmieci a tam leżała amiga z milionem dyskietek,joyów monitorem i kartami turbo w pudełkach", czy inne historie typu"kupiłem A400 za 50 Erło i siętym chwalę,zeby wszystkim skakał gul"

Kolejny nieodzowny element tego typu kanałów to żebranie naiwnych widzów o to by wspomogli jakąs amigą czy innym sprzętem,osprzętem,softem itp itd, a potem się okazuje że taka darowizna leci na OeLiX,alledrogo czy jebay.
Po jakimś czasie pojawiają się oczywiście zaczepki jedne na drugiego czy wytykanie że "ja się znam a reszta to banda idiotów i mogą mi lizać buty"
Rzygać się chce od nowych filmów typu " giercowanie i ględzenie o d*pie Maryni"
gdzie taki jeden matoł dzieli się mądrościami życiowymi,typu"jak iść chodnikiem i by nie wleźć w g*wno"

Oczywiście nazwy kanały muszą się zaczynać na Retro czyli jak kolega wymienił plus podobne typu:
Retro trepanacja, Retro reanimacja, Retro kastracja,Retro rezurekcja,Retro play, Retro gej, Retro granie, Retro sr*nie, Retro naprawa,Retro psucie itp itd itź....
No i na koniec zostają oczywiście recenzje danego sprzętu, czyli opowieści dziwnych treści z myleniem podstawowych pojęć,rzeczy, osprzętu,gier, a głupi widz łyka to jak pelikan. Wiem bo sam obejrzałem już wiele i mam serdecznie dość.

Oglądam regularnie tylko kilka najlepszych i najbardziej profesjonalnych kanałów wg mnie jak "Game Sack" czy "Modern Vintage Gamer" albo "RTG85" czy "Wresling with Gaming" albo kanał "Adama Koralika" czy legendy jak "AVGN" czy "LGR"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 19:20:33 przez FeRu
[#224] Re: Ciekawe kanały youtube

@FeRu, post #223

bo dzis RETRO to moda a jak kazda moda, jest do d.... bo totalnie wypacza ja komercja. A z kolei komercja ma tylko jeden cel - sprzedac sie!!
niewazne w jaki sposob , niewazne po co, niewazne za ile, niewazne komu i gdzie.
90% wszystkich polskich jutuberow z tymi ich kanalami to jedno wielkie siedlisko komercyjnych smieci. A jak kazdy smiec, jedyne co robi to zasmieca srodowisko.
Dzis RETRO zostalo zasmiecone przez komercyjnych smieciarzy i malo kto bedzie w stanie wyczyscic ten syf ok, racja
[#225] Re: Ciekawe kanały youtube

@redstonecraftpl, post #1

Nowy epizod Angry Video Game Nerd o cd32.

[#226] Re: Ciekawe kanały youtube

@sand, post #225

Rozjechał CD-32 i gry na nią (nie dziwie się), choć może ktoś pokaże, że było kilka perełek wartych zagrania :)
Naprawdę Amidze dzisiaj przydały by się fajne gry. Tutaj konkurencja na 8bit:

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:27:41 przez flops
[#227] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #226

Zastanawiam się ile trzeba mieć lat, (tak mentalnie), żeby się przejmować tym że kolega coś ma, a ja nie.

Albo jak trudno się "wyleczyć" z uzależnienia od jednej marki. Bo nawet do Syrenki można kupić ładne naklejki, a do mojego Poldka nie.

Rozumiem że dzieci nie potrafią przy tym wzruszyć ramionami tylko robią minki w podkówkę, ale żeby dorośli ludzie którzy wolą piwo od coli też...
[#228] Re: Ciekawe kanały youtube

@sand, post #225

Hahaha nawet nei wiedizałem że AVGN ktrórego oglądam od ok prawie 6 lat zabrał się za Amige CD32. Mógł ją podłączyć chociaż przez S-Video które jakościa niewiele odbiega od RGB, a nie męczyć się RCA.
Jeśli chodzi o upadek Commodore, to CD32 było gwoździem do trumny już i tak ledwo zipiejącego C= Podejrzewam że bez wypuszczenia tej konsoli, Commodore upadało by kilka mieisęcy dłużej.
Faktycznie oznaczenia na padzie zamaist być zgodne z funkcjami gier,to oznaczono je wg funkcji CD Playera.
PRoblem z klapką też przerabiałem bo miałem zepsuty zawias który nie domykał mi klapki.
NA szczęście udało mi isę znaleźć nowy zawias i jest wszystko 0k.
Niestety CD32 mimo fajnego wyglądu,sporej mocy jak na tamte czasy nigdy nie miało szans rywalizować z gigantami jak SEGA i Nintendo. Gdyby wyszło równo z Mega Drivem czy SNESem konsola mogłaby zdobyć lepszą pozycje na rynku. No ale cóż wyszło ja kwyszło, a ja tam się ciesze że posiadam tą konsole.
Dobrze że przynajmniej CD32 nie było taką klapą jak Jaguar czy Philips CDI

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 12:41:17 przez FeRu
[#229] Re: Ciekawe kanały youtube

@FeRu, post #228

Cd-32 ogólnie zaliczyło też klapę przez brak killer app (killer games). Za słabe wsparcie dla twórców, choć chyba było lepiej niż przy CDTV... Faktycznie cena była wysoka, choć później sprzedawali ją za cenę samego napędu CD do PC (lub taniej, kto żył w tamych czasach powinien pamiętać, bo ja pamiętam dokładnie).
Commodore zabiły decyzje podjęte jeszcze w połowie lat '80 (pójście w rynek PC, gdzie nie miały szans z tanim dziadostwem z Japonii i Chin - dziadostwo PC z C= było też słabe). Ale to temat na inny wątek.
A gry na CD-32 to w większości dyskietkowe gry na szybko wrzucone na CD, które nie wykorzystywały potencjału platformy. Ale co się dziwić, jak chwilę po wypuszczeniu CD-32 każdy gracz wiedział że rynku nie będzie, więc po co tracić pieniądze. Commodore było bankrutem przecież.

Ja nie płaczę, że nie ma gier. Ja jedynie ubolewam nad środowiskiem, które chciałoby gruszek na wierzbie, ale nie jest w stanie dać od siebie nic (poza małymi wyjątkami).

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 12:48:52 przez flops
[#230] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #229

No niestety Commodore zaczęło upadac już jak na czele staną Mehdi Ali i jego ludzie.
Z resztą mnóstwo na ten temat Dawid Pleasence powiedział już bardzo wiele, wystarczy poszukać na yt.
CD32 miało mnóstwo gier, jednak były to konwersje z Amigi i jakością jedynie dorównywały w najlepszych przypadkach grom 16bitowym. CD32 wyszło za późno i nie miało szans najmniejszych z 3DO nawet a już nie mówiąc o Starutnie, a tym bardziej PSX
[#231] Re: Ciekawe kanały youtube

@FeRu, post #230

Saturn i PSX pojawiły się z rok po tym jak CD32 zniknęło z półek, a na jej grobie wyrosły kwiatki. Zresztą nie dała rady nawet 16 bitowym konsolkom.
[#232] Re: Ciekawe kanały youtube

@FeRu, post #228

Podejrzewam że bez wypuszczenia tej konsoli, Commodore upadało by kilka mieisęcy dłużej.


Jest dokładnie odwrotnie niż mówisz - CD32 podczas premiery sprzedawała się nadspodziewanie dobrze. Gdyby Commodore nadążało z produkcją (a nie nadążało, bo dostawcy czuli pismo nosem i nie chcieli im już wystawiać faktur kredytowanych) to CD32 mogła ich wyciągnąć z dołka (o czym zresztą mówi np. Dave Haynie, ale co on tam wie).

@flops:

Commodore zabiły decyzje podjęte jeszcze w połowie lat '80 (pójście w rynek PC, gdzie nie miały szans z tanim dziadostwem z Japonii i Chin - dziadostwo PC z C= było też słabe)


Jakoś Dell, czy IBM dawały wtedy radę vs tanie dziadostwo z Chin (wtedy raczej z Tajwanu). Moim zdaniem historia o "nie sprzedających się Commodore PC" to legenda Urbana. Commodore wypuścił na rynek 10 modeli Commodore PC, od modelu z 8088 i CGA do PC-60 z 386SX/25 i SVGA (oraz laptopy oparte na 286, 386 i 486). Nie wierzę, że firma rozwijałaby tę linię gdyby notowała na niej straty.
[#233] Re: Ciekawe kanały youtube

@recedent, post #232

Owszem sprzedawało się dobrze ale gównie tylko w UK i przez krótki okres czasu.
Przez CD32 C= musiałoby zapłacić 10mln dolców by móc wypuścić ją w USA,i to było przyczyną szybszego upadku.Sprzet był już wyprodukowany i zalegał w fabryce na Filipinach,tracąc na wartości.


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:39:59 przez FeRu
[#234] Re: Ciekawe kanały youtube

@sand, post #225

Nie oglądam tego gościa już od paru lat, ale kiedyś bardzo lubiłem jego produkcje. Chyba wyrosłem z jego poczucia humoru. Jednak, zgodzę się z jego opinią o cd32, wypunktował celnie wady i wybrał w dużej mierze "dobre" gry do swojego show. Trochę szkoda że nie znalazł Akiry :)
Nerd to gracz, ale w dużej mierze też aktor i każdy jego epizod jest formą show w której po czymś tam jeździ.
[#235] Re: Ciekawe kanały youtube

@sand, post #225

Z chęcią przeczytałbym esej Minniata po obejrzeniu tego materiału.
Aż mu go podrzucę na priv ;)
[#236] Re: Ciekawe kanały youtube

@michalmarek77, post #235

Żenujący materiał. Jak krytykować, to z klasą.

Na Amigę CD32 wyszło stosunkowo niewiele gier z powodów, o których często wspominałem. Po wyjściu tej konsoli w roku 1993, w tym samym roku, a nawet i później robiono konwersje gier z PC na Amigę 500 w 32 kolorach (m.in. Dune 2, Goblins 3, Desert Strike).

Przyczyna może być prozaiczna - Amiga przestała wzbudzać zainteresowanie wcześniej, przed premierą Amigi 4000, 1200 oraz CD32 z chipsetem AGA. Oznacza to, że jeszcze za czasów Amigi 500 dotychczasowi użytkownicy Amigi przeszli na platformy konkurencyjne.

Przy Amidze 1200, która to była najnowocześniejszą (jak A4000 i CD32) i najlepiej dostępną Amigą, została najwierniejsza grupa fanów, których było niewiele.

Niektórzy robili wersje AGA swoich gier. Nie wyszło tego zbyt wiele, ale od razu wymienię tytuły:
- Body Blows Galactic AGA
- All new World of Lemmings
- James Pond 3
- Colonization

Poza tym niektórzy po prostu przenosili gry z Amigi 500 na płytę CD, w wielu przypadkach bez żadnych usprawnień i dodatków.

Druga sprawa to przyzwyczajenie do narzędzi programistycznych. Na Amidze aż do końca niepodzielnie rządził asembler M68k. Jako, że narzędzia się zmieniły, zerwano z Amigą, mimo że oferowała możliwość programowania jej w językach wyższego poziomu.

AMOS nie doczekał się wersji na AGA. Nie dziwne, skoro już wtedy przy Amidze zostało niewielu.

Późniejsze czasy to czasy, gdy Marek Pampuch i jego Magazyn Amiga z sukcesem starali się podtrzymać nadzieje w środowisku, podtrzymać tradycje oraz dostarczać nowinki ze świata Amigi.

Podobnie było za granicą. Były to czasy już grubo po 1995 roku, zaś zadeklarowani Amigowcy zostali z tą platformą.

Czasy NG, to czasy, gdy zadeklarowani Amigowcy przenieśli się na inne sprzęty, ale tych osób jest bardzo niewiele. Została garstka kilkudziesięciu osób, których stać na sprzęt, albo z jakichś powodów interesują się systemami typu MorphOS.

Tyle ode mnie.

P.S. Nie należę do ludzi, co wyrzucają komputery na śmietnik. Każda maszyna to historia, dorobek, możliwości, ludzie za nią stojący, legenda. Nie można ocenić maszyny po odpaleniu kilku tytułów z brzegu. Czego oczekiwać jednak od dzisiejszych internautów!?

Amiga znaczy dla mnie bardzo wiele. I na szczęście są ludzie, którzy to rozumieją i podzielają.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 18:29:29 przez Hexmage960
[#237] Re: Ciekawe kanały youtube

@Hexmage960, post #236

A co by ci dał Amos w wersji AGA ?
Żeby pisać gry na Amige 1200, w standardowym konfigu, w 94 roku to tylko asm-one albo C.
Napisz grę typu Body Blows, Elf Mania w Amosie, swoją drogą polączenie BB z EM było by
dobre game play z BB + animacja EM.


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 20:07:17 przez Blady
[#238] Re: Ciekawe kanały youtube

@Hexmage960, post #236

Odnośnie Colonization - nie ma kilku wersji tej gry [OCS/ECS/AGA],
te same 3 dyskietki są na wszystkie Amigi (mam oryginał).
W przypadku tej gry chodzi tylko i wyłącznie o efekty dźwiękowe / muzykę
przy ilości 2 MB pamięci chip (być może 1mb chip + 1 mb lub więcej fast nie sprawdzałem).
[#239] Re: Ciekawe kanały youtube

@Hexmage960, post #236

Żenujący materiał. Jak krytykować, to z klasą.

AVGN ma taki styl. Po prostu on "recenzuje" tandetne tytuły. Na konsole NES i SNES jest dziesiątki świetnych gier, ale on ZAWSZE pokazuje tylko te tragiczne, taki ma styl.

Na Amigę CD32 wyszło stosunkowo niewiele gier z powodów (...)

Gracza to nie interesuje - gracza interesuje - była konsola, była droga, nic na nią nie było , proste.

Poza tym niektórzy po prostu przenosili gry z Amigi 500 na płytę CD, w wielu przypadkach bez żadnych usprawnień i dodatków.

Czyli z punktu widzenia np. AVGN, konsola z tandetnymi grami... niestety .

Powiem tak, miałem i mam CD32, miałem ProModule do CD32 i uważam to za bardzo fajny sprzęt. Ale dla przeciętnego gracza (szczególnie z USA ), CD32 jako konsola to złom.
Przykładem może być Guardian CD32 i StarFox SNES . Widać ewidentnie, że Guardian CD32 to chamski plagiat StarFox-a, przy czym StarFox działa milion razy lepiej. Wiem o czym piszę bo mam zarówno Guardiana jak i StarFox-a . Gloom CD32, cóż, znowu porównam do SNES i DOOM-a. Przy SNES-wym DOOM, Gloom ze swoimi pikselami to totalne nieporozumienie. Nie dziw się więc , że dla AVGN CD32 to gniot. 32bitowa konsola, która działa gorzej od 16 bitowego SNES-a.

Podsumowiując, CD32 jako konsola, to niestety niewypał, jako zestaw CD32 +ProModule (Lub SX-1 itd) to była ciekawa propozycja... ale cd32 była wypuszczona jako KONSOLA i jako taka jest niewypałem :( .
[#240] Re: Ciekawe kanały youtube

@Hexmage960, post #236

Żenujący materiał. Jak krytykować, to z klasą

Hexmage.
Nie często komentuję Twoje wpisy, ale tym razem nie mogę się oprzeć.

Mega dobry film - oglądałem śmiałem się do rozpuku. To jest właśnie AVGN. To jest zmyślona postać odgrywana przez James'a Rolfe kolesia który notabene na grach retro zna się naprawdę dobrze.
Śmiałem się dla tego, że jak się odrzuci się religijne umiłowanie Amigi jakie mamy w Polsce (ale i w większości Europy) to wychodzi na jaw jak w oczach "zawodowego" gracza słabo ta konsola wypada. I oczywiście można by znaleść wiele wymówek (jak np dla czego skacze się w grach dając "do góry na padzie, itp) ale gracza w US który kupował konsolę aby wymiatać w gierki a nie podniecać się że gry z A1200 są na CD z dodatkową muzyką... Albo tym że były produkowane przez europejskich demoscenowców (widać to też w recenzji) - co też bywało elementem zachwytu w moich kręgach w latach 90'tych.

Ta recenzja (pamiętaj że James odgrywa postać AVGNa i jest celowo wulgarny - obejrzyj poprzednie jego 160 filmów) obnaża jak słabe gry portafiły być na Amigę. Co nie znaczy że wszystkie były. Vide wspominany Bubba'n'Stix.

Dla mnie C64 i Amiga też znaczy wiele ale w wieku 40+ potrafię zdjąć klapki z oczu i zobaczyć że świat gier video to dużo więcej niż commodore.

ps
Myślę że największym policzkiem dla amigowców jest jak AVGN mówi o Zool'u - że taki sam jak na Atari Jaguar :DDD

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 23:00:45 przez retronav
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem